Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ad vlákno DVB-T v zahraničí

Dagy2 (3153)|6.11.2016 10:20
pretože vyššie uvedené vlákno je určené len redakcii, možno nezaškodí pripomenúť - 8 rokov nie je tak veľa ale zvykneme zabúdať
http://www.pluska.sk/slovensko/politika/macaj-smer-pomaha-zralokom.html

história DVB-T možno z iného pohľadu, prosím neberte ma úplne za slovo, nechce sa mi všetko spätne googliť. Kto má záujem nájde si, takto si to pamätám ja a možno je potom pohľad na celú vec iný. Pravda je zrejme niekde uprostred ako obyčajne:
- Telekomunikačný úrad hovorí o modernom formáte DVB-T MPEG4
- tender vyhráva firma ktorá zavádza MPEG2
- "zo dňa na deň" zrušenie analogu - Slovensko predbehlo za mesiac všetky okolité krajiny ktoré o digitále rozprávali mesiace a roky
- mnoho domácností ostalo úplne bez TV, pretože digitál sa nedal na mnohých miestach chytiť ani takmer pri priamom výhľade na vysielač. Na mnohých miestach signál z rovnakej frekvencie dvoch vysielačov sa odčítal a vzniklo nulové pole bez signálu. Babráctvo vyhnalo tisíce ľudí k satelitu a bezproblémovému príjmu s bonusom českých staníc.
- vláda za peniaze daňových poplatníkov financuje lacné DVB-T MPEG2 krámy ktorých sa treba zbaviť
- o niekoľko týždňov po zavedení MPEG2 ako budúceho štandardu pre Slovensko začína prvé pokusné vysielanie v MPEG4. Tí čo dostali prijímače MPEG2 alebo si narýchlo kupovali TV s DVB-T tunermi zostali podruhýkrát s čiernou obrazovkou
- dnes fičíme na HD programy len na MPEG4, SD programy na MPEG2
- plustelku sme preklopili na DVB-T2/MPEG4, takže pre mnohých zase tma
- DVB-T2 ale vo väčšine ide na HEVC, ktoré nezvláda distribuovaný prijímač spoločnosti, ktorá ponúka platenú telku.

