Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ako zistím či počítač využíva CUDA jadrá?

mix (31)|1.4.2016 08:09
Kúpil som GTX960 a niektoré procesy sa mi vidia pomalšie, než som čakal. Nepoznáme nejaký soft, ktorý by ukázal ako je pri práci využitý procesor, pamäť, GPU pamäť a jadrá? Viem, riešením by bolo vybrať grafiku a jednoducho to otestovať. Ale diagnostický soft by som uprednostnil :-)
KamilZ (10277)|1.4.2016 09:22
Sice moc nechápu, co myslíš "niektoré procesy sa mi vidia pomalšie, než som čakal." nebo jak by jsi to chtěl testovat "riešením by bolo vybrať grafiku a jednoducho to otestovať", ale SW na monitorování GPU jsou přeci tuny :eek:

http://lmgtfy.com/?q=monitor+gpu+usage

https://gaming.msi.com/features/afterburner
http://www.techpowerup.com/gpuz/
http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html
http://www.geeks3d.com/20151231/gpu-shark-0-9-7-gpu-monitoring-utility-geforce-radeon/
https://technet.microsoft.com/cs-cz/sysinternals/processexplorer
BEPE (539)|1.4.2016 13:37
Podle mého názoru je podstatné které SW jsou CUDA engine schopné využít, resp. kde je CUDA využitelná. Osobně stříhám v Premiere a tam je výrazně znát jestli je zapnuté použití CUDA a nebo jestli není (zásadně pracuji s možností Mercury Playback Engine GPU Acceleration). Testování pro testování mi nedává smysl.
mix (31)|2.4.2016 11:46
Ďakujem za tipy na softvér, presne to som potreboval. Nejak mi nenapadlo ako to hľadať, asi už blbnem. Takže ešte raz vďaka. Šlo mi o to porovnať a skontrolovať, či som novú grafickú kartu inštaloval správne, lebo bez nej to nebolo zas oveľa pomalšie. Soft pritom tvrdí, že CUDA využívať chce a vie. Pomeriam a reportnem ak bude niečo čo stojí za pozornosť.
mix (31)|3.4.2016 21:38
Tak už som sa dostal ďalej. Porovnávam dve karty a to GTX 960 a R9 380 a zdá sa že ani jedna nejak nespolupracuje s video strižňami. Nie je možné, že to treba niekde nejako zapnúť? Nainštaloval som najnovšie drivery ku každej karte a porovnávam to proti integrovanej grafike intel na mainborde. Výsledky sú takmer rovnaké či tam je grafika s CUDA, OpenCL, alebo nič len procesor. Rendering všade zhruba rovnaký. Tie karty sú výkonovo dosť podobné, ale proti vstavanej grafike tam nie je takmer žiaden rozdiel. Nemáte nápad ako aktivovať, aby GPU pomáhala pri výpočtoch? Soft davinci resolve a vegas strižňa ako overenie. U vegasu sa píše, že nevedia robiť s CUDA u novších kariet, ale tvrdí, že CUDA vidí. Ale zrejme nevie obsluhovať. Takže ak niekto máte nápad, budem rád.
joeh (1358)|3.4.2016 22:24
mix, používal som GPU-Z /tretí link od Kamila/, zapni rendering videa, spusti GPU-Z. Ak sa bude pohybovať vyťaženosť jadra procesora GK na úrovni pár percent, karta neakceleruje prepočet.
Pytkin (7947)|4.4.2016 00:52
mix (to si ty mirex?) : Resolve bez CUDA grafiky sa tusim ani nespusti , resp. hned ti pinda , ze nemas GPU ..

---------- Doplněno v 00:52 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 00:48 ----------

mix (to si ty mirex?) : Resolve bez CUDA grafiky sa tusim ani nespusti , resp. hned ti pinda , ze nemas GPU .. Vegas bez GPU napriklad nahlad ide dost zle .. render je s GPU rychlejsi , ale len tie horsie kodeky ..
mix (31)|4.4.2016 08:14
Pytkin áno som :-) K téme resolve od 12ky už berie aj openCL, predtým ostal visieť a naozaj sa neotvoril. Len sa mi videl veľmi malý rozdiel vo výkone. Prehrávanie 4k videa v reálnom čase ide rýchlejšie, bez GPU ani 9fps v tom sú obidve karty rovnaké. Ale rendering v davinci ide rovnako pomaly ako bez GPU. To sa mi práve nezdá.

