Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kamera FDR-AX53 vs HC-VX990

klacekzovy (72)|5.11.2017 09:15
Dostal jsem se k úzkému výběru dvou kamer. Jedna je AX53 od Sony a druhá VXF990 od Panasonic. Tak nějak se nemohu rozhodnout a furt váhám. Natáčet budu převážně děcka, rodinu, nějaký výlet či dovo. Zkusím sesumírovat své priority a poprosím o posouzení a nějaký názor druhých, do čeho by šli a proč.


Cena: obě jsou za 20000kč
Velikost snímače. VXF990 ho má o něco větší a je to vidět při nočních scénách. Videa jsou světlejší.
Šířka záběru: AX53 má větší zabíraný úhel a to dost výrazně(přepočet na kinofilm to je 26,8mm vs. 30,7(pro 4K a 37mm pro FHD))-vítěz Sony
Barevné podání: subjektivně je to pro nás doma spíše Sony.Barvy jsou sytější přes den.A večer potemnělé, jako když člověk vnímá barvy a jas, když se stmívá.
Ostrost obrazu: dle srovnávacího testu to často vychází ve prospěch Sony
Zapínání kamery: dle postřehů uživatelů na YT má Sony jeden velký neduh. Kameru prý nelze otevřít(LCD), aniž by se nezapla. Musí se otevřít a tím se i trochu opotřebit lamely. Tím se i povybije trochu baterie. Pak se dá kamera vypnout tlačítkem "power" pod LCD. Ale když pak zaklapnu LCD a zase ho otevřu, tak mi zase kamera najede do pohotovosti. Panasonic to má tak, že toto "power" tlačítko má prioritu. Takže, když vypnu kameru tlačítkem, a zavřu LCD, tak po znovuotevření LCD kamera nenajede.
Umístění mic: obě kamery svrchu. Subjektivně zvuk obou kamer vyhovuje jak je(netřeba přídavného mic.na sáně)
Stabilizace obrazu: asi Sony je lepší
Infrák: mají obě
Přisvětlení: Panasonic má LED, Sony nikoliv
Výdrž baterie: 55min vs. 75min pro Sony
Manuální funkce: Sony má jen poloautomat-tedy určení priority clony,nebo časů. U VXF990 jsem nedokázal zjistit.
HDR: Panasonic má funkci, která umí zvýšit dynamický rozsah. Je to docela zajímavá funkce.Výsledný obraz je sice takový divný, ale v určitých chvílích si dovedu to použít.
4K: do tohoto režimu točit nebudu. Pohyb je sekaný(jen 25p). Musel bych koupit velké zobrazovací zařízení(vůbec nemám v plánu, ani kdyby mi to někdo dával za 5kč), aby to mělo trochu smysl. FHD mi bohatě stačí. Bohužel, kamery se ve FHD tak kvalitní nedělají. Snímače jsou malé a objektivy horší. Na videích to je povětšinou znát. Barvy mají(ty levnější) takové slité mazanice. A ostrost je taky na pováženou.

Chtěl bych poprosit, jestli máte někdo některou z kamer, abyste napsali své zkušenosti. Pro mne jsou obě kamery +-nastejno. Sony má asi lepší obraz přes den, Panasonic v noci. Sony má lepší výdrž, Panasonic lepší ovládaní.

Popř., jestli byste měli tip na nějaký foťák do 20k kč, který by natáčel videa v takové kvalitě, jako tyto 2 kamery? Měl by to být kompakt(horní konec). Velké foťáky ani moc nechceme


Budu velmi rád za každou pomoc a radu.
klacekzovy (72)|5.11.2017 11:33
Omlouvám se. V nadpisu a v anketě je chyba v názvu kamery. Je to HC-VXF990(ne VX990).
RomanKo-z-LC (118)|5.11.2017 13:09
Veľký foťák nechcete. Ale čo tak malý foťák s výkonom veľkého?! Sony alpha A6000 ja malý ale výkonný. A robí veľmi dobré video. So základným objektívom 16-50mm, F3,5-5,6 si vystačíš vo väčšine situácii. Možno ti bude vyhovovať aj pri slabom osvetlení. Ak si ale dokúpiš vysoko svetelný objektív napríklad F1,4, získaš nekompromisne výkonnú mašinu aj v extrémne zlých svetelných podmienkach bez obrazového šumu. Ja som spokojný aj s výdržou batérie. Kúpil som 6 kusov (Patona), čo stačí na celodenné nahrávanie videa bez dobíjania.
Sony A6000 som mal, vymenil som ho za Sony A6500. Pri slabom svetle robí takéto video: https://youtu.be/L__m6_hSFV0

