Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG OLED65B7V a jiná doporučení a názory na OLED panely a jejich vypalování

johny.h (41)|21.11.2017 20:12
Zdravím místní TV fajnšmekry.
Mám ohromné nutkání utratit pro mne nemalou částku za televizi LG OLED65B7V - nyní za cca 70000Kč.
Použtí hlavně na sledování filmů z kabelové televize od UPC, mini PC NUC s Win10 s Kodi na filmy a někdy sledování videa z netu. Takže statický obraz pouze přechodně a opravdu minimálně. Preferuji podání černé a proto jsem od r. 2012 vlastníkem plazmy Samsung PS60E6500ES. Zatím funguje bezchybně bez znatelného vypálení obrazu o kterém se kdysi mluvilo.

"indeshit" mi poslal pár odkazů o vypalování OLED panelů a pár jich je odsud:
https://www.avforums.com/threads/pol...0%99s.2125886/
http://www.rtings.com/tv/learn/perma...rn-in-lcd-oled
http://www.hdtvtest.co.uk/news/sports-201606014297.htm
http://www.hdtvtest.co.uk/news/sports-201606014297.htm
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/41123-Burn-in-test-test-vypalovania-obrazu-na-rtingscom

Tak mě docela rozhodil v mém rozhodnutí ke koupi. Ale v době nákupu mé plazmy bylo taky hodně článků o jejich vypalování a mám ji už 5 let a jsem spokojen :) O displejích v mobilech od Samsungu S8 je taky hodně napsáno a jsem taky spokojen.

Máte někdo zkušenosti nebo další odkazy s hodnocením těchto panelů?
Tady je mezi dobře hodnocenými:
http://www.techradar.com/news/television/10-best-ultra-hd-4k-tvs-in-the-world-today-1198304
https://www.whathifi.com/lg/oled55b7v/review
https://www.whathifi.com/products/tvs/oled-tvs?f[0]=Screen_Size_Inches_fs:65.0&f[1]=Screen_Size_Inches_fs:77.0&f[2]=Screen_Size_Inches_fs:55.0
https://www.scribd.com/document/358501237/LG-Lineup-Chart-2017-ENG-2-3

Do vyšší částky se mi už nechce a ty lépe hodnocené jsou klidně o 40000Kč výš. Menší uhlopříčku taky nechci.
Zvuk jede přes receiver Yamaha RX-V775 7 kanálů, takže zvuk TV mě nezajímá.
Rozdíly u vyšších modelů LG OLED by se neměly týkat obrazové části, pokud jsem to správně dohledal na netu. Je tam lepší zvuk, podklad panelu a u nejvyššího samostatný panel s oddělenou elektronikou.

Díky všem za rady a názory.
vivid.sk (11472)|21.11.2017 22:35
OLED je relativne nova technologia, nikto ti preto nevie garantovat, co bude s TV, ktoru su kupis tento rok. Vyrobcovia tiez technologiu vylepsuju, takze modely spred 3-4 rokov, v pociatkoch predaja, mozu trpiet vacsimi problemami, ako tie tohtorocne.

Myslim si vsak (odhliadnuc od kratkodobeho vypalenia a moznosti, ze chytis vadny kus, kde sa vypalovanie prejavi intenzivne uz v prvom roku), ze ak budes TV uzivat s rozumom, tak by ohladom toho nemal byt problem vacsi, ako mali kedysi PDP.


[QUOTE=johny.h;532596]O displejích v mobilech od Samsungu S8 je taky hodně napsáno a jsem taky spokojen.[/QUOTE]
K tomuto jedna OT poznamka, kedze pouzivam AMOLED displaye v telefonoch defacto od prveho smartfonu az po ten aktualny.

