Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kamera či kompakt pro "skryté" filmování

Mr.Scully (27)|23.11.2016 12:35
Začnu trochu zeširoka. Pohybuju se v oblasti fotografování, mám plně profesionální výbavu od Canonu, se kterou fotím primárně sport. K tomu mám na výlety kapesní Sony RX100 mark III s 1" senzorem a na občasné videopokusy ještě starší (ale solidní) Panasonic SD90, kterou obvykle beru třeba na koncerty. Kamera mě tehdy přišla asi na 9 tisíc a svému účelu slouží docela dobře, viz například

Začal jsem přemýšlet o tom, zda by kamerka nešla upgradovat. Blbé je, že třeba pro účely těch koncertů člověk sedí někdy skutečně 100-150 metrů daleko od scény a je tudíž potřeba skutečně dlouhé ohnisko (dejme tomu třeba 15x zoom od základních 25mm, ideálně ale ještě víc). Zároveň je třeba malých rozměrů, aby to člověk mohl držet nenápadně v ruce, aby mu to nezabavila ochranka atd. Cenově by to chtělo třeba něco kolem 15 tisíc - snad od doby SD90 šla za těch pět let technika aspoň trochu dopředu :-) Ani bych netrval na 4K nebo na výrazně lepší kvalitě, spíš jde o kombinaci kompaktních rozměrů, výdrže baterky apod. Nějaká zázračná světelnost či optika není až tak třeba, koncerty jsou osvětlené dost.

Díval jsem se na kamery do těch 15k a přijde mi, že pokud mají být nějak přijatelně kvalitní, tak jsou snad ještě větší než dříve. Díval jsem se na kvalitní kompakty a vesměs výrobci s velkým čipem kombinují kvalitní a tudíž krátký objektiv, pro mě nepoužitelné. Díval jsem se na ultrazoomy s větším čipem (např. Panasonic FZ1000), ale to už je prostě moc velké. Bezzrcadlovky nepřicházejí moc v úvahu, musel bych mít minimálně dva objektivy a ani ten delší by pravděpodobně nebyl dostatečně dlouhý. O rozměrech nemluvě, bezzrcadlovka už prostě do kapsy není.

Nějaká idea? Nejradši bych malý ultrazoom s větším čipem, který by uměl i velmi kvalitně video (ale ty se prostě skoro nevyrábějí - velmi vzdáleně se parametry blíží třeba Panasonic TZ100). Nebo nějakou solidní kameru, která se vejde "skoro do dlaně" (aby prostě byla menší než ta SD90) a přitom nabídne dobrou kvalitu a dejme tomu 15x zoom a delší. Nějaká idea?