Vegas po fórach píšu že nevie robiť s novými kartami niektoré kodeky, možno práve kvôli kvalite. Pri bežnej práci so strihom som tiež nevidel nejakú akceleráciu a pri testovaní kariet meracími softíkmi uvedelými vyššie tiež nejaká utilizácia nebola. Pri cuda vôbec nič, pri openCL to občas skočí na desiatky percent, takže tam asi aspoň niečo robí.

Teraz sa rozhodujem, ktorú kartu si mám nechať, alebo či kúpiť niečo celkom iné. Uplietol som si na seba bič 4k videa a rozpočet je pritesný keďže to nie je na zakázky.

Pre pobavenie ostatných: prvé 4k video som natočil. Prídem domov a čo nevidím? preexponované a chybne zaostrené. to som ale kameraman :-) fz1000 od panáka.
romana51 (355)|4.4.2016 09:02
mix - ono to k pobavení zrovna moc není. Také mám FZ1000 a ono to chvílku trvá, než se skamarádíš. To ostření je třeba vyzkoušet,
je k dispozici několik druhů ostření a z počátku jsem měl také dojem že dochází k přeexpozici. Také záleží jak máš kalibrovaný monitor v PC.
Nejlépe mi to ukázalo přehrání videa z kamery rovnou na televizi. Já stříhám v Ediusu a tam je slušná možnost korekce.
A ještě používám Magix Movie Edit Pro 2015 Plus, které umí i HDR. Škoda, že FZ1000 umí 4K jen 25p, švenkovat je lépe do FHD 50p.
Díky velikosti čipu je video i v FHD suprové.
To využití CUDA jádra vyzkouším, je to dobrý podnět !!
mix (31)|4.4.2016 09:45
romana veď som blbec. Zaostril som, a potom sme menili scénu a už som zabudol preostriť. Doteraz som vždy filmoval automatikou. Chýbajú návyky. No a preexpozícia - neskúsenosť. Dal som ND filter a 25 sekundy. Potom asi viac vyšlo slnko, ale to už som bol pred kamerou a nie pri hľadáčiku :-) ale ako kamera to funguje veľmi dobre. Švenk 4k na 25p je tragédia, to je vec, ktorá si vynúti nosenie statívu. Ale ND filter ošetrí aspoň tie situácie, kde obraz môže byť vďaka miernemu rozmazaniu plynulý. Vydržali sme s tým 100 rokov na celuloide, vydržíme to aj na 4k :-)

50p sa mi vidí ešte stále veľký dátový tok na dnešnú dobu. A nie každé zariadenie to vie spracovať.

CUDA - pokiaľ viem adobe premiere má zoznam podporovaných kamier, ktoré vedia akcelerovať prácu dramaticky. ale od adobe si platím len photoshop, video by sa mi neoplatilo.
BEPE (539)|4.4.2016 13:58
Co se týká 4K, tak mám za za to, že ještě nejsou na trhu ani spotřebky co by uměly 50 fps, nebo se mýlím?
romana51 (355)|4.4.2016 14:45
BEPE - vůbec se nemýlíš, pokud tedy nepovažuješ Panasonic HC-X1000 se záznamem 4K 60p/50p videa na SD karty za 63k za spotřebku. Já na ní nedosáhnu.

Tak jsem zkoušel prográmek GPU-Z v Ediusu 7,52 zatím na PC s přídavnou grafikou Radeon R7 200 a integrovanou grafikou Intel (i7 2600K). Radeon mi ukázal
max 71 %, Intel max. 85 %. V Ediusu si můžu nastavit jestli chci podporu integrované grafiky, nebo Radeonu. CUDA nevím, GTX550 Ti mám na druhém PC
a z "technických důvodů" k němu nemohu.
joeh (1358)|4.4.2016 23:21
[QUOTE=romana51;521978]Radeon mi ukázal
max 71 %, Intel max. 85 %.[/QUOTE]
- tak to pekne maká

Panasonic HC-X1000 je pekná mašinka na plynulé 4K, pre ešte majetnejších mám tip na neskutočnú kamču :
60p.jpg
Pytkin (7947)|5.4.2016 00:50
MIX : Resolve pouziva GPU hlavne na farbenie .. Ono sa vacsinou pouzivaju nekomprimovane formaty .. cize je mozne ze export rata CPU .. Vegas akceleroval len niektore kodeky .. a zrovna tie horsie .. Ale nahlad to akcelerovalo fajn .. V kazdom pripade co sa tyka vegasu , sme usudili , ze rozumnejsie je dat 400 eur do procesoru , nez do grafiky ..

