Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Optimální stříhaci sw a výstupní formát pro HD video ze zrcadlovky Nikon D7200

Tomas_X (124)|24.4.2017 17:33
Dobrý den,
střihu videa se věnuji sice už 15 let, ale málo často s velkými pauzami, takže se mezitím změní dost věcí a já nedokážu nastoupit do stejných vod.
Začínal jsem s koupeným Vegasem 4 a DV videem v roce 2002-2003 po pár neúspěšných pokusech s Pinnaclem. To trvalo řadu let, pak jsem stříhal video se 720 řádkami a teď v posledních 4 letech stříhám občas 1920 x 1080, 30 fps ze zrcadlovky Nikon D7200, která produkuje MOV QuickTime formát. Doupgradoval jsem se v minulosti z Vegasu 4, 5, 6 na Sony Movie Studio Platinum 9, 10, 11 a teď mně to nabízí za 49 USD upgrade na 14-ku. Ovšem píši sem proto, že mně to při střihu i renderingu začalo padat jako švestky. Už před 2 lety při přechodu na Full HD video bylo znát, že ten výkon je tak tak, ale tolik to nepadalo na stejném PC. Mám i7-3820, 16 GB RAM a nějakou nVidia grafiku kompatibilní s CUDA.
Vyrenderuji tak maximálně 15 minut sestříhaného videa, pak to buď skončí na přesýpačkách nebo to zařve, že nemá paměť, i když těch 16 GB není obsazeno ani náhodou. Mám z hlediska jiných aplikací pozavírané co se dá. Mám podezření, že teď mně to padá víc, protože dělám cosi jinak, než před 2 lety, kdy to nepadalo. Nevím, zda upgrade na 14-ku pomůže nebo to zhorší.
Nejvíc mně to padalo když jsem se pokusil zkopírovat text promítaný ve své overlay timelině o 10 minut dál a změnit ten text, aby přes video šel pár sekund jiný bílý nápis se žlutým stínováním.
No a když mám teď sestříhaný 25 minut projekt, tak to prostě padne po 15 minutách renderingu. Padne to vždy v prolínačce. Tak zkouším vyhazovat to ulítávání pohlednice a prolnout jen obyčejně, ale často to nepomůže. V podstatě jen stříhám kousky, prolínám je do sebe a střídám originál zvuk s hudbou podle toho jestli chci slyšet originál zvuk nebo ho chci stáhnout a dát místo toho hudbu. A na začátek dám titulky jako o co jde. A někdy doprostřed, když chci dva roky dát do stejného videa. To je snad všechno normální, ne? Třeba chci dát 3 stejné akce po roce do jednoho videa.
Pro rendering zvolím mp4, těch 29,9 fps, co točí foťák a bitrate 24 Mbps a default zvuk. Jede to zpočátku slušně, v task manageru si dva procesy vezmou každý něco přes 2 GB, nijak to viditelně nenarůstá a za půl hodiny to spadne. Je nějaký fígl to dělat nadvakrát a pak to spojit tak, aby se to nepřekódovávalo podruhé se ztrátou kvality? Mohl bych stříhat 10-minutové kousky a pak je na závěr sesadit do půl hodiny. Anebo mám vyrábět vždy jen 10-minutové kousky? To je trochu omezující. Díky za pomoc, já se tomu věnuju nárazově od roku 2002 a pokaždé všechno zapomenu.
ai (2993)|25.4.2017 05:13
Optimalni strihaci softwer uz mas, ten Vegas. Na export pouzij DebugMode Frame server, projdi si to jak to funguje atd. Mas pak volbu zvolit si nejaky x264 enkoder, ktery pouziva CRF metodu enkodovani. Ne praveky system na 2pass VBR nebo CBR.
Tomas_X (124)|25.4.2017 07:53
Díky, aspoň vím co si o tom nastudovat. Četl jsem nějaké rady, které mně udělil někdo v roce 2012, kdy mně psal, že když mám videosekvence v H.264, tak je záhul na výkon je takhle stříhat, že je mám nejprve překódovat do něčeho, co se Vegasu snáze dekóduje. Co by to mělo být?
jobro (235)|25.4.2017 08:21
Nevýhodou poradny na dálku je, že tazatel obvykle popíše (velmi podrobně!) okamžitou situaci. Ale neprozradí, co se s počítačem dělo od doby, kdy vše fungovalo do okamžiku, kdy se "to" pokazilo.

Jak uvádí "ai" , tazatel má vyhovující počítač. Já dodávám, že s velkou rezervou výkonu.
Svého času jsem stříhal v Movie Studiu, což je osekaný Vegas. Počítač: dvoujádro i5, 3,2GHz, HT, 4GB RAM a GeForce 210 (2GB). Windows 7 Pro, 64bit, Movie Studio taktéž 64bit.
Na tuto moji sestavu si odborníci klepali na čelo... Ale nikdy to nepadalo a i během renderingu bylo využito něco nad 2GB RAM. Časy renderingu 1080i byly cca trojnásobkem délky výsledného videa (podle použitého kodeku - kratší u MainConcept, nebo delší u SONY), doba byla o něco kratší s použitím CUDA. Videa o délce do 60 minut.

Vypadá to na chybu v samotném Vegasu, nebo v hardware (teploty).
Tomas_X (124)|25.4.2017 08:52
Mám také Movie Studio, verzi Platinum, říkám tomu Vegas, protože jsem dřív stříhal ve Vegasu 4, 5, 6, než to rozdělili a já jsem pak zjistil, že platit Vegas Pro je pro mé potřeby zbytečné.

