Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Amlogic S905/S905X - lacné MMC pre KODI - hlavné vlákno

vivid.sk (11472)|27.4.2017 14:37
Zakladam hlavne (spolocne) vlakno pre boxy Amlogic S905/905X roznych vyrobcov, ktory by mal sluzit ako lacne (ale plnohodnotne) MMC a ako alternativa k drahsim x86 procesorom.

Samostatnych vlakien, pre konkretne pristroje roznych vyrobcov tu uz mame a aby zbytocne nevznikali dalsie duplicitne s rovnakymi informaciami skusme smerovat vsetky poznatky, pripomienky, recenzie sem. V uvedenych vlaknach su spisane informacie, ktore su uzitocne, skusim ich na zaciatok zhrnut. Zacnem s vlaknom od uzivatela whitesak, ktory to pekne nastartoval:

S905/S905X:

LibreELEC (KODI) na Android TV boxech s ArmLogic S905 S905X
MXV+ (MXV Plus) Android TV Box - Amlogic S905 64bit
MXQ Pro (Amlogic S905) a přehrávání ze sítě
SCISHION V88 pro (Librelec 8.0.1e) - S905X
X96 android TV Box


S912:
LibreElec pro čip Amlogic S912 - stručně
Evolveo Android box H8
Evolveo Android Box H4Plus

Vzhladom k experimentalnym buildom pre S912 by si zrejme aj tato verzia zasluzila samostatne vlakno, pretoze aj ked ma byt finalna pozadovana funkcionalita zhodna, mozu mat rovnake verzie buildov ine bugy. Foolproof uz v existujucom vlakne Evolveo H8 zhrnul vsetko, co je nutne a nakoniec skoncil tam, kde v tomto vlakne zacneme - platforma OpenELEC/LibreELEC + KODI, pretoze android je pre nas ucel (aktualne) nepouzitelny.

Starsie boxy s Amlogic S80x v tomto vlakne uz rozoberat nebudem.

Rad by som sa hlavne venoval porovnaniam s inymi platformami (primarne x86) a primarne nedostatkom, ktore aj tento box ma :), pretoze vzhladom k nizkej cene je vcelku malo predpokladatelne, ze by sme ho mohli postavit vedla plnohodnotneho Intel NUC a ocakavat rovnaky vysledok. Ale - v niektorych smeroch naozaj mozme. Skusim to postupne spisat a venovat sa tomuto trosku viac, pretoze ak box zvladne korektne prepinanie frekvencii, korektne posielanie audia (vratane passthru HD lossless audia), uz si zasluzi pozornost :)


[tento prispevok bude doplneny]
vivid.sk (11472)|27.4.2017 16:43
Vyber konkretneho boxu:

Cinske webshopy ponukaju velky vyber boxov roznych znaciek a parametrov, takze vyber zariadenia zacinal na zakladnych poziadavkach, ktore som zhrnul nizsie. Kedze zariadenie ma byt co najuniverzalnejsie (pre sirsi okruh uzivatelov s roznym audio setupom), tak som volil aspon taketo zakladne:
- Platforma S905x (aktualne vyborna podpora zo strany LibreElec, podpora pre 4K@60fps VP9 decoding, HDR; zial ale len s 100mbit ethernetom, co som musel oproti S905 ozeliet - no na prehravanie realne dostupneho obsahu to nema vplyv)
- Opticky SPDIF
- Toslink (pre AVR bez HDMI vstupu, alebo pre stereo zosilnovace/AVR len s takymto vstupom; analogovy vystup ktory boxy S905X maju sice pouzitelny je, ale kvalitatovne je velmi mizerny, takze ho na pouzitie k externym repro neodporucam)
- Uciace sa dialkove ovladanie s viacerymi klavesmi (staci par tlacitiek na prepnutie vstupu a hlasitost +-)
- Jednoduchy design, umiestnitelny za TV (t.j. bez displaya a zobrazeneho casu, ci zbytocnych silno svietiacich modrych diod, a podobne, k tym svietiacim diodam sa vsak este dostaneme :D)
- externe cidlo pre IR - vychadzajuc z predchadzajuceho bodu, sa mi javi toto riesenie ako lepsie, pretoze mnoho boxov ma IR umiestneny tak nestastne, ze treba na neho priamo mierit (nechcel som riskovat).

Z vyssie uvedenych poziadaviek som vybral neznackovy box "s nalepkou" X96 (2GB RAM / 16GB ROM - vzhladom k rozdielu v nakupnej cene cca 10e medzi verziou s 1GB RAM, nieje dovod setrit). Existuje aj rozdiel medzi popiskami tlacitok na dialkovom ovladani v hornej casti, ja som nakoniec vybral tu, kde su ikonky ovladania TV.

