Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Tuner DVB-C i DVB-T najednou v TV Panasonic

FilipMontoya (12)|27.12.2016 18:20
Zdravím,
předem se omlouvám, jestli tady už toto téma je. Prohledával jsem forum, ale nic podobného nenašel.
Mám dotaz: mám TV Panasonic, která má DVB-T i DVB-C tuner, ale jen jeden anténní vstup. Zajímá mě, jestli je možné, abych měl naladěné a mohl používat oba tunery, aniž bych přehazoval anténní kabely. Například, když nahrávám z DVB-C, abych si mohl přepnout na DVB-T a koukat na programy ze společné antény. Pokud to je možné, jakým způsobem zapojit antény (společnou i od UPC), aby šly do TV oba signály najednou, když má jen jeden vstup?

Děkuji.
KamilZ (10277)|27.12.2016 18:31
Jaký přesně model TV máš? Na 90% Tvá TV nebude umět nahrávat z jednoho tuner a dívat se na druhý, to zvládají drahé modely staré tak max. 2 roky.
Ivo Mašek (10205)|27.12.2016 18:39
Nedoporučuji kabelovku slučovat s jinou TV sítí. Protože bude docházet k vzájemnému rušení některých kanálů. A čistě teoreticky: stejně bys musel v menu TV přepínat mezi "antenne" a "cabel"
FilipMontoya (12)|27.12.2016 18:53
Je to starší model Panasonic TX-P42V20E. Tuhle má táta a řeší problém, který jsem popisoval. Já osobně mám Panasonic VIERA TX-L60DT60E. Ta má dokonce dvojitý tuner a primárně používám satelitní - skylink. Pokud bych z něj chtěl nahrávat, tak si zároveň můžu přepnout na DVB-T a koukat nebo i nahrávat z něj. Já ale DVB-C nepoužívám, tak nedokážu posoudit problém, který řeší táta.
FilipMontoya (12)|27.12.2016 18:58
[QUOTE=Ivo Mašek;526766]Nedoporučuji kabelovku slučovat s jinou TV sítí. Protože bude docházet k vzájemnému rušení některých kanálů. A čistě teoreticky: stejně bys musel v menu TV přepínat mezi "antenne" a "cabel"[/QUOTE]

Pokud to není technické možné, protože by docházelo k rušení, tak asi stejně není co řešit. Stejně nevím, jak by se daly zapojit dva kabely do jednoho vstupu, protože se slučovačem to nefunguje. Jinak přepínání mezi tunery je velmi jednoduché - stisknutím jednoho tlačítka na ovladači, takže to žádný problém není.
KamilZ (10277)|27.12.2016 18:59
U tak starého modelu to nejde. Přepnutím tuneru deaktivuješ ten původní, takže by Ti stejně v jeden okamžik fungoval jen jeden, i kdybys ten signál sloučil.
Ivo Mašek (10205)|27.12.2016 19:04
[QUOTE]protože se slučovačem to nefunguje.[/QUOTE]
Nefunguje, protože kabelovka pracuje ve vyšším frekvenčním pásmu a obyčejný slučovač to nenajde.
Ivo Mašek (10205)|27.12.2016 19:15
Kdyby jste to hodně moc chtěli, mít obě normy (DVB-T i DVB-C) společně v jedné TV, tak si u poskytovatele kabelovky (pokud to umožňuje - nevím jakou máš kabelovku) pronajmout HD STB a z něj se do TV jede po HDMI kabelu. A do klasické TV zdířky pak dát DVB-T.
FilipMontoya (12)|27.12.2016 19:18
Rozumím a chápu. Oběma vám mockrát děkuji za odpovědi.
Ivo Mašek (10205)|27.12.2016 19:25
Ještě je tu jedna možnost, a tou je twin tuner. Musí se k tomu ale zakoupit příslušný přijímač, který je nezávislý na kabelovce:
http://www.omko.cz/vu-tuner-dual-dvb-t2-t-c-twin-tuner/
Když tak se mrkni sem: http://www.omko.cz/prislusenstvi-prijimacu/strana-1/
Dagy2 (3153)|28.12.2016 08:32
Ivo, súhlasím, že nemá zasahovať do káblovky pokiaľ nevie ako funguje zapojenie káblovky aby nezrušil príjem ďalším účastníkom. riešil som podobné prípady keď som býval ešte v bytovke - niekto vyhodil zásuvku a vymenil za inú a tým odpálil ďalšie poschodia nad sebou a pod.
Inak ale u mňa je v kábli DVB-C na kanáloch 50÷69, t.j. v rovnakom pásme ako niektoré vysielače DVB-T. Bežný zlučovač "z Lídlu" za pár korun ktorý zvláda pásmo do 800MHz by takéto zlúčenie kľudne zvládol, pokiaľ káblovka nepoužíva rovnaké frekvencie ako terestriál v okolí.
U toho staršieho Panasonicu môže byť problém v tom, že tuner, ktorý sa tam píše DVB-T/C dokáže naladiť buď T alebo C. Moje TV sú staršieho dáta - LG2011 a Sony 2010 a oba vedia vždy len S+T alebo S+C ale nie T+C.

U externého prijímača, ktorý používam je twintuner S+T+C a pre vstup antény T/C je tiež len jeden koax vstup. Káblovka u nás nevyužíva frekvencie ktoré sú obsadené terestriálom - naopak terestriál je v rovnakom kábli, takže je možné fungovať paralelne s T a C.
Ivo Mašek (10205)|28.12.2016 09:10
Slučovač (jakékoli zařízení pracující s DVB-C) musí umět rozsah 47 až 862 MHz.
Ivo Mašek (10205)|28.12.2016 09:26
Já sem to kdysi prakticky zkoušel. Ne proto, že bych to potřeboval, ale proto, že jsem byl zvědavý (praxe se mnohdy neslučuje s teorií) co to udělá. To bylo v době, kdy jsem se v tom ještě š´toural, měl na to čas a nervy. Některé kanály se spolu praly (sranda byla, že na terestialu byl jiný program než na kabelovce).
Šlo by to pracně vyřešit kanálovou propustí, kterých by bylo několik a byly by specifické - co kus to unikátní originál. Dotyčný by si je musel sám vyrobit. .... prostě tudy opravdu cesta nevede.
Jinak, u UPC kabelovky je po kabelu šířeno i několik programů v DVB-T. Např. u mé TV Sharp, bych musel zajet do menu a z HDMI_1 přepnout polohu na TV. Vyzkoušel jsem si to, funguje to. Tím to pro mě skončilo, neb je to v mém případě absolutně zbytečné (když to mám v DVB-C, tak je kontraproduktivní to přepínat na DVB-T)