Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pinnacle 19 - rendering zatěžuje

profesor123 (15)|23.5.2017 20:09
Přeinstaloval jsem si počítač, nainstaloval Pinnacle Ultimate 19.5.1, ale po tom, co začnu nějaký projekt (importuji video), tak se spustí rendering (aplikace BGRender) a zatěžuje CPU na 98% a více, až počítač spadne a vypne se. Jde nějak omezit tento rendering (do pozadí, snížit agresivitu a vypnout akcelerátory atd.), aby to ulevilo tomu zatížení a dalo se v Pinnacle normálně pracovat a pokud ano, tak jak? (hw mám dostatečný pro požadavky Pinnacle - Win 10, 8GB RAM, Core 2 Quad 2,83 GHz, AMD Radeon HD 6800).
KamilZ (10277)|23.5.2017 20:22
Zkontroluj si, zda máš povolenu GPU akceleraci (předpokládám, že ji Pinnacle podporuje). Pokud se Ti počítač vypne, tak bych tipoval, že se Ti přehřeje a ochrana ho vypne, to není zrovna OK a není to chyba Pinnacle.

Pokud Ti nic nepomůže, tak zkus Process Lasso (já to hodně používám), což je soft, který umí přidělovat procesům, afinitu, prioritu a spoustu dalších užitečných věcí a pamatuje si to pro jednotlivé procesy. Umí i nějak automatizovaně řídit zátěž od procesů, aby udržel odezvu systému, ale to nepoužívám.
[CODE]https://bitsum.com/[/CODE]
profesor123 (15)|23.5.2017 21:23
HW akceleraci mám, možná nějaká chyba v DirectX, když si tam nějaký soft vynutil instalaci starších souborů a přepsal DirectX 12, který je integrovaný ve Windows 10. To Process Lasso pomohlo, snížil jsem zatížení na cca 65-70%.
profesor123 (15)|23.5.2017 21:50
Tak už to zase spadlo, i když to nebylo zatíženo - v přehledu procesů se objevil aktivní nějaký nový systémový proces a za několik sekund to spadlo :-(
vivid.sk (11472)|23.5.2017 22:55
Skus riesit pricinu, nie dosledok problemu.
HWinfo: skontroluj si teploty komponentov, toto je jeden z najcastejsich dovodov padov systemov, pri zatazeni. Rozhodne nepodcenovat.
profesor123 (15)|23.5.2017 23:10
Ale proč mi to dělá, když zapnu počítač, spustím program a začnu editaci? To se tak rychle asi nezahřeje, ne? Zvlášť, když to dřív nedělalo a v programu jsem pracoval v pohodě... Chyba bude v nějakém prográmku (procesu) v pozadí, který tam buď chybí nebo přebývá, nebo tomu vadí nový build windows (taková úvaha)
vivid.sk (11472)|23.5.2017 23:16
Spadne to ihned, alebo po nejakom case? Ako sa PC chova, OS vyhodi chybovu hlasku, alebo sa len jednoducho vypne?

Skus to Hwinfo, pripadne zatazovy test s Prime95 (ak mas pocit, ze je problem len v Pinnacle), pokial to tvoj stroj nevydrzi a po chvilke sa vypne, problem budu teploty.
profesor123 (15)|23.5.2017 23:56
Spadne to za nějakou dobu renderování, protože procesor jede ve všech jádrech naplno a zahřívá se (stává se to pouze u Pinnacle). Teď se mi podařilo dokončit renderování jednoho videa a zatížení spadlo na 4% a velmi vysoké (kritické) teploty spadly na normal. U CPU i GPU mám aktivní chladič, skříň má vepředu ventilátor na nasávání studeného vzduchu a venku dva na "vyhánění" toho studeného, takže chlazené dobře. Spíš to ta aplikace přetížila - ale že by to nezládlo ani 15ti minutové HD video bez jakýchkoliv efektů se mi nezdá (hw je napsaný výše)
KamilZ (10277)|24.5.2017 06:15
Pokud neuvažuji extrémní podmínky typu umístění v místnosti, kde je 35 stupňů, tak jestli máš správně PC dimenzováno, sestaveno a nastaveno, tak Ti ho aplikace nemůže "přetížit" tak, aby se vypnulo. Pokud by se objevil problém s teplotou, tak by mělo samo začít throttlovat. Vypnutí, pokud je opravdu z tepla (ověř si v Event Logu , proč se Ti vypíná, případně zapni rozšířené monitorování http://i.imgur.com/hRWnrbV.png) je opravdu havarijní záležitost, když se něco porouchá (ventilátor) a hrozí fyzické zničení.
RoPo (6061)|24.5.2017 08:05
PC se vypne a zůstane vypnutý nebo se restartuje? Píšeš o nové aktualizaci Win. Tím máš na mysli instalované W10 s posledním update Creators Update?
profesor123 (15)|24.5.2017 09:34
Vypne se a zůstane vypnutý. Creators Update tam není, jen jsem prováděl návrat do továrního nastavení a instaloval všechny instalace až k build 1607. Musel jsem to udělat, protože se mi předtím některé aktualizace špatně nainstalovaly a nešel už návrat k bodu obnovení ani návrat k předchozímu buildu a windows update tam pořád dokola marně instaloval něco nového.
RoPo (6061)|24.5.2017 11:50
Tak to vyčisti od prachu všechny ventilátory a chladiče uvnitř PC. Stroj se přehřívá, což není vůbec dobře.
profesor123 (15)|24.5.2017 11:55
Přehřívá se jen u této aplikace a může za to prach v počítači???
RoPo (6061)|24.5.2017 12:11
TATO aplikace zatíží CPU tak, že se přehřeje...

Přehřát se může díky špatnému chlazení způsobeném prachem v chladiči, špatně přisazenému chladiči k CPU, či špatné teplovodivé pastě mezi CPU a chladičem.

Normální dobře sestavené PC se chová tak, že se i CPU nepřehřeje, ale větráky a vše jede naplno, ale běží aniž by se vypínal.


Ptal jsem se na restart, protože pokud by byla chyba v aplikaci či OS, díky chybě HW či ovladačům apod., tak se Win standardně restartují. Toto lze vypnout, aby stroj nebyl restartován, ale zůstal zapnutý se zobrazenou BSOD. Tobě se však stroj zcela vypne s největší pravděpodobností právě díky přehřátí. A to jej vypne HW a BIOS, nikoliv OS - Win.
vivid.sk (11472)|24.5.2017 14:38
Profesor, pokial neposkytnes udaje z hwinfo, je dalsia debata strata casu, naco hypoteticky spekulovat o niecom, na co vies prist za par minut?
1hroch (865)|24.5.2017 20:04
[QUOTE=KamilZ;530721]tak by mělo samo začít throttlovat.[/QUOTE]
Ne, v tomto pripade spadne OS bez nejakeho predchoziho varovani. Jen spekulace - mozna rendering obchazi tyto sebereflexni funkce na preziti CPU a vynucuje si jeho max. vykon za kazdou cenu.
Za ta leta "obcasneho" renderingu videa jsem si jist, ze tato operace zatizi comp daleko vice, nez vsechny synteticke testy. Ty mohou behat n hodin a vse se jevi normalne, az pri renderu videa se ukaze pravda v cele sve nahote. Priciny jsou 2 - bud prehrivani nejakeho komponentu v PC, prioritne CPU nebo "nacnuty" jeden z komponentu v PC, ktery se zucastnuje renderu. To muze byt pocinaje MotherBoardem (zdroje pro CPU, Chipset, ...) pres CPU, RAM, atd.
Jako spise ojedinela zavada je ve vlastnim softu.
Nejspise bych tipoval - jak uz predeslal RoPo - spatne chladici podminky CPU.
Pro dalsi analyzu nutno dodat - viz vivid.sk - udaje z hwinfo.
KamilZ (10277)|24.5.2017 20:14
1hroch: Přečti si, co jsem napsal - pokud je PC správně navrženo a sestaveno. Jestli se něco přehřívá (CPU), tak správně navrženo a postaveno není. O přehřívání jsem mluvil už včera.
1hroch (865)|24.5.2017 20:31
KamilZ: ano, respektuji. Ja jen reagoval na throttlovat - nic vic, nic min.
vivid.sk (11472)|24.5.2017 20:58
[QUOTE=KamilZ;530742] tak správně navrženo a postaveno není[/QUOTE]
Len pre doplnenie, riesil som niekolko notebookov s exaktne rovnakym spravanim, ako popisuje tazatel.
V pripade notebooku uzivatel kupuje hotovy produkt, s tym, ze ocakava, ze bude fungovat v roznych podmienkach aj pri trvalom zatazeni aspon do konca zaruky :D

A to je prave kamen urazu, po niekolkych rokoch po skonceni zaruky su tieto notebooky zvnutra zasvinene (zacpane prieduchy), nasledne neefektivne odvadzaju teplo. Vysledok su vypnutia systemu (aj pri menej narocnych operaciach ako velke aktualizacie WU) a v logoch o nich nieje zmienka - vypina to totiz BIOS na najnizsej urovni. Akurat po naslednom starte sa objavi event "neocakavane vypnutie systemu".

Riesenie je vzdy rovnake a 100% funkcne - rozobrat, precistit a tiez prepastovat CPU/GPU s kvalitnou pastou (ked uz je ntb otvoreny). A je pokoj na dalsich x - rokov.
1hroch (865)|24.5.2017 21:37
[QUOTE=vivid.sk;530744]rozobrat, precistit.... [/QUOTE]
Vyrobci nam stouralum vse usnadnuji, ze. Zatimco drive stacilo demontovat spodni viko, nyni je ventilator, chladic s Heat pipe az posledni dil v Notebook skatuli.
Tem, kdo provozuji na kline, v posteli, atd. .... mozna ani zaruku neprezije. Ti by si mohli poridit fabriku na vyrobu filcu.