O prepojení medzi rôznymi vysielateľmi a poskytovateľmi kolujú rôzne informácie, mnohí si ich ešte pamätáme. Takže ako povedal klasik "hyn sa hukáže" či zvíťazí vysielanie "zadarmo" bez Markízy alebo toto bude koniec miliardovej investície jednej firmy. Môj osobný názor je že s technikou a trendami vo vysielaní toto celé nemá nič spoločné
digitivi (215)|6.11.2016 23:27
K tejto teme mi dovolte napisat svoj nazor. Podla mna bolo dobre, ze sme z analogu presli na DVBT/MPEG2. Bola to lacnejsia, prepracovanejsia a dostupnejsia technologia, prijimacov bolo dost a za pomerne maly peniaz. Ulohou bolo lacny prechod pre divaka, tie akoze dotacie na prijimace bola len parodia. Pamatam sa, ze prijimacov MPEG4 bolo malo a mali svoje "muchy". Ak si niekto mysli, ze ak by sme mali od zaciatku MPEG4 tak by sme mali realne viac programov a dokonca aj v HD tak sa velmi myli. Kto dnes za tych 8 rokov vysiela v MPEG4 a HD FTA? Len RTVS (od min. roka), pretoze ma vo svojom VP muxe miesto a je dobre, ze tu kapacitu aspon bezozbytku vyuziva. U nas bol a je problem zaplnit vsetky muxy v MPEG2. Pamatate sa, ako dlho trvalo, kym zacala vysielat TA3 v mux 2? Mux 1 snad nebol od zaciatku spustenia vyuzity na 100%. Takze co by sa v MPEG4 muxoch asi vysielalo? Farebne pruhy? Za tento stav moze ten, kto dal vsetky frekvencie jednej firme a vytvoril tu nekontrolovatelny monopol. V CR je situacia ina prave preto, ze frekvencie neziskala len jedna firma a je tam ake-take konkurencne prostredie.
Dagy, pises, ze uz v roku 2008 boli MPEG2 prijimace kramy. Tak tieto kramy vydrzali 8 rokov v Nemecku, Rakusku..., a u nas zrejme vydrzia do roku 2020. Rovnako cca. do roku 2020 vydrzia MPEG4 "kramy" v Madarsku a Polsku.
To, ze sa po par rokoch u nas robili kratkodobe testy v MPEG4 (ani si nepamatam co to bolo, olympiada?, hokej?) bol len marketing, ktory sa robi aj dnes s pseudo UHDTV v BA. To bezneho cloveka-divaka vobec nezaujima a cas vypnutia aj tohoto experimentu sa blizi. Ja len viem, ze v MPEG4 donedavna regulerne vysielalo len Senzi.
Kedze je to u nas s konkurenciou v tejto branzi zabetonovane, tak si myslim, ze s prechodom na DVBT2 bude totalny koniec FTA, zostanu len kanaly RTVS a potom uz len odpadne kanaly typu TV8 a teleshopping. Snad aspon v CR to bude o chlp lepsie.
vivid.sk (11472)|7.11.2016 20:22
[QUOTE=digitivi;525306]Ak si niekto mysli, ze ak by sme mali od zaciatku MPEG4 tak by sme mali realne viac programov a dokonca aj v HD tak sa velmi myli[/QUOTE]
Nepustit sem konkurenciu bola dohodnuta vec a pomoct tomu mal aj MPEG2 standard (kapacitne dovody v muxe). Myslim, ze to Macaj povedal celkom presne, nakoniec ho to vsak ajtak stalo hlavu.

Ale vsetko ma dve strany mince, a ta druha je fakt, ze sa to proti nim neskor otocilo. Mnoho ludi investovalo koli vtedajsiemu stavu (vypnutie analogu a slub "dozivotne zadarmo so Skylinkom") do satelitneho prijmu a urobilo dobre. Ziskalo kompletny "ceskoslovensky balik", kde sa dalo uz aj vyberat, co sledovat. Naviac s pribudajucimi HD kanalmi, uz od roku 2009. A pochybujem, ze sa niekto, kto je dnes zvyknuty na tento standard, vrati naspat k DVB-T. Dodavam, ze prijem cez stalit je na Slovensku podstatne popularnejsi, ako v susednej CR. Towercom sice ponuka cez DVB-T(2) balik extra programov "Plustelka", ovsem kvalitativne, ci cenovo nezaujimavy.

A co sa tyka aktualnej konkurencie, urcite Towercom najde niekoho, koho rad do muxu pusti (prima?), pripadne sa najde traffic na HD kanaly JOJ.
Dagy2 (3153)|7.11.2016 20:45
s predajom skylinku im to vyšlo zrejme dobre ale zároveň vyhnali ľudí k satelitu a teraz sa im to možno s DVB-T vráti
bedo. (14)|9.11.2016 02:35
[QUOTE=digitivi;525306]tak si myslim, ze s prechodom na DVBT2 bude totalny koniec FTA, zostanu len kanaly RTVS[/QUOTE]
osobne by mi to pri "kvalite" zvyšných kanálov ani neprekážalo a keby ešte namiesto nich pridali ČT, tak som vysmiaty. :)
vivid.sk (11472)|9.11.2016 11:05
ČT (ČT1, ČT2) tam máš, ale v dnes už nezaujímavom SD. Treba si kúpiť kartu plustelka s modulom a (aktuálne) je to bez mesačných poplatkov. V prípade, že nemáš TV s podporou DVB-T2 (max. 2 generácie starý model), je nutná ešte investícia aj do STB s takouto podporou.