V pracovne dni pouzivam WAZE v aute denne asi hodinu az 1+1/2h denne (co nieje zanedbatelny cas). Je to akasi automatika, ked sadnem do auta, vyberam telefon z vacku a umiestnujem ho do stojanu, kde sa (okrem ineho) spusta aj WAZE. Pocas skoro dvoch rokov pouzivania aktualneho modelu od prveho dna, po dnes registrujem jemny obrys belsieho kolieska v pravej spodnej casti, kde s nachadza oranzovy button akcie. Da sa vidiet len pri zobrazeni bielej obrazovky na celej ploche a sustredeni sa na dane miesto (o ktorom viem, ze tam je). Beznym pohladom to nieje mozne zistit, ak by som na to neupozornoval, ale pri pozornom skumani displaya na danom mieste je toto trvale "vypalenie" mozne zbadat.

Od momentu, kedy som na to prisiel, som zakazal telefonu pri spusteni Waze aplikovat maximalne podsvietenie (ak svieti v lete slnko do auta na svetelny senzor, telefon automaticky zvysi intenzitu jasu na maximum) a obmedzil som ho na 50% mozneho maxima. Tento problem zhorsuje prave extremna (maximalna) intenzita podsvietenia a dlhodobe staticke zobrazenie objektov. Od toho momentu som nespozoroval ziadne zhorsenie situacie v tomho ohlade (pouzivanie Waze obmedzit neplanujem).

Ked som zistoval, ci na tento potencionalny problem nenatrafil aj niekto iny, nasiel som:

https://www.waze.com/forum/viewtopic.php?f=657&t=156436
https://www.waze.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=242802
https://www.waze.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=72336
https://www.waze.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=149871

a dalsie ....
johny.h (41)|21.11.2017 23:12
Děkuji za rychlou odpověď, kterou jsem od uživatele jako jsi ty čekal. Jsem na fóru už dlouho, ale ne tak znalý, abych mohl někomu poradit, jako ty, takže děkuji za každou informaci od zkušenějších.
Můj statický obraz na TV bude opravdu minimální, bohužel logo stanice neovlivním.
TV je postavena zády k oknu, takže pokud používá senzor osvětlení pro regulaci jasu obrazovky, bude mít minimální vliv na zvýšení jasu při svitu slunce do místnosti.
Tak to snad neovlivní nastavení pro zvýšení jasu a kontrastu pro rychlejší vypálení obrazovky pro můj styl použití.
vivid.sk (11472)|21.11.2017 23:51
[QUOTE=johny.h;532598]bohužel logo stanice neovlivním. [/QUOTE]
To neovplyvnis, ale ovplyvnis napriklad (casto zbytocne) pustenie TV len ako kulisy pocas celeho dna s jednym kanalom, dokym sa nezacne serioznejsie sledovanie.

Podla toho, co pises, to zrejme nebude tvoj pripad, ale upozornujem na to, pretoze viem, ze sa to deje (TV nahradza od prvej hodiny rannej "radio").

Ale ak by som to mal nejako uzavriet, pokial si sa nebal vypalenia pri PDP, pri OLED nemusis mat vacsie obavy, pri rozumnom pouzivani TV.
keko01 (57)|23.11.2017 14:32
Pridam moju skusenost. Mam B6 cca 8 mesiacov. Je to zvlastne, ale ked som ju kupoval ja, tema burn-in nebola vobec velka tema ohladne OLED (resp. naozaj minoritna). A pritom bol OLED na trhu uz 2 roky. Moze to byt aj tym, ze ich bolo velmi malo. Kazdopadne, ohladne burn in mam 2 zdroje.

1. Rtings.com - kde bezi dlhodoby test burn in.
http://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled
Tento povazujem za najspolahlivejsi. Bezi 11 tyzdnov a vysledky si mozes pozriet sam. OLED uz je na uplne rozhaseny, ale(!) prve naznaky sa objavili po 2ch tyzdnoch statickeho obrazu. Neverim, ze to je mozne za normalnej prevadzky dosiahnut.

