Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Náhrada za Popcorn Hour C-200 ??

rubico (10)|21.7.2017 22:57
Zdravím,

Právě mi odešel do věčných lovišť Popcorn Hour C-200. Ozvala se rána jako když praskne žárovka a zasmrděl zdroj. Koukal jsem, že se nový zdroj prakticky nedá sehnat, max někde v zahraničí za cca 2000.

Tak je asi na čase si pořídit něco nového. Jelikož tento přehrávač používám asi 6 let a za tu dobu jsem vůbec nesledoval vývoj, nemám tušení co se dnes prodává.

Popcorn Hour C-200 měl na mě až moc funkcí, které jsem nevyužíval.

Chtěl bych něco co bude vyhovovat mého způsobu využití, který je následující:
- v počítači mám film ve formátu mkv (720p nebo 1080p, DD5.1 nebo DTS...) a k tomu srt titulky
- složku, ve které mám tento obsah nasdílím, klasicky jako sdílenou složku ve windows
- počítač propojím s HD přehrávačem přes síťový kabel a z HD přehrávače potom vidím sdílenou složku
- HD přehrávač je zapojen pomocí hdmi do TV + přes optický audio kabel k 5.1 reprákům
- no a přes hdmi potom do TV pouštím daný film s tím, že v nastavení Popcornu jsem měl zvoleno, aby se audio tahalo přes optický kablík, ne přes hdmi

Takto jsem přehrávač využíval a víceméně mi to stačilo. Asi nepotřebuji interní disk, wifi, nebo něco takového. Hlavně mi jde o to, aby šlo sdílení přes PC, propojení na 5.1 bedny přes optické audio a volba odkud se má audio tahat, přehrávání různých formátů, spíše větších souborů vyšší kvality v mkv s titulky, nastavení kódování titulků a jejich posunu.

Co byste doporučili?

Předem dík za podnět.
vivid.sk (11472)|22.7.2017 00:19
Pokial prehravas prevazne filmy v kontajneri mkv, tak mas minimalne dve funkcne a overene riesenia na baze KODI:
1) efektivny low cost, vid toto vlakno (plus ostatne uvedene):
2) Intel NUC + OpenElec / LibreElec s KODI.
rubico (10)|22.7.2017 00:35
vivid.sk > vůbec nevím která bije, kodi, intel nuc, openelec, libreelec??? Mno zkusím to nějak nastudovat :)
tdlmarek (1566)|22.7.2017 09:27
U hotových přístrojů z obchodu řešíš dohromady všechny ty nejrůznější požadavky, které sis vyjmenoval. Pokud se ale vydáš cestou obecného hardwaru, na který si nahraješ nezávislý software (OpenELEC/LibreELEC), většina z nich odpadá. Stejně jako třeba při výběru notebooku nezkoumáš, jestli tam bude fungovat Microsoft Office - pokud tam poběží Windows, tak tam půjde i ten Office a je jedno, jestli se jedná o Dell, HP nebo Lenovo.

Z tvých požadavků OpenELEC/LibreELEC s Kodi automaticky splňuje většinu - mkv, titulky, kódování, sdílené složky, volba audio výstupu, ... Zbývá tedy jen vybrat si hardware, na který to nainstaluješ, a pohlídat si ten požadovaný optický výstup.

Takže pokud bys zvolil tuto cestu, vivid.sk už zmínil nějaké tipy, kde začít. Je to ale trochu ve stylu "dodělej si sám".

Jestli hledáš spíš komplet hotové proprietální řešení jako byl ten Popcorn, snad se ozve i někdo další. Moc to ale dnes už nefrčí.
rubico (10)|22.7.2017 11:02
Tak jsem se do toho trochu ponořil a vypadá to, že by tohle řešení mohlo být pro moje potřeby OK.

Prošel jsem aliexpress a koukám, že je tam těch krabiček mraky, tak snad vyberu dobře. Dívám se, že hodně modelů nemá optical audio, třeba zde zmiňovaný SCISHION V88 Plus? Může být něco z těchto?
MXV Plus - https://www.aliexpress.com/item/MXV-Plus-Amlogic-S905-Android-5-1-TV-Box-4K-1G-RAM-8G-ROM-64Bit-2/32785654112.html
X96 - https://www.aliexpress.com/item/X96-Android-6-0-TV-Box-Amlogic-S905X-Max-2GB-RAM-16GB-ROM-Quad-Core-WIFI/32721280050.html
Mini M8S - https://www.aliexpress.com/item/Mini-M8S-II-Smart-TV-Box-Amlogic-S905X-Quad-Core-Android-6-0-64Bit-4K-VP9/32696470334.html
Beelink MINI MXIII II - https://www.aliexpress.com/item/Beelink-MINI-MXIII-II-TV-Box-Set-Top-Box-Amlogic-S905-Quad-Core-64Bit-2GB-RAM/32741880770.html
whitesak (406)|23.7.2017 10:43
Myslím, že všechny zmiňované budou v pohodě.
Nicméně je nutné se rozhodnout, zda volit model s procesorem S905 anebo S905X. Stručný rozdíl mezi nimi je ten, že některé modely s S905 mají Gbit LAN. Modely s S905X mají všechny "pouze" 100Mbit, ale zase mají podporu pro HW dekoding pro kodek VP9.

