Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Detailní nastavení exportu VHS (DV) -> MP4 (H.264/H.265) - nejvyšší možná kvalita

Lukke_ce4you (22)|13.3.2017 11:37
Přátelé, vím, že je to 1000x omílané téma, ale pročítal jsem fórum, a i přesto mám několik dotazů. Byl bych moc rád, kdybyste mi mohli potvrdit či upřesnit moje poznatky:

Jako finální formát bych rád použil video soubor MP4 (tedy žádné prehistorické DVD), které bude v dnešní době i v budoucnu možné přehrát na jakémkoli zařízení (chytrá TV, mobil, tablet..).

- záznam z VHS jsem přehrál kvalitním 6hlavým S-VHS videem Panasonic
- pomocí S-VHS kabelu propojil s Canopus ADVC-300 - tím digitalizuji do DV formátu
- vznikne mi tedy anamorfní video 720x576 s poměry pixelu 1.0926, prokládané 25i (někdy označováno i jako 50i), bottom field first
- střih provádím ve Vegas Pro 14
- smyslem převodu je přehrávat na moderních přehrávačích a YouTube/Vimeo

A teď nastávají mé dotazy:

1) počítám, že narovnání rozlišení na 768x576 a poměr pixelu 1:1 je správná cesta
2) přikláním se k de-interlacingu, původně jsem myslel, že provedu konverzi na 25p, čili dojde ke sloučení 2 progresivních snímků, ale četl jsem, že dojde ke ztrátě obrazové informace (?). čili de-interlacing na 50p? kde se ale vezme ta chybějící informace? nějak se to dopočítá? Vegas Pro 14 má nový smart de-interlacing, který není zubatý tak jako přes metodu interpolate. Ale výsledné video je 25p. Nelze deinterlacing do 50p.
3) pokusně jsem provedl i export do prokládaného H264, ale v plno přehrávačích to řádkuje a musí se to vždy ručně nastavovat (např. VLC - odstranit prokládání)
4) nakódovat do H.264 (H.265/HEVC) 25p při 10 Mbps bitrate

Videokazet mám z video kamery opravdu šíleně, nerad bych udělal nějakou botu a rád bych zachoval co nejvyšší možnou kvalitu. Díky moc.

Ukázka Smart deinterlace:


Ukázka Interpolate deinterlace:


Rozdíly v zubatosti jsou jasně viditelné.
Saxel (2279)|13.3.2017 16:26
Máš pravdu, toto téma se tu už párkrát řešilo.
ad 1) Souhlas, převod na čtvercové pixely je v pořádku
ad 2) Deinterlaci na 50p lze jen doporučit. Nejvhodnější je použít metodu dopočtu snímků používající vektory pohybu mezi po sobě jdoucími snímky. To bohužel Vegas neumí. Velmi dobrých výsledků lze dosáhnout použitím nástroje Avisynth a pluginu QTGMC, to však předpokládá základní povědomí o Avisynthu - jak na tom jsi? Já si obvykle připravím skript pro Avisynth, ve kterém mám deimterlaci QTGMC, lehké odstranění šumu, redukce "halo" na hranách (když je potřeba), ořez nadbytečných okrajů a resize na čtvercové pixely. Teprve takto upravený materiál natáhnu do Vegasu pro střih a úpravy.
ai (2993)|13.3.2017 17:03
mas vpodstate par nejlepsich moznosti :-),
--- enkodovat do MP4 prokladane, zase 720x576 , kde enkoderu vnutis, aby pridal aspect ratio flag do toho streamu: --SAR 16:15 (nebo presneji oriznes 8 pixelu z kazde strany na 704x576 a zvolis --SAR 12:11, zalezi na tobe, nevim jestli s tim Canopus neco dela, mozna ten kdo to pouziva se ozve)
--- prevedes na 50p a musis jit s QTGMC a zmenis rozliseni na ctvercovy pixel (zase jak se rozhodnes zmenit rozliseni, jestli primo na 768x576, nebo oriznes 8 pixelu z obou stran a opet zmenis na 768x576.
---prevedes na 50p a zvolis zase ten --SAR , nemusis tedy nutne zmenit rozliseni na ctvercovy pixel, zase hodnota toho sar zalezi jak se rozhodnes, muzes orezat tech 8 pixelu ze stran nebo ne.

Ta prvni bezkompromisni metoda ovsem "odklada" reseni odstraneni prokladani na pozdeji, treba to nechava na TV nebo na prehravac, ktery to udela. Ale v dnesni dobe to muze tragicky selhat. Obycejne Kodi ti neumi poradne odstranit prokladani a podobne. Nebo mas levnou TV a ta to take neudela dobre. Nedelam si iluze, ze v budoucnu bude lepe, naopak.

Ta treti zase spoleha , ze prehravac vzdy bude respektovat ten aspect ratio flag. No zase, nevim, nevim, nespolehal bych na to. Ovsem v PAL zemi ta chyba na aspect ratio neni tak velka jako v NTSC zemi.

Ci-li to druhe se jevi jako universalni.

To prevedeni na 50p musi totiz byt co nejlepsi, pokud neni, kazda sebemensi nesrovnalost se mnohonasobne zvetsi na dnesnich velkych obrazovkach, a ty videa uz tak nejsou kvalitni, QTGMC je snad jedno z nejlepsich free reseni, porovnej to treba s normalnim Yadif a uvidis. Zapomen na nejake smart nebo interpolate deinterlace, to je k nicemu, web je toho plny, ale to jsou 10 let stare veci. Uz i na web muzes dat 50p, specialne standartni rozliseni 50p, nicemu nevadi, to uz umely prehrat i telefony pred 5 lety.

To prevedeni na 50p se dela tak, ze se vyrobi plny snimek 720x576 z tech prokladanych pulsnimku 720x288. QTGMC to dela sofistikovane, vidi to snimek predtim a za tim, a prizpusobuje to tomu, a ma plno filtru, ktere muzes nebo nemusis pouzit. Trva to vecnost, ten prevod, ale rozhodne to stoji za to.
Lukke_ce4you (22)|13.3.2017 21:29
Kamarádi, děkuju za vyčerpávající informace! Vydám se tedy cestou čtvercových pixelů a odstranění prokládání. Co se týče AviSynth, výjimečně jsem spustil nějaký script, který už byl hotový, ale nikdy jsem si nic podobného nenastavoval. Měl byste někdo hotový script, prosím?

Můj postup by tedy měl být následující:
1) surové prokládané video DV prohnat AviSynthem s QTGMC, který odstraní prokládání, a uložím opět jako DV, ale již progresivní?
2) toto importuji do Vegas a dodělám jak jsem zvyklý

Stále mi ale není jasné, proč do 50p a ne 25p, když původní záznam je 50 půlsnímků za sekundu (z čehož mi logicky vznikne 25 plných snímků). Zvláště, když ty půlsnímky QTGMC inteligentně spojí v jeden. Při 50p se musí snímky přece dublovat, ne? Dnes jsem dělal pokusy a zatím nejlíp mi vychází ten nový Smart adaptive GPU deinterlacing ve Vegas Pro 14 (konečně to není zubaté), tak jsem zvědav tedy na porovnání s QTGMC. Jsem pečlivý člověk a nesnesu pomyšlení, že bych něco převedl špatně (toho je plný internet včetně "profi" firem, které převádějí VHS).

Ke stažení - originální DV video (6 s, 21 MB)
https://www.dropbox.com/s/25mp6onvp5nots5/1-DV-original.avi?dl=0

Ke stažení - výstup H.264 z Vegas po Smart deinterlacing (6 s, 8 MB). Je fakt, že video nepůsobí tak plynule.
https://www.dropbox.com/s/25mp6onvp5nots5/1-DV-original.avi?dl=0
ai (2993)|14.3.2017 03:52
Zachycene prokladane video mas vlastne 50x 720x288 snimku za sekundu. Nic se nedubluje. QTGMC vezme tech 720x288 a udela 720x576.

priklad tveho originalu prevedeneho z QTGMC, bez zadnych pridanych filtru, necham to ke stazeni par dni pak to vymazu:
50p.mp4
postup: nainstaluj Avisynth,
pouzity skript:
[CODE]
AviSource("C:\video\DVavi.avi")
Assumebff()
QTGMC(Preset="Slow")
crop(8,2,-8,0) #oreze se to vlevo a vpravo a dva blikajici radky nahore
addborders(0,2,0,0) #misto tech dvou chybejicich radku se prida cerna, nemusela by se, ale kvuli zachovani modu nebo treba kvuli DVD
LanczosResize(768,576)[/CODE]
uloz jako neco.avs v notepadu
pak stahni QTGMC zip , a rozbal ty dll a avsi do avisynth plugin slozky, navic jeste nekam vloz ten jeden nebo dva do nejake windows slozky, je to tam napsano,
nakonec nacti ten avs do jakehokoliv x264 enkoderu, ktery nacte Avisynth skript

pokud ti Avisynth neumi nacist to DVavi, tak ti zrejme nenacte DV kodek, treba nainstaluj free Cedocida DV kodek, a pak to pujde

NEBO

nainstaluj ten Avisynth a stahni si ten QTGM zip, nainstaluj to jako napsano vyse, stahni si Dmfs Avi to MP4-DVD.zip vytvor si tento INI file v notepadu, treba to nazvi DVavi z VHS.INI:
[CODE]
path_destination :C:\Destination
path_temp :C:\Temp
x264_variables :--crf 17 --tune film --vbv-bufsize 20000 --vbv-maxrate 20000
nero_variables :-lc -cbr 256000

avisynth skript, bez avisource radku (klip se tam vygeneruje pak automaticky) napis mezi ty dva radky:
--------------------------------------------------------------
Assumebff()
QTGMC(Preset="Slow")
crop(8,2,-8,0)
addborders(0,2,0,0)
LanczosResize(768,576)
--------------------------------------------------------------
[/CODE]
a pak chytni ten INI a ten DVavi , oba najednou) a poloz je na ten AVI_to_MP4.BAT , to ti vytvori ten MP4 automaticky,

pokud tam misto radku:
x264_variables :--crf 17 --tune film --vbv-bufsize 20000 --vbv-maxrate 20000
treba napises:
x265_variables :--crf 20 --vbv-bufsize 20000 --vbv-maxrate 20000
tak ti to udela MP4, ale misto H264 tam budes mit HEVC, muzes tak experimentovat, asi jen pokud by byl vylozene nejaky problem s banding pokud bys odfiltroval vsechen sum atd., ten HEVC je totiz 10bit

nebo samozrejme treba muzes i primo narychlo nekomu vypalit DVD bez menu, to ti hned vypali, kdyz pouzijes tento INI (oprav si pismeno pro tvuj drive), vloz prazdne DVD do sveho drive (pokud nedas muzes jen vylovit VIDEO_TS z te destination slozky a pouzit to):
[CODE]path_destination :C:\Destination
path_temp :C:\Temp

HC_Enc_one_pass :-BFF -INTERLACED -AUTOGOP 15 -CQ_MAXBITRATE 3 -AQ 2 -MAXBITRATE 8300 -ASPECTRATIO 4:3
HC_Enc_two_pass :-2pass -BFF -INTERLACED -AUTOGOP 15 -MAXBITRATE 8300 -B %average% -ASPECTRATIO 4:3


aften_variables :-b 256

mux_external_audio :no

dual_layer_disc :no
make_ISO_only :no

drive :F:
LABEL :DVD_NAME
speed :6x
copies :1
verify_disc :yes
eject :yes


delete_temp_folder :no

-------------------------------------------------------------

crop(8,2,-8,0)
addborders(0,2,0,0)

-------------------------------------------------------------[/CODE]
kdy ten DVavi a ten INI chytnes a spustis na AVI to DVD.BAT
Lukke_ce4you (22)|14.3.2017 14:05
Úžasné, vyčerpávající info, děkuju moc! Dnes se do toho pustím a vyzkouším. Ta tvoje ukázka je úplně jiná liga, na všech TV mi jde doma bez problémů přehrát. Jen ještě, jak by to bylo, pokud bych chtěl dělat jen deinterlacing a kodovat zpět do DV? Protože finální střih, titulkování, efekty, budu dělat až ve Vegas Pro a až poté kódovat do H.264...

Jen je mi tam jedna věc nejasná - když vložím originální DV do Vegas (720x576 při 1,0926 pixelu) a změním v projektu rozlišení na 768x576 a pixel 1:1, tak vpravo a vlevo žádné černé pruhy jako na tvém videu nejsou - samy zmizí. Při porovnání ale mého a tvého stejného snímku je jasné, že můj snímek je roztažený do stran. A teď co je správně (kdy bude kruh správně, nedeformovaný?).

Můj snímek po Smart adaptive de-interlacingu a 25p:


Tvůj snímek po QTGMC a 50p:


Zamyslel jsem se jinak nad tím de-interlacingem a ono to dává logiku... Při 50 půlsnímcích za sekundu je problém v tom, že snímek 1 a 2 je obrazově posunutý a nelze tedy jen udělat blending snímku 1 a 2 a tím vytvořit 1 celý snímek - čímž by vzniklo 25p, což jsem doposud dělal. Těch 50p zachovává obrazovou informaci 50i, plus je v tom dopočítána chybějící informace (prázdné řádky) z předchozích a následujících políček, pokud jsem dobře pochopil. To zní jako nejmenší zlo převodu prokládaného materiálu.
ai (2993)|14.3.2017 18:27
Nacitej do Vegasu jen ta DVavi, strihej to, nedelej zadne barevne korekce, nedavej titulky, nic, jen to strihej. Pak exportuj zase Dvavi. Vse se bude dit bez rekomprese. Nenechaveh Vegas cokoliv dopocitavat. Muzes treba sem, tam dat nejakou stmivacku nebo cross-dissolve, to se snad prezije.

Ten DVavi, to je tvuj Archiv, zaloha. To pak preved na ten 50p MP4, ten pouzij pri prehravani. To muze byt zaloha take, pokud si das zalezet, ale toho postrihaneho DVavi originalu bych nezbavoval. ja mam ty soubory vzdy vedle sebe na discich. Dneska uz jsou softwarove i hardwarove prehravace co ten DVavi zvladaji, ale jak jsem predtim napsal problem je korektni deinterlace, tedy porad lepsi prehravat ten 50p MP4.

Pokud zachytis video z VHS tak mas video 720x576, ale 4:3 pomer by mel byt obsazeny v 704x576. Proto jsem provedl crop 8pixelu vlevo a vpravo a timpadem dostal 704x576 a to roztahnul na ctvercovy pixel 768x576 a kruh by mel byt jako kruh.

Vegas jako jediny softwer tyto veci vzdy dela zpravne a proto nekdy se zda , ze si vymysli a pridava tam ty pruhy. Problem je , ze jsme tu meli DV video z DVkamer (ne VHS capture). DV kamery, ktere ti to natoci na 720x576 a tam to pak vadi, to striktni dodrzovani norem (4:3 je ulozeno v 704x576), kdyz tyto ruzne DVavi enkodovane do dalsich formatu zpatky nacitas do DV projektu nebo se s nima pozdeji nejak pracuje ve Vegasu. Kazdou DV kameru je snad dobre vyzkouset kde ma vlastne tech skutecnych 4:3, jestli v 720x576 nebo 704x576. Ja jsem pocital z tim prvnim resenim vzdy a nic jsem neresil, zadny crop na 704 atd. Zadny problem s aspect ratio jsem nepostrehnul. S kamerou Sony VX2000 (sice NTSC, 720x480 ale to je jedno).

Tedy tobe ty tve pruhy zmizi (DVavi nactene do ctvercoveho pixelu projektu), protoze Vegas zpravne podle norem predpoklada (v tom DV avi), ze "zdrava" informace je jen tom 4:3, a ktere se predpoklada, ze je v tech 704x576, ne v celem 720x576.

Tedy on udela presne to same co ja v tom Avisynthu, urizne 8 pixelu po stranach a roztahne to na 4:3. Tedy v tomto pripade to je ok. ALE u normalniho DVavi by to mohlo i vadit. Ja z Vegesem nic neresim, protoze zasadne striham DV , kde v properties je DV projekt nastaven, a resim to az v Avisynthu, tedy vlastne v pripade DV kamery jsem neresil nic, ven slo 720x480 a to jsem preved na 4:3, treba 640x480.

Presne jsem neporozumel co a jak jsi skutecne s tim 50p.mp4 delal. Ovsem nepokousej se ten MP4 zase exportovat do nejakych DV/mpeg aspect ratio, to je jasne, ze tam ten pruh zase da, protoze predpoklada, ze informace z toho ctvercoveho pixel videa je vsude, tedy tam prida ty cerne pruhy a video trochu stlaci horizontalne do tech 704. Skus se nat tim zamyslet. U DV videa to ovsem neudela, tam to naopak muze vymazat. A tady jsme jeste nenacli mpeg2 aspect ratio, ktery by mel byt stejny princip jako DVavi, ovsem v praxi neni, dokonce i DVD prehravace k tomu pristupuji jinak! Chapes, to je ten problem s tim striktnim dodrzovanim norem. Prave si narazil na to DV specificke woo-doo, ktere jen Vegas dodrzuje a pak dochazi k temto vecem, logickym sice, ale naprosto kazdeho to zarazi. Jine videoeditory prave ty normy porusuji a predpokladaji , ze 4:3 informace je v cele sirce 720x576 a maji vystarano. Vubec se to nesnazi ani resit to 704 vs. 720.

Ty DVavi a to stejne MP4 ctvercovy pixel se nesnaz michat na timeline, nedelej to, jak jsem pak rikal dostanes se k tomu paradoxu, catch22, woo-doo u Vegasu, strihej DVavi, exportuj DV avi, uprav to ,nemusis mit tyto dva rozdilne kodeky vubec na timeline ve stejnou dobu. Pokud ano, musis udelat nejake woo-doo sam a pomahat si bud upravou v media properties u vlastnosti klipu, kde muzes menit aspect ratio nebo tedy hlavne asi v pan/crop. Nebo se pouziva intermediate lossless pokud se to planuje atd.
Lukke_ce4you (22)|14.3.2017 21:58
Opravdu perfektní odpověď, to je na honorář, ai, děkuju! Mě asi nejvíce zmátlo to, že to tvoje 50p video ty černé pruhy ořízlé NEMÁ (když to přehraju, po stranách vidím černé pruhy v přehrávači). Zřejmě jsi na to zapomněl, já s ním samozřejmě vůbec nic nedělal, jen jsem udělal screen ze stejného políčka, jako ten můj 25p po deinterlace Vegasem. Proto mě zarazilo, že můj screen (obrazová informace) je roztáhlý do strany oproti tvému.

Ten střih s DV avi je velmi dobrý nápad. Jen nevím, jak vyřeším titulky (na které jsem ve Vegas zvyklý), ale to by mělo jít přece i tak, a prostě se jen přerenderují ty části kde budou úpravy (titulky, cross-dissolve). Snad tedy s těmi titulky nebude pak nějaký problém v následné deinterlaci.

Několik DV kazet tu taky mám. Když do prázdného projektu importuji DV avi z kamery a poté stejným způsobem změním rozlišení na 768x576, tak dojde k naprosto stejnému. Pouze to ořízne strany a zde už se opravdu ořízne i část obrazové informace. Ale jak jsi napsal, ten ořez a změnu rozlišení budu řešit až v Avisynthu. Jdu to teď vyzkoušet dle tvého rozsáhlého návodu, určitě se povede.

Ještě k tomu mpeg2, který jsi načal: často převádím i DVD - prostě do prázdného projektu přetáhnu .VOB soubor, zkopírovaný z DVD. V projektu se ukáže PAL STANDARD / IMX, což je asi správně, že. Při následné změně rozlišení na 768x576 a pixelu 1:1 to opět trochu ořízne strany. Snad to dělám dobře. Pak to tedy opět prohnat Avisynthem pro deinterlace.
ai (2993)|14.3.2017 23:01
[QUOTE]Mě asi nejvíce zmátlo to, že to tvoje 50p video ty černé pruhy ořízlé NEMÁ (když to přehraju, po stranách vidím černé pruhy v přehrávači). Zřejmě jsi na to zapomněl[/QUOTE]
To me 50p.MP4 ale nema zadne cerne pruhy, ja jsem je odstranil cropem a pak video roztahnul na 768x576. Zadne cerne pruhy tam nemohou byt. Mozna, ze jsi to neumyslne nejak zamenil s tvymi MP4, nevim. Tam neni duvod aby jakykoliv prehravac tam pridaval cerne pruhy.

Nebo zase jedine po tom, co jsi to dal do Vegasu, exportoval jako DV nebo na DVD a pak tam ty pruhy Vegas prida.
ai (2993)|14.3.2017 23:21
O tom VOBu, ten VOB muze byt udelany jakkoliv, muze uz obsahovat cerne pruhy na stranach nebo nemusi. Jsou VOBy, kde to urcitou cast maji a pak zase ne (treba delane z fotkama, kde Vegas to interpretoval jinak jak jsem psal). Jsou videa, kde vlevo je 12 pixelu a vpravo 4 pixely cerneho pruhu, nebo uplne jinak. Kazdy si to muze udelat jak chce. Profesionalove si s tim hlavu moc nelamou. Nebo nactes home made DVD , ktere po stranach zadne pruhy nema, ma to zaznam plne na720x576, kde prave tyto DVD Vehas interpretuje spatne, protoze predpoklada, ze tech 8 pixelu je vata.

Pokud exportujes ten 4:3 PAL VOB, samozrejme Vegas orizne 8pixelu vlevo a vpravo a udela ti z toho ten tebou zvoleny rozmer, kdyz nastavis aspect ratio 1:1, treba 768x576.
Ja to prave nikdy neresil v praxi, protoze to vsechno exportuju pres frame server a tam si udelam v Avisynthu co chci, co si myslim jestli by se mohlo orezat nebo ne, Vegas ti udela "tu vec pokazde". Navic mel Vegas problemy s exportem, kolem verze 9 to zaclo. Pouziti frame serveru ma vyhody, ze si to enkoduji jak potrebuji s x264 enkoderem a s pouzitim CRF 1pass, ne VBR 2 pass, tedy se to i zrychli. Vegas nema CRF , moznost enkodovat na kvalitu. Navic muzes pouzivat i stare verze Vegasu na DV a DVD, a porad mas k dispozizi posledni verze free enkoderu, x264, free a mnohem lepsi. To 50p video bylo enkodovano CRF na kvalitu 18 s x264. Ten vestaveny MainConcept avc enkoder je o trosku horsi v tom Vegasu.

vsak pokud nainstalujes Debug Mode frame server, taky si to muzes skusit s tim mym Dmfs avi to MP4-DVD jednoduse polozis ten exportovany avi se zvolenym INI na BAT a dostanes MP4 video, kvuli toho to mam udelano, DMfs je zkratka pro DebugMode Frame Server. Muze se pouzit ale jakykoliv 4:2:0 Avi a bude to fungovat. 4:2:2 ne, protoze tam mam natvrdo volbu 4:2:0, ktera predpoklada 4:2:0, jde to opravit, ale sem se k tomu nedostal. Tedy i Dvavi, ten je 4:2:0. Tech 50p.MP4 jsem takto jednoduse udelal v tom take. NTSC DV avi je 4:1:1, mozna, ze to tam dela nejakou neplechu pod lupou, kdybych to kontroloval,ale da se take. Pokud bys pouzil nejake AVi 4:2:2 tak vpodstate se to video "degraduje" na 4:2:0 stejne. To same jako ten Handbrake, :-) , ale ja si to priznam aspon, a neni to problem to odstranit, ovsem ja to nepotrebuju momentalne. Ovsem frame server se exportuje RGB stejne (ma cenu exportovat RGB z Vegasu, nema cenu YUV), takze to je jedno, v Avisynhu se to prevede na YUV 4:2:0 video. Totiz Vegas interne si prevadi i to tve video na RGB a s tim pracuje, dokonce si interpretuje 0-255 na 16-235 , kde zalezi i na kodeku. To se muze kodek od kodeku lisit, kde prave dva se nemohou domluvit a pochopit co druhemu ten Vegas dela, protoze on pouziva jiny kodek nez ten druhy. Je to zmatek nad zmatek, radsi nekdy nevedet a bylo by lip ... :-) Tedy prave proto ti rikam, nejlepe strihat to DV avi , exportovat zase DV avi, beze zmen a pak cokoliv jineho jak renderovat do neceho jineho mimo Vegas.
Lukke_ce4you (22)|14.3.2017 23:38
Opravdu se obávám, že to tvé 50p.mp4 černé pruhy po stranách obsahuje. :)
Jinak vysvětlení .VOB super - rozumím.
ai (2993)|14.3.2017 23:51
Mas pravdu! Postnul jsem spatne video, tady je to zpravne, promin,
50p_opraveno.MP4
Lukke_ce4you (22)|15.3.2017 00:30
Já si říkal, že mám snad vlčí mlhu. :) Jinak postup avisynth jsem dodržel a vše funguje, děkuji pěkně!! VYNIKAJÍCÍ! Kvalita je konečně taková jak jsem si představoval, zcela někde jinde, než jsem doposud tvořil. Zkoušel jsem i otitulkovat, sestříhat, udělat efekty a vyexportovat jako DV ve stejném formátu (renderuje se jen ty úpravy) a i s titulky problém není. Ještě si tedy musím pohrát s tím multithread kódováním, protože teď mi to bere jen 25% procesoru... (mám 6jádro).

Používám tu druhou metodu s tím DMFS... protože jsem nevěděl, jak v první metodě "načíst avs do jakéhokoli enkodéru". Tohle je pro mě práce tak o 20 let zpět, programátorská záležitost, zcela odlišná od práce ve Vegas. :D Jen musím přijít na nějakou rychlou metodu, jak překódovat např. 10 různých videí najednou... Máš na to nějakou funkci? pokud označím více videí najednou, neprojde to (druhý očekává INI).

Ještě jsem si všiml, že na všech videích dole mám takovej poškozenej pruh, který jsem vždycky ořezával. Ty ho tam necháváš? Jsou to nějak zdeformované či jinak barevné řádky, kde prosvítá obraz.
picture hosting
ai (2993)|15.3.2017 00:58
ano ten Avisynth script muzes nacist do jakehokoliv enkoderu , ten BAT je jen automaticky process, mam to zautomatizovano, muze treba rozjet nekolik enkodovani a odejit od pocitace ...

ale tady mas problem se skriptem, takze jiny program ti nepomuze, to je klasika, nekomu ten QTGMC dela problem, tobe hlasi to chybu na radku 776 v avsi skriptu, ktery nalezi QTGMC avi skriptu, pak samozrejme se muze odvijet dalsi chyba na jinem miste (klasika jde se po prvni chybe a ta druha muze zmizet)

je to vsechno udelano jak pisou v tom txt souboru, vsechny ty soubory maji nyt v Avisynth plugin slozce a jeste jeden ma byt jeden soubor vlozeny do syswow64 slozky nebo system32 slozce, podle toho jaky os system mas 64 nebo 32 bit

pokud to mas, tezko, ty nemas v Avisynth plugin slozce zadny konflikt zrejme, protoze jsi tam nemel zadny jiny DLL, nainstaloval jsi to, co me napada
skus pridat radek do Avisynth skriptu, tedy u tebe do toho INI souboru:
Load_Stdcall_plugin("C:\Program Files (x86)\AviSynth 2.5\plugins\yadif.dll")
protoze yadif se musi automaticky loadovat takto v Avisynthu, nepomuze ze jen je v te Avisynth plugin slozce, ale yadif je prave jen nejake very fast nastaveni u QTGMC, jinak se nevyuzije,
nebo muzes hned do toho INI pripsat vsechny DLL a to z mista kde jsi to rozbalil na PC a v te Avisynth slozce bych to treba vymazal, tedy INI by vypadal takto (samozrejme ta cesta pro ty DLL bude odpovidat , kde to mas ty v PC:
[CODE]
path_destination :C:\Destination
path_temp :C:\Temp
x264_variables :--crf 17 --tune film --vbv-bufsize 20000 --vbv-maxrate 20000
nero_variables :-lc -cbr 256000
--------------------------------------------------------------
Import("C:\tools\QTGMC 32-bit Plugins\Avisynth 32-bit Plugins\QTGMC-3.32.avsi")
LoadPlugin("C:\tools\QTGMC 32-bit Plugins\Avisynth 32-bit Plugins\mvtools2.dll")
LoadPlugin("C:\tools\QTGMC 32-bit Plugins\Avisynth 32-bit Plugins\RemoveGrainSSE2.dll")
LoadPlugin("C:\tools\QTGMC 32-bit Plugins\Avisynth 32-bit Plugins\RepairSSE2.dll")
LoadPlugin("C:\tools\QTGMC 32-bit Plugins\Avisynth 32-bit Plugins\mt_masktools-25.dll")
LoadPlugin("C:\tools\QTGMC 32-bit Plugins\Avisynth 32-bit Plugins\nnedi3.dll")
LoadPlugin("C:\tools\QTGMC 32-bit Plugins\Avisynth 32-bit Plugins\dfttest.dll")
LoadPlugin("C:\tools\QTGMC 32-bit Plugins\Avisynth 32-bit Plugins\EEDI2.dll")
LoadPlugin("C:\tools\QTGMC 32-bit Plugins\Avisynth 32-bit Plugins\FFT3DFilter.dll")
LoadPlugin("C:\tools\QTGMC 32-bit Plugins\Avisynth 32-bit Plugins\nnedi.dll")
LoadPlugin("C:\tools\QTGMC 32-bit Plugins\Avisynth 32-bit Plugins\nnedi2.dll")
LoadPlugin("C:\tools\QTGMC 32-bit Plugins\Avisynth 32-bit Plugins\SSE2Tools.dll")
LoadPlugin("C:\tools\QTGMC 32-bit Plugins\Avisynth 32-bit Plugins\VerticalCleanerSSE2.dll")
LoadPlugin("C:\tools\QTGMC 32-bit Plugins\Avisynth 32-bit Plugins\AddGrainC.dll")
Load_Stdcall_plugin("C:\Program Files (x86)\AviSynth 2.5\plugins\yadif.dll")

Assumebff()
QTGMC(Preset="Slow")
crop(8,2,-8,0)
addborders(0,2,0,0)
LanczosResize(768,576)
--------------------------------------------------------------[/CODE]

pokud to nepomuze muze ti vadit nejake DLL a potrebujes jine z toho cisla radku by se mozna dalo usoudit , ktere DLL

jeste si matne pamatuju

mt_masktools-25.dll mohl delat problem a byla treba nejaka 26 verze, ja ani nevim co ten posledni download defaultne co ma v tom baliku, ja pouzivam ty DLL a avsi, vsechno jak jsem to ted vypsal do toho INI a i takto to pouzivam, vzdy zasadne nacitam vsechno do Avisynthu z nejakeho mista v PC, pokud toho je totiz vic (avisynth pluginu) muse se to plest a avisynth muze mit konflikt mezi nimi, pokud to je vsechno na jedne hromadce v tom C:\Program Files (x86)\AviSynth 2.5\plugins
ai (2993)|15.3.2017 01:13
[QUOTE]10 různých videí najednou[/QUOTE]
Pokud rozchodis ten Avisyntha QTGMC tak muzes rozjet nekolik instanci najednou, jeden po druhym, (pozor frame server z Vegasu samozrejme ne, to nahlasi, ze musi pockat, frame server muze jet jenom jedna instance najednou, ale zase ten muj skript pozna frame server, kliknes Y, a bude to cekat az v nejakou chvili system nebude vyuzivat ten avi a rozjede se dalsi) s temi mymi BAT, naopak, je to u QTMC vhodne, protoze jinak mas bottleneck v Avisynthu s temi DLL a jede ti CPU na 30 nebo kolik procent. Pokud enkodujes aspon tri najednou tak se ti to zacne blizit k 100% CPU.

Ale tuto batch funkci by mela mit vetsina x264 GUI enkoderu, enkoduje ti to jedno video po druhem, ale prave jak jsem naznacil, jedno po druhem, ty bys potreboval s tim QTGMC, aby sly aspon 3 najednou, to je prave dalsi spek, vyhoda tech BAT, ktere pro tebe ale zda se funguji (az na to rozjet funkcnost toho QTGMC v tomto momente)

jeste jedno info, pouziva se Avisynth 32bit, i kdyz mas treba ted 64bitove windows, protoze 64bitovy avusynth je problemovy, aby te nerozhodilo, ze tam vsude je napsano 32 bit. GUI x264 enkodery i ten muj BAT jsou udelany tak, ze i kdyz x264 enkoder je 64bitovy mohou pracovat s 32bitovym Avisynthem. Normalne v praxi to totiz nejde 64bitova verze programu vetsinou nefunguje s 32 bitovou verzi jineho programu.
Lukke_ce4you (22)|15.3.2017 01:15
Super, vyřešil jsem problém dříve (a editoval post), než jsi napsal svůj příspěvek, promiň. :) Původně jsem měl totiž QTGMC 32-bit Plugins [Vit-2.6] (psali, že jsou lépe upraveny pro verzi 2.6), ty jsem nahradil defaultními QTGMC 32-bit Plugins, ještě jednou přeinstaloval Avisynth 2.6 a už to šlape jako po másle. :) Vyřeším ten batch nějak (ideálně abych přes noc mohl nakódovat třeba 50 videí - nemuselo by to být ani více vláknové, když to bude přes noc) a jsem připraven. :) To bylo rychlé!!
ai (2993)|15.3.2017 04:20
super

nemel bys mit s tim problemy, protoze jsi rikal, ze jsi tim kdysi prosel programovanim, tedy ten muj skript se rozjede polozenim toho INI a avi na ten BAT, ale to samozrejme muzes i napsat do skriptu a pak jen zacyklovat se vsemi DVavi v nejake slozce,

tedy jedno DVani prevedes na MP4 timto:
[CODE]_AVI_to_MP4.BAT tvuj.INI DV.avi[/CODE]
to ma ten samy efekt jako kdyz ty dva soubory na ten BAT polozis, tak batch skript funguje

tedy pokud chces prevest nejakou celou slozku automaticky, tento text si zkopiruj do notepadu, uprav si ty dve paths/cesty , podle toho kde mas ty soubory v PC (ten enkodovaci BAT a INI)a uloz ten text jako treba enkoduj slozku DVavi do MP4.BAT
[CODE]@echo off

set "avi_to_mp4=C:\tools\Dmfs Avi to MP4\_AVI_to_MP4.BAT"
set "ini=C:\tools\Dmfs Avi to MP4\MP4 from PAL DVavi captured from VHS.INI"


setlocal
break>progress_report.log
for %%v in ("*.avi") do call :enkoduj_jedno_video "%%v"
echo Konec procesu cele slozky
endlocal
pause
exit

:enkoduj_jedno_video
Lukke_ce4you (22)|15.3.2017 10:23
Vynikající, děkuju, dnes opět odzkouším.

Ještě mě napadá poslední myšlenka, a to zvětšení při tom deinterlacingu ne na 768x576, ale na 1440x1080. Hlavní důvod, který je jasný, je kvůli YouTube. Protože pokud na YouTube nahraji SD video, je to katastrofa (nepřehraje ani 50p). Naopak v HD již YT podporuje 50p, i to bude nakódováno při vyšším bitrate.

Druhý důvod mě napadá, zda resize pomocí avisynthu nebude kvalitnější, než resize v televizi. O místo mi nejde, to je v dnešní době to nejmenší. Jestli ty mp4 tedy všechny nedělat do 1440x1080...
ai (2993)|15.3.2017 17:10
Ten Youtube duvod to zvetsit na 1440x1080 je opodstatneny, je to potvrzeno uzivateli , i ja jsem to jednou zkousel, Youtube pridava i birate a to video pak vypada trochu lip. Pokud rikas , ze i 50p pak jede, tak to je asi duvod. Pokud ti nevadi vetsi upload.

Rozdil v upscalu oproti TV si netroufam nejak rozebirat, pokud je duvod jen ten upscale , tak asi ne. Ty vetsi MP4 pak bobtnaji na velikosti, nevim jak se to vyplati, asi ne.

Ten trochu lepsi upscale (oproti primemu upscalu jako Lanczsosresize nebo Spline 36Resize a podobne) je ten, ze se to zvetsi primo na nejaky nasobek, dvakrat nebo ctyrikrat, tento upscale je vetsinou dobry a pak se to zase zmensi na pozadovany rozmer. Zmensovani totiz neni tak drasticke, to znaji vsichni co zmensuji HD treba na DVD, kde se vi, ze to vzdy da lepsi vysledek, nez kdyz treba to jen primo natocis v SD.

V Avisynthu se muze pouzit nnedi3_rpow2 funkce , kde ty potrebne DLL uz vlastne mas, protoze to je obsazeno v tom QTGMC baliku, pokud by nekdo tohle nepouzival s tim QTGMC tak by musel mit to jedno DLL, tusim nnedi3.dll, bud v Avysynth plugin slozce nebo to manualne nacitat v tom Avisynthu nekde z PC lokality.

Takze treba do toho skriptu (v tvem pripade mas avisynth skript napsany v tom INI) misto toho LanczosResize(768,576) tam pridej tyto dva radky:
[CODE]

nnedi3_rpow2(2, cshift="LanczosResize", fwidth=1440, fheight=1080)
Addborders(240,0,240,0) # udelej z toho pillarbox pro Youtube 1920x1080 , presne na 16:9
[/CODE]
to 2,shift znamena, ze se to video 720x576 zvetsi 2x na 1440x1152 a pak se to zmensi na 1440x1080,
takze pozor, pokud ma nekdo NTSC DV, tak tam zrejme musi dat 4,shift protoze 720x480 zvetseno 2x je jen 1440x960

mozna by stalo za to udelat kompromis a uploadovat 1280x720, musel bys to prozkoumat az jak je rozdil mezi 1280x720 a 1920x1080 po uploadu na YouTube
[CODE]nnedi3_rpow2(2, cshift="LanczosResize", fwidth=960, fheight=720)
Addborders(160,0,160,0) # pillarbox pro Youtube 1280x720 , presne na 16:9
[/CODE]
pro NTSC DV tam muze ten 2, cshift zustat v tomto pripade

pokud by Lanczos daval moc preostrene video, videl bys tam nejake zdvojene kontury u hran, "rings", tak misto LanczosResize tam treba zkus dat Spline36Resize, ja bych osobne zacal radeji s tim Spline, neni tak ostry, treba Spline16Resize je jeste trochu mene ostry

A jeste pozor, pokud najednou z Avisynthu jde ven 1920x1080 tak se mozna musi upravit i x264 command line, a zvetsit ty buffers, tvuj bitrate v pripade CRF17 nebo 18 muze byt vyssi nez 20000, takze zvedni ty hodnoty aspon na 35000. V tvem pripade to mas vsechno v tom INI souboru tedy:
x264_variables :--crf 18 --vbv-bufsize 35000 --vbv-maxrate 35000
Lukke_ce4you (22)|4.4.2017 11:35
Tak jsem se do toho pustil a ještě bych rád vyřešil ten divný pruh dole - má to několik pixelů a obrazová informace je v tom poničená, je asi blbé to tam nechat... Jak tohle řešíš? Ořezáváš to?
1) oříznout celkově, ale kvůli zachování poměru stran se oříznou i části po stranách
2) oříznout pouze dole, vzniklo by tedy video s jiným poměrem stran
3) oříznout dole a doplnit černým pruhem - ale tam zase nevím, zda to nějak nevadí kompresnímu algoritmu ten ostrý přechod krajů

Volba 3 je asi nejvhodnější, že.
capture screen

Btw, batch render dle tvého návodu funguje parádně. ;)

B) A ještě jeden dotaz - pokud bych chtěl vyexportovat MP4 z DVD (také nějaké staré záznamy z kamery či dokumenty), udělal bych to úplně stejně? Čili také export do 50p formou dopočítání snímků? V současné době jen vezmu VOB do Vegasu, změním velikost pixelů a rozlišení a renderuji do 25p... To asi není dobře, že? Zase mi připadá hrozně divné, proč bych měl renderovat do 50p, když je tam nějaký dokument z televize (který nemám nikde jinde)...

C) A ještě mě napadlo vylepšení. Protože to teď mám v různých složkách a to přetáhování na .BAT je dost šaškování. Nešlo by nějak přidat do kontext menu - prostě kliknu pravým na .AVI a dám Překodovat do MP4 (což by už používalo moje nastavený .INI a .BAT)...?
ai (2993)|5.4.2017 03:10
[QUOTE=Lukke_ce4you;529397]Tak jsem se do toho pustil a ještě bych rád vyřešil ten divný pruh dole - má to několik pixelů a obrazová informace je v tom poničená, je asi blbé to tam nechat... Jak tohle řešíš? Ořezáváš to?
1) oříznout celkově, ale kvůli zachování poměru stran se oříznou i části po stranách
2) oříznout pouze dole, vzniklo by tedy video s jiným poměrem stran
3) oříznout dole a doplnit černým pruhem - ale tam zase nevím, zda to nějak nevadí kompresnímu algoritmu ten ostrý přechod krajů
[/QUOTE]
asi neexistuje jedine zpravne reseni, pokud prevadis na ctvercovy pixel, mohl bys tam dat cerny pruh dole, predpokladam treba 4 pixely:
[CODE]Assumebff()
QTGMC(Preset="Slow")
crop(8,0,-8,-4)
addborders(0,0,0,4)
LanczosResize(768,576)[/CODE]

3)pokud to jen oriznes a zmenis na ctvercovy pixel, tak zacinas proporcionalne menit video, nepatrne, ale presto, zalezi jak k tomu pristoupis, mozna panujou jakesi "obavy" , ze ten prouzek je nejaka vada nebo co, nevim proc si tak vetsina mysli. Jakmile zacnes "rezat" a pak jit na ctvercovy pixel, tak se AR zacne nepatrne meniti a ta informace o skutecnem pomeru stran ze ztraci z Vesmiru :-) . Mozna to je jedno, jak chces. Ono ty proporce nejsou asi originalni uz protoze ten cely retezec - zaznam na VHS-capture VHS do DVavi atd., teoreticky tam uz je nejaka chyba od zacatku a ted bychom zbytecne bazirovali na tom absolutnim setrvani ...

1) nevim kde bych zacal, muselo by se orezat par pixelu horizontalne a pak vypocitat nove pro ctvercovy pixel, nevim vubec v tomto momente kde zacit s vypoctem, to snad nema ani cenu

ad B),
podle toho jake tve zaznamy jsou, jestli 25p, koncerty asi mohou byt 25i, zaznamy z tvych kamer 25i, filmy asi 25p (kde originaly bylu 24p mozna, takze uz to mohlo byt zrychlene na tech 25p z 24p originalu)

My pouzivame programek ( no zase nejaky BAT co jineho ) , ktery nacte DVD a pokud je video prokladane ulozi se master do MP4 do double frame rate (50p nebo 60p), pokud je to progresivni necha se to progresivni. dela se to proto, protoze pokud Vegas nacte prokladane SD video a n a time line je treba progresivni HD dohromady Vegas to zprasi, neumi odstranit prokladan a zmenit rozliseni soucasne. Jak kazdy videoeditor vpodstate. Kdysi jsem to uploadoval na web. DVD to hardisk.zip nacte DVD a ulozi MP4, doufam, ze to je nejaka zpravna verze. Vyberes si z toho disku nejaky VOB, ktery je soucasti tveho titulu a polozis jej na ten BAT a zepta se te to jakou video stopu chces pouzit, ma to vyhodu, ze ta video stopa se spusti a muzes si to zkontrolovat. Takovy program vpodstate ani neexistuje. Ma dve unikatni ficury, muze hned prehrat audio stopu (a ujistit se co vybiram) a pouziva QTGMC na deinterlace. Handbrake to neumi ani jedno ani druhe, to jen proto, proc ta namaha s tim programem. Ty home made DVD totiz nemaji zvukove stopy oznaceny zpravne a je to vzdy loterie. Tve DVD maji asi jen jedno audio, tak ti to jen rekne, ze tam je jedno audio a jede to dal. Udela se to QTGMC() pokud je to prokladane. Ale samozrejme DVD je oznaceno jako prokladane, i kdyz ve skutecnosti neni. Z TV to muze byt uloazeno a asi vetsinou je u filmu jako 25p v 25i. Takze QTGMC() bude nesmysl. Video z tve kamery , ale urcite 25i bude. Musel by sis to dirigovat sam, co tomu BAtu das a co ne. Jen skutecne prikladana videa asi. Take bys musel upravit x264 command line v tom BAT, podle sveho (je lokalizovana hned na zacatku skriptu nekde)

Co se tyka Vegasu, asi pozor, Vegas bere tu BTU normu doslovne a pokud nacte tve VOBy, tak si mysli, ze 4/3 je jen v 704x576, ne 720x576, a podle toho se chova. ted nevim presne, jestli se tak chova i po nacteni VOBu. Ackoliv Vegas ma funkci nacist DVD a vytvori si sam jeden dlouhy mpg (bez komprese) z tech VOBu (to DVD se nacte jak se nacitaji DVD z camcorderu, myslim Import - DVD atd., ne jako File, load clip atd. a tam teoreticky by mohl zachovat cele 720x576, protoze asi tak se zaznamy z DVD camcorderu resily.

C) muzes si udelat sam nejaky BAT, treba:
[CODE]@echo off
setlocal
set "avi_to_mp4=C:\tools\Dmfs Avi to MP4\_AVI_to_MP4.BAT"
set "ini=C:\tools\Dmfs Avi to MP4\MP4 from PAL DVavi captured from VHS.INI"
"%avi_to_mp4%" "%ini%" "%~1"
endlocal
pause
goto :eof[/CODE]
nazvi to VHS do MP4.BAT , pak samozrejme, pokud na to polozis to avi, tak ti zacne primo enkodovat, me to takto staci, mam ty BATy na desktopu jako ikony a ten avi polozim na patricnou ikonu,
nebo pokud chces right click menu, potom dej ten BAT do "Send to" slozky , cesky nevim, mozna, "Posli do ..." to asi ne, my vime kam by to slo, haha. Cesta toho folderu by mela byt :
Users\....tady je tvuj username ..... \AppData\Roaming\Microsoft\Windows\SendTo

Pak pokazde pokud chces enkodovat to AVI tak jednoduse right click to avi a zvol "send to" a tam se objevi ten BAT v tom menu a ten zvol.

Nebo jsou na to nejake programky, ktere to daji natvrdo nejak do toho hlavniho menu, http://defaultprogramseditor.com/, ale asi neni treba s tim send to folder ficurou..
Lukke_ce4you (22)|5.4.2017 18:27
AI, děkuju moc! Ten jeden .BAT, na který stačí video přetáhnout jsem dal na plochu a funguje to už o mnoho jednodušeji. Udělal jsem si jich několik, které směřují každý na jiné .INI s jinými parametry, čili paráda! Funguje to i pokud na to přetáhnu více videí současně?

DVD vyzkouším prográmek, díky!
ai (2993)|5.4.2017 19:04
Pak pojedou simultanne, ..., je dobre pak nastavovat treba temp folder na jiny hardisk. Destination folder je vyuzity jen v momente muxovani, to neni dlouha doba. Ale ten temp by mohl byt jinde. Nebo dat i destination nekde na jiny hardisk pokud mas vicero hardisku. Pokud mas SSD, tak asi samozrejme nic nedavat na C: Pak jeste, asi bych nedaval vic jak tri instance najednou. naopak s tim QTGMC to je skoro nutne, ale zase ne moc.

Frame server avi ale pojede v case jen jedenkrat pro jednu instanci. Nemuze jet vicekrat najednou, pokud pracujes z frame server avi. Pokud by to skript neresil a spustily se nekolik instanci ty nasledujici batch skripty by zamrzly, nevim jesti to nezrusi i ten originalni, prvni spusteny, uz se nepamatuju. Na to jsem taky pamatoval a osetril jsem to. Mediainfo nastesti uz rozpozna frame server avi , v tom skriptu je definovany argument "serving" pokud to avi je frame server avi a pak se osetri toto:
[CODE]if defined serving ( ( type nul >> "%aviname_input%" ) 2>nul || ( call :delay ) )[/CODE]
kde to ceka az uvolni system ten avi a pak pokracuje. tedy muzes spustit ten frame server avi s vicerymi BATy, ale skripts vzdy necha bezet jen jeden, ty druhe cekaji a automaticky se spusti. Samozrejme, ze se pak nemusi spustit v te same posloupnosti. Proste ta rutina :delay kontroluje to avi , treba po triceti sekundach, ale cas muze byt i delsi. Cim delsi cas, tim lepe protoze enkodovat se zacne po nejake prodleve, tak aby tu chvili nevyuzily vicere BAT najednou. Je dobre spoustet ty simultanni BATy po nejake casove prodleve, desitky sekund, v pripade frame server avi a simultannim spusteni, ne uz existujici avi, tam je to jedno. Tedy pak se kontroluje uvolneni toho avi systemem,v pripade frame serveru avi, a jestli to system uz nevyuziva, BAT pokracuje. A ostatni samozrejme zase musi cekat.

Tech par radku v tom BAtu s tim delay, vyckavanim, to se muze aplikovat i jinym zpusobem jednoduse. Pokud nekdo treba nepouziva frame server z nejakych duvodu (bugs, nefunguje to) a treba exportuje lossless AVI z Premiery, Vegasu, Ediusu tak jednoduse spusti ten lossless export. To muze treba trvat dost dlouho, timeline provadi barevne korekce atd. Tak pak jednoduse spusti kratky BAT, ktery ceka az system uvolni to AVI a pak to hned nejak enkoduje.
Priklad exportuju lossless filmek.avi na E:\filmek.avi z jakehokoliv videoeditoru, pak hned spustim tento skript a jdu pryc od pocitace:

[CODE]set aviname_input=E:\filmek.avi
( type nul >> "%aviname_input%" ) 2>nul || ( call :delay )

rem hlavni skript zde pokracuje a enkoduje ten lossless do MP4 nebo cokoliv
exit


:delay
rem Tricet sekund to ceka, pak kontroluje jestli je avi pouzivano systemem, pokud ne exituje to a hlavni skript pokracuje
TIMEOUT /T 30 /NOBREAK >nul
( type nul >> "%aviname_input%" ) 2>nul || ( goto :delay )
goto :eof[/CODE]
Pokud nekdo enkoduje 2pass (ma skripta ne, zasadne vzdy 1pass CRF) tak exportovat lossless jen jednou je i rychlejsi nez frame server, protoze frame server musi generovat timeline 2x! pro oba pruchody. Ale nastesti 2pass je dneska dobry jen na Blu-Ray export, jinak je to celkem nanic.
1hroch (865)|13.2.2019 18:17
Panove, zacal jsem laskovat s preciznim prevodem. Zaklad dle postu #5. Prvni moznost neprosla, nebot nemam zadny x264 encoder, ktery nacte Avisynth skript.
U druhe moznosti (se skripenim zubu) nainstaloval Cedocida codec. Ale skoncil jsem touto hlaskou
[ATTACH=CONFIG]34998[/ATTACH]

Netusim, jak a kde bych se dobral podrobnejsiho popisu chyby. S programovanim kamos nejsem.
Byl bych povdecen za nakopnuti.
Diky
01-dmfs.jpg
Foolproof (2713)|13.2.2019 20:27
[FONT=sans-serif]You can use this software to encode videos using the 32-bit version of Avisynth with the 64-bit version of x264 under Windows.[/FONT]:-? (Z AviSynth Wiki)

http://avisynth.nl/index.php/Avs4x264mod
1hroch (865)|13.2.2019 21:02
Zkousim 2. postup od "ai" z postu #5
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/40830-Detailni-nastaveni-exportu-VHS-DV-MP4-H264H265-nejvyssi-mozna-kvalita?p=529026&viewfull=1#post529026
[QUOTE=ai;529026]NEBO

nainstaluj ten Avisynth a stahni si ten QTGM zip, nainstaluj to jako napsano vyse, stahni si Dmfs Avi to MP4-DVD.zip vytvor si tento INI file v notepadu, treba to nazvi DVavi z VHS.INI:[/QUOTE]
pomoci Dmfs, ktery ma interni x264 coder.

Kdyz zkousim postup od "Saxel"
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/41765-Deinterlacing-50i-do-50p?p=536565&viewfull=1#post536565
pres VirtualDub, tak vse funguje O.K.
Jen se komplikuje zvuk - z VD vyleze Wav a chtel bych neco uspornejsiho. Zatim jsem nebadal jak ho nahradit.
Saxel (2279)|14.2.2019 08:50
[QUOTE=1hroch;536991]... nebot nemam zadny x264 encoder, ktery nacte Avisynth skript.[/QUOTE]
Stáhni si MeGUI, ten načítá avisynth skripty a můžeš s ním komprimovat video enkodérem x264 a také audio do ac-3 nebo do aac. Nakonec v něm video i audio zmuxuješ do vhodného kontejneru (mp4 nebo mkv): https://sourceforge.net/projects/megui/

Edit: před nedávnem jsem pro jiné fórum připravil video-návod pro rendrování z Vegasu do MeGUI, kde jsem popsal instalaci, základní nastavení MeGUI a popis jak s ním pracovat. To se ti může také hodit:
ai (2993)|14.2.2019 19:37
Ja uz se nechci vracet k tem batch scriptum, je to v dnesni dobe celkem uz fosilni palivo. Je treba jit kupredu,..., leva. Davam dohromady nejake GUI (cross-platform). Pomalu, jak je cas to davam dohromady. Je mi jasne, ze lidi , vcetne me, potrebuji treba preklopit VHS nebo stare video , specialne DVavi nebo mozna HDV, do MP4. A davat dohromady QTGMC muze privodit s Avisynthem spoustu problemu. To Vapoursynth reseni je mnohem jednodussi, ovsem az na to, ze Vapoursynth nepreposila audio, tak audio se musi resit jinak, tedy ffmpeg (aby to bylo cross platform, ne Avisynth).
1hroch (865)|14.2.2019 22:09
Panove, vsem dekuji za velkou snahu pomoci.
Foolproof: nejak jsem - diky me chabe Eng. - nepobral tvuj odkaz. To by mela byt novejsi verze x264?
Saxel: diky, to vypada zajimave. Bude to dalsi kapitola. Vyzkousim! Mej strpeni.
1. Zatim jsem se zabyval jen problemem uvedenym v postu #24 - prevod pomoci Dmfs Avi to MP4-DVD od "ai". Po zkouseni vymeny vsech moznych verzi x264 se nakonec problem ukazal u me - smeroval jsem Destination do stejne slozky jako bylo umisteni *.ini a zdrojove video. Po nasmerovani jinam vse funguje 100%.
2. Vyzkousel jsem ted DVD to hardisk - BACKUP mpeg - na kousku *mpg vyzobnuteho z DVD - parada! - funguje.
3. Je zajimave - nepatral jsem proc - ze konverze pres VD je daleko pomalejsi nez pres Dmfs Avi ...nebo DVD to hardisk
4. Ovsem kvalita vystupu dle vsech vasich metod oproti klasickym konvertorum, hlavne deinterlace a prevod na 50p je uplne jiny level! Smekam klobouk!!!!!!
Dekuji!!!!!!

Jeste jedna naprosto jina vecicka me drobatko trapi - jak delate skryty odkaz pod textem? Napr.:

[QUOTE=ai;529422] Vegas to zprasi, neumi odstranit prokladan a zmenit rozliseni soucasne. Jak kazdy videoeditor vpodstate. Kdysi jsem to uploadoval na web. DVD to hardisk.zip nacte DVD a ulozi MP4, doufam, ze to je nejaka zpravna verze. Vyberes si z toho disku nejaky VOB, ktery je soucasti tveho titulu a polozis jej na ten BAT[/QUOTE]
ai (2993)|14.2.2019 22:46
na to je tag SPOILER, klasicky v hranatych zavorkach: [SPO ILER]skryty text[/SPO ILER] (bez tech mezer), na to je ta uplne posledni ikonka
1hroch (865)|14.2.2019 23:05
dfgdfgdfghdfhfghfgh [SPOILER]https://sourceforge.net/p/megui/wiki/Home/[/SPOILER] fdhhgjhj

To mi udela toto
ai (2993)|14.2.2019 23:47
Myslis odkaz na webovou adresu?
To dela ta ikonka zemekoule s lezici osmickou, nebo co to je. Napises vetu, co potrebujes, pak zvyraznis nejake slovo nebo par slov a kliknes na tu zemekouli a tam vlozis tu nejakou web adresu. Tu si samozrejme predem zkopirujes do mysi.

Pak jeste treba muzes znova selektovat ten usek a dat tucne pismo atd.
1hroch (865)|15.2.2019 16:45
Super!, ai diky, to jsem myslel.
ai (2993)|15.2.2019 22:33
Jeste , kdyby jeste nekdo zkousel ten "dmfs avi to mp4 dvd", tak specialne ten x265, je vice nez rok, nebo snad i dva stary, stahnete si novy. Kvalita se stale posouva, rozdil by mohl byt veliky, hlavne u nizkych datovych toku. Jak to udelat je popsano v tool slozce, kde jsou ty enkodery. Pro SD video a dokonce i HD video bych ale rozhodne preferoval porad x264, ale nicmene, to pripominam, ze to je outdated ten enkoder. Jedna lo by se o jeden x265 file, ktery by bylo treba stahnout a vymenit v tom tools.
1hroch (865)|16.2.2019 13:37
Pridam take jednu poznamku.
Pri pouziti DVD to hardisk (post #21)a prevodu DVD na mp4 pomoci BACKUP mpeg.BAT vyleze vysledne video s 59.94 fps. Pro vystup 50.00 fps jsem si dovolil v BACKUP mpeg.BAT upravit radek 420
echo ConvertFPS(59.94) >> "%temp_adr%.avs"
na
echo ConvertFPS(50.00) >> "%temp_adr%.avs"
ai (2993)|17.2.2019 00:29
ja uz ztracim prehled, ale to je zase nejaka jedna z prvnich verzi, a urcena predevsim na interni ucely (NTSC zeme), asi jsem tam nechal natvrdo menit fps na 59.94fps (60000/1001),
ale mpeg2 to mp4.zip je novejsi, tam jsem nechal jen QTGMC, tedy pokud je video prokladane 25.0, tak vyjde 50.0, pokud 29.97 prokladane, tak vyjde 59.94fps. Celkem tam jsou tri zpusoby:
---anamorfni video , "MPEG to anamorphic MP4.BAT" nedela se zadny resize na ctvercovy pixel, jen pri enkodovani do h264 se vlozi prislusny SAR do streamu
---nebo se udela ctvercovy pixel, "MPEG to MP4 auto square pixel resize.BAT"
---nebo tam je verze zmenit rozliseni uzivatelem "MPEG to MP4 ask for size.BAT"
ai (2993)|17.2.2019 00:46
A jeste, ted zrovna ctu, ze Staxrip, jeho posledni verze ma QTGMC zabudovany. Nevim jak dlouho uz to funguje. Tak muzete experimentovat s timto. Nevim co ma za povinny server, jestli Avisynth nebo Vapoursynth, myslim, ze tam je nejaka volba, zrejme Avisynth+ nebo Vapoursynth (Vapoursynth 64bit pouze), ..., ale to je bez garance, jen co si pamatuju.

Tam jde o to, ze QTGMC je strasne pomaly, a musi se vyladit aby se to aspon blizilo 50% CPU nebo mozna i lepe. Ty BAT skripta maji vyhodu tu, ze se muze rozjet vice instanci najednou a pak , kde kdyz jedou treba tri tak CPU se blizi 100%. Ale, kdo bude najednou potrebovat vzdy konvertovat vice veci. Chtel bych tu prednest, ze QTGMC pod Vapoursynthem 64bit mi jede vzdy na 100% CPU. I frame server z Vegasu (ale s upravenym driverem, aby to slo 64bit, je to vysvetleno v tom vlakne) .Tedy v tom Staxripu napr by bylo vhodne treba zkusit hned ten Vapoursynth 64bit radsi. Ale chapu, to je dalsi problem, zase neco instalovat atd.(Vapoursynth potrebuje i Python). Existuje portable Python s Vapoursynthem, ale zase , tim se to komplikuje.
1hroch (865)|5.3.2019 20:01
Abych to po delsi dobe a spouste pokusu shrnul.
Ukolem bylo prevest puvodni formaty z VHS nebo DV kamer 25i (50i) na 50p, popr. jejich "zkrasleni" pro bezproblemove pouziti v soucasnych zobrazovadlech.
Vsechny zde uvedene metody jsou pouzitelne a vedou k podobnym vysledkum (alespon dle mych smidravych oci).
Od ai:
Prevod VOB a MPEG2 pomoci Dmfs Avi to MP4-DVD nebo Mpeg to mp4 na jeden klik bez premysleni, staci jen zvolit spravny modul.
Od Saxel:
prevod pomoci VirtualDub (asi je dobre pouzit VirtualDub2 a 32bit verzi) a skriptu z vedlejsiho vlakna, post #3 funguje 100%, navic jednoduse lze ve skriptu vynechat nektere kroky. Trosku se komplikuje zvuk, ale pokud staci AAC-LC, lze soucasne provest i konvert do tohoto formatu (nevim, proc mi to zpocatku nefungovalo).
MeGui je mocny nastroj, kdyz se prvotne nastavi, tak neni problem. Snad jen, ze se musi zvlast renderovat video a zvlast zvuk a pak pospojovat. Moooc pekny, srozumitelny, jednoznacny videonavod! Takovych se moc nevidi!

Jeste podotknu, ze nepouzivam Vegas, takze FrameServer se me netyka.

ai:

[QUOTE=ai;537053].......treba zkusit hned ten Vapoursynth 64bit radsi. Ale chapu, to je dalsi problem, zase neco instalovat atd.(Vapoursynth potrebuje i Python). Existuje portable Python s Vapoursynthem, ale zase , tim se to komplikuje.......[/QUOTE]

To uz je hoodne vyssi divci, do toho jsem zatim nemel odvahu jit (pri me chabe anglictine..).
ai (2993)|7.3.2019 22:18
Ani ne, spise ty nezname pojmy odrazuji, jako Python. Ale vpodstate se instalujePython 64bit na defaultni misto, pak instalujes Vapoursynth 64bit na defaultni misto a mas to hotove, jen psat skripta a tedy mas k dispozicci primo Python. V te lince jsem to napsal anglictinou (tou moji anglictinou, vklidu :-) )


Pokud nekdo programuje a zna Python , tak si okamzite uvedomi co to je za kalibr. Mas k dispozici strasne mnozstvi modulu (skriptu v jazyku Python, *.py), ktere jen jednoduse nactes do skripta sveho jednoduse jako treba: import subprocess
Pak si tedy muzes i to video enkodovat primo z toho sameho skriptu. Predstav si treba Avisynth skript, ktery by ti to i primo enkodoval.
Same vyhody z Vapoursynthem az na jednu nevyhodu, zatim to nepreposle audio, tak se musi audio delat zvlast jinde.

Problem? Je treba umet programovaci jazyk Python. To co je v Avisynthu se Pythonu podoba, je to jakasi jednodussi verze.

Pro mladsi, ucte se Python prinejmensim, kdyz ne C nebo C++, javascript take neni k zahozeni. Lituji ze sem s tim nezacal drive! Drmolil jsem nejake windows batch script. To byla celkem kolosalni ztrata casu. Python je cross-platform na windows, linux i ios.
CHUFEV (57)|30.5.2020 11:58
[QUOTE=ai;537052]ja uz ztracim prehled, ale to je zase nejaka jedna z prvnich verzi, a urcena predevsim na interni ucely (NTSC zeme), asi jsem tam nechal natvrdo menit fps na 59.94fps (60000/1001),
ale mpeg2 to mp4.zip je novejsi, tam jsem nechal jen QTGMC, tedy pokud je video prokladane 25.0, tak vyjde 50.0, pokud 29.97 prokladane, tak vyjde 59.94fps. Celkem tam jsou tri zpusoby:
---anamorfni video , "MPEG to anamorphic MP4.BAT" nedela se zadny resize na ctvercovy pixel, jen pri enkodovani do h264 se vlozi prislusny SAR do streamu
---nebo se udela ctvercovy pixel, "MPEG to MP4 auto square pixel resize.BAT"
---nebo tam je verze zmenit rozliseni uzivatelem "MPEG to MP4 ask for size.BAT"[/QUOTE]

Nazdar ai
Este raz Ta budem otravovat.Ked polozim VOB na "MPEG to MP4 auto square pixel resize.BAT" vyhodi mi to error.Opat problem s kniznicami RemoveGrainSSE2.dll.Nahradil som ich RemoveGrainS.dll.Prepisal som to aj v BAT ale asi je este nieco potrebne upravit , ale uz som na nic neprisiel.Ak budes mat cas pozri sa na to .Prikladam ten moj upraveny BAT.