Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kamera vs mobil

peter.nr (61)|30.3.2016 12:18
Zdravím!

Už 5 rokov používam pre domáce video kameru Panasonic HDC-SD90. Jedna z prvých, ktoré mali aj režim FullHD 50p. 5 rokov dozadu bolo pre mňa 50p podmienkou, pretože mojími rukami prešlo niekoľko kamier, ktoré zaznamenávali 50i alebo 25p. V prvom prípade sa pri švenkoch úplne rozpadal obraz a v druhom bol zase veľmi trhaný.

Kamera Panasonic HDC-SD90 ma očarila hneď od začiatku. Áno, bola k dispozícii aj verzia 900 s tromi snímačmi a zrejme lepším obrazom v horších svetelných podmienkach, ale povedal som si, že to bude stačiť. A keď pozerám 5 rokov staré videá, nadšený som znovu a znovu. V podstate je to prvá kamera, pri ktorej nemám neprekonateľné výhrady k obrazu. Za dobrých svetelných podmienok pre mňa nie je viditeľný rozdiel oproti nejakej profesionálnej reportáži v TV.

V podstate by mi stačila aj dodnes, ale začal si ju nárokovať otec, ktorý sa chce na dôchodku venovať "dokumentaristike". Preto zvažujem kúpiť novú kameru, napr. Panasonic HC-V770, ktorá by mi nahradila aj foťák. Čo sa týka fotenia, už niekoľko rokov používam na tento účel mobily. Obraz z top modelov jednotlivých značiek mi bohate postačuje. Onedlho plánujem vymeniť môj terajší smartfón a nahradí ho Galaxy S7 alebo iPhone S6. V recenziách týchto špičkových telefónov čítam, že by mali nahradiť aj amatérsku video-kameru. Neviem. Koncom roka 2014 som testoval vlajkové lode a nebol som z toho moc nadšený. Napr. Galaxy Note 4 (čo bola vtedy špička) ma dosť sklamal. Video bolo hlavne pri švenkoch dosť trhané.

Nemám skúsenosti s najnovším iPhonom, alebo s Galaxy S7. Môžu už konečne konkurovať lacným kamerám (do 500 EUR)? Ak má niekto s týmto skúsenosť, budem veľmi vďačný za rady.
vivid.sk (11472)|30.3.2016 13:33
[QUOTE=peter.nr;521829] Video bolo hlavne pri švenkoch dosť trhané.[/QUOTE]
Pretoze si tocil pri 30p. Musis ukludnit svoju ruku :)

Ale myslim, ze S7 by mala podporovat FHD pri 60p.
Co sa tyka kvality vystupu, su to popularne vlajkove lode, takze ukazok (nie len rekomprimovanych na YT) najdes na webe coskoro plno, tak kvalitu mozes posudit sam.

Kamera je kamera, telefon je telefon. Samsung sa pri S7 chvali, ze ma najlepsi fotak/kameru z aktualnych top smartfonov. Na druhej strane, znacne plus pre smartfon je ten, ze telefon mas vzdy pri sebe, takze casto natocis aj to, co by si inak bez kamery nenatocil.
peter.nr (61)|30.3.2016 15:02
Točil som pri 60p. Nestíhal procesor/RAM. Nebolo to trhanie ako v prípade 25p na starších kamerách. Skôr občas vypadol snímok-dva, a občas len časť snímku. Proste niekedy tam bol procesor zaneprázdnený niečím iným a nestíhal to. Možno zlá optimalizácia softvéru. Ale to nie som ochotný akceptovať. Znesiem nie celkom verné farby, menej detailu, ale nestabilitu obrazu v žiadnom prípade.

YT videá ma nezaujímajú, potrebujem originál súbory. Niečo som teraz našiel na uloz.to, tak pozriem.

Telefón nosím stále pri sebe a nové vlajkové lode mi úplne nahradia fotoaparát. Pre to, čo potrebujem, mi to bohate stačí. Rád by som bol, keby mi nahradili aj kameru. Ale tým som si nie celkom istý.

EDIT:
Nemôžem si pomôcť, ale aj video z iPhone 6S sa občas zatrhne:
http://uloz.to/live/xAaWMr6k/