Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony Vegas - RENDER DO DVD

Martin Koukola (1)|26.12.2016 18:02
Zdravím přátelé, poraďte prosím, jak nastavit renderování do MPEGu ve Vegasu 13 pro vytvoření DVD v Architectu. Mám to natočené v HD a vůbec nemohu najít výstup do MPEG pro DVD. Díky
ai (2993)|27.12.2016 01:00
Tak hned zkraje, nebudes spokojeny s kvalitou, protoze vsechny videoeditory co prevadeji HD vide na SD pro DVD nepouzivaji low pass filter nebo vhodne metody pro zmenu rozliseni, kde ve vysledku ti to bude blikat. Obraz bude ostry, ale bude to blikat na horizonatalnich hranach atd. Pokud treba tocis jen prirodu tak to neni tak vyrazne.

Nastav si loop region a exportuj z Vegasu elementarni streamy:

Pro video : MainConcept mpg2/ DVD Architect PAL video stream
Pro audio: Dolby Digital AC3 Pro nebo Dolby Digital AC3 Studio

Po nacteni tech dvou elementarnich stramu do DVD Architectu si over v File/Optimize Disc jestli ti to nebude znova renderovat. To by nemel, mel by ti pak udelat DVD primo z tech streamu bez konverze.
jobro (235)|27.12.2016 10:26
[QUOTE=ai;526736]Tak hned zkraje, nebudes spokojeny s kvalitou, protoze vsechny videoeditory co prevadeji HD vide na SD pro DVD nepouzivaji low pass filter nebo vhodne metody pro zmenu rozliseni, kde ve vysledku ti to bude blikat. Pro video : MainConcept mpg2/ DVD Architect PAL video stream
Pro audio: Dolby Digital AC3 Pro nebo Dolby Digital AC3 Studio

[/QUOTE]

Tazatel nepíše v jakém formátu má HD video. Předpokládám, že je v režimu interlaced a 16:9. Vážím si připomínek pana ai, ale zde se bohužel jeho rada nedá použít. Důvod je jednoduchý: HD video na rozdíl od SD (PAL, NTSC) má opačné pořadí půlsnímků.
Proto se musí použít upravená šablona MainConcept mpg2/ DVD Architect PAL widescreen video stream. Renderováním se musí změnit HD prokládané video na neprokládané SD. Pouhá změna pořadí půlsnímků není příliš účinná.
Kolega má "odběratele" domácího videa, kteří mají jen klasické DVD přehrávače. Zde byl převod HD-SD vyzkoušen k všeobecné spokojenosti.

P.S.
Když má zdrojové HD video v režimu progressive, i zde jen nutná úprava šablony (která má přednastaveno "Lower field first").
Saxel (2279)|27.12.2016 14:55
jobro:
Když máš správně nastavený projekt ve Vegasu, není opačné pořadí půlsnímků žádný problém. Vegas totiž nejprve provede deinterlaci, pak resize a rozdělení na půlsnímky podle nastavených parametrů rendrovací šablony. K problémům dochází pokud je v Projects Properties deinterlace vypnutá - Vegas pak při zpracování vezme jen jeden z obou půlsnímků, provede resize a použije ho na oba nové půlsnímky. Bohužel Vegas nemá příliš kvalitní deinterlaci, což až tolik nevadí při vytváření SD z HD rozlišení, horší však je, že interní resize má tendenci zvýrazňovat horizontální hrany, které se na starších TV projevují nepříjemným blikáním - přesně jak uvádí ai. Tento neduh se dá vyřešit jemným rozostřením (gaussian blur) ve vertikálním směru (zmíněný low pass filtter v textu ai), ale i to nejmenší možné rozostření 0.0001 je moc velké a degraduje výslednou ostrost až příliš. Jiným řešením je provést konverzi mimo samotný Vegas, ale to už je mimo téma tehoto vlákna.
jobro (235)|27.12.2016 16:05
[QUOTE=Saxel;526756]jobro:
Když máš správně nastavený projekt ve Vegasu, není opačné pořadí půlsnímků žádný problém. Vegas totiž nejprve provede deinterlaci, pak resize a rozdělení na půlsnímky podle nastavených parametrů rendrovací šablony. [/QUOTE]

Do takové hloubky neznám vnitřní pochody renderování. Půlsnímky jsou posunuty v čase. Jakýkoliv pokus o rendering se šablonou, která je implicitně nastavena pro digitální video "Lower field first", vede k tragickému kmitání šikmých linií v obraze. Upozorňuje na tento jev i manuál "...jittery or shaky.".
Pro dosažení uspokojivého obrazu je ve vlastnostech projektu nastaveno míchání půlsnímků "Blend fields" a v renderovací šabloně "None (progressive scan)".

P.S.
Nejraději bych do vlákna, kde je takto (ne)formulovaný původní dotaz neodpovídal. Tazatel podle všeho očekává, že mu tady někdo čítankovým způsobem popíše, co má odkliknout...
ai (2993)|28.12.2016 02:27
Ja tam nemam widescreen v me odpovedi, tam by samozrejme mel byt widescreen , Hd na SD widescreen

jinak, ja tomu celkem nerozumim, ten DVD Architect PAL widescreen video stream se preci da upravit a to poradi vymenit na upper field first, original je upper field first tak bych to tam nastavil take, DVD je uplne jedno jestli to je upper nebo lower, nebo prave myslis, ze u nas DVD prehravace ocekavaji lower field first jinak muze byt problem?