2. Na youtube najdes zopar videi, kde sa ludia stazuju. Niektori ale trosku neuveritelne,.. ze TV som kupil vcera a aha. Proste si nemyslim ze to je mozne. Skor vadny display, ako burn in. Podla mna vacsina doplatila na to, co spomina vivid vyssie. Nie je to obyvackova telka to pozadia, na ktorej mas pusteny jeden kanal cely den.

Moja skusenost (a vcera aj po precitani tvojho prispevku a popozerani trosku po nete) som pustil test na mojej a skumal pixel po pixeli - a nic som nenasiel. A to poslednych 30 hodin stravila so mnou na vesmirnej stanici v PREY, kde je modro, zlto fialove HUD cez 5 percent obrazovky :) a pred tym minimalne 150 hodin v Battlefiled 1 (na HDR). Kazdy den tam ale ide aj iny obsah (netflix, amazon prime) bez log a statickych obrazkov.

Takze pri tvojom pouzivani sa nemas vobec coho bat. A urcite by som siel do LG B7. Teraz v ramci black friday akcii sa da najst za velice prijemnu cenu a obrazovo je na tom rovnako ako ovela drahsi konkurenti (v ramci LG je urcite identicky ako najvyssia rada E7).
keko01 (57)|23.11.2017 14:47
Ale inak, este z tej veselsej stranky. Burn in ma aj vyhody. Aspon budem moct o 4 roky predlozit do rodinnej rady navrh na kupu novej TV :) a budem to mat cim zdovodnit. To mi napr pri vymene PDP za OLED chybalo. Plazma ficala ako hodinky. Musel som pouzit pravo veta a argument ze novu TV proste potrebujem :)
johny.h (41)|23.11.2017 17:05
1. Díky za zkušenosti.
2. Já teda doufám, že za 4 roky nebudu kupovat další :)
Moje 1. plazma LG 50" byla za 55k, 2. plazma Sam. 60" před 5ti lety za 36k a teď asi LG 65" za 70k. Teda nic moc počty :) Myslel jsem si, že až budu kupovat další TV, tak bude ještě větší. Co nadělám, tak jen těch 5", ale těším se na "black" :D Myslím, že někdy příště by bylo maximum těch 75" cca 190cm. To už je pořádná plachta na kterou jsem si kdysi chtěl kupovat projektor, ale díky různým nešvarům jsem se na to vykašlal.
Tak jsem teď navýšil limit na kartě a půjde se nakupovat :) Jdu objednat originál zabalenou, tak mě snad nevoděj za nos. V menu by prý měly být vidět hodiny provozu.
Díky všem.
vivid.sk (11472)|29.11.2017 18:10
Nova recenzia B7V po aktualizacii fw dokazuje, ze je spicka v segmente (za danu cenu, ofc).

http://www.hdtvtest.co.uk/news/oled65b7v-201711264510.htm

Coho by som sa prave bal, je paradoxne (!) sw od LG, ktory po aktualizacii funguje podstatne lepsie (ziadne kozmeticke zmeny). Problemy s CMS a kadencia snimkov (bez MCFI) su detske chyby, ktore musia byt zvladnute absolutne perfektne, inak akokolvek perfektny HW nemusi stacit.

