Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVD Architect - Finálny Blu-Ray Dick bez kapitol

RomanKo-z-LC (118)|20.4.2017 18:13
Ahoj ľudia! Pomôžte mi, prosím! Už som zelený od zlosti, prečo sa mi nedarí s programom Sony DVD Architect Pro 6.0. Robím desiatky skúšobných renderingov a napaľovaní na BD-RE a výsledné BD video je stále BEZ KAPITOL! Či je to jednoduché video bez menu alebo zložitá štruktúra hlavné menu - 6x submenu - náhľadové okná... Vždy je výsledok rovnaký - nikde ŽIADNE KAPITOLY, na soft. prehrávači sú tlačidlá "next", "previous" zhasnuté.
Pritom pri tvorbe v DVD Architect, zdá sa, je všetko v poriadku. To znamená oranžové značky "markers" sú na časovej osi, tiež aj uložené "save markers".
Simulátor prehrávača spúšťa cez hlavné menu správne všetky videá v submenu a KAPITOLY fungujú (next, previous).
Po renderingu a napálení kapitoly záhadne miznú!

Hľadal som dlho na internete, či niekto mal podobný problém. Nič! Skúšal som preinštalovať... Nič nepomáha.

A pritom som do tohto Sony DVD Architect Pro vkladal nádej po tom, ako skolaboval Pinnacle Studio. ten totiž stále hlásil poruchu: "BG Renderer has stopped working". Program sa po hneď po ďaľšom spustení hneď zatvoril. Ani s tým som si neporadil. Hoci predtým som bežne vytváral DVD s menu a kapitolami v Pinnacle Studiu. problém sa vyskytol len teraz pri BD.

Zdá sa mi, že softvéru na DVD/BD autoring je málo. Skúšal som aj DVD Fab. Ten nevie vytvárať menu s prepojením na viaceré submenu a vytvárať vlastné kapitoly...
1hroch (865)|20.4.2017 20:16
Nedokazu odpovedet na Tvuj konkretni dotaz, nebot nemam BD. Ale DVDA 5.1 dokazal bez problemu napalit (vytvorit ISO) BD strukturu na DVD se vsi funkcnosti. DVDA 5.2 uz nemel moznost palit na DVD. Nabidka pouze pro BD 25/50GB. Dale uz jsem s timto neexperimentoval. A mozna s kazdymi novymi verzemi - jak uz byva dobrym zvykem - se funkcnost zmensuje.
Me doporuceni - vyzkouset starsi verze.
RomanKo-z-LC (118)|21.4.2017 23:32
1hroch - ďakujem za tvoju reakciu. Nainštaloval som verziu DVD Architect Pro 5.2. To isté! Takže asi robím niekde chybu ja. Kapitoly na časovej osi mám. Tak asi niekde v štruktúre disku... ?!
Predpokladám, že výsledok by bol rovnaký aj so zakúpenou legálnou verziou. Zatiaľ experimentujem, skúšam aký soft na BluRay autoring.
vivid.sk (11472)|22.4.2017 00:12
Neporadim ti authoringovy sw, ale nieje rychlejsie vysledok premuxovat cez TsMuxer (zvolis si BluRay ako vystup) a kapitoly jednoducho zadefinovat v nom?
Vysledok si vies odkontrolovat aj bez napalenia na placku, kedze kapitoly sa pre BD ukladaju ako samostatne subory /BDMV/Playlist/*.mpls, takze staci ich otvorit cez sw player (MPC-HC napriklad).
jobro (235)|22.4.2017 08:28
Občas jsem přišel do kontaktu s DVD Architectem. Konstatuji, že není uživatelsky přívětivý, ale dělá přesně to, co uživatel požaduje (tj. DVD a BD disky s menu). Jen bylo třeba se prokousat manuálem nebo nápovědou (anglicky).
Zde je nedefinovaná chyba mezi monitorem a židlí. Na takový dotaz není možná kvalifikovaná odpověď...
1hroch (865)|22.4.2017 19:31
Zkus mrknout na video tutorialy. Napr.:


a dalsi. Treba te upozorni na chybu, kterou delas.
RomanKo-z-LC (118)|22.4.2017 20:53
1hroch - nejaké tutoriály som samozrejme pozeral...
vivid.sk - pozdejšie sa pozriem aj na TsMuxer. Ďakujem za pomoc...
jobro - máš pravdu. Treba vymeniť ten slabý článok medzi stoličkou a obrazovkou :-)
RomanKo-z-LC (118)|22.4.2017 21:01
Takto robím skúšky - ak by ste z printscreenu vedeli náhodou niečo vydedukovať, čo je zle:

[ATTACH=CONFIG]34199[/ATTACH]
[ATTACH=CONFIG]34200[/ATTACH]
[ATTACH=CONFIG]34201[/ATTACH]
[ATTACH=CONFIG]34202[/ATTACH]
Bez názvu 4 copy.jpg Bez názvu 3 copy.jpg Bez názvu 2 copy.jpg Bez názvu 1 copy.jpg
vivid.sk (11472)|22.4.2017 21:19
Pises, ze po napaleni nie su. Na HDD ich mas? Lebo ak ani tam nie su, nema zmysel to napalovat.
RomanKo-z-LC (118)|22.4.2017 21:45
Ha HDD to uloží ako "ISO", ten neviem prehrať, tak to napaľujem.
vivid.sk (11472)|22.4.2017 22:48
ISO samozrejme vies prehrat
- bud priamo (KODI),
- alebo nepriamo (rozbalit na disk obsah napriklad cez winrar, alebo mountnut ISO (daemon tools)).

Ono to prehrat defacto ani netreba, staci sa pozriet, ako vyzera playlist a hned vies, na com si.
1hroch (865)|22.4.2017 23:32
RomanKo: tak uz se to rysuje. Takto to nejde!
1. Ty mas Menu (Page1), v nem odkazy na vice jednotlivych video souboru - je to tak? pri prehravani muzes navolit v Menu jen skoky na jednotliva videa (v tvem pripade 4). Ale v nich uz nejsi schopen skakat po Kapitolach, tebou vytvoreenych - je to tak?
2. Pro kazdy video soubor musis z Menu (Page 1) vytvorit SubMenu (pravym klikem na oznaceny (vysviceny) video soubor) a zvolit Insert SubMenu, na ten bude odkaz z hlavniho Menu. V SubMenu se objevi vsechny pozice kapitol oznacenych na Timeline pro dany video soubor. Ve stromove strukture bude hlavni Menu a dalsi podadresar SubMenu - ne jak to mas ty na obr. 2, ze vse se odvozuje z jedine slozky Menu. Tam program nevi, kam se ma obratit.
3. Timto se po zvoleni prislusneho souboru v hlavnim Menu - napr. u tebe -"Folklorna scena" spusti prehravani tohoto souboru od zacatku - a budes-li mit spravne nadefinovane smerovani na kapitoly v tomto videu, tak budes schopen po nich tlacitkem Next/Prev skakat. Toto vse se nastavuje v prave casti obrazovky - tvuj obr. 2, kdy po oznaceni jednotlivych casti Menu se objevi nabidka s moznostmi.
4. Stejne tak je blbost v DVDA oznacovat jen usek videa, ktery chces vypalit - viz obr. 2 dole tebou oznaceny sipkami. DVDA stejne vyzehne vsechno, pouze oznaci, ze video ma zacit/skoncit az na tebou oznacene pozici.
Pozn.:
5. Vzdy je nutno DVDA predhodit jiz vysledny finalni soubor ve formatu pro vypalovaci medium, aby pri priprave DVD/BD DVDA neredneroval znovu! - DVDA interni algoritmus neni vubec kvalitativne dobry.
6. Ja osobne se vzdy snazim predhodit DVDA jen jeden video soubor, ktery ma byt vypalen na DVD/BD (byt se jedna o ruzna temata). Nasledne pak pomoci Markeru v DVDA vytvorim odkazy pro Menu na jednotliva temata
7. viz obr prilohy[ATTACH=CONFIG]34203[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]34204[/ATTACH]?
02-DVDA.jpg 01-DVDA.jpg
jobro (235)|23.4.2017 08:16
cituji původní dotaz:
"Simulátor prehrávača spúšťa cez hlavné menu správne všetky videá v submenu a KAPITOLY fungujú (next, previous).
Po renderingu a napálení kapitoly záhadne miznú!"


