Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

TV Panasonic - vytažení zvuku do reproduktorů

FilipMontoya (12)|12.5.2017 22:29
Zdravím, mám TV Panasonic TX-L60DT60E. Zabudoval jsem jí do sádrokartonové stěny a tim, že jsou reproduktory směrem dozadu, tak zvuk z TV je mnohem míň slyšet, takže musí být TV dost nahlas. To zase způsobuje, že je pak slyšet i ve vedlejším pokoji, kterej sousedí s tou SDK příčkou. Rád bych to vyřešil tak, že bych si místo originálních zabudovaných reproduktorů, co jsou v TV, napojil jiné, klasické reproduktory a vytáhl je před stěnu. Nepotřebuju nijak super kvalitní zvuk, na to mám domácí kino, ale jde mi o to, aby šel běžnej zvuk z TV do místnosti a ne do příčky. Nechci si pokaždý k TV zapínat i domácí kino, abych TV slyšel. Proto mě napadlo řešení s připojením externích repro místo originálních. Problém je v tom, že vůbec nevim, jaký parametry by měly nové repráky mít. Originální jsou 2x4W plus subwoofer 10W, impedanci ale neznám.
Máte s tím někdo zkušenosti? Popřípadě víte, kam se s tímhle problémem obrátit?

Přikládám fotku originálního reproduktoru a subwooferu.


Díky za každý info...
image1.jpg image3.JPG
HunterGtNet (148)|15.5.2017 16:19
kup sounbar za 2000kc pripojenej pres HDMI a pri zapnuti tv se ti sam zapne a pak vypne pri vypnuti tv .tv ti podporuje ARC nez tak kuchat tv a a pripojovat na to repraky me prijde jako blbost
FilipMontoya (12)|15.5.2017 21:29
Děkuju za odpověď. To mě samozřejmě napadlo a taky to byl původní plán. Ale moje televize to údajně nepodporuje, takže bych prý nemohl ovladačem od televize ovládat zároveň soundbar. Nechci žádnej další ovladač. Chci hlasitost zvuku TV ovládat ovladačem od TV. Prodejce v electroworldu mi řekl, že to v mym případě není možný a že to ani většina soundbarů neumí, jen pár soundbarů s pár TV. Proto jsem přešel k tomu řešení s kucháním TV.
KamilZ (10277)|15.5.2017 21:46
Spíš se zeptej toho prodavače, co hulí. U TV a soundbaru s ARC by to mělo bez problémů fungovat, tohle je jedna ze základních věcí. Jo a předpokládám, že má i optiku a i výstup na sluchátka.
vivid.sk (11472)|15.5.2017 21:52
Mozno toto umoznuje aj tvoje "DK" (neuviedol si typ, nevieme overit), a nemusis nic kupovat. Len staci vyuzivat veci, ktore uz mas - pretoze k tomu su urcene, aby sa pouzivali.

[QUOTE=FilipMontoya;530490]Chci hlasitost zvuku TV ovládat ovladačem od TV.[/QUOTE]
Tato vlastnost ide zrealizovat aj keby nefungovalo HDMI-CEC bez problemov. Funuju tak mnohi uzivatelia so starsimi zosilnovacmi, alebo starsimi AVR bez HDMI. Akurat je nutne posielat ako vystup PCM (nie bitstream) a nasledne regulujes uroven hlasitosti v TV.
FilipMontoya (12)|15.5.2017 22:07
Ano, prodavač zřejmě něco hulí... Taky jsem měl za to, že soundbar je od toho, aby splnil právě to, co potřebuju já. Akorát jsem se s tim v tomhle případě hned smířil a hledal jiný řešení. (Udělat si výstup zvuku do externích repráků mě chytlo a nějak jsem dostal chuť to tak udělat)
Ano, moje TV má výstup na sluchátka i optiku.

Pokud by to umělo vyřešit moje DK, resp. AV receiver, bylo by to nejlepší. Obávám se, že to ale nepůjde, mám starší kousek - Panasonic SA-XR25. Nemá HDMI vstup, pouze optickej. Tím mam teď propojenou TV s receiverem a v TV mám zvuk výstupu nastavený na PCM. Ale nefunguje to tak, že by se automaticky zapnul i receiver a hlasitost se ovládala automaticky podle TV. Nebo je potřeba ještě něco? Zajímavý je, že ovladačem od receiveru jde ovládat TV, jen něco - přepínání kanálů, hlasitost - ale jde.
vivid.sk (11472)|15.5.2017 22:30
[QUOTE=FilipMontoya;530495]Ale nefunguje to tak, že by se automaticky zapnul i receiver a hlasitost se ovládala automaticky podle TV[/QUOTE]

Funguje to trosku inak. Na DK musis mat nastastavenu hlasitost vyssiu (fixnu) a na TV uroven len znizujes. Ucel to plni, ak uzivatel nechce dve DO, alebo nema univerzalne DO.