Ak si vsak uvedomime, ze tato TV moze koncom 1Q na konci svojho zivotneho cyklu atakovat cenu ~2000 euro za 65", je to naozaj hodena rukavica spravnym smerom.
johny.h (41)|30.11.2017 06:46
Tak už je to doma :D
Bomba, pecka.... Černá jakou svět neviděl.
Po základním nastavení jsem si pročetl různé články a videa o upgrade firmwaru a pustil se do toho přes flashku, protože bez registrace u LG mě to na automatický upgrade nepustilo. Další den jsem tu registraci přes občasné remcání kvůli různým podmínkám, reklamám, sledování... musel absolvovat, protože jinak jsou některé funkce TV ořezané. Stále se seznamuju s nastavováním, webOS, přehrávačem médií atd. Asi to bude ještě na dlouho. Včera 1. film pouze FHD Čínská zeď v podání této TV prostě bomba! Už mám staženého Avatara ve 4k HDR DTS-HD.MA a to se teprve budou dít věci :D Zvuk dokáže propouštět bez dekódování do Yamahy, titulky taky OK, tak ještě někdy vyzkouším aplikaci Plex do TV, jaké to bude při přehrávání přímo z TV. Doposud jsem používal Kodi v NUC s nainstalovanými Win10, protože jsem občas na bývalé telce vyhledal a přehrával něco i z netu, proto Win. Kodi se možná s touto TV trochu škube, tak budu muset projít ještě nastavení, ale času je málo. A teď zasdo práce.
keko01 (57)|30.11.2017 09:39
Inak otazocka: tlaci ti to cez telku (passthrough) DTS-HD? Lebo B6 to degraduje na DTS a mam starsi receiver (onkyo), ktory ma sice 4k passthrough ale HDR nefunguje, takze mam vsetko na priamo prepojene.

Cez optiku to tiez nejde, takze momentalne sa musim rozhodovat medzi zvukom a obrazom.

Vyriesim to asi az novym receiverom.
johny.h (41)|30.11.2017 16:24
Tak jsem s odpovědí počkal a teď jsem to odzkoušel. Zvuk z přehrávače televize jde přes passthrough pouze do DTS, vyšší už mi receiver Yamaha RX-V775 nenapíše. Testnul jsem DTS HD.MA a TrueHD a do receiveru leze jen DTS. Řekl bych, že to vyřešíš spíš přehrávačem. Ale možná budu muset upgradovat oboje. Taky nevím, jestli umí HDR a HDMI 2.0 . Titulky TV LG .mkv přečte správně, ale .srt musím změnit kódování na LATINKA2. Takže budu asi nadále používat NUC a Kodi. Bohužel mám NUC5i3RYH a ten mi 4k Avatara nějak nestíhá a cuká jako prase.
vivid.sk (11472)|30.11.2017 17:04
To audio nemoze fungovat uz z principu. DTS MA / True Dolby sa da preniest len cez HDMI (ani cez ARC, co je obdoba SPDIF).

[QUOTE=johny.h;532723]ten mi 4k Avatara nějak nestíhá[/QUOTE]
Potrebujes HW dekodovanie UHD HEVC :), bud novy NUC, alebo lacna alternativa (pre tento ucel).

P.S. Vysiel ten Avatar naozaj na UHD BD?
johny.h (41)|30.11.2017 17:17
To nevím, ale je pod tímto titulem Avatar 2009 4K HDR 10bit BT2020 DTS HD.MA-VISIONPLUSHDR1000.
Plutotype (717)|30.11.2017 23:56
Avatar 2009 4K HDR 10bit BT2020 DTS HD.MA-VISIONPLUSHDR1000 a všetky pseudo HDR BT.2020 ripy od osoby vystupujúcej pod nickom VISIONPLUSHDR sú falošné a nesprávne.

Za prvé, Avatar (2009) nevyšiel na UHD BD a z filmu bol spravený len 2K Digital Intermediate. To čo VISIONPLUSHDR robí je nasledovné. Zoberie štandardný blu-ray H.264 SDR 1080p, umelo zmení luminačné parametre s cieľom dosiahnuť HDR look, roztiahne REC.709 farby na DCI-P3 v BT.2020 kontajneri ( čím spôsobí interpolačné chyby vo farbách a ďalšie artefakty ), prevzorkuje celý proces na 10-bit, upscaluje na 2160p a vygeneruje nové video dáta s HDR metadátami. Na fórumoch sa priznal, že úpravy robí manuálne scéna za scénou podľa toho ako sa to "jemu páči". Vraj preferuje keď je master taký sviežejší a farebnejší a že výsledok je lepší ako zo štúdii. Upozorňujem, že mnohé z týchto ripov nejdú ani prehrať cez PC, lebo típek používa proprietárny "Visionplus" formát založený na YUV 4:2:2 čo je HEVC profile2, ktorý nie je hardwarovo podporovaný zo strany GPU a ani SoC.
johny.h (41)|2.12.2017 10:49
Tak jsem otestoval spotřebu a při sledování laufu - lyže, sníh, takže takřka celá bílá rozzářená plocha 65" žrala max cca 180W, běžný pořad okolo 80W. Nějaký rejpal někde uváděl šílené spotřeby kolem 400W, tak jsem se rozhoupal k tomuto měření.

