Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony w756c - Dirty screen effect

coci (3)|4.2.2017 18:26
ahoj všem,

nedávno jsem pořídil nové zobrazovadlo-konkrétně sony 55w756c. Zajimalo by mě jestli se někdo setkal s problémem tzv. DSE - dirty screen effect, na cizích fórech označováno jako banding (páskování), je to pozoravatelné nejvíce při rychlém pohybu kamery při sportu (fotbal, hokej atd.). Četl jsem několik informací o zdejším problému a prej je to záležitost všech LCD panelů a záleží konkrétně na panelu tzv. loterie. Zajímalo by mě, jestli jste se s tím někdo v reálu setkal a jestli je to opravdu vlastnost LCD, nebo bych měl danou tv vrátit - jen se bojím, že vezmu jinou a bude to ještě horší. Poprosil bych místní guru VIVIDA a RYANA jestli by mi k tomuto problému řekli více.
V dané kategorii bych mohl případně vyměnit za samsung j6282, ale podle RTINGS má samsung horší DSE než moje SONKA. TAk nevím...

Děkuji všem za odpovědi

viz problematika na RTINGS: http://www.rtings.com/tv/tests/picture-quality/gray-uniformity-dirty-screen-effect-dse

DSE můžete vyzkoušet na tv např. z youtube viz:
vivid.sk (11472)|4.2.2017 20:31
Zial, musim ta sklamat. DSE sa bezne vyskytuje (vo vacsej ci mensej miere) na vsetkych dnesnych LCD TV. A rovnako bol na vsetkych SONY a Samsungoch v roznych uhloprieckach, ktore som videl za posledne obdobie. Viditelne to je, ako pises pri 'bielych' sportoch, pri panning scenach, viac pri uplne plynulom pohybe a aktivovanej interpolacii (pretoze pohyb je este plynulejsi, da sa to odsledovat lepsie). Inym kusom nic neziskas, mozno to bude v inej intenzite na inej casti plochy, ale bude.

Niektomu to vadi viac, niekomu menej a niekto ani nevie o com piseme, preto je to posudzovanie velmi individualne, cim vacsia uhlopriecka, tym to je vnimane intenzivnejsie.

Vymenu za J6282 neodporucam, no kolega ma SONY z 8xx modelovej rady v 65" uhlopriecke a tiez mi toto rovnako potvrdil.
Mozes skusit, aby si sa uistil, ze nemas nejaky extremne zly DSE panel: Nahraj si nejake testovacie video (optimalne 50p/60p video material), porovnaj u seba a na inych TV, ktore mas moznost vidiet v predajni. Pozor na rovnake nastavenia TV.
coci (3)|5.2.2017 22:06
Děkuji moc za odpověď VIVID.

To si mě moc nepotěšil. Jsem zarytej fanda sportu a prakticky sleduji jen to , a bohužel tento nešvar prostě na TV vidím. Neleze mi to do hlavy, když v neší pokročilé době různých technologií nedokaží udělat pořádnou LCD TV bez tohoto problému. Zajímavé, že se všude řeší rychlost panelu, sekání apod. ale nikdo si nestěžuje na tento neduch v podobě DSE. Jak říkáš ty, asi si toho někdy lidi nevšimnou, já bohužel ano. Nevíš náhodou jak je to v porovnání s Plazmou či OLED TV jestli je to na stejné úrovni? Případně jestli by šlo nějak odstranit nastavení TV - v kalibraci?
Už jsem byl rozhodlý, že panel vyměním, ale teď váhám, abych nepřinesl domů ještě horší. Že výrobci o tomto vědí a prodávájí to, to mi je fakt záhadou....nějak mi to hlava nebere :-)
vivid.sk (11472)|5.2.2017 22:27
Plazma DSE tak, ako to pozname z LCD, nema. OLED je na tom podobne dobre. Ak si vsak spomenem na moju prvu LCD (z podpisu), naozaj si nepamatam, ze by som tam DSE v takejto miere pozoroval, ten panel bol na tu dobu luxusny aj co sa tykalo cloudingu - v podstate nebol. Avsak, bola to vsak len 40" s direct CCFL podsvietenim, takze sa to neda porovnavat. Aspon vidime, kam sa tie LCD za 7 rokov posunuli - DSE - horsie, cierna rovnaka, akurat cena mnohonasobne nizsia.

Ale k problemu: mozes skusit iny TV (80xC, alebo iny kus), ale pokial nemas extremne zly panel, zasadne lepsie to nebude. Priadne si dones novy kus domov a horsi z nich vrat, ak nechces riskovat.
coci (3)|5.2.2017 23:04
teď jsem zkoušel ty testovací videa , jak si doporučil. Žádný problém nenastal. Avšak při fotbale - zelený trávník nebo hokeji , jsou viditelné svislé pruhy - které jsou šedé. Rozbrazuje se to jen při rychlém pohybu kamary (vše je plynulé). Vidím jen šedé svislé pruhy - jakoby byl problém s podsvícením - určitě to má souvislost s šedou jednotlivostí (uniformity gray). Myslíš tedy, že je problém v podsvícení? Že dnešní technologie nedokáže podsvítit vše stejně?
Doufám, že jsem to popsal sprvně - nemám problém s pohybem, či sekáním, ale se tmavými skvrnami, které jsou svislé a nahodilé pouze při rychlém pohybu kamery.
vivid.sk (11472)|5.2.2017 23:14
Ak vies na tychto istych nahravkach otestovat ine modely v obchode (s rovnako nastavenym TV aj podsvietenim), skus to. Viem, ze je to koli inemu osvetleniu trosku problematicke, ale lepsie ako tahat novy TV domov a nasledne ho vracat. Ale podla vyssie uvedeneho popisu sa javi, ze to je extremnejsie, ako bezny stav (tazko vsak podla tohoto hodnotit, skus osobnu navstevu kamennych obchodov)