Prosím tedy o odpovědi:
1. Má smysl kvůli stabilitě a kvůli kvalitě či kompatibilitě upgradovat z Movie Studio 11 Platinum na Movie Studio 14 Platinum. Nezpůsobí 14-ka naopak ztrátu možností s tím DebugMode FrameServerem?
2. Má smysl nejprve něčím překódovat H.264 v MOV konteineru na něco bezztrátového, aby se to snáze stříhalo? A třeba ani nepadalo při tom renderingu?
3. Našel jsem hezkou diskuzi, kde ai radí ibauerovi, jenže mně z toho třeští hlava, protože nějak netuším co je AVISynth či DebugMode FrameServer, zatím to chápu tak, že to nějak nahrazuje renderovací software z Vegasu, který má jen nešikovné dva režimy zaměřené na bitrate, zatímco správnější je mít bitrate jako nepodstatnou veličinu a ladit konstantní kvalitu, což nějak ten variabilní bitrate udělá taky.
Tomas_X (124)|25.4.2017 09:07
Tady je vytížení paměti přes Task Manager, to se nezdá jako problém:
[ATTACH=CONFIG]34207[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]34208[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]34209[/ATTACH]
Jestli mám něco blbě nastavené?
Tohle je staré nastavení renderingu ještě z Nikon 1-ky, nicméně z D7200 to asi bude stejné pokud to nebudu dělat tím FrameServerem, což ale musím nějak nastudovat.
VFProjekt01.jpg Render01.jpg TaskManager01.jpg
jobro (235)|25.4.2017 11:35
[QUOTE=Tomas_X;529803]
Prosím tedy o odpovědi:
1. Má smysl kvůli stabilitě a kvůli kvalitě či kompatibilitě upgradovat z Movie Studio 11 Platinum na Movie Studio 14 Platinum.
2. Má smysl nejprve něčím překódovat H.264 v MOV konteineru na něco bezztrátového, aby se to snáze stříhalo?
3. Našel jsem hezkou diskuzi, kde ai radí ibauerovi, jenže mně z toho třeští hlava...[/QUOTE]

1. Upgrade? Nevím, já zůstal u verze 12 Platinum a po převzetí editoru firmou Magix jsem už dál neupgradoval. Dvanácka je nejblíž koncepci Vegasu. V každé verzi SONY vydávalo "vylepšené" buildy, kde opravovali chyby. Když to ještě fungovalo na webu SONY, dalo se dočíst, co bylo opraveno. Magix to pojal "multimediálně" a informace je nutno hledat se svíčkou v pravé poledne. Upgrade od verze 13 výše je přizpůsobeno pro dotekové ovládání (Windows 10), tj. obří ikony a jiné zhůvěřilosti...
2. Soubory z klasické videokamery (mts, mp4), které umí Movie Studio levou zadní, se mohou lišit od souborů z fotoaparátu (na př. mov). Pro střih mov musí být v počítači kodek od QuickTime. Myslím, že to instalátor editoru vyžaduje/doporučuje. Potom Movie Studio umí i mov (vyzkoušeno).
3. Kolega "ai" je na slovo vzatý odborník na frameserver a tvrdě ho propaguje (viz toto fórum). Z jeho rad mám podobný pocit v hlavě... Nemohu potvrdit, že jím propagovaná metoda opravdu dává tak zářné výsledky. Nezkoušel jsem.
arkij (540)|25.4.2017 11:55
Před léty jsem míval podobný problém kdy jsem stříhal na novém PC (tenkrát doujádru) a taky mi to tak nějak nezvládalo delší videa, padalo to (chovalo se to podobně jako popisuješ), přitom jsem měl papírově PC na tehdejší střih nastavené a navíc HP Workstation v záruce. Postupně mi vyměnili HDD, základní desku, několikrát jsem provedl čistou přeinstalaci a byť tam nebylo nic jiné než systém a střihový SW (Edius), nešlo na to přijít. Až pak po dlouhém uvažování kdy už jsem nevěděl kudy kam nás napadlo vyměnit zdroj a to pomohlo. Jak se ukázalo, nebyl úplně špatnej, normálně při běžné zátěži fungoval a byl dobře nadimenzovanej (měl ještě dost rezervy) ale při delším souvislém výkonu se začal chovat nestandardně a byť jinak žádné jiné známky to nemělo, právě u toho videa (a jen u něj) se to projevovalo. Jeho výměna za stejný (tenkrát v rámci záruky) byla správným řešením, i technik od HP nad tím kroutil hlavou.

Možná je to střelba vedle ale zkus ten zdroj alespoň na chvíli zaměnit za jiný. Já se tenkrát taky chytal každého stébla.
Tomas_X (124)|25.4.2017 12:57
arkij: zdroj jsem kupoval kvalitní a předimenzovaný, takže tím bych asi nezačínal. Ale napadá mě spíš to, že kdysi v roce 2011, když jsem měl tenkrát slabé PC na full HD video, tak mně SmirickyT poradil převést natočené video z H.264 do nějakého kodeku, se kterým se Vegas méně nadře při rozbalování. Nebyla by to cesta i teď? Něco třeba velkého, ale neztrátového? Jeho radu jsem tenkrát nevyužil, protože jsem pak i z jiných důvodů upgradoval PC a už to tenkrát šlo. Nicméně pokud mám teď potíže, tak co odlehčit procesoru? Jen ale nevím do jakého kodeku to rekódovat, abych nezničil video opakovaným rekódováním.
Pamatuji si na doby DV videa, které bývalo neztrátové, takže se dalo předělávat opakovaně, no a teprve na závěr to DVD Architekt zakódoval do mpeg2 a vysmažil na placku.