Jinak mám ještě dotaz ohledně obraz. výstupu z NUC5i3RYH. Četl jsem někde příspěvky ohledně používání displayportu, který by měl být údajně lepší. Doporučovali tam používání adaptéru http://www.club-3d.com/en/detail/2339/mini_displayportt_1.2_to_hdmi_2.0/ . Moje použití je ale hlavně pro filmy, takže bych měl být v pohodě i s mini-HDMI podle těchto údajů o grafice a audiu.
Intel HD Graphics 5500 max resolution:
DP 1.2/eDP 1.3 (max. 3840 x 2160 @ 60 Hz)
mini-HDMI 1.4a (max. 3840 x 2160 @ 24 Hz)
Audio (back channel + front channel) 7.1 digital (mHDMI mDP)
Kodi bohužel ovládám myší a ta má trochu zpoždění. Zprovoznění ovládání Kodi přes ovladač receiveru a CEC se mi doposud nepodařilo. Kodi mi připadá, že obrazově trochu nestíhá.
Vymejšlím ptákoviny s obrazem jen proto, abych plně využil schopnost televize, i když nevím, kde budu shánět 4k filmy a HDR :)
Zvuk mám vyzkoušený DTS-HD MA 7.1 i Dolby TrueHD a víc asi nepotřebuji :) Jen ta propustnost obrazové části receiveru bude časem asi limitem. Má jen - HDMI 1.4a a ne HDMI 2.0 a HDR nevím, jesli to v mém případě bude mít smysl.
vivid.sk (11472)|2.12.2017 12:31
[QUOTE=johny.h;532747]Nějaký rejpal někde uváděl šílené spotřeby kolem 400W[/QUOTE]
To je potencionalne mozne, v pripade ze tam bude maximalna mozna svietivost (vynutena HDR) a full white. Ale len velmi kratkodobo. Pri beznom sledovani TV (SDR) to nieje mozne docielit.

Co sa tyka ostatneho, treba si ujasnit co chces sledovat:

UHD / HEVC ? - To ti NUC neutiahne (vratim sa k tomu nizsie).
UHD / H264/AVC - S tym nebude problem, pokial budes pozerat primarny material s 24fps, ani nieje nutne riesit DP.
UHD / HEVC 50/60p - Takyto material dnes asi nemas, takze to realne nema zmysel riesit (ano, dema su pekne, ale realne to vies ukazat navsteve a tym sme skoncili).

Ukoncim to najbeznejsim obsahom a to UHD / HEVC s 24p - otazka je otvorena, ake zariadenie si kupis koli tym par filmom, ktore budes mat v tejto podobe.