Já osobně bych asi volil spíše něco s S905X, protože obsahu s VP9 pomalu přibývá a potřeba Gbit LAN je diskutabilní. Ale je to na každém.
Dále je vodné říct, že pro provoz LibreELEC stačí bohatě 1GB RAM a LibreELEC nemá drivery pro displeje těch krabiček, takže pokud koupíš model s nějakým displejem, tak ten displej nebude fungovat...
Jinak co se týče informací o ověřených modelech, na kterých jede LibreELEC je dobré toto vlákno v LibreELEC fóru https://forum.libreelec.tv/thread/1982-list-of-s905-s905x-boxes-that-work-with-kszaq-s-build
rubico (10)|23.7.2017 12:31
Diky za info. Jeste dotaz k tem pametim. Jsem zvykli na mkv v top kvalite kdy treba jeden soubor ma 30Gb. Je ta pamet 1Gb/8Gb opravdu dostacujici? Jestli pro jistotu by nebylo lepsi vybrat neco s 2Gb/16Gb. A stejny doraz k rychlosti LAN. Pokud budu mit sdilenou slozku v PC ze ktere se bude soubor posilat do boxu zda ten datovy tok nebude na 100Mb velky.
whitesak (406)|23.7.2017 14:20
Mno, co se týče té paměti, tak samozřejmě více nikdy neuškodí, nikdy nevíš, kdy se to třeba v budoucnosti může hodit. Je to jen o penězích :-). Ale jak říkám, na provoz LE 1G RAM naprosto stačí - u mne na 1 GB RAM mám obsazeno max cca 250 MB a stále cca 750 - 800MB volných. Přehrávání videí i s vysokým bitrate na to nemá vliv.
Co se týče síťovky. Záleží na tom, jaký celkový bitrate tvoje mkv soubory mají (dá se zjistit třeba pomocí programu mediainfo). Já osobně jsem se v praxi nikdy nesetkal s větším bitrate než cca 50Mbit. Nepočítám v to samozřejmě různé testovací sample videa s bitrate jako třeba "jellyfish-140-mbps-4k-uhd-hevc-10bit.mkv", kde je bitrate opravdu 140 MBit/s. Ale to není normální video v praxi. 100Mbit LAN má v reálném provozu propustnost max cca 70MBit, takže videa s bitrate do 70Mbit pojedou určitě v pohodě.
rubico (10)|23.7.2017 15:25
Díky za vysvětlení. Dívám se že max bitrate těch největších kousků je někde kolem 35 Mbps. Takže těch 100MBit by mělo být ok.

Objednal jsem Mini M8S II S905X 1GB/8GB tak snad to bude ok.
tdlmarek (1566)|23.7.2017 15:36
[QUOTE=whitesak;531208]100Mbit LAN má v reálném provozu propustnost max cca 70MBit[/QUOTE]
100 Mb LAN má v reálném provozu propustnost 100 Mb. Tady opravdu žádný podfuk není a lze se na to spolehnout. Výjimkou jsou různé zprasené síťové karty např. připojené přes USB (což může být realizováno i pouze interně, třeba jako u Raspberry Pi), které pak nejsou schopné přenášet data plnou rychlostí. To je většinou případ vyšších rychlostí, kdy se krabička chlubí 1 Gb LAN, ale ve skutečnosti dá třeba i jen 250 Mbit.

Ve vztahu k videím je problém někde trochu jinde. Pokud soubor ukazuje bitrate 70 Mbit, je to pouze průměr. Takže hypotetické 70 Mbit připojení nebude stačit, protože nebude zvládat špičky, a je tedy potřeba počítat s rezervou. Tohle do určité míry může kompenzovat cache v přehrávači, ale zrovna Kodi v tomto moc silné není.

Jinak ale souhlas se vším ostatním.
vivid.sk (11472)|23.7.2017 16:07
Nekupuj si zariadenie s 1gb/8gb rom. Za ten rozdiel 10 eur to nestojí. Nemôžeš následne použiť interné úložisko pre knižnicu (bude veľmi malé, ak tam ponecháš aj android). Väčšiu RAM vieš použiť na väčší buffer v prípade nutnosti (už spomínané špičky pri vysokých bitratoch, alebo variabilná kvalita linky pri streamoch)
rubico (10)|24.7.2017 08:35
Tak jsem tu objednávku nakonec zrušil a koupil Mini M8S II S905X 2GB/16GB.

Potom dám vědět jak to šlape :)
vivid.sk (11472)|24.7.2017 10:35
K vyssie uvedenemu prispevku #11 este doplnim:
- hodnota RAM je sice uvadzana ako 2GB, realne je vyuzitelnych cca 1780MB (tolko celkovej RAM ukaze KODI).
- buffer pre KODI realne vyuziva 3x viac RAM interne. Takze ak chceme pouzit na buffering 300MB RAM, realne KODI vyuziva trojnasobok.
rubico (10)|19.8.2017 21:29
Jak jsem slíbil tak tady je info jak vše dopadlo.

Krabka dorazila v pořádku, koupeno v čínském eshopu. Instalace libreelec, spuštění krabky a následné nastavení mi zabralo cca 5 minut. Vše proběhlo bez problémů. Krabka hlásí kapacitu 2GB/16GB, čili vše jak mám být.

První testování dopadlo na 1+. Vše funguje perfektně, 5.1 repro, wifi, dálkový ovladač, sdílení přes pc, myš, full hd, audio, čeština, titulky... až mě překvapilo jak šlo vše hladce. Bez problémů přehrávám filmy s vysokým bitrate, DTS zvukem, srt titulky. Uvidíme jak to bude šlapat až otestuji více obsahu, ale zatím obrovská spokojenost.

Takže díky za super doporučení.