On ten soubor je sice *.MOV, ale uvnitř je H.264, to tvrdí Vegas.
arkij (540)|25.4.2017 14:08
[QUOTE=Tomas_X;529813]převést natočené video z H.264 do nějakého kodeku,[/QUOTE]
V tomto směru Ti asi neporadím, já stříhám v Ediusu a ten není HW moc náročný, navíc má smartrender pro použití na slabších PC. Nevím jak se chová Vegas.
Ten zdroj mne napadl protože jsem měl taky novej, předimenzovanej a dělalo mi to přesně to co tobě. Dokázal jsem vyrenderovat kratší věci ale u delších mi to spadlo do přesýpacích hodin. Nebyl nefunkční ale něco v něm právě při tom renderování nefungovalo jak má a i když jsem tomu nevěřil byl problém v něm.
Tomas_X (124)|25.4.2017 14:58
arkij: člověče když píšeš: "Dokázal jsem vyrenderovat kratší věci ale u delších mi to spadlo do přesýpacích hodin." ... tak mně to fakt velmi nebezpečně připomíná mou situaci. Akorát že do přesýpacích hodin mně to spíše spadlo při posunu v timeline nebo chvíli po načtení projektu, zatímco renderování mně častěji spadne na nesmyslnou hlášku o nedostatku paměti. Ovšem Vegas je 32-bitový software, nikoliv 64-bitový, takže ty 2 GB limit je tam i s 16 GB RAMky.
Saxel (2279)|25.4.2017 15:02
Je známo, že Vegas je hodně citlivý na stabilitu PC, proto mě nepřekvapuje co psal arkij, že mu nestabilitu způsoboval zdroj.
Pokud jde o bezztrátový kodek, můžeš zkusit Ut Video Codec: https://www.videohelp.com/software/Ut-Video-Codec-Suite.
Já také patřím mezi ty, co nepoužívají interní AVC enkodéry Vegasu a vše rendruji přes FrameServer do externího enkodéru x264.
jobro (235)|25.4.2017 16:05
Pánové, sleduji vaši debatu a zírám, jaké potíže jste měli s Vegasem/Movie Studiem. Mám asi štěstí, že mě takové trápení nepotkalo. Přitom počítač, který jsem používal, byl obyčejný kancelářský stroj. Napáječ 350W! Jediné co jsem udělal bylo, že jsem experientoval s napájecím napětím CPU, protože originální chladič od Intelu to při "standardním" napětí podle BIOSu a maximálním zatížení nedokázal uchladit. S odhalením nestability pomohla kontrola čidel pomocí aplikace HWinfo.

Udivuje mě, že někdo pro střih ještě používá 32 bitovou verzi, která má svá omezení.
arkij (540)|25.4.2017 16:54
[QUOTE=Tomas_X;529817]tak mně to fakt velmi nebezpečně připomíná mou situaci[/QUOTE]
Pokud si vzpomínám, dali jsme tam na zkoušku daleko slabší zdroj z vedlejší mašiny co měl kolega a najednou to dělat přestalo. Prostě byla to HW chyba ve zdroji, byť úplně novém a kterej se choval normálně u všech ostatních aplikací (včetně práce v CAD, renderování ve 3DMax a ostatních SW). Od záruční výměny za novej kousek ale úplně stejnej typ běhá dodnes jako hodinky a je už to takovejch alespoň 6 let zpátky.
ai (2993)|25.4.2017 20:32
[QUOTE=Tomas_X;529803]Našel jsem hezkou diskuzi, kde ai radí ibauerovi, jenže mně z toho třeští hlava, protože nějak netuším co je AVISynth či DebugMode FrameServer, zatím to chápu tak, že to nějak nahrazuje renderovací software z Vegasu, který má jen nešikovné dva režimy zaměřené na bitrate, zatímco správnější je mít bitrate jako nepodstatnou veličinu a ladit konstantní kvalitu, což nějak ten variabilní bitrate udělá taky[/QUOTE]
nevim ta konkretni diskuze, to muze byt skutecne na geek urovni, mozna nepouzitelne pro vsechny, ale pak skripta jedou jako batch , je to enkodovani na knoflik, je to CRF, ale ty muzes rozchodit ten debugmode frame server a pouzit nejaky x264 enkoder, proste tam nactes to avi ze serveru a enkodujes MP4, jednoduse

nechci to dal rozvadet, protoze chyba je nekde jinde, ale stejne s tim CRF kazdy skonci, pokud se tak nerozhodnou upgradovat ty export moduly v tech editorech, u 4k videi nebo dokonce 8k videi. Tam nejake CBR nemuzes pouzit, to je nesmysl, nebo i 2pass VBR , protoze prave nikdy nevis ten average/prumer na co enkodovat, jen se domnivas. A tam jak se netrefis tak uz vylozene plytvas dost velka data. Navic je to "nekonzistentni" ten 2pass VBR, protoze u druheho videa das stejny average a bude video zase lepsi nebo horsi.