To je velmi matoucí informace. Protože Architect v náhledu simuluje skutečný přehrávač - výsledek musí být shodný s vypáleným diskem! 1hroch se obětoval a popsal správný postup. Přes veškerou snahu, do několika odstavců textu nejde vložit vše. Jak uvádím výše, DVDA je náročný na uživatele - v podstatě vše se dělá "ručně". Jen odkazy mezi stránkami menu jsou automatické...

Tvorba kapitol není dána jen umístěním bodů InPoint. Aby se přehrála jen jedna vybraná kapitola, musí být ohraničena i OutPointem. Jinak se po volbě kapitoly přehraje video až do konce. Je to otravná ruční práce. Ale funguje to.

Je velmi správné předhodit Architectu už předžvýkané video (na př. m2ts). Architect už nic nemá renderovat! Jen vytvoří systém souborů BD.
Architect vytváří ISO v případě, že není přítomna DB vypalovačka, jinak pálí rovnou výsledné BD. V případě ISO, lze soubor vložit do virtuální mechaniky na př. Alkohol 52% (je zdarma) a prohlížet to v počítači. Rozhodující je ale výsledek na TV obrazovce.
RomanKo-z-LC (118)|23.4.2017 12:21
Na BD disku som chcel využiť kapacitu, preto som som tam dal toľko (samostatných) filmov, koľko sa zmestilo na 50 GB BD. Zároveň ale nechcem mať veľmi zložitý systém menu s množstvom submenu...

Ale s hrôzou som zistil, že ja neviem urobiť ani jednotuché video s kapitolami bez menu - single moovie. Kapitoly mi nejdú ani v single moovie.
Takže naozaj je problém medzi stoličkou a monitorom. Tutoriály sa zameriavajú väčšinou na tvorbu menu. Ja som bol presvedčený, že ak na časovú os nasekám značky "markers", tak tam kapitoly budú v každom prípade! Strižňa od tej istej firmy - Sony Vegas Pro 13 - Napálila jednoduché BD s kapitolami bez problémov.

Oceňujem, že sa mi venujete. Nepatrím ale medzi tých, ktorí chcú aby iní rozmýšľali a riešili moje problémy. To nie! Myslel som, že náhodou niekto mal podobný problém a už vie ako na to. Takže asi začnem od "single moovie" pozornejšie budem sledovať tutoriály. Pozdejšie sa ozvem ako to dopadlo.
Škoda, že Pinnacle Studio padá. Tam som zvládol BD štruktúru podľa mojich predstáv a napálené BD fungovalo s kapitolami. Ale teraz už sa nedá ani spustiť, okamžite padá! V prospech Pinnacle Studia by bol aj fakt, že "to moje BD" renderuje LEN 25 hodín. DVD Architect hlásil až 75 hodín!!! (Video som nevytvoril akoMainconcept - BluRay)

Ešte snáď ak by ste vedeli, či sa dá vytvoriť video súbor s kapitolami. BD vlastne robím kvôli kapitolám. Žeby TsMuxer, ktorý odporúča Vivid.sk? Ešte som sa k tomu programu nedostal.
jobro (235)|23.4.2017 14:21
Kapitoly uvnitř souvislého videa jsou tvořeny rozdělením časové osy s médiem na úseky. Každá kapitola má své spouštěcí tlačítko, které ukazuje (má link) na začátek vybraného úseku. Tyto úseky jsou na časové ose ohraničeny vstupními a výstupními body (In Point a Out Point).

