Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Revoluční Tango je překvapivě levné: Lenovo Phab 2 Pro

KamilZ (10277)|10.6.2016 10:20
Když se u Logitech Z906 objevila certifikace na THX, nestačil jsem se divit. Ale když čtu, že Tango má DolbyAtmos, tak si málem ukroutím hlavu.

K čemu certifikace(nebo specifikace?) jsou? Myslel jsem, že je to nějaká záruka kvalitního zvuku. U toho mobilu bych tomu věřil přes bitstream přes HDMI, tam není co pokazit :-), ale jako samotné zařízení rozhodně ne.

http://www.mobilmania.cz/clanky/revolucni-tango-je-prekvapive-levne-lenovo-phab-2-pro/sc-3-a-1334701/default.aspx

PS: Poznáte uchem rozdíl mezi 7.1, 7.1 s THX a 7.1 s Dolmy Atmos a pokud ano, dokážete určit, co je co?
tdlmarek (1566)|10.6.2016 10:39
Není Dolby Atmos spíše softwarová záležitost, jejíž podstatou je nový princip definovaní zdrojů zvuku (virtuální objekty) s flexibilním napojením na konkrétní počet zvukových kanálů? S kvalitou samotné reprodukce to podle mě v podstatě nesouvisí.

Z tohodle pohledu nevidím problém v tom, že má mobil Atmos certifikaci, pokud je to skutečně pouze o softwaru. U reproduktorů přímo v zařízení to je asi opravdu spíš k smíchu, protože ten zvuk nedokáží adekvátně reprodukovat, ale význam to může mít třeba po připojení sluchátek.

EDIT: Zajímavost - třeba Overwatch (nová střílečka od Blizzardu) podporuje Dolby Atmos a paradoxně si vynucuje, že ta funkce lze použít pouze se stereo sluchátky. A podle ohlasů fanoušků je výsledný 3D efekt skutečně lepší, než s nativním 5.1/7.1. Ostatně že stereo sluchátka k vytvoření prostorového zvuku bohatě stačí, protože člověk má přece taky jen dvě uši, a vše je to jen o kvalitě zdrojového mixu, není nic nového.
KamilZ (10277)|10.6.2016 14:07
[QUOTE=tdlmarek;523138]Ostatně že stereo sluchátka k vytvoření prostorového zvuku bohatě stačí, protože člověk má přece taky jen dvě uši, a vše je to jen o kvalitě zdrojového mixu, není nic nového.[/QUOTE]To je podle mě velmi odvážné tvrzení. Člověk má sice dvě uši, ale ty uši poznají směr, ze kterého vlnění jde (podle toho, jak vlnění dopadá do zvukovodu a pak na bubínek) a to stereo sluchátka z principy věrohodně nasimulovat nedovedou.
tdlmarek (1566)|10.6.2016 14:47
Netroufám si tvrdit, že tomu nějak rozumím, ale podle mě člověk nevědomky vyhodnocuje směr spíše na základě různých odrazů, posunu mezi pravým a levým "kanálem", zkreslení zvuku hlavou/boltcem, ... A to vše se při zprávném způsobu nahrání/vytvoření zvuku dá se sluchátky nasimulovat.

Zajímavý článek třeba tady:
http://www.theverge.com/2015/2/12/8021733/3d-audio-3dio-binaural-immersive-vr-sound-times-square-new-york

O tom jak moc se to dokáže přiblížit realitě se samozřejmě dá diskutovat. Faktem ale zůstává, že zrovna právě různé střílečky na PC dokázaly už před lety dost věrohodně nasimulovat efekt, že člověk bez problému rozlišoval nejen vlevo/vpravo, ale i vpředu/vzadu a nahoře/dole.