Bezeztratove video take pouzivam take utvideo
Tomas_X (124)|27.4.2017 11:47
Myslím si tedy, že hlavním důvodem proč to padalo, bylo, že Movie Studio Platinum 11 se mně tenkrát nainstalovalo na 64-bitový počítač jako 32-bitová aplikace.
Tak jsem si stáhnul trial verzi 14-ky a zkouším renderovat. Koukám se na task manager, no a tam běží
64-bitová verze MovieStudioPlatinum140.exe, ale
32-bitová verze FileIOSurrogate.exe. Je to dobře????
MovieStudioPlatinum140.exe si bere krátce po startu renderingu 1,1 GB, FileIOSurrogate.exe si bere taky 1,1 GB
FileIOSurrogate.exe přečetlo už 16 GB a zapsalo pouze 180 908 bajtů a stále jsme na 0% renderingu.
Tomas_X (124)|27.4.2017 11:54
A pokud to rozběhám, tak nevíte jak bych mohl upgradovat z 11-ky? U té trial verze se mně stále nabízí nákup plné verze Platinum za 79 Euro, ale žádný upgrade, který se mně nabízel před pár dny asi za 49 dolarů při spouštění 11-ky. Fakt už jsem do Vegasu od 4-ky nacpal spoustu peněz, tak se mně nechce to kupovat znova celé bez možnosti upgradovat z 11-ky. Měl bych snadnou možnost to neplatit, ale v dnešní době už bych byl za nemorálního gaunera, kdybych si to nekoupil, už spoustu let jsem na PC nepustil nelegální software, tak se mně s tím nechce začínat, ale to je jen na okraj. Jenže pokud chci koupit upgrade, nechci být za blbce, co kupuje znovu plnou verzi protože se k upgrade nedokliká.
ai (2993)|27.4.2017 16:23
tak zkus zpatky nainstalovat tu 11 verzi a upgraduj, teoreticky treba sezenes nejakou 12tku atd.

jedna z vyhod dmfs je i ta, ze muzes pouzivat starsi verze, pokud ta starsi verze se umi vyporadat s tvym strihanym videem (pokud existovala kamera v te dobe atd.) a zaroven mit samozrejme export do MP4 s pomoci x264 napr. Protoze enkoder a editor jsou separatni entity.

Nebo proste ten export z tech starsich verzi bude stacit take, treba 13 verze. Daji se ty starsi verze sehnat?
jobro (235)|27.4.2017 17:45
Když ten software měl pod palcem SONY, byl na webu archiv (http://download.sonymediasoftware.com/archive/). Ten už ale obsahuje jen prehistorické verze...
Nyná se chopil kšeftu Magix http://www.magix.com/de/ a vše vypadá úplně jinak.
České zastoupení ma Erpea http://www.erpea.eu/krabice-c-1_25/?zenid=psviq3kcsmlbnl93ojbj1fank0

Ale neházel bych flintu do žita - ta jedenáctka Studio fungovala normálně. Hlavní problém bude zjistit, co způsobuje pády při renderingu.
Když jinak nedáš, zkus novou instalaci. Ale výsledek, pokud je chyba jinde v počítači, je nejistý...
Máš instalační médium, klidně bych je použil k nové instalaci. Ale předtím doporučuji vytrhat z počítače všechny pozůstatky po předchozí instalaci.

P.S.
Magix zavedl novou praxi, že jeho software (jen to nové?) vyžaduje periodickou kontrolu legality. Nevím, jak to řeší lidé, kteří nemají internet.
ai (2993)|27.4.2017 18:05
[QUOTE=jobro;529950]Když ten software měl pod palcem SONY, byl na webu archiv (http://download.sonymediasoftware.com/archive/). Ten už ale obsahuje jen prehistorické verze...[/QUOTE]
Potrebuje to klic? Pokud ne, tak stahnout, nainstalit dmfs, prevadet sva videa na lossless batch pred nactenim do Vegasu (pokud to nejsou mpeg videa, jako HDV, nebo DVavi) a jedem :-)
Posledni Pro verze tam je Vegas 8.0, mozna to bude ta ma 8.0c Verze, 32bit. Ja ji pouzivam na 64bit OS a jede to.
ai (2993)|27.4.2017 18:21
http://download.sonymediasoftware.com/current/
tam je jeste az verze 11 pro, ale zrejme jiste budou potrebovat klic ty programy na tom serveru

a je tam Platinum az do verze 13, tusim, ze toto je Platinum :
[TABLE]
[TR]
[TD][/TD]
[TD="class: name"]moviestudiope13.0.955_64bit.exe[/TD]
[TD="class: small"][mirror][/TD]
[TD="class: size"]461.6 MB[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
jobro (235)|27.4.2017 18:31
ai: výborně, tam jsem se nedíval!
Klíč to samozřejmě chce. Jen "upgrade" stejné verze mezi buidy nepotřebuje klíč.
jobro (235)|27.4.2017 23:28
[QUOTE=Tomas_X;529929]MovieStudioPlatinum140.exe si bere krátce po startu renderingu 1,1 GB, FileIOSurrogate.exe si bere taky 1,1 GB
FileIOSurrogate.exe přečetlo už 16 GB a zapsalo pouze 180 908 bajtů a stále jsme na 0% renderingu.[/QUOTE]