Udelat progresivni video se mi zda dost drasticke. Me se to nezda. Temporal resolution je dost potlaceno, neztraci to plynulost?

Jestli prave nevysvetlujes ten generalni problem zmena rozliseni z prokladaneho HD na prokladane SD z Vegasu nebo i jineho NLE. To nebude z Vegasu dobre nikdy. To jsem chtel rict. Ja jsem to zkousel nekolikrat, vzdycky po letech sem si rek, ted tomu dam zase sanci (jeste nez jsem mel ten svuj skript dmfs z Vegasu na DVD) tak ted nemam cas udelam to Vegasem a vzdy to blikalo to jako na diskotece, na CRT i pozdeji na LCD.

To byly zhave temata, Saxel si to pamatuje, delalo se to pres frame server do Virtual Dubu do Procoderu, kde zaroven jely tri az ctyri frame servery najednou :-) (Vegasuv, Z Virtual Dubu, Z Avisynthu). Pokud melo video byt na urovni delalo se to tak. Dneska uz treba i klidne jen frame server (nebo nejaky lossles z Vegasu) do Avisynthu a pak do HcEnkoderu, a ten udel stream pro DVD Architect. Ovsem i tak z pricipu to nikdy tak ostre nebude jako to dela Vegas, protoze to blikani se proste musi potlacit. A pokud nekdo potrebuje opravdu dobry vysledek a pouziva delsi casy ten Procoder je snad porad nejlepsi co tu bylo.
jobro (235)|28.12.2016 08:30
Jsem jen praktik. Vycházím z úvahy, že SD video promítané na FHD obrazovce má "korektně" řečeno, horší kvalitu. Zvláště výživné je wide v režimu 720x576 při PAR 1,4568. SD video kralovalo na CRT obrazovkách...

Nejsem nucen konvertovat HD na SD. Experimenty jsem dělal pro kolegu, který to požadoval. Konverzí do progressive, jak jsem uvedl v předešlém příspěvku, se dosáhlo velmi dobrých výsledků (1080/50i na 576/25p). Jako referenční bylo použito DVD z trafiky (?). Výsledek byl porovnatelný. Žádné blikání se nekonalo. Obraz byl lepší, než renderovaný záznam 50i z amatérské DV kamery (SONY).

Je těžko radit laikovi (viz původní dotaz), že má použít frameserver. Ale i zde platí: zázraky se nekonají - kde nic není, ani čert nebere. Tazatel se už neozval, zcela jistě je pokračování tohoto vlákna pro něj španělskou vesnicí.
ai (2993)|28.12.2016 22:17
No z praktickeho hlediska asi ano, ten progresivni vystup jestli je to bez blikani muze byt jednoduche reseni, ..., pokud se ale jedna o svatby nebo nejake reprezentativni show, tak by zrejme musel sloziteji prijit k reprezentativnimu vysledku,

autorovi, pokud je zajem, ozvi se, a muzem to tu rozvest :-) ... neni to zas az tak tezke, ale musel by se nainstalit Avisynth . Potom bud Vegas Frame server ,nebo exportovat Sony YUV.avi , to je soucasti Vegasu Microsoft avi exportu, ale to by bylomoc (treba nemas extra hardisk na tyto ucely), ale to stejne nedoporucuju, soubory jsou silene obrovske, radeji nejaky lossless codec (jako treba instalovat utvideo codec) to se pak objevi v nabidce u Microsoft avi exportu v custom).
aleycon (152)|2.1.2017 15:06
Pokud je zdroj zarucene cely interlaced, tak to tak nechat v celem projektu a to vc. poradi fieldu (Vegas + encode do MPEGu)! To same plati pokud je to cele progressive, taky to tak nechat v celem retezci zpracovani.
Pokud je to mixnute (cast interlaced, cast progressive, a ja nevim co jeste dalsiho), coz hrozi spise jen v TS z nejakeho satace, tak se musi udelat napred deinterlace (AviSynth, ffmpeg, ...). Dobra a rychla metoda je napr. Yadif + NNEDI. Pak resize na SD (720x576 pro DVD, metoda lanczos) a ulozit jako lossless (HuffYUV) nebo lepe H264 s velmi malou kompresi (napr. ffmpeg s crf 1 (crf 0 ma subsampling 4:4:4 - ve Vegasu je bez barvy)). Teprve potom to sestrihat ve Vegasu, odtud exportit do MPEGu (bud ve Vegasu nebo externim encoderem pres DebugMode frameserver). Pri resize na SD pro DVD nechat v nastaveni Vegasu pomer stran 1:1 (obraz bude v nahledu ve Vegasu trochu zuzeny) a teprve v MPEG encoderu nastavit bud 4:3 nebo 16:9. Pokud se v MPEGu netrefite na spravny pomer stran, staci na to ReStream, ktery to bez resamplu umi zmenit.