Výhody:
- Veľký snímač APSC
- malé rozmery. Ideálne na výlety, turistiku
- výborný aj ako fotoaparát, aj ako videokamera
- veľmi kvalitný hľadáčik

Nevýhody
- nemá 4K. Ale ako píšeš, ani ho nepotrebuješ.
- nemá vstup pre mikrofón. Zabudované mikrofóny sú síce citlivé, ale majú frekvenčne nevyrovnaný zvuk najmä na vysokých frekvenciách.
klacekzovy (72)|6.11.2017 14:42
Děkuji za tip. Prohlédl jsem si videa z A6000. A narazil jsem i na foťák RX100M4(M5 je pro mě drahá) a Panasonic LX15. Posledně dva jmenované mě o kvalitě(vztaženo k Sony AX53 a Panasonic VXF990) nepřesvědčily. Ta A6000 je, zdá se nám doma, srovnatelná, byť asi o fous horší.Ale zase je o hodně levnější....

Nastal ovšem v naší mysli takový posun. My teď máme foťák Pan.LX3. Jsme s ním docela spokojení a pořád šlape. Nicméně možnosti nových BSI čipů, a taky větší velikost použitého čipu, jsou znatelně znát v kvalitě fotek(hlavně v příšeří a za tmy) a LX3 už výrazně zaostává. Proto si koupíme docela kapesní LX15 s dobrýma fotkama a horším videem. A k tomu jednu z těch dvou videokamer. A6000 se nedá strčit do kapsy od gatí. Jinač za tu cenu fakt dobrá mašina. Kamera se taky nedá strčit do kapsy, ale zase jí člověk tak často netahá. Potřebu fotit máme mnohem častěji než točit. Proto tedy souboj těch dvou kamer zůstává nezměněn.

Děkuji za případné další postřehy
filmar (30)|6.11.2017 17:24
Mám Sonku AX53 už nejaký rok a na dovolenku super mašinka. Mám nastavené rozlíšenie 50p čo dáva krásny obraz. O stabilizácii sa netreba baviť, má ju vyriešenú excelentne. Lowlight sa dá ešte zniesť, samozrejme, kde je tma treba svietiť :-) Ak si chceš pozrieť nejakú ukážku, tak nech sa páči:

Okrem nej mám ešte ďalších 5 kamier, ale táto malá mrška je super do prírody a dovolenky. Používam k nej ešte monopod, čo aj pri 20 násobnom optickom zoome zabezpečí maximálnu stabilizáciu.
Ak si ju zaobstaráš, určite Ťa nesklame.
klacekzovy (72)|8.11.2017 19:24
tak už mám AX53 doma.
Vzhledem k tomu, že jsem si na síti a hlavně na YT našel ke kameře hodně informací, tak nejsem ani zklamán, ani překvapen. Pouze malé překvapení, že lze nastavit 3 tlačítka na LCD dle vlastního uvážení. Je to v podstatě místo toho, aby to bylo na těle kamery. Je to vyvážení toho neduhu u SONY kamer, že vypínací tlačítko nemá absolutní prioritu- kamera si nepamatuje, že byla vypnuta tímto tlačítkem a po opětovném otevření LCD se znovu zapne. Ale asi se s tím dá žít. Zítra půjdeme do terénu ji otestovat. Musím potvrdit všechny zprávy o ní, že v horších světelných pracuje fakt dobře.

Pod zářivkou či úsporkou docela dobře vyváží bílou i automat. Noční vidění je trochu slabší(má menší dosah-s bídou tak 4m) než třeba u HDR-HC7, nebo jiných starších Sonek. Musí se povolit Low light a pak to ty 4-6m osvítí. Nicméně někde do stanu, nebo menší chatky či pokoje to stačí.