Doufám, že to čteš ze Správce úloh Windows. Nevím, zda jsi se nespletl v desetinné čárce. Ale obsazení paměti v GB, které uvádíš je podezřele vysoké. Mělo by to být v řádu stovek kB...
Tomas_X (124)|2.5.2017 13:18
Díky moc všem, nainstaloval jsem zatím trial verzi Vegas Pro 13, která má být nejstabilnější, no a opakovaně to ošklivě vytuhne při načítání projektu ve 14%.
Udělal jsem kontrolu SSD disku C:, jestli není v instalaci něco HW poškozeného, vše je O.K., pak jsem udělal testy pamětí a tam hlásí 12 GB O.K. Divné, když je osazeno 16 GB.
Přemýšlím nad novým PC, pro staré bych měl využití, ovšem aby to mělo smysl, tak mně vychází na Alze 38 478 Kč. To není zrovna málo.
(Intel i7-7700K, ASUS PRIME Z270-A, Kingston 16GB DDR4 3000MHz, ASUS Phoenix GeForce GTX 1050 2G, Samsung 850 EVO 500 GB, Corsair 330r midi, Noctua NH-U9B-SE2, Corsair RM 650X, Windows 10Pro.)
Na všechno ostatní mně PC i7-3820 celkem stačí, ale pokud si ho mám nechat, asi bych měl postupovat takto:
- nejprve zbytečně investovat do nových DDR3 800 MHz pamětí, abych vyloučil ten problém 16 GB versus 12 GB - CPU-Z hlásí 16 GB 800 MHz, Quad
9-9-9-24 128, mainboard ASUS p9X79PRO SandyBridge-E
- pak bych měl koupit ten Samsung SSD a zkusit na něj nainstalovat nově Win 7 nebo nově koupené Win 10 a nějak pomocí Easy BCD rozfungovat dual boot a vyzkoušet, zda na čistých Windows a jinak starém HW to poběží. SSD 180 GB už je stejně malý, zbývá mně 20 GB, takže nové SSD-čko stejně potřebuju
No a pokud to nepůjde, tak celý nový comp?

Grafiku mám dnes nVidia GeForce GTX 550 Ti, takže zase pokud nekoupím lepší, tak bych skoro mohl přehodit starou, jenže co když zrovna ta CUDA je nakoplá?

Může být vadná paměť, deska, grafika - CUDA, zdroj (mám Corsair 650W bronze), Windows 7, ....
RoPo (6061)|2.5.2017 14:34
RAM 16GB máš jako 2x8GB nebo 4x4GB? Pokud máš (uvádíš QUAD, tedy 4x4GB) tak se hlásí jen 12GB a tím pádem jedna banka zlobí.

Nebo nemáš 4GB vyhrazeno např. pro RAM disk?
Tomas_X (124)|2.5.2017 16:46
RoPo: jsou tam 4 kousky po 4 GB, takže jedna asi blbne, jen nevím jak to zjistím, protože abych se dostal k pamětem, musím vyndat Noctua chladič:
https://www.asus.com/cz/Motherboards/P9X79_PRO/gallery/
jobro (235)|2.5.2017 18:58
[QUOTE=Tomas_X;530103]RoPo: jsou tam 4 kousky po 4 GB, takže jedna asi blbne, jen nevím jak to zjistím, protože abych se dostal k pamětem, musím vyndat Noctua chladič...
[/QUOTE]

To se divím, že máš paměti tak zazděné pod chladičem. Identifikaci vadné paměti můžeš udělat "selskou metodou" vyjmutím, nebo záměnou jednotlivých modulů s následným testem.
Škoda, že to tak dlouhé debatě teprve nyní zkoušíš RAM. Ale já bych se s tím tak nepáral: pro střih HD videa ti bohatě (opravdu!) stačí těch 2x4GB RAM (8GB celkem).

Podle specifikací k desce ASUS P9X79 PRO náleží paměti, cituji manuál: DDR3 2400(O.C.) / 2133(O.C.) / 1866 /
1600 / 1333 / 1066 MHz, non-ECC, un-buffered memory


Opravdu máš paměti 800MHz?
Tomas_X (124)|2.5.2017 20:08
jobro: no, 8000 MHz je evidentně blbost, ale CPU-Z to tvrdí, asi blbne, zjistím to doma něčím pořádně. Test paměti jsem dělal už ze začátku, jenže mě uklidnilo, že to hlásilo všechno O.K., jen mně nějak nedošlo, že hlásilo, že je všechno v pořádku a že mám 12 GB RAM, když je osazeno 16 GB. To mně trklo až napodruhé, poprvé mě zachvátila výběrová slepota. Jenže fakt je, že i při renderingu Vegasu stejně nepřekročí těch 8 včetně rozežraného Chromu atd.
1hroch (865)|2.5.2017 20:46
[QUOTE=Tomas_X;530117]Test paměti jsem dělal už ze začátku[/QUOTE]
Co to je? V cem, jakym programem, jakym algoritmem, ......

Jen takovy priklad:
Notas, 2x1GB RAM, obcasne nekontrolovatelne pady pres BSOD (i v klidu).
1. MemTest 20 hodin -> zadna chyba.
2.Aida64 - System Stability Test - Stress cache - nekdy po 2 minutach, jindy po 10 sekundach - HW Error.
3. Pouze jeden kus pameti (1. i 2.) v libovolnem slotu pri testu bod 2. naprosto bez problemu.
4. Pri pouziti obou RAM az nahradou jedne z pameti jinou a vzajemnymi kombinacemi se ukazala jedna vadna, respektive zpusobovala tuto chybu.
jobro (235)|2.5.2017 21:14
Napsal jsi původně 800MHz - nevadí - překlep.