Zapnutie a vypnutie DK spolu s TV:
1) Bud ho budes vypinat manualne cez svoje dodane DO
2) Kupis si univerzalne DO, kde ho mozes zapinat/vypinat spolu s TV cez makro jednym tlacitkom
3) Kupis si zasuvku master/slave, ktora bude zapinat dalsi okruh (DK) podla zapnuteho primarneho spotrebica - TV. Po zapnuti/vypnuti TV sa ti zapne/vypne aj DK v sekundarnej zasuvke. Ovsem ak pouzivas DK aj pri vypnutej TV, je toto riesenie nanic.
Miki_ (162)|16.5.2017 08:57
[QUOTE=vivid.sk;530497]3) Kupis si zasuvku master/slave, ktora bude zapinat dalsi okruh (DK) podla zapnuteho primarneho spotrebica - TV. Po zapnuti TV sa ti zapne aj DK a naopak. Ovsem ak pouzivas DK aj pri vypnutej TV, je toto riesenie nanic.[/QUOTE]

Jen chci upozornit, že mne toto tak nefunguje. Nevím proč (jen tuším), ale po spuštění TV dochází ke spuštění AVR se zpožděním. A z tohoto důvodu se mi automaticky nezapnou externí bedny, ale jen interní od TV. A musím pak ručně to přepnout na externí. A to mám ARC funkční. Nakonec jsem to spouštění přes "master/slave přepěťovku" vypnul a spoléhám se na toto přes HDMI-CEC. A poté to funguje jak má. Možná stačí jen na přepěťovce nastavit při jakém odběru na master zásuvce se mají zapnout externí slave zásuvky, ale bohužel u mého typu přepěťovky jsem toto nikde nenašel.
vivid.sk (11472)|16.5.2017 10:17
[QUOTE=Miki_;530503]A to mám ARC funkční.[/QUOTE]
Pri HDMI-CEC ti to samozrejme nebude (nemusi) fungovat. Ak mas funkcne HDMI-CEC, nieje dovod pouzivat takuto barlicku. Ja pisem o alternativnych sposoboch, ked nieje dostupne HDMI-CEC, pripadne HDMI samotne, ale len opticky vystup. V tomto pripade uplne staci, ked si AVR/DK/zosilnovac zapamata posledny vstup pred vypnutim a uroven hlasitosti.

Moznost nastavenia zopnutia pri urcitom odbere taktiez maju mnohe tieto zasuvky - treba si pred kupou prest manual a zakupit taku, ktora to umoznuje regulovat.
Miki_ (162)|16.5.2017 10:35
[QUOTE=vivid.sk;530505]Pri HDMI-CEC ti to samozrejme nebude (nemusi) fungovat.[/QUOTE]

Ano když je HDMI-CEC funkční, tak to není potřeba. A z toho asi pramení proč jsem chtěl používat tu přepěťovku master-slave i když mám HDMI-CEC.
Protože v kombinaci s předchozím mmc, které HDMI-CEC nepodporovalo a TV s AVR, které HDMI-CEC podporovaly, tak spolehlivost funkcí HDMI-CEC byla tak
90%. To znamená, že když jsem vypl TV, tak jednou z cca 10 takových vypnutí se jednou AVR automaticky nevyplo a musel ho vypnout zvlášť. A proto jsem toto
zapínání a vypínání chtěl řešit přes přepěťovku. A tím pádem by vypínání AVR pak takto bylo 100%. Což pak samozřejmě bylo, ale neuvědomil jsem si, že když si
pořídím nové mmc, které už podporuje HDMI-CEC, tak to bude dělat tuto neplechu. Ono i tím, že mmc podporovalo taky už HDMI-CEC, tak to přineslo i to, že není potřeba používat univerzální DO a stačí mi jen DO od TV.
vivid.sk (11472)|16.5.2017 12:40
@Miki_: jasne, je to vsetko o individualnom rieseni pre kazdeho z nas, preto to pisem vseobecne, je mozne ze jedno z rieseni 1) - 3) bude vyhovovat, alebo aj nemusi. Niekto pouziva HDMI-CEC, niekto nie, niekto zasa nechce vypinat AVR/zosilnovac spolocne s TV (automaticky), pretoze audio sa pouziva na posluch muziky a TV nieje nutne mat pusteny. Tych kombinacii je vela, kazdy si vyberie tu, ktora je pre neho akceptovatelna.

U mojich rodicov funguje regulacia (znizovanie) hlasitosti cez STB, ktory je primarny zdroj televizneho signalu. Na AVR je nastaveny fixny level cca 60% a jediny opticky vstup, ktory sa pouziva. Nevadi im manualne zapnutie/vypnutie AVR (mechanicky, alebo cez ine DO), ked vsetko ostatne funguje, pretoze mozu pocuvat radia z DVB-S aj bez zapnutej TV.
Miki_ (162)|16.5.2017 14:09
[QUOTE=vivid.sk;530510]@Miki_: jasne, je to vsetko o individualnom rieseni pre kazdeho z nas, preto to pisem vseobecne, je mozne ze jedno z rieseni 1) - 3) bude vyhovovat, alebo aj nemusi.[/QUOTE]