děkuji za postřehy
filmar (30)|9.11.2017 07:36
Klacekzovy gratulujem, zaves neskôr nejakú ukážku.
ai (2993)|16.11.2017 20:05
Vlastnici AX53,
prosim, da se nastavit cas pri 4k 25/30p nebo kolik zhruba ten automat nastavuje na Slunci?
Kamera nema ND filtr na zvoleni, tak to bude dost problem asi.
radek.kovacik (267)|20.1.2018 07:20
Nevím přesně, co myslíte nastavením času, ale je možno tam nastavit jak čas závěrky, tak expozici (kromě těchto dvou je tam ještě několik dalších voleb na manuál). ND filtr kamera zřejmě nemá (nevím jistě), ale co jsem viděl na internetu, lze pořídit externí.
Le_Ze (13)|5.6.2018 15:11
Zdravím.
Bych měl dotaz mimo tema.
Známému je 70 roku a chce si koupit Sony FDR-AX33.
Jak složité bude pro měj stáhnout nějaké vide z kamery a dostat do nějakého rozumného formátu co přehraje jeho stařičký počitač.
klacekzovy (72)|5.6.2018 15:42
krásná otázka :)

V kameře je SD karta. Tu strčí do PC/NB a v jedné ze složek jsou uloženy video soubory. Pak je mu třeba stáhnout a nainstalovat nějaký videoconverter. Třeba iMediaConverterDeluxe. Tam si nastaví výstupní formát a překoduje. Program je fakt jednoduchý. Ale je třeba mu to ukázat. Nějaký SD(standard rozlišení) přehrají počítače od roku 2001 snad všechny.

Další možnost jak dostat video do Pc je kameru připojit na kabel a ten do USB v PC. Otevřít kameru a v PC se automaticky v průzkumnikovi objeví kamera a tu rozklikne a přetáhne videa do složky....
Le_Ze (13)|5.6.2018 16:26
klacekzovy - dik moc za rychlou odpověď.
Ono ale také záleží, jak dlouho to bude ten program přežvýkávat.
Pamatují jak P1 se trapila s jedním hudebním CD 8 hodín do mp3
Nemáš někde nějaký kousek videa ve full hd?
Třeba na ulož.to
Hondiago (99)|18.7.2018 22:20
Ahojte, mám dotaz ohledně kamery Sony FDR-AX53.... Taky když vyndáte z kamery baterku, když víte, že kameru nějaký čas používat nebudete, musíte pak po vložení baterky zase všechno v menu nastavovat od začátku, včetně data a času a formátu a všeho? Je to takové divné, se mi zdá.....
klacekzovy (72)|18.7.2018 23:15
no to nemusím. Minulý týden synek natáčel blbosti. Vybil baterii. Vyjmul ji a donesl mi ji, at mu ji nabiju. Byla venku asi 10?min. A včil jsem se díval, a nastavení veškeré je stále aktuální.

Není náhodou v kameře ještě jedna baterie?(litiovka). Ve staré Sony na kazety Video 8 byla právě ještě jedna baterie, která držela nastavení. U AX53 jak to je, nevím.
BEPE (539)|19.7.2018 18:25
Já mám podobnou zkušenost. U CX900 mi to od určité doby také dělá po delší době nepoužívání kamery. Protože ji mám už nějaký pátek, tak se domnívám, že je uvnitř přímo "natvrdo" AKU, který časem ztrácí původní kapacitu a potom neudrží nastavené informace. Vede mě k tomu doměnka, že po nasazení AKU se zřejmě na nějakou dobu zase vevnitř nabije a nějakou dobu drží, ale na týdny neřkuli měsíce to není.
filmar (30)|19.7.2018 20:31
Už aj mne sa to stalo. Odvtedy ale nechávam v kamerách vždy plno nabitý akumulátor :-) Ak kameru dlhšie nepoužívam, tak z času na čas skontrolujem úroveň nabitia akumulátoru. Človek sa učí na svojich chybách :-) . Veľké Sony kamery majú vlastnú internú baterku zväčša v držadle. Pri tých malých je tiež určite niekde skrytá, mrška.
RoPo (6061)|20.7.2018 08:07
I u mé staré 15 let staré DV kamery je navíc knoflíková baterie. U novějších se používá supercapacitator a nikoliv aku-baterie. Ten stačí na několik týdnů.
Avšak baterii v kameře jsem vždy nechával. Má ochranu proti podbití, tak není důvod ji vytahovat.
Hondiago (99)|20.7.2018 16:10
Tak je mi vše jasné, na můj dotaz do Sony mi odtud bylo odpovězeno toto:

"Informujeme Vás, že Vaše videokamera funguje správně v rámci specifikace. Opravdu dojde při vyjmutí baterie k vymazání přednastavených údajů, protože kamera nemá žádnou záložní baterii. Tento jev je naprosto normální a není bohužel možné ho nějak obejít."

Takže takto...... Díky všem za popsané zkušenosti....