Tvoje deska má 8 slotů pro paměti. A vyžaduje specifické rozdělení paměťových modulů. V manuálu je obrázek s různými kombinacemi, jak osadit to správně umístit. Jsou osazeny opravdu podle manuálu? Dovolím si tipnout, že ne...
Tomas_X (124)|2.5.2017 23:16
Tohle říká ASUS PC Diagnostics. Paměti jsou osazené takhle už 5 let a Vegas v prvních letech šlapal bez problémů.
ASUS_Diag_Mem.jpg
Tomas_X (124)|2.5.2017 23:21
Testoval jsem paměť tímhle:
TestMem.jpg
ai (2993)|3.5.2017 03:12
Nevim proc me to nenapadlo drive, zkusil jsi ve Vegasu vypnout GPU akceleraci? Tato funkce prinasi spoustu problemu tohoto typu.
jobro (235)|3.5.2017 07:25
[QUOTE=ai;530132]...vypnout GPU akceleraci? Tato funkce prinasi spoustu problemu tohoto typu.[/QUOTE]
Netvrdil bych to tak kategoricky - tato funkce "může" způsobovat pády - grafika plus její ovladače. Jen na okraj: ovladače čipsetu jsou instalovány?

Něco tu nehraje: tolik testů, vše skončí OK a přesto počítač padá. Účinná bude jen vylučovací metoda (včetně vypnutí GPU akcelerace). Užitečná je informace o teplotách ve všech čipech (CPU, GPU, chipset), na př. HwInfo: https://www.hwinfo.com/download.php

Začal bych od píky: osazovat paměti postupně a testovat buďto na živo renderingem, nebo jiným testem pamětí na př. MemTest a jiné zde: http://www.stahuj.centrum.cz/?g%5Bs%5D=test+RAM
nebo něco z toho, co je v popisu zde: http://www.stahuj.centrum.cz/?g%5Bs%5D=test+RAM

Chápu, je to časově náročné, ale proč nahrazovat/zahazovat fungující počítač...
Tomas_X (124)|3.5.2017 07:29
Takže viz příloha:
vypnuto renderování přes GPU, Movie Studio 14, vůbec se to nerozběhlo:

[ATTACH=CONFIG]34242[/ATTACH]
Render0.jpg
Tomas_X (124)|3.5.2017 07:35
Tak jsem si myslel, že se to nerozběhlo, ono se to rozběhlo, jen strašně pomalu, jsme na 4% a nehýbají se přečtené a zapsané bajty:
[ATTACH=CONFIG]34243[/ATTACH]
Render02.jpg
jobro (235)|3.5.2017 08:15
Vidím, že to zkoušíš "naživo".
Jen mě upoutaly aplikace, které máš na počítači - některé z nich jsou odborníky tvrdě odsuzovány (třeba TuneUp). Na počítači, kde se stříhá video by neměl být další balast (na př. i TeamViewer).
Vůbec se mi nelíbí ten proces FileIOSurrotage. Pokud si vzpomínám, tak já ho měl v paměti RAM jen minimálním zastoupení. Těžistě výkonu bral vždy MovieStudio.
Tomas_X (124)|3.5.2017 08:29
Tak se to zastavilo na 17%. Zkusím odinstalovat TuneUp a TeamViewer a případně další věci, co nepotřebuji a vyrvu paměti z banky DIMM_A1 a DIMM_C1, když ASUS hlásí, že nevidí DIMM_A1. Postupuji podle knížečky ASUS s recomended memory positions.
RoPo (6061)|3.5.2017 10:04
[QUOTE=Tomas_X;530117] Vegasu stejně nepřekročí těch 8 včetně rozežraného Chromu atd. [/QUOTE]

To vůbec nevypovídá o tom, která část paměti (kterých 8GB) je reálně použita. Musel bys vidět mapu paměti.

Otestuj pořádně paměti po HW stránce a pak laboruj dále se SW. Pokud máš W7..W10, tak v "Ovládacích panelech" najdi "Nástroje pro správu" a tam "Diagnostikovat paměti Windows"- "Restartovat a vyhledat problémy"
Tomas_X (124)|3.5.2017 10:43
Test pamětí po restartu jsem už dělal 2x, poprvé, když se objevily problémy, podruhé předevčírem.