Dělám to nerad, protože slovní popis bez obrázků nemusí být pochopitelný. Příklad:

Otevřeme/vytvoříme prázdnou stránku menu.
1. Z okna Exploreru přetáhneme do ní naše video - vytvoří se tlačítko.
2. Vkládáme totéž video opakovaně tolikrát, kolik bude kapitol.
(neboj - na BD nebude toto video vloženo opakovaně - viz dále)
3. Prvním vloženým tlačítkem otevřeme video na časové ose.
4. Umístíme kurzor na požadované místo začátku kapitoly.
5. Vložíme pomocí ikony značkou InPoint.
6. Umístíme kurzor na požadovaný konec kapitoly.
7. Opět vložíme značku OutPoint.
8. Nepoužité úseky videa v této kapitole na časové ose zašednou.
9. Opakujeme vše podle bodu 3. až 8. - tlačítky postupně otevíráme video na časové ose a pomocí InPoint a OutPoint vytváříme další kapitoly.

Názvy tlačítek změníme tak, aby odpovídaly obsahu kapitol. Můžeme přidat ještě jedno tlačítko podle bodu 2. s názvem Přehrát vše.
Tvar tlačítek je na fantazii tvůrce (nebo jen text bez grafiky).

Toť vše.
ai (2993)|23.4.2017 16:28
To cos ted popsal je tvorba virtualnich titulu, kde kazdy titul muze mit jiny zacatek a konec. ALE pamatuji se, ze i v tom kazdem titulu sly nastavit kapitoly a to pokazde jinak pro kazdy virtualni titul. To jsem si kdysi uvedomil jak jedinecny v tomto DVD Architect byl.

Nezda se mi, ze by ty kapitoly nesly vytvorit jen takto. I kdyz je to mozne, ze DVD Architect ma ted v techto verzich problem a takto se to obchazi. Nebo to jen u BD to dela takto a ne pro DVD.
RomanKo-z-LC (118)|23.4.2017 17:15
1hroch, jobro, vivid.sk - ďakujem, že ste sa mi venovali. To, čo ste mi odporúčali, nemám čas hneď všetko si prejsť. Bude to trocha trvať. Keďže napríklad občas aj do roboty treba chodiť (teraz práve do nočnej šichty)...
Máte u mňa všetci nie po pive ale po fľaši kvalitného brandy!
jobro (235)|23.4.2017 17:43
ai:
Máš pravdu, není to jediný způsob tvorby kapitol. Ale průser je v tom, že můžeme zvolit metodu složitou nebo ještě složitější... To je úděl práce v DVDA.
Píšu zpaměti, naposled jsem dělal disk někdy v roce 2015, takže v mém příspěvku nejsou zcela jistě vyčerpány všechny možnosti.

P.S.
Pojem "virtuální titul" neznám, snad není použit ani v manuálu k DVDA. Zdá se, že mnou popsaný postup je nejjednodušší. Ale toto fórum není určeno k tomu, aby suplovalo manuály k programům.
1hroch (865)|23.4.2017 17:58
RomanKo - jsem ti slepil v rychlosti strucny navod s obrazky. Snad ti pomuze.
RomanKo-z-LC (118)|3.5.2017 16:25
1hroch & jobro: Chcete aby som preťahoval toľkokrát link alebo video do okienka submenu, koľko chcem mať kapitol?

Predstav si, že vojdeš do pivárne. Nikto si ťa dlho nevšíma. Tak zakričíš: "Koho tu mám pretiahnuť, aby som dostal pivo?!"
Objaví sa čašníčka. Pretiahneš. Dostaneš jedno pivo.
A teraz si predstav, že chceš pív 100! To už je veľa aj na riadneho kanca!

Chcem tým povedať, že to nemá logiku preťahovať link na kapitolu zo "Scene Selection" do okienka submenu toľkokrát, koľko chcem mať kapitol.
Tu chcem namiesto 100 pív 100 kapitol. Uznajte, že to by bolo veľa preťahovania.
Moja logika hovorí, že sa to musí dať aj jednoduchšie. A programátor, ktorý ten software vytvoril, mal isto lepšie logické myslenie ako ja.

Takže som do okienka SUBMENU pretiahol celý "SCENE SELECTION", ktorý už obsahuje všetky linky na kapitoly. Takto sa automaticky jednoducho vytvoria kapitoly s náhľadovými okienkami.

Po napálení na BD to už konečne fungovalo!

