Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

4K zpracování videa

petrisku (73)|23.5.2016 12:35
Dobrý den všem Foristům. Mám Dotaz ohledně zpracování videa ve 4K. Používám Sony Vegas PRO, který to podle všeho umožňuje. Jedná se spíše o HW, na kterém bych to stříhal. Můžete mi pls zasvěcení poradit zda to půjde? Jedná se o tento PC
https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-y570-d248064.htm
Děkuji moc za případné informace.
marko65 (193)|23.5.2016 12:45
Dobry den, minimalne disk je pomaly aj na full hd video. Na seriozny strih potrebujes minimalne 2 disky, najlepsie aspon jeden ssd. Urcite neodporucam 5400 otackovy. Celkovo je tento notas slaby, na 4k by si mal pozerat na vyssiu triedu
KamilZ (10277)|23.5.2016 13:38
4K zpracovávat na notebooku, navíc s QM CPU, jen 8 GB RAM, pomalým HDD a display 1366x768? WTF :-) ?

Ale abych odpověděl - pokud Tě s touto konfigurací rovnou nevyfuckuje používaný SW, tak ano, půjde to. Pouze budeš u všeho čekat, čekat, čekat a čekat.
jobro (235)|23.5.2016 17:55
Což tak si obstarat surové 4k video z kamery a vyzkoušet to "in natura". Záleží, jak budeš editaci využívat (soukromě, výdělečně...) a kolik máš trpělivosti. Tady na fóru ti budou radit profíci, kteří jsou zvyklí pracovat na nadupaných mašinách. Pro amatérské použití může stačit i to Lenovo - jen disk, pokud je 5400ot./min. bych příležitostně vyměnil za 7200ot./min., ale nečekej zázraky...

(Je jasné, že nad střihem videa na notebooku budou zdejší členové ohrnovat nos.)
ai (2993)|24.5.2016 00:20
Na 4k musis jit na to s proxy ..... kde se to 4k video prevede na neco pouzitelneho pro strih, strihne se to a pak tesne pred exportem ty proxy videa nahradis za originaly, je zde treba byt dusledny a mit kontrolu kde a v jake slozce je skutecne video a proxy a davat pozor na nazvy projektu. Zvolis si software , ktery ti hromadne muze ty videa prevest na ty proxy pred strihem.

V tom videu pouziva trik, ze po ulozeni projektu a strihu tech proxy, ulozi projekt, zrusi Vegas, prejmenuje tu slozku z temi proxy, nastartuje Vegas znova a Vegas upozorni, ze nemuze najit ty videa, tak mu predhodis ty originaly (proxy a originaly musi mit stejny nazev) a Vegas je nahradi na timeline.

Jeste je moznost pouzit Vegasovu funci "replace clip" nebo jak se to jmenovalo, ale nejdrive si to vyzkousej, ja jsem to parkrat pouzil a slo to take ...
jobro (235)|24.5.2016 08:24
Vyšší verze Vegasu Pro mají práci s proxy videem přímo vestavěnu jako volitelnou funkci. Takže ani není potřeba žonglovat se soubory a při renderingu se automaticky použijí originální videa.
Nutno podotknout, že převod zdrojového videa do "proxy" s nižším rozlišením trvá dost dlouho (podle velikosti projektu a výkonu počítače). Snad je výhodnější pracovat rovnou s originálem i za cenu toho, že náhledy z časové osy nemusí být zobrazeny bez "trhání".
petrisku (73)|25.5.2016 14:19
Já Vám všem moc děkuji za příspěvky a rady. Kouknu se na to. Díky moc všem :)
jobro (235)|25.5.2016 16:38
[QUOTE=petrisku;522860]Já Vám všem moc děkuji za příspěvky a rady. Kouknu se na to. Díky moc všem :)[/QUOTE]

Tak tím "kouknutím" jsi měl začít a potom se teprve ptát - dnes už by jsme byli dál...