Odinstaloval jsem asi 40 programů, mimo jiné všechny starší verze Photoshopu, Lightroomu, úplně všechny Vegasy, Architecty, Soundforge Audia, Garmin, Nero, programy, které jsem už dlouho nepoužil. Večer nainstaluji samotnou 14-ku Vegas Movie Studio a zjistím, zda to pomohlo, pak vyhodím tu nepřístupnou paměť a její párovou paměť.
ai (2993)|3.5.2017 22:11
Ja bych vypnul GPU akceleraci, jako prvni vec, pred nejakou zkouskou, za to nic nedas, pokud by to zase padlo i s jinymi opatrenimi tak ji zas jednoduse zapni, nevim proc se tady objevil nazor, ze s tim pockat , nedava to smysl ...
marko65 (193)|3.5.2017 22:27
Tomas: odinstalovanie nestaci, tym mnozstvom software mas zaprasene registre. Byt tebou, dam novu instalaciu windowsu a potom nainstaluj vegas a testuj. Podla mna ti to potom pojde
Tomas_X (124)|4.5.2017 00:23
Úplná reinstalace Windows s instalací software, který nutně potřebuji, je děsivá představa, to je tak na 3 týdny. To už spíš koupím druhé SSD-čko a tam nainstaluji Windows s Vegasem a budu mít dual boot - zkusím to dát přes Easy BCD pokud by mně dovolil mít dvě různá C: a stejné D: a E.
Jinak vypnutí graf. akcelerace jsem udělal, to nepomohlo, jen to jelo šíleně pomalu a na 17% renderingu to úplně vytuhlo.
Odstranění pamětí až zítra, teď už to nestihnu, vrátil jsme se pozdě, musím na něco uchytit modem, router a switch, které stojí na minitoweru, abych mohl pod nima vyndat bednu, ony ve vzduchu levitovat nebudou a na stůl nedosáhnou kvůli drátům, nad nimi je polička s tiskárnou a dvěma Synology. :-)
bastlir (3245)|4.5.2017 02:01
Má tu někdo Pinnacle 20 a jak jej hodnotí?
jobro (235)|4.5.2017 07:21
Cituji Tomas_X: "...a vyrvu paměti z banky DIMM_A1 a DIMM_C1, když ASUS hlásí, že nevidí DIMM_A1..."

To je závažné jištění - a to po takové době planých diskuzí! Marko65 má pravdu - odinstalací nepotřebného balastu se stav samotného systému nevyřeší. Windows mají tu nectnost, že se chovají jak čuňata a Augiášův chlév vyčistí jen nová instalace (Microsoft to ví, proto mají desítky "návrat do továrního nastavení").

Nová instalace Windows a konfigurace je záležitostí otravnou. Ale nemusí se dělat najednou. Uživatel může postupně přidávat své programy. Také se tomu bráním seč můžu, ale někdy není jiné východisko.
Takové situace velmi ulehčuje bitová kopie systému: prostě si vše nastavím, odzkouším a uložím zálohu na HDD. Už jsem to za životnost Windows 7 využil dvakrát. Kopírování bitové kopie trvá jen desítky minut... a počítač je zas jako nový.
Tomas_X (124)|4.5.2017 08:02
jobro: Některé programy a databáze používám pro pracovní účely kontinuálně od roku 2000. Za tu dobu vyšlo x různých upgrade, patchů, doplňků, patchů na doplňky, ... Instalace Oracle vývojářské databáze plus převod testovacích dat je také docela masakr pokud to člověk není zvyklý dělat. K tomu další reinstalace, u kterých budou problémy i s legální licencí, jelikož třeba MS Office si budu muset nejspíš znovu koupit, jelikož mně to nejspíš neuvěří, že už jsem nevyčerpal povolené pradávné licence, které tenkrát byly nějaké akční výhodné. Od některých věcí jsem si ani neschoval instalačky když jsem něco instaloval z Webu poté, co jsem to koupil za pár dolarů. Já mám úplně všechno legálně a s tím je docela problém, protože třeba po 10-15 letech už ta firma dávno neexistuje nebo si budu muset zbytečně koupit novou verzi. Protože když jsem naposledy před 5 lety reinstaloval Windows, bylo to drama na 3 týdny, tak od té doby zálohuji bitovou kopii Windows s instalacemi na Acronis True Image Home, ale schovávám si jen 3 poslední kopie, které fungují. No a to, že přestal fungovat Vegas, to jsem jaksi nezjistil. Tak nějak logicky jsem si archivoval jen takové poslední kopie disku C:, ke kterým má smysl se vracet, pokud se od té doby toho hodně přihodilo, tak už to nearchivuji. Mám nejstarší bitovou kopii disku C: z 29.3.2016, to už je moc pozdě na Vegas, v té době už zřejmě nefungoval stejně jako dnes.
marko65 (193)|4.5.2017 08:15
tak si urob image sucasneho stavu, potom naformatuj hdd a nainstaluj novy widows, vyskusaj vegas v cistom systeme a budes mudrejsi. Vrátiť spat image disku je záležitosť par minut.
Tomas_X (124)|4.5.2017 08:35
Prosím Vás ještě: jsem velice vděčný, že mně radíte a dáváte zkušenosti, takže moc prosím o odsouhlasení postupu:
1. Nejprve ještě zkusím vyndat ty paměti a nechat těch zdravých 8 GB, pokud to pomůže, dokoupím úplně nových 2x 8GB 1600 MHz a budu mít zase 16 GB nebo budu mít 24 GB pokud budou ty dvoje různé Kingstony 2x 8 a 2x 4 spolu kamarádit.
2. Ještě může teoreticky pomoci ve spojení s tou pamětí ta reinstalace Vegasu 14-ky na odlehčené Windows, kterou dnes také udělám. Současně znovu vyzkouším rendering bez GPU
3. Pak ještě zkusím o víkendu znovu vytvořit pod 14-kou Vegasem (Movie Studio) ten Vegas projekt kdyby byl nějaký problém v něm (i když mám asi 5 kopií a nechodí všechny), třeba může být problém, že byl udělán ještě pod 11-kou - ovšem je v tom spoustu práce v sestříhání a ztlumování originál zvuku a prolínání s hudbou, budu to dělat další 2-3 hodiny :-(
4. Pokud nic z 1.-3. nepomůže, tak bych zkusil koupit nový 250-500 GB SSD disk, stejně je Windows + Program Files na 180 GB velmi těsno, no a docela bych využil i to, že bych vždy aktuální práci dělal celou na SSD kvůli rychlosti. Takže bych na nové SSD nainstaloval čisté Windows a měl bych čas doinstalovávat všechno ostatní třeba půl roku, protože když bych musel pracovat,
pracoval bych na sterém C:, zatímco po přebootování na nový disk bych stříhal a třeba vyvolával RAWy na novém C: Jen nevím, zda mně tuhle legraci nějaká utilita, třeba Easy BCD dovolí, mít dva systémy tak, aby v každém systému bylo jiné SSD-čko C: diskem. A to druhé třeba G: nebo nebylo vidět vůbec. D: a E: potřebuji aby byly 3TB a 2TB disky stávající, F: je DVD a G: je volné, zbytek už pak mám obsazený čtečkou karet a různými disky Synology a substitucemi z práce. Fakt mám plno C: až Z: Jen G: je volné, protože jsem vyndal starý 320 GB disk.
Až bych přešel kompletně na nový disk, ze 180 GB SSD by se stal pracovní a klidně bych ho "ošoupal" tím, že bych na něj dal i "Prerendered Files" a aktuální překlady s tvorbou OBJ souborů
Jaký disk má smysl koupit? Samsung 850? 500 GB?
5. Velké dilema je, zda nový systém nezkusit na Windows 10 aneb "musíme tam jednou všichni", takže bych si postupně zkoušel kompatidebilitu starých věcí.
Poběží třeba Vegas 14 lépe na Windows 10?
6. Možná kvůli tomu renderingu bych měl koupit už novou grafiku s lepším GPU renderingem. Dnes mám nVidia GeForce GTX 550 Ti a jestli třeba GTX 1050 či 1060 se nebude chovat rychleji, stabilněji, .... Chci teď dostříhat spoustu starých věcí a asi budu i víc točit, takže bych měl Vegas zase používat často, teď jsem na to pár let neměl čas. Starou kartu si nechám do druhého PC, protože stejně i7-3820 + ASUS P9X79 Pro nevydrží věčně a měl bych postupně komponenty na druhý starší počítač, abychom se s manželkou neprali.


