Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

AVCHD vs. XAVC S

mmmm. (112)|27.1.2017 21:51
Používám kameru Sony FDR-AX 33. Tato umožňuje záznam do formátu AVCHD i XAVC S.
Jako výstup pro videa pro archivaci preferuji optické M-DISC BluRay Verbatim s použitím programu PlayMemories Home od Sony.
Můj dotaz je následující - který postup bude z hlediska kvality obrazu i zvuku lepší:
1. Natáčení do formátu AVCHD, s maximálním datovým tokem 28, progresivní, zvuk AC, tento originál vypálit na BD (jako AVCHD2) nebo
2. Natáčení do XAVC S, s dvojnásobným datovým tokem, progresivní, zvukem LPCM a tento vypálit pomocí uvedeného programu na BD PO KOMPRESI NA 50i?

Jinými slovy, je kvalitnější originál AVCHD s maximálním datovým tokem a 50p nebo renderované XAVS S na 50i?
vivid.sk (11472)|27.1.2017 22:07
A co tak moznost 2), vypalit bez rekompresie? V roku 2017 by som urcite nic nearchivoval prekladane. A uz vobec nie, ak mas originalny zdroj 1080@50p.
Zahadzovat pol-snimky je len historicka barlicka, ktora pri dnesnych technolgickych moznostiach nepatri do video archivu (ine je exportovat BD pre znamych priamo urcene pre prehratie v BD playeri)
mmmm. (112)|27.1.2017 22:23
Jenže XAVC S nejde vypálit na BD, proto ten dotaz na názor. Jinak i AVCHD 50p vypadá s maximálním bitrate velice dobře i na hodně velké plazmě, jen mě trošku zlobí, že i XAVC S má o hodně lepší zvuk oproti AVCHD.
Napadlo mě, a to je dotaz č. 3, na který jsem zapomněl:
3. Lze originál MP4 soubor z XAVC S, který dostanu z kamery vypálit prostě jako data na BD a uměly by ho nové BD přehrávače přehrát?

Pokud někoho napadá, proč tak umanutě BluRay, podotýkám, že používám M DISC a myslím, že je to momentálně coby archivní medium to nejlepší a nejbezpečnější. Zároveň platí, že pro reprodukci je obraz z kvalitního BD přehrávače s dobrou kabeláží dle mě daleko kvalitnější, než pouštění zdoejových videí z počátače či různých mediálních přehrávačů. Ale rád si vyslechnu další názory, je zde, myslím, dost lidí, co to mají jakomoníčka a ví, o čem je řeč:-)
vivid.sk (11472)|27.1.2017 22:27
3) Samozrejme, o to ide, vypalit original bez rekompresie (mp4 je len kontajner). Prehratelnost samotnych suborov cez BD player vsak suvisi s konkretnym BD playerom. Nejde univerzalne napisat, ze to bude vediet kazdy jeden.

[QUOTE=mmmm.;527883]s dobrou kabeláží[/QUOTE]
Iste :), ta je priam najdolezitejsia. :-D
mmmm. (112)|28.1.2017 10:11
Ano, kabeláž kupodivu při audio a video signálu je důležitá, to není na debatu. A budu celkem rád za další, prinosnejsi názory-:)
romana51 (355)|28.1.2017 11:44
Já originální soubory mp4 zálohuji na BD plackách už dlouho. Pouze to má ten zádrhel, že můj BD přehrávač přehraje FHD 50p a 60p 1920/1080 bez problémů,
ale 4K 3840/2160 25p a 30p to má za "neznámý formát" a nepřehraje ho. Ale z PC přes HDMI výstup to lze na TV přehrát bez problémů.
mmmm. (112)|28.1.2017 16:02
Takže by vlastně mělo jít natáčet při nastavení XAVC S a přímo z kamery vypalit jednotlivé soubory mp.4 na BD (jako data) a takové BD by novější přehrávače měly umět přehrát, jestli to dobře chápu.
romana51 (355)|28.1.2017 17:17
Chápeš to správně, soubory mp4 vypaluji jako data. Mám BD přehrávač Philips BDP2190, už není nejnovější, mám ho cca 1 rok. Možná že by novější uměl i 4K.
FHD 1920/1080 asi přehraje dnes každý BD přehrávač.
mmmm. (112)|28.1.2017 20:43
Když kouknu na to, co stáhnu z kamery, tak ty mp4 soubory jsou "zabalené" ve složce MPROOT-CLIP-a pak jsou jednotlivé soubory označené jako "C0001,C002,..", a to jsou ty, které jsou těmi mp4 soubory.
Rozumím tomu dobře tak, že na BD vypalíš pouze tyto jednotlivé klipy (soubory), a BD je přehraje, ano? Jaký je rozdíl mezi strukturou takového disku a běžným BD diskem, který má menu, kapitoly, atd?..
romana51 (355)|28.1.2017 21:52
Já mám kameru Panasonic Lumix G80 a točím do formátu MP4 jak FHD 50p a 60p, tak 4K 30p. Nejsou do ničeho zabalené, jednoduše je zkopíruju z karty do PC.
Soubory jsou označeny P1xxxxxx.MP4 a vypálím je jako datové.
BD video je něco jiného, má přece adresář BDMV / kde je 8 podadresářů a v STREAM je soubor m2ts a ten už je z originálu přežvýkaný podle toho,
jaký Bitrate si nastavím. V Ediusu si nastavuji 40 Mbps, což je maximum co Edius umí.
AVCHD formát nepoužívám.
maxima (134)|30.1.2017 12:08
To Romana. Jaky mas prehravac ?? Mel jsem Sony, ted LG a ani jeden to nebere. PS4 jsem zatím nezkousel. Musim vždy 1270_720 50p.
maxima