Avšak teraz sa vynára ďalší problém. BluRay Disk je zbytočne zložitý. Hlavné Menu - 6x Submenu a každý má ďalšie podmenu scene selection.
Čiže spolu tam je 13 MENU stránok! Vlastne preto mi nešli kapitoly, lebo na to je potrebné submenu a ďalšie menu scene selection.

Ďalší problém: Ak to moje video dám renderovať, bude to vraj trvať 75 hodín! (Videosúbory sú Mp4, neboli vytvorené ako "Mainconcept BlurayDisc").
Pinnacle Studio by to urobil asi za 25 hodín - ak by nepadal.
RomanKo-z-LC (118)|3.5.2017 16:34
Mimochodom, už som úspešne vytvoril aj "Single video" bez MENU. Samozrejme, bavíme sa o DVD Architect. V tomto prípade som oranžové značky (scene/chapter markers) premenil na bledo-modro-sivé (chapter markers). A bolo!
jobro (235)|3.5.2017 17:41
[QUOTE=RomanKo-z-LC;530154]1hroch & jobro: Chcete aby som preťahoval toľkokrát link alebo video do okienka submenu, koľko chcem mať kapitol?
...Moja logika hovorí, že sa to musí dať aj jednoduchšie. A programátor, ktorý ten software vytvoril, mal isto lepšie logické myslenie ako ja.

BluRay Disk je zbytočne zložitý. Hlavné Menu - 6x Submenu a každý má ďalšie podmenu scene selection.
Čiže spolu tam je 13 MENU stránok!
Ďalší problém: Ak to moje video dám renderovať, bude to vraj trvať 75 hodín! (Videosúbory sú Mp4, neboli vytvorené ako "Mainconcept BlurayDisc").
[/QUOTE]

Správně jsi odhalil, že DVDA umí udělat kapitoly i jinak. Je to uvedeo i v nápovědě (anglicky). Poznámka: Tím, že do okna Workspace přetahuješ opakovaně jeden a tentýž soubor, vytváříš spouštěcí tlačítka kapitol. A potom pro každé tlačítko jen určíš začátky a konce kapitoly. No a jistě nebude nikdo dělat menu se 100 kapitolami... To by na stránku menu ani nevešlo.
Jak složité menu si vytvoříš, je věc vkusu a logiky snadného ovládání. Osvědčuje se jednostránkové menu, nanejvýš dvoustránkové. Větší "hloubka" dalších subdmenu je na obtíž. Podívej se, jak jsou dělány profesionální disky.
DVDA nemá co renderovat! Má se mu předhodit ke zpracování soubor, kterému on "rozumí" nejlépe: soubory ve formátu AVC a AC3, případně m2ts. Nebo také MPEG-2 .m2v a .mpa. Zvuková stopa může být i ve formátu PCM (WAV).
On vytvoří jen strukturu disku a překopíruje video bez úprav na disk. To může trvat podle složitosti nanejvýš desítky minut. MP4 není nativní formát BluRay! Ten bude muset zdlouhavě přepočítávat. Které formáty videa má Architect rád, je uvedeno jak v manuálu, tak v nápovědě.
Poznámka: Architect nemá automatické rozpoznávání fromátu souboru - to se musí ručně nastavit pro video i audio ve vlastnostech projektu!
1hroch (865)|3.5.2017 18:52
[QUOTE=RomanKo-z-LC;530154]Chcete aby som preťahoval toľkokrát link alebo video do okienka submenu, koľko chcem mať kapitol[/QUOTE]

Clovece, z ktere jsi doby - vy dnes jste zvykli mit vsechno na jeden klik. Tak pak pouzij nejaky "chytry" soft, ktery vse udela za tebe, ovsem vysledek bude vubec ne dle tveho prani a predstav. Uvedom si, ze v DVDA pracujes na zakladni strukture, ktera ti ale dovoluje vse prizpusobit k "obrazu svemu" (v ramci specifikace DVD/BD).
Apropo`s - kolik casu ti zabere pretazeni jednotlivych odkazu kapitol pri tvorbe oproti samotnemu renderingu (75 hod)?
Pozn.:
1. jeste si uvedom, ze specifikace DVD umoznuje max. 99 kapitol.
2. Muj sprosty navod, promin, ze jsem se obtezoval a zverejnil, byl jen k tomu, aby jsi se dopracoval k funkcni placce s kapitolami a uveril, ze to je realizovatelne.
3. Postupu jak toho v DVDA dosahnout je vice.
4. Nemusis mit vsechny kapitoly obsazene v Menu, pokud to striktne nevyzadujes. natahnes si tam jen ty stezejni, na ktere se chces pres Menu odkazovat. Ale vsechny ostatni tebou navolene na Timeline zustanou funkcni, tzn., pri prehravani na stolnim Playeru pri volbe Next/Prev preskoci na dalsi/predchozi Kapitolu.