v kazdom pripade .. na pracu s 4K videom potrebujes velmi silny pocitac ..
mix (31)|5.4.2016 09:49
Pytkin to je asi fakt s tým procákom. Ono to je jedno s druhým. Dáš liter do procáku a potom by bolo smiešne mať tam integrovanú grafiku. Tak sa kúpi riadna grafika a potom výjdu výkonnejšie modely :-)

Mám tam i7 takže robiť sa s tým dá, len som asi očakával ešte väčší výkon. Zas je fakt, že farbím 4k niekoľkými vrstvami, fadermi a maskami a aj tak to vie dosť rýchlo ukázať, okolo tých 10fps to dá. A pri renderingu je to pomalé ku 3fps. Takže možno renderuje bez karty. Ale nešiel som do nekomprimovaného, nemal som voľný disk, aj final kompresia asi žerie výkon. Na online prácu to má hardvérové požiadavky na grafiku za desaťnásobok...

Takže výkon majú dnešné PC naozaj udivujúci.

A vegas by som najradšej opustil. Dávnejšie som ho dostal k nejakej karte tuším, alebo k čomu to bolo a zdá sa mi, že sú optimálnejšie strižne. V najhoršom kúpim premiere, ale ten ročný poplatok sa mi zdá privysoký ak to je skôr ako hobby než práca. Pochopiť tak strih v davinci a bol by som resolved. :-) ale tam mi to príde krkolomné a to aj po kurze.
mix (31)|5.4.2016 09:54
Ozaj, teraz ma napadlo. Kamarát strihá v power director 14 kúpil aj tú farbiacu nadstavbu a narieka, že 4k sa nedá pomaly ani editovať, že každé ťuknutie znamená desiatky sekúnd prepočtov. Nemáte niekto skúsenosti či by tam pomuhla nejaká konkrétna grafická karta? lebo nejakú kúpil (tuším gtx 970) a nemalo to žiaden vplyv. tiež v alze, takže dá sa vrátiť, ale čo mu poradiť? Ak v tom niekto robíte, dajte prosím tip.
romana51 (355)|5.4.2016 11:27
Proč nezkusíš Edius? Má plně funkční trial na 30 dnů a budeš vědět do čeho jdeš! Pokud máš v rodině študáka, je docela laciný.
EDIUS Pro 8 - EDU školní verze cena s DPH: 7127 Kč!
Eda umí využívat u i7 a i u i5 které mají HT všech 8 vláken!! FHD mi renderuje v kratším čase než je RT! 4K renderuje v 2xRT.
Je k mání u Syntexu.cz i Syntexu.sk. Triál si po registraci můžeš bezplatně stáhnout z GrassValley.com.
mix (31)|5.4.2016 12:41
edius môžem skúsiť. ale pri tých cenách by som asi šiel do CC lebo tam sú aj iné aplikácie
Pytkin (7947)|6.4.2016 01:29
[QUOTE=mix;522001]
Mám tam i7 takže robiť sa s tým dá, len som asi očakával ešte väčší výkon. Zas je fakt, že farbím 4k niekoľkými vrstvami, fadermi a maskami a aj tak to vie dosť rýchlo ukázať, okolo tých 10fps to dá. A pri renderingu je to pomalé ku 3fps. Takže možno renderuje bez karty. Ale nešiel som do nekomprimovaného, nemal som voľný disk, aj final kompresia asi žerie výkon. Na online prácu to má hardvérové požiadavky na grafiku za desaťnásobok...
[/QUOTE]

My mame v praci velky Resolve system .. je tam 4x GTX 580 na akceleraciu a celkom to ide .. rychle diskove pole .. Dost sa tomu da nalozit a stiha to v realnom case .. ale bolo to dost drahe .. to je fakt ..

[QUOTE=mix;522001]A vegas by som najradšej opustil. Dávnejšie som ho dostal k nejakej karte tuším, alebo k čomu to bolo a zdá sa mi, že sú optimálnejšie strižne. V najhoršom kúpim premiere, ale ten ročný poplatok sa mi zdá privysoký ak to je skôr ako hobby než práca. Pochopiť tak strih v davinci a bol by som resolved. :-) ale tam mi to príde krkolomné a to aj po kurze.[/QUOTE]
No vegas ma aj vyhody aj nevyhody .. hlavne je dost nestabilny .. Ale to asi vsetko :) .. Resolve je fajn .. Ja by som odporucil mu dat sancu a naucit sa s nim robit .. Vela strihacom sa to paci a idu do toho .. A ten poplatok za premiere sa mi nezda prehnany .. I ked ako hoby zrejme hej .. Ale cely ten balik je strasne silny .. Hlavne After Effects ..
mix (31)|6.4.2016 08:52
Pytkin dík za odpoveď.