marko65: musím trvale pracovat i z domova, takže nemůžu být ani den bez fungujícího systému, tudíž reinstalace Windows přichází v úvahu fakt pouze na nové SSD-čko s okamžitou možností se vrátit na staré. Když mně někdo zavolá, že je problém, tak musím být schopen tak nejpozději do 10 minut pracovat, no a jezdit v noci do práce se mně nechce. :-)
jobro (235)|4.5.2017 08:38
[QUOTE=Tomas_X;530176]Některé programy a databáze používám pro pracovní účely kontinuálně od roku 2000. Za tu dobu vyšlo x různých upgrade, patchů, doplňků, patchů na doplňky[/QUOTE]

Nikdo nemohl na začátku diskuze tušit, jak široký záběr máš. Tady je každá rada drahá. Ušil si na sebe boudu - narvat vše do jednoho systému je odvážné.
Výhodou je mít dva počítače: jeden "pracovní" a druhý "pro radost" = brouk Pytlík - práce všeho druhu.

Když trváš na legálním software, neznamená to, že to musí být placená verze. Ale to je každého soudruha věc, zda strpí nějaký prohřešek proti mravopočetnosti. Všechen jmenovaný software používáš pro podnikání? Potom to byla dvojnásobná chyba, mít vše all in one...
Tomas_X (124)|4.5.2017 10:40
jobro: Protože sám nějaký software spoluvytvářím, tak mám celkem pochopení, že lidi nebaví nekonečně dlouho ho dávat zdarma. Mám na počítači obrovský mix software určeného pro seriózní práci a podnikání a pro ryze soukromé účely. No a podnikání zase míchám se zaměstnáním, takže částečně podnikám a částečně jsem zaměstnán. Tudíž kromě toho, že za software platím z morálních důvodů, platím za něj i z praktických důvodů, protože by se na mě vztahovaly i nějaké kontroly v případě problémů a nechci potopit kolegy. No a taky nechci zavirovat kolegy a zákazníky. A mít jeden čistě pracovní a jeden soukromý počítač je hezká myšlenka pokud je tvrdě oddělen čas na práci a zábavu. To já nemám z toho důvodu, že dělám různé zpracování a rekompilace, které třeba trvají 3/4 hodiny. Takže můžu něco spustit a pak 3/4 hodiny upravovat fotky či stříhat video a pak se zase vrátit k práci. Takže pracuji třeba od 8 ráno do 2 v noci, ale během té doby odpracuji jen 10 hodin. No a ještě můžu pracovat fyzicky z různých 3 míst. A kromě toho jsem už starší člověk a nevydržím 8-12 hodin efektivně pracovat v jednom kuse, takže potřebuji prokládat relaxační činností. No a pak je šikovné, když se bude třeba renderovat Vegasem a já při tom můžu bušit zdrojáky anebo naopak běží nějaké zpracování na databázi a já si k tomu budu prolínat videa. Na stůl se mně dva kompy a dva monitory, dvě klávesnice a dvě myši fakt nevejdou. Druhej komp sice postavit chci, ale jako provizorní do míst, kde není moc pohodlné sedět. No a z toho bych v noci taky lezl vzdálenou plochou na ten první, aby nebylo slyšet bušení do klávesnice do ložnice.