[QUOTE=jobro;530159]A potom pro každé tlačítko jen určíš začátky a konce kapitoly.[/QUOTE]
jobro, co mas porad s tou nesmyslnou definici konce kapitol? Jestlize mam 1 Titul, tak snad pri normalnim prehravani chci, aby se video prehravalo kontinualne od zacatku do konce. Pouze v pripade me volby mohu preskocit na dalsi/predchozi Kapitolu. Neni snad nutno u normalniho DVD nutnost prehrat jen jednu kapitolu a vratit se kamsi do Menu. Nebo snad ano?
Ve vsem ostatnim souhlas!
RomanKo-z-LC (118)|3.5.2017 19:12
1hroch - Prečo tak agresívne reaguješ? Prečo tá zlosť? Ja som tvoju pomoc ocenil. Aj pomoc ostatných.
Uznal som si aj svoje chyby. Čo to s tebou je? Slušne som komunikoval s každým. A očakávam inteligentnú debatu bez vyvyšovania sa nad menej skúsenými v danej oblasti...
jobro (235)|3.5.2017 19:39
[QUOTE=1hroch;530162]...
jobro, co mas porad s tou nesmyslnou definici konce kapitol? Jestlize mam 1 Titul, tak snad pri normalnim prehravani chci, aby se video prehravalo kontinualne od zacatku do konce...[/QUOTE]

Kniha má také "kapitoly" a lze je číst jednotlivě. Je jen a pouze na volbě čtenáře/diváka, zda bude číst/dívat se do konce knihy/videa, nebo se vrátí na obsah a najde si jinou kapitolu.

Tuto volbu (konec kapitoly) bych za "nesmyslnou" nepovažoval... Zde má tvůrce disku možnost zvolit, co upřednostní. Ale to už z technickým řešením disku nesouvisí, to je záležitost pro estéty.

Navíc, dnešní generace diváků se po několika minutách (nebo dokonce vteřinách) projekce začne nudit!
1hroch (865)|3.5.2017 19:41
OT:
[QUOTE=RomanKo-z-LC;530164] Prečo tak agresívne reaguješ? Prečo tá zlosť?[/QUOTE]
To neni v mem pripade zadna zlost´., ta vypada uplne jinak.
Ale drobatko me nadzvihla tva reakce - asi v tvem pripade myslena zcela uprimne a asociacne jsi si ji spojil
[QUOTE=RomanKo-z-LC;530154].....že vojdeš do pivárne. Nikto si ťa dlho nevšíma. Tak zakričíš: "Koho tu mám pretiahnuť, aby som dostal pivo?!"
Objaví sa čašníčka. Pretiahneš. Dostaneš jedno pivo........[/QUOTE]
Bohuzel, nektere postupy jsou stylem drbani se levou rukou za pravym uchem.
Ja nejsem zadny expert v DVDA, naposledy jsem v nem cosi delal snad v roce 2011.
Jen jsem mel snahu ti zbytky svych poznatku - jako jedna z metod - pomoci se dopracovat k vysledku zobrazovani kapitol ve finalni placce, coz se ti dle tvych prispevku vubec nedarilo.
[QUOTE=RomanKo-z-LC;530164]očakávam inteligentnú debatu bez vyvyšovania sa nad menej skúsenými v danej oblasti...[/QUOTE]
Toz promin, ze jsem se te dotknul. Uz budu mlcet.....
Preji mnoho zdaru v dalsi tve tvorbe!!!!!!