Aj tak mám stále pocit že resolve nevyužije GPU tak ako som očakával. Malé percentá karty, pamäť namiesto 4 giga berie pár mega. Takže buď to nevie robiť ani s tou R9 ani gtx 960 (možno sú to len hráčske karty) a treba kúpiť inú, alebo mám niečo zle nastavené. Lebo po fórach som nezaznamenal nejaké ťažkosti či sťažnosti.

Teraz renderujem asi 15 minút 4k videa a pri 3 obrázkoch a sekundu to mám tak na 3 hodinky :-/

Takže perspektívne asi nakoniec vyberiem inú grafickú kartu.
Pytkin (7947)|7.4.2016 01:31
mix : ale rendrujes do nejakeho kodeku ? lebo to robi procesor .. nie GPU .. si myslim ..
mix (31)|11.4.2016 09:12
Pytkin áno, vyzerá to tak, že pri finálnom renderingu to ide pomaly. Takže asi ako ty píšeš, radšej procák ako grafiku.
Pytkin (7947)|12.4.2016 00:44
mix ; skus ukladat menej zlozity kodek .. alebo ak mas rychle pole , tak pouzi uncompressed format ..
mix (31)|12.4.2016 12:20
FullHD robím do nekomprimovaného, ale 4k to by som kupoval disky ako rožky :-)
Pytkin (7947)|13.4.2016 00:14
jo ved to je ten problem ..
solaris123 (8)|8.6.2016 21:52
Ahoj
Pracujem so 4K videom s panasonicu GH 4 ale akosi mi na premiere nestíha prehrávať video. Len na 1. rýchlosť mi ide plynule ak dám rýchlejšie tak mi trhá .A o renderovaní ani nehovorím hotová niekoľkodňová záležitosť.
Neviete mi poradiť čo mám robiť? Potrebujem si niečo ešte dokúpiť?

Myslím si že zostavu mám takú že by mi to mala zvládnuť.

Mám dosku Asus P8P67 M Pro a procesor Intel Core i7 2600K 3.4 Ghz, 8GB RAM, SSD disk

Teraz som dokúpil kartu NVIDIA Quadro K2200 , ale vôbec žiaden rozdiel.

Do inštalácie premiery som dal do dokumentu CUDA aj názov tej karty. Takže by AP CC mala už poznať tú kartu ale nie. Prepolol som v AP podporu na CUDA.

Ak prehrávam video v okne AP CC procesor mi beží na 80-90% , RAM 6-7GB(mám 8GB), ale grafika na 10-max33%, vôbec akoby ani nešla aj to len na 1. rýchlsti prehrávanie ak dám 2- rýchlosť video trhá a GPU grafika klesne na 1-2%. Vôbec Cuda nepracuje.

Možno je to v monitore? Mám z tej grafiky vystup 2xDisplayPort, ale monitor mám Samsung cca 5 ročný full HD kde DisplayPort nemám tak som ho zapojil len na DVI. Ale to asi nie

RAM som skúšal síce ešte pre grafikou doplnil som +8GB ale žiaden rozdiel.

Neviem mi niekto poradiť čo by som mal ešte dokúpiť alebo zmeniť.

Ale myslím že v harware to nie je ak si to porovnám z parametrami, ktoré udáva ADOBE na svojej stránke pri AP CC, mám dostačujúcu zostavu. Bude to len nejaký háčik. Dnes som sa dočítal na forach, že nie som jediný čo má presne ten istý problém. Akokeby grafika vôbec nemala nič spooločné so strihom resp. len minimálne.