[ATTACH=CONFIG]34220[/ATTACH]


Dovodom bola jedna z poziadaviek - aby mohli uzivatelia bez HDMI-CEC (alebo ti, ktori HDMI-CEC nepouzivaju) ovladat svoj AVR a TV s jedinym ovladacom, co v pripade tohto boxu naozaj funguje a bol som tymto milo prekvapeny. Tlacitkami volume + a - som bez problemov DO naucil ovladat moj AVR od Onkya a ostatnymi tlacitkami viem zmenit vstup na AVR ci TV ci vypnut/zapnut TV. Toto vsetko funguje. [s]Akurat to kazi jedna kozmeticka vada - dialkovy ovladac v pripade naucenych hornych styroch tlacitok neopakuje povely pri podrzani. Teda ak stlacim volume + ,akcia sa vykona len raz. Ak chceme hlasitost upravit, treba tlacitko mackat. Paradoxne povel, ktory vychadza z tlacitka ON/OFF sa opakuje - takze je mozne vypnut aj TV, ktore ocakavaju dlhsie/viacnasobne stlacenie DO (napriklad Panasonic).[/s]

Vyssie spomenute negativum sa da vyriesit tak, ze pri uceni klavesy ju stlacime 2x za sebou. Dialkove ovladanie nasledne vysle zvoleny povel raz pri jednorazovom stlaceni, a opakovane pri dlhom stlaceni (fungovalo mi to aj pri ovladani hlasitosti TV / AVR). Prekvapivo jednoduche, prekvapivo funkcne.

Ked uz rozoberam DO, musim spomenut este jedno negativum. DO je vcelku hlucne a funguje trosku inak, ako vsetky DO, ktore mam k dispozicii. Stlacanie tlacitiek evokuje stlacanie mikrospinacov s typickym jemnym cvakanim. Nieje to teda jemne "gumene" stlacanie bez spatnej odozvy, ale pocutelne a citelne stlacenie tlacitka s adekvatnym zvukovym doprovodom. Priznam sa, ze keby pri mne niekto s tymto cely vecer "cvakal", asi by mi to nebolo prijemne.

DO sa ale prijemne drzi, ma mensi ergonomicky tvar s rozsirenou hrubkou v spodnej casti (miesto pre AAA baterie) a povrch tlacitiek na dotyk je prijemny. Akurat horne tlacitka hlasitosti su umiestnene nerozumne, hned pod tlacitkom ON/OFF, takze to chce chvilku trpezlivosti.





[ATTACH=CONFIG]34221[/ATTACH]

Dalsie prispevky v tomto vlakne budu primarne vychazat z tohto konkretneho pristroja (pokial nebude uvedene inak), avsak vacsina z nich, ktore sa budu tykat SW platia univerzalne.
51LAPAuybkL.jpg X96_TV_Box.jpg
vivid.sk (11472)|2.5.2017 17:50
Audio (a vsetko okolo):

Okrem analogoveho vystupu (3.5mm audio jack) najdeme v tomto boxe aj sekundarny digitalny vystup vo forme SPDIF / Toslink (t.j. opticky digitalny audio vystup). Analogovy by som nepodporucal pouzivat vobec koli jeho "kvalitam", no digitalne tu mame hned dva (ten druhy sa nachadza v HDMI). Pozitivne na digitalnych vystupoch je, ze audio signal sa nachadza na oboch sucasne, bez ohladu na to, aky vystup (z dvoch moznosti) v KODI zvolime. Samozrejme, vystup je totozny (teda bud bitstream, alebo LPCM) na oboch vystupoch.

Vystup je bitperfect (overene), vystupna frekvencia zodpoveda vzdy vstupnej audio frekvencii (pokial nenastavime v KODI resampling na fixne zvoleny vystup). Toto je dalsie pozitivum prevadzky pod LE, pretoze pod androidom dostat von bitperfect LPCM je viacmenej nemozne.

Maximalna frekvencia, ktoru zvladne Toslink je 24@96khz, pri vyssej sa sice tvari, ze sa nieco prehrava, ale AVR neukazuje ziadny signal, po prepnuti na HDMI je vsetko v poriadku. Dalsia vcelku zaujimave spravanie nastalo pri prehravani nekomprimovanych multikanalovych LPCM streamov, kedy som na SPDIF vystupe mal dva kanaly (L+R) a sucasne v HDMI zdroji vsetkych 6. Uvadzam len ako perlicku, prakticky to nebude mat zrejme ziadny prinos pri beznom pouzivani.