Jj souhlas. Taky se tak nato dívám. A věřím, že tady chodí obvykle lidi relativně inteligentní a zároveň chtějí buď lidem poradit a pokud možno pozitivně. A nebo naopak získat informace, které povedou k lepší spokojenosti s používáním různé elektroniky :-)
KamilZ (10277)|16.5.2017 14:29
FilipMontoya: O použití sluchátkového výstupu jsi neuvažoval? Menší nevýhoda (většinou je to ale výhoda) je ta, že Panasonic má nezávislý výstup, takže se regulace hlasitosti provádí sice stejným ovladačem, ale v menu.
Použitelné PC repro seženeš za pár kaček (resp. bude to zvukově podstatně lepší jak repro v TV).
vivid.sk (11472)|16.5.2017 15:04
[QUOTE=KamilZ;530514]Použitelné PC repro seženeš za pár kaček [/QUOTE]
Ale tie bude tiez treba zapinat a vypinat mechanicky - co je "problem", ako som pochopil z diskusie (o srackoidnych repro napajanych z USB neuvazujme).
KamilZ (10277)|16.5.2017 15:16
Aha, to jsem nezaregistroval, ale já bych se vypínáním nezatěžoval, je to zbytečné. Než se mu uhradí cena master-slave zásuvky na spotřebě elektriky, tak mu TV stejně 5x odejde :).

I když udělat si zásuvku spínanou pomocí USB by vyšlo do 100 Kč (a nejdražší z toho by byla ta vlastní zásuvka :) ).
tdlmarek (1566)|16.5.2017 16:28
[QUOTE=KamilZ;530514]takže se regulace hlasitosti provádí sice stejným ovladačem, ale v menu.[/QUOTE]
U novějších Panasoniců lze nastavit, zda regulace ovladačem při sledování programu ovládá hlavní, nebo sluchátkový výstup. Takže pokud člověk běžně používá jenom jeden z nich, do menu nemusí.
KamilZ (10277)|16.5.2017 16:41
tdlmarek: Wow, tak to nemá chybu! Jeho DT60 je už "novější" nebo ne?
tdlmarek (1566)|16.5.2017 16:51
To bohužel nevím. Já to zpozoroval u své AS640, předchozí ET5 to ještě neuměla. DT60 je generace přesně mezi, takže nezbývá než to vyzkoušet nebo prostudovat manuál.

Zmiňoval jsem to už ve své "recenzi" (5. odstavec v 2. kapitole):
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/36597-Panasonic-2014-AX800-AS800-AS7X0-AS6X0-AS5X0-A400?p=494550&viewfull=1#post494550
FilipMontoya (12)|17.5.2017 21:13
Moc všem děkuju za názory, ani jsem nečekal, že bude reagovat tolik lidí...
Z těch tří možností, který mám teď mi bohužel žádná nevyhovuje úplně -
1) ikdybych zapínal AVR ručně, tak mi to stejně nefunguje tak, že bych ovladačem od TV reguloval hlasitost, která jde do DK. Reguluje se pořád jenom hlasitost TV (nebo to neumim)
2) rád bych zůstal pouze u ovladače k TV, univerzální moc nemusim
3) DK používám i bez TV, například zvuk z PC, mobilu, rádio... Takže mi zásuvka master/slave asi nepomůže.

Výstup na sluchátka se použít dá, ale jak je zmíněno v některém z příspěvků, hlasitost se ovládá pouze přes hlavní menu, což je taky trochu nepraktický.

Nechci vypadat jako blbec, kterej si neváží vašich rad, naopak moc si jich cenním, jen bych se chtěl dopracovat k řešení, který bude podle mých představ. Pokud kvůli tomu budu muset koupit "něco", tak mi nic jinýho nezbyde. Jestli to opravdu vyřeší soundbar, tak bych do něj šel. V případě, že bych to řešil novým AVR, co potřebuju, prosim, aby podporoval?
vivid.sk (11472)|17.5.2017 22:09
1) Moja chyba; Neuvedomil som si, ze pri TV je opticky vystup (obvykle vzdy) neregulovany. Pri externych STB naopak - je skoro vzdy regulovany.
2) kvalitny univerzalny DO (Logitech harmony, kludne aj jednoduhsie modely) plnohodnotne nahradi ovladanie z TV a casto je kvalitnejsie spracovany, ako dodavane DO. Tuto moznost netreba zavrhovat.

Tie dalsie riesenia su samozrejme rovnako akceptovatelne, myslim, ze toto vyriesie akykolvek novy HW, ktory podporuje HDMI-CEC, ovsem vsetky su relativne nakladnejsie ako vyssie spomenuty univerzal. Je to ovsem na tebe, ktore riesenie preferujes.
RoPo (6061)|18.5.2017 08:47
[QUOTE=FilipMontoya;530565]V případě, že bych to řešil novým AVR, co potřebuju, prosim, aby podporoval?[/QUOTE]

Podpora HDMI-CEC a ARC. Nicméně je trochu problém v tom, že HDMI-CEC sic je to standard, ale má několik verzí a každý výrobce navíc může implementovat svoje funkce, tak není napříč značkami zcela kompatibilní. U mě: Panasonic vs Onkyo = občas zlobila HDMI-CEC komunikace, pak Panasonic vs Denon = komunikace přes HDMI-CEC absolutně bez problémů.