Ďakujem veľmi pekne za každý typ.
solaris123 (8)|9.6.2016 10:44
Nič nefunguje , asi som to už skúšal všetko. Tá karta vôbec neprecuje ako CUDA. Nechápem podľa mňa ta Cuda nič v tej premiere nerobí a ak tak len min. resp len pri určitých výkonoch. Ale na prehrávanie videa mi to nič nepomôže, stále trhá.
solaris123 (8)|9.6.2016 11:01
Ahoj už si to poriešil? Ja som kúpil Pana GH4 a tiež prvé video farebné. Ale tá CUDA mi v AP vôbec nejde. Už som z toho ... Asi kartu predám. Mám Qudro K2200.
GPU mi ide na 1-5 % video trhá a ak dám starú kartu - žiaden rozdiel. Nechápem čo je tam treba na 4K. Mám silný procesor parametre podľa Adobe postačujúce a CUda ani nehne. Nevieš čo tam treba nastaviť?
MONYS (460)|9.6.2016 13:16
Záleží jaký máte procesor jestli i7 s hyperthreadingem a má integr. graf. jádro, nepotřebujete vůbec ext. grafiku .Nevím jak Premiere ale EDIUS 6.5 -8.2 podporuje HW encoding a tam 4K render jede zrychleně bez problému viz. zkušenosti od romana51.
solaris123 (8)|9.6.2016 13:52
Mám Intel i7 2600K myslím že má aj hyper trading. Skúsim dnes Edius.
Ale v premiere je GPU na grafiku úplne mrtve. nerozumiem prečo. Načo to potom vymysleli, načo to kupujem ak to nefunguje. Je môžné že je zapotreby monitor zapojiť na display port - rýchlejší prenos?
KamilZ (10277)|9.6.2016 14:13
Můžu Ti říct, že "hyper trading" určitě nemá, ale zcela jistě má "hyper threading". Pokud máš kartu "Qudro K2200" tak se také nedivím, že to nefunguje, možná kdybys měl "Quadro K2200", protože ta podporovaná je (viz https://helpx.adobe.com/premiere-pro/system-requirements.html#Adobe%20Premiere%20Pro%20CC%20(2014)%20system%20requirements%20and%20language%20versions ) a pokud Ti nejede, tak je to rukama (špatná konfigurace) :-)

Pokud nejedeš přes HW akceleraci videa, tak ani Core i7 nepomůže, rychlost GPU tím zdaleka nenahradíš, ani kdyby jsi tam měl 2x Core i7.
solaris123 (8)|9.6.2016 14:18
Prepáč za nesprávne napísané AJ názvy ale ak mám HT aj K2200 a nejde to čo tam ešte týma rukama mám nakonfigurovať. Nedávno som Quadro kúpil a chcem ju hneď vrátiť ale ak ide veľmi rád by som si ju nechal. Nepomôžeš mi nejak, veľmi pekne prosím.
MONYS (460)|9.6.2016 14:25
Nevím to přesně ale ui72600K je potřeba mít zapojeny 2 monitory aby quic sync tedy hw encoding fungoval na EDIUSU. Více o tom píše zminovaný romana51.Ale novější skylake i7 např 6700k u něj není třeba mít 2 monitory ale zase pro chod integr. grafiky je potřeba mít nainstal W10 na W7 ale integr. graf nejede.
KamilZ (10277)|9.6.2016 15:13
Jestli má Quadro, tak bych rozhodně preferoval (v Adobe) jít přes něj než Intel Quick Sync. Jakou verzi Premiere máš? Pokud nemáš CC, ale třeba CS6, musíš tomu trochu pomoci hackem). Máš poslední drivery přímo od Nvidia (ne z Windows)? Je ta karta aktivní? Máš v Premiere povolenu onu GPU akceleraci?
solaris123 (8)|9.6.2016 18:23
Mám CC, mám hack, kartu mi už premiera pozná zapísaný názov karty v súbore Cuda supported card, drivery Nvidia aktuálne cez driver booster , karta aktívna, GPU akcelerácia v Ap povolená , nastavená. A nič. Bol som u kolegu na PC má predajňu PC , dali sme do mojej zostavy novú GTX 970-ku a stále trhá. On má GTX 960 a 8 jadrový procesor a trhá. Myslíš že na tých compoch v NASA to pôjde. Som sarkastický ale vôbec to nechápem. Existuje vôbec niekto čo planule strihá 4K video v AP ???
KamilZ (10277)|9.6.2016 18:39
Tak to jsem špatně pochopil, myslel jsem, že máš obecně problém s HW akcelerací v Premiere, ne pouze s nedostatečným výkonem v Premiere se 4K i přes fungující HW akceleraci. To, zda to může být plynulé nebo ne bohužel neposoudím, se 4K a Premiere nemám zkušenost.

Nezkoušel jsi tento plugin? https://www.wondershare.com/4k/edit-4k-video-in-adobe-premiere.html
solaris123 (8)|9.6.2016 20:00
Asi to vzdávam s Hw a máš pravdu buď nejaký trik s Offline , alebo to čo si poslal. Jednoducho premieru musím oklamať že strihá Full Hd a nie 4K a nakonci pred exportom jej zas poviem že je to 4K a je to. Ešte musím pochopiť ako sa to robí. Zatiaľ mi tie videa na YT moc nedali.
1hroch (865)|9.6.2016 21:17
solaris - mas SZ
solaris123 (8)|9.6.2016 21:19
čo to je?
1hroch (865)|9.6.2016 21:25
Soukroma Zprava