Cim sa dostavame k vyuzitiu ako zdroj audio signalu (ti "skutocni" hifisti sa v tejto chvili zacnu usmievat). MMC bolo otestovane aj na skutocnom Hi-End systeme zlozenom z profi stereo aktivnych monitorov v akusticky upravenej miestnosti.
Zdroj signalu bol TOSLINK a tymto digitalnym signalom boli krmene repro, a sucasne z ineho zdroja bol simultanne privedeny povodny zdroj signalu, ktory uzivatel pouziva. Podla teoretickeho ocakavania - ziadne pocutelne rozdiely sa nekonali pri priamom zrovnavani/prepinani zdroja A a B.

Negativa:
Pomalsie reakcie pri prechadzani audio suborov, ci uz prve vstupenie do konkretneho adresara s audiom, kedy si KODI nacitava tagy z audio suborov, alebo celkovy pohyb po suboroch (mimo kniznice), ktore je scasti ovplyvnene pomalsou sietovkou (100mbit) a scasti pouzitim SMB 1 (?). Pouzitelne to je, ale toto si uzivatel vsimne ako prve, ked prejde z rychlejsieho systemu (x86), kde aj cez obmedzene wifi system funguje sviznejsie. Taktiez je citit, ked sa na pozadi scanuje kniznica (po starte), pomalsi procesor sa viac zadycha, reakcie su nasledne pomalsie. To su negativa s ktorymi sa da existovat, ak je uzivatel trpezlivejsej povahy :)




Audio (ktore je v kontajneri s videom) dokoncim v dalsich prispevkoch, ked budem rozoberat video...
whitesak (406)|3.5.2017 15:39
@vivid.sk: Díky za perfektní shrnující podrobné a objektivní informace.

K Audiu - dovolím si malé doplnění pro fajnšmekry (ortodoxní HighEndisti neušklíbejte se :-) )
Přes HDMI výstup je na boxech s procesorem S905 (bez X) plně funkční bitperfect audio výstup až do 24@192kHz ! Ověřeno :-)

Na S905X by to dle LE fóra prý snad mohlo fungovat také, ale já to nemohu potvrdit, nemám jak to ověřit. Jde o to, že S905X procesor je mírně ořezanější oproti S905 a dle oficiální informace od AmLogic by měl umět maximálně 24@96kHz. Ale dle infa na LE fóru snad bylo nějakým hackem dosaženo toho, že by to snad mohlo jít i na tomto procesoru. Zkuste případně někdo ověřit...
vivid.sk (11472)|3.5.2017 17:17
Aj na S905X funguje 24@192khz korektne (a rovnako predpokladam, ze bitperfect, tak ako ostatne frekvencie, AVR mi ukazuje 192khz na vstupe).
Multikanalovy 24@96khz / 5.1 PCM stream funguje rovnako (multikanalovu nahravku pri maximalnych 192@24bit/6ch nemam, ale pokial to prelezie cez HDMI, nevidim v tom problem).
vivid.sk (11472)|9.5.2017 18:05
[QUOTE=vivid.sk;530108][s]Maximalna frekvencia, ktoru zvladne Toslink je 24@96khz[/s][/QUOTE]
Este sa vratim k tomuto, forum mi uz nedovoluje prispevok doplnit a opravit:

Kolega mi dodatocne upresnil info, ze funguje Toslink az do 24@192khz. Otestovane na realnych nahravkach aj bitperfect samploch. Na vstupe profi referencneho Hi-End D/A prevodnika (ADI-2 Pro), ktory vstupnu frekvenciu zobrazuje/potvrdzuje.
H.Umberto (214)|19.5.2018 08:05
vivid.sk (11472)|19.5.2018 11:12
Mala by. Odskusal som tri bezdrotove sety roznych znaciek (+ logitech, microsoft) a so ziadnou nebol problem (ani v pripade comba mys+klavesnica).


Ak to planujes kupovat pre UHD TV (teda, pozadujes UHD@60Hz), nekupuj model, ktory si nalinkoval. S905W, je osekana verzia povodneho S905X bez HDMI 2.0.
H.Umberto (214)|19.5.2018 13:55
Ó díky za info!
hadrak (2)|6.6.2018 21:54
majú tieto boxy aj analogový výstup videa? vidím tam AV konektor. Alebo je to len audio a video ide len cez HDMI?
Ďakujem
vivid.sk (11472)|6.6.2018 23:29
Potencionalne by tam mohol byt kompozit spolu s L+R audio kanalom (ale to nemam odskusane). K comu potrebujes takyto vystup?
orlov66 (87)|7.6.2018 13:47
V popise mojej X96 uvádzajú výstup AV video 480i/576i, ale skúšal som len audio.
hadrak (2)|7.6.2018 18:24
chcel by som to dať ku crt televízoru, tak preto sa pýtam
KamilZ (10277)|21.10.2018 11:05