Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

AVCHD a MP4

klacekzovy (72)|31.10.2017 10:03
Zdravím
Někde tady na tvfreaku jsem našel dotaz ohledně AVCHD a MP4. Už nevím kde to bylo.... Ale chci se jen ujistit trochu z jiného úhlu, než tam bylo řečeno. Mohu tomu rozumět tak, že AVCHD je určeno spíše pro ty, co chtějí vypalovat do struktury na BR disky, nebo přes nějaký soňácký program sledovat svá videa tak, jak jsou. A že MP4 je spíše pro ty, co chtějí snadno natáhnout video do střižny a moci hned upravovat?
Takže pokud bych chtěl upravovat AVCHD ve střižně, tak bych musel změnit přes nějaký program kontejner na .mp4(popř.jiný)?

Docela se mi líbila práce v AP7. V podstatě mi Premiere vyhovovalo nejvíce. Vegas, Pinacle, nebo Edius(či jak se to jmenuje) mi nevyhovovalo. Nestřihal jsem ale 5let a ty ostatní programy jsem zkoušel tak před 10ti léty. Za tu dobu se ty programy možná vylepšily. A řeknu to na rovinu. Než abych zjišťoval, který program umí pracovat přirozeně s AVCHD, tak se raději zeptám tady. Umí některé pokročilejší střižny s AVCHD přímo? :) Nevadilo by mi, kdybych musel převádět AVCHD skrz nějaký program do jiného kontejneru. Jako časovou ztrátu to nepovažuju. Ale jde to převést bezztrátově?

Jde mi o to, že Sony i Panasonic točí videa do AVCHD a některé modely i mp4. Ale ty jsou jen 720p. Nevím, jak je to u Canonu, popř. JVC. Ale o kamerách těchto značek se tu za poslední 3roky nevedly debaty. Beru to tak, že je to 3-4liga(bráno výhradně pro kamery určené pro domácí použítí(cena do 30k kč)).

děkuji
Foolproof (2713)|31.10.2017 12:08
AVCHD není kontejner ani formát videa. Je to struktura souborů, podobně jako BluRay či DVD. Tato struktura obsahuje jednotlivá videa, která jdou přímo editovat.Jsou to soubory MTS.
MP4 je kontejner, tedy jedno samostatné video.

MTS obsažené v AVCHD může mít teoreticky naprosto stejné parametry jako MP4.

AVCHD může mít dokonce i menu a protže je to vlastně BDAV struktura, přehraje to přímo většina BluRay přehrávačů, soubory MTS mají akorát určité restrikce oproti BluRay.

Dnes je prakticky jedno (pro amatery) v jakém formátu jsou nahrávky uloženy.

Mně Canon nahrává do MOV, nemám problémy.
klacekzovy (72)|31.10.2017 13:12
ahááá. Obecně neplánuji si videa pouštět na TV(tedy ani B-R přehrávač neplánuji). Vše jen na PC.
Čili pokud chci natočená videa do AVCHD používat spíše jako jednotlivé soubory(něco jako jsou filmy v .avi, nebo .mpg, atp.), tak natáhnu do střižny pouze ta MTS videa? Nebo se to musí převést do jiného formátu. A dá se to převést bezztrátově?

Děkuji
Foolproof (2713)|31.10.2017 15:56
:-E:-E Kopírování je vždy "bezztrátové", nic se nepřevádí.
Do editoru postříhat, "umělecky" se na tom vyřádit, aby návštěva žasla, jak to bliká a uložit ve formátu, který utáhne i mobil, aby si toho užili i na FB.
Nadsázka, ale je to formát a kontejner jako každý jiný.
klacekzovy (72)|31.10.2017 18:09
děkuji,
beru tu nadsázku. Nicméně pro mnohé začínající je to šťouchnutí trefné. Když si vzpomenu, jak jsem celý rok 98 šetřil po brigádách na svou první kameru, a celou tu dobu snil, jak ty různé efekty(sepie, mozaika,pastel,ČB, atp.)použiju do videa a lidi budou čumět.... Po pár hodinách natočeného videa jsem toho nechal.... Ale k tomu musí člověk tak nějak dospět :)
romana51 (355)|31.10.2017 19:27
Tímto obdobím si prošel asi každý. Video vypadalo jako vzorkovník přechodových a jiných efektů, vždyť je jich přece v kažném editoru tolik!
Pak mi došlo, že v profi filmech je převážně ostrý střih a sem tam prolínačka. A ejhle, už to začalo být zajímavé i pro ostatní!
klacekzovy (72)|31.10.2017 19:43
Romano, přesně!!! A ještě doplním k tomu ostrému střihu. Převážně točím z ruky(tak 99% věcí). Takže je obraz vždycky trochu rozkolísaný na některou stranu. Pokud udělám střih, že jdou 2 sousední záběry proti sobě, tak působí trhaně(jakoby do sebe narazily). Od té doby, co jsem začal střihat záběry tak, aby navazovaly ve směru pohybu, tak je výsledek mnohem lepší, než jakýkoliv přechod(někdy se ovšem přechod hodí). Ale k tomu jsem se dopracoval taky až po dlouhé době :)