Co sa tyka ovladania, skus pouzivat DO (emuluje stlacanie klaves). Pre bezny pohyb po menu KODI to plnohodnotne postacuje a je to efektivnejsie/rychlejsie ako mys.
johny.h (41)|2.12.2017 15:25
Když bude NUC stíhat, tak samozřejmě nový řešit nebudu, jen mě zarazil mnou uvedený Avatar a to cukání při přehrávání. Ale těch filmů budu mít určitě minimum.
To DO tady někde musím pročíst, co koupit a pak to nahrát do DO Yamahy.
vivid.sk (11472)|2.12.2017 19:56
Ja mam obdobny CPU i5 Broadwell vo svojom NTB, ale s rovnakou iGPU, ako mas v NUC5i3RYH (HD 5500), a s HEVC (ani 24p) sa mi nepodarilo ziskat uspokojivy vysledok.
Intel sice uvolnil drivre s podporou hybrid HW decodingu, ale ani 8bit UHD HEVC sample nefunguju korektne/plynule (ci MPH-HC alebo KODI).
Kubbeš (5)|10.12.2017 09:49
Škoda, že už přestali podporovat 3D :( Zrovna Avatar bez prostoru je o ničem. Taky o tomto nebo 55" modelu uvažuju a už to bude asi favorit.
johny.h (41)|22.12.2017 06:14
[QUOTE=vivid.sk;532751]Ja mam obdobny CPU i5 Broadwell vo svojom NTB, ale s rovnakou iGPU, ako mas v NUC5i3RYH (HD 5500), a s HEVC (ani 24p) sa mi nepodarilo ziskat uspokojivy vysledok.
Intel sice uvolnil drivre s podporou hybrid HW decodingu, ale ani 8bit UHD HEVC sample nefunguju korektne/plynule (ci MPH-HC alebo KODI).[/QUOTE]

Zjistil jsem, že mi najednou přes NUC - Kodi přestala Yamaha ukazovat, jestli je video DTS nebo TrueHD... nemůže to být tím novým driverem? Zkoušel jsem i MPC-HC a místo DXVA2, je tam H/W a Yamaha to taky nedává. Bohužel jsem poslední dobou nechal nainstalovat aktualizace ve Win a i drivery a nový Kodi 17.6, tak nevím, čím to může být.
vivid.sk (11472)|22.12.2017 18:49
A co ukazuje YAMAHA, (Multichannel) PCM ? Ak ano, moze to byt nastavenim v novych verziach KODI. Treba vypnut synchronizaciu s obrazovkou.
johny.h (41)|22.12.2017 19:27
Jsi GÉNIUS a já zase blbec! Ukazovalo to v receiveru pouze PCM a v Kodi jsem vypnul tu synchronizaci. Fakt už nevím, co všechno jsem si podle různých návodů z netu popřepínal po koupi nové televize a pokusu o co nejlepší nastavení. Včera a dnes čtu vše možné návody, odinstaloval jsem komplet ovladače pro grafiku a pak dal nové, nastavování AC3 filtru, nastavení HDMI audio kodeku ve Win, při tom jsem nainstaloval i Dolby Atmos, atd...
Jinak už mi dorazil i ten Flirc2, tak už testuju i ten. Zatím základní ovládání Kodi :)
Fakt Ti moooc děkuju!
vivid.sk (11472)|22.12.2017 23:09
Nieje zaco, prijemne sviatky! :)
Mimochodom ta zmena spravania prekvapila aj mna, tiez som to povazoval za bug, no v popise checkboxu je to dole malym pismom vysvetlene, co si malokto nanovo vsimne.

U mna vsak KODI od verzie 16.x (vratane) s AMD GPU nefunguje korektne (na viacerych strojoch s roznou AMG GPU), takze predpokladam nejaky problem s implementaciou DX 11. Paradoxne Intel iGPU s novymi verziami KODI nema problem, takze sa situacia trosku otocila.
Foolproof (2713)|23.12.2017 13:06
Pánové, jestli je NTB notebok a jeví se nějaký problém s DX11, domnívám se, že jsou tam Windows. Jsou-li tam Windows, doporučuji nainstalovat fork Kodi DSPlayer.

Vtip je v tom, že podle toho, jaký se nastaví default player, to jede buď jako klasické Kodi nebo s vychytávkami od Madshiho, LAVFilters, atd....
To je tam prakticky jako addon.

https://www.videohelp.com/software/Kodi-DSPlayer
vivid.sk (11472)|23.12.2017 20:51
Ano, to riesenie pouzivam v ramci testovania na inom stroji a s vysokou pravdepodobnostou skonci aj na primarnom HTPC. Ale nove verzie KODI neprinasaju defacto nic nove, takze casu dost.

Tu je hlavne vlakno tohto projektu:
https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=223175