Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak na jednolité video

vlado44 (15)|15.5.2017 20:53
Zdravím,

koupil jsem si kameru Sony FDR AX-33 (zatim ji mam jen par dnu a zkousim ji) a zjistil jsem, ze prerusovane nataceni generuje jednotlive video soubory (001, 002 atd.).
Jak to udelat aby kdyz se vratim z dovolene kde natocim treba 40 minut videa se mi to ulozilo jako jeden film? Tak jako kdysi, kdyz se jeste tocilo na kazety?
Dik.
KamilZ (10277)|15.5.2017 21:05
Nevím, co přesně leze z té kamery, ale prostě to spojíš v (skoro) libovolném editoru nebo nástroji, ideálně bezeztrátovém. Nicméně dívat se na takové video bude spíš utrpení a za trest (tím samozřejmě nemyslím technickou kvalitu).
vlado44 (15)|15.5.2017 21:14
No jde me o to, jak spojit trebas 70 souboru do jednoho, abych nemusel 100x neco proklikavat.
A pokud jde o utrpeni, tak vysledne video bych pochopitelne sestrihal (napr. jako kdyz nahraju cely film a vystriham reklamy). Zda se mi mene pracne vystrihat nejake useky z kompakniho filmu, jako ostrihavat jednotlive klipy a ty pak spojovat.
KamilZ (10277)|15.5.2017 21:20
Přesně opačně. Jednodušší je pracovat s oddělenými záběry, které si naskládáš na timeline, libovolně s nimi pohneš, přidáš efekty, předěly atd. Splácat to vše dohromady a pak to zpětně dělat, to bylo na zbláznění.

Přečti si nějakou tu teorii: http://nikonblog.cz/nebojte-se-videa-zaklady-strihu-pro-naproste-zacatecniky/
vivid.sk (11472)|15.5.2017 21:50
Vies to aj spojit, ak si to takto zelas, napriklad cez mkvmerge. Samozrejme bezstratovo, akurat v kontajneri mkv.
vlado44 (15)|15.5.2017 22:06
Ked oznacim naraz vsetky subory a prenesiem ich do mkvmerge, dam spojit, tak subor ma sice velkost vsetkych, ale prehra sa len prvy.
Ak tam potiahnem prvy, a dalsie pracne naklikam cez "append", video je v poriadku, ale v oboch pripadoch je zly zvuk (strasne silny a skresleny).
A tomu naklikavaniu desiatok klipov som sa chcel vyhnut.
Skratka hladam metodu, ktora mi KOREKTNE spoji napr. 50 klipov do 1 video suboru, aby som ho mohol pozriet ako jedno video.
Nechce sa mi travit strihanim videa z jednotlivych klipov pri PC niekolko vikendov.
tahlovej (304)|15.5.2017 22:16
Zkus jestli Ti bude vyhovovat TC (první soubor přejmenuj 0001,druhý 0002 atd).
romana51 (355)|16.5.2017 07:33
Nevím, hlava mi to nebere, on "vlado44" asi nemá žádný videoeditační program, kam by nasypal soubory a přehrál je na timeline.
V náhledovém okně by mu běžely bez klikání. Pochybuji, že je takový borec, aby byly všechny klipy použitelné.
Nám v minulosti dělalo potíže rozstříhání videa na jednotlivé záběry, první editory to neuměly.
jobro (235)|16.5.2017 08:43
[QUOTE=vlado44;530485]zjistil jsem, ze prerusovane nataceni generuje jednotlive video soubory (001, 002 atd.).[/QUOTE]

Tazatel asi nemá ponětí o "tvorbě" videa. Ale když je takový extremista a nechce se s tím párat, tak ať to promítá z kamery přímo do televizoru. Získá tak "jednolitý" film.
Jak taková videa bude ukládat, je jeho věc - co dovolená, to nová karta do kamery. A je to!
BEPE (539)|16.5.2017 14:41
Někdy je opravdu zapotřebí mít jednolitý klip, např. při multikamu, při běžném seřazení jednotlivých klipů tam mohou být ve zvuku výpadky. Mě se v tomto ohledu osvědčil TSSplit (Open for Joining). Jinak, ale při standartním střihu je opravdu výhodnější pracovat s jednotlivými klipy - soubory.
jobro (235)|17.5.2017 09:13
[QUOTE=BEPE;530517]Někdy je opravdu zapotřebí mít jednolitý klip...[/QUOTE]

Termín "jednolitý klip" zde zavedl tazatel v tomto vlákně. BEPE má zřejmě na mysli klip, který trvá delší čas, než je obvylá doba klipu (řádově desítky vteřin).

Vrátím se ještě k původnímu dotazu: majitel staré páskové kamery zřejmě nikdy nestříhal video a neviděl, že i na pásku v kazetě jsou záběry rozkouskované na malé časové úseky. Teda, pokud kameru nezapnul a stále natáčel, natáčel... až do konce kazety.
Pásková kamera mu ty záběry přehrála souvisle a z toho pravděpodobně odvodil, že video na pásku je "jednolité". Totéž mu udělá kamera, která nahrává na SD karty.

Tak opravdu nevím, co tady řešíme - o nějaké formě zpracování videa v počítači: editace/střihu tazatel nemluví.
BEPE (539)|17.5.2017 14:35
V mé odpovědi (nejsem tazatel ale přispívatel) jsem se vyjádřil asi nepřesně a nechtěně zavedl nový termín :-) . Když jsem ještě natáčel ve formátu AVCHD tak při multikamu jsem potřeboval jednotlivé klipy spojit v jeden souvislý a to byla má odpověď tazateli vlado44. Dnes natáčím ve formátu XAVC S kde se mi ukládají klipy v libovolné stopáži, i v desítkách minut, když natáčím pro následné zpracování v multikam režimu, takže tento problém již nemusím řešit. Jinak souhlasím, tazatel asi o střihu moc neví.
romana51 (355)|17.5.2017 14:50
Samozřejmě že páskové kamery zaznamenávaly timecode, ale tehdejší střihové programy to neuměly načíst a proto se používaly různé programy (už se nepamatuji na název).
Z mých programů to první uměla Premiéra, tuším že verze 5 a GIO Pha mi k tomu posílala nějaké utilitky ke kartě FAST DV now.
Ale to úúúúúž je tak dávno, musel bych to vyhledat v harampádí a to nemá smysl.