---------- Doplněno v 12:08 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:04 ----------

To mmmm. Ty soubory 1270_720 50p po renderu projedu free programem TS muxer (video stream a audio strem, ten mi udela strukturu BD, kterou v neru jako UDF 2,5 vypalim.
pripadne 1920_1080 25p, 50p jak jsem psal mi BD prehravac nebere.

maxima
Saxel (2279)|30.1.2017 14:49
maxima: A není to škoda kvůli vlastnostem přehrávače snižovat rozlišení a snímkovou rychlost videa? Za pár let budeš mít lepší přehrávač, ale parametry záznamu už bohužel nezlepšíš...
romana51 (355)|30.1.2017 15:23
maxima - BD přehrávač mám Philips BDP2190, ale to už jsem tady napsal 28.1.2017, chce to číst.
maxima (134)|30.1.2017 17:35
Saxel? není, rozdil fakt nepoznáš, snímky jsou stejne jen resize se meni. Delam i druhy soubor pro archivaci jako plny FHD, prave pro budoucno. Hlavni vyhoda, tedy pro me je, ze jeli projekt do 4,7 Gb, staci na to DVD medium (AVCHD) a prehravas na blu ray to DVD , nepotrebujes zrovna 25Gb BD.
Saxel (2279)|31.1.2017 10:11
No to jsi ale nenapsal, že 720p máš jen pro přehrávání, myslel jsem že tak archivuješ.
proedit (6)|21.2.2017 16:44
mp4 je formát vyvíjaný pre internetové prehrávače / AVCHD pre BD prehrávače

zvuk AC - je komprimovaná nahrávka zvuku (niečo ako mp3)

LPCM je surová nekomprimovaná nahrávka čiže samozrejme kvalitnejšia

Tým že AVCHD je pre BD prehrávače a mp4 vyvíjaný pre internet/PC je pochopiteľné, že prehrávanie mp4 je (najmä pri lacnejších BD prehrávačoch) nemožné prehrať, vzhľadom na nenainštalované kodeky (toto sa niekedy dá vyriešiť updatom firmwaru - no je to skôr výnimočné - treba si pozrieť, čo konkrétne verzie firmwarov v sebe zahŕňajú) Toto je najlepšie si pozrieť pred kúpou prehrávača, že čo dokáže prehrať.

Inak dátové vypálené DVD/BD je pre prehrávač úplne to isté ako keď to vypálite napr cez nero ako DVD obraz s menu a kadejakými vychytávkami. Akurát že dáte na disk priamo dáta bez týchto vychytávok.

Čo sa týka odpovede na pôvodnú otázku, určite by som to točil do mp4+lpcm - v budúcnosti sa bude využívať najmä tento formát.

V blízkej dobe prejde všetko zálohovanie na cloud a klasické DVD/BD disky postupne úplne vymiznú. Teda čo sa týka zálohy, tak najlepšie je vyradiť nepoužiteľné zábery/súbory a tie čo si chcete nechať (surové súbory z kamery nijak nekonvertované ani nestrihané ani nič), v PC nejak zoradiť do zložiek podľa témy (dovolenka 2016 atď) a vypáliť zatiaľ na BD - uschovať v suchom a tepelne stabilnom prostredí. Až príde doba, kedy budete mať doma vlastný cloud systém (počítam tak do 5 rokov) Tak BD prekopčíte tam.

Čo sa týka prezerania filmov v TV, tak osobne mám jeden 64GB USB a naň si vždy kopnem zostrihané filmy a ten pichnem priamo do TV. Mám doma aj BD prehrávač, ale na ten mi iba sadá prach... Ide o to, že samotné televízory nie sú tak obmedzené AVCHD kodekmi ako BD prehrávače. TV robia omnoho univerzálnejšie a tak by pravdepodobne nemal byť problém s prehrávaním mp4.

Na 50i archiváciu ani nepomyslite, prekladané snímkovanie malo význam v dobe analógovej.
RoPo (6061)|21.2.2017 23:52
Proedit: tak nejak michas hrusky s jabkama a ve vysledku je z toho mošt. A zavadis ostatni k chybnym zaverum.
Cti zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/38321-AVCHD-nebo-MP4?p=501697&viewfull=1#post501697
jobro (235)|22.2.2017 08:23
Ten odkaz v RoPo nefunguje a vede na Viglink...
Správně je https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/38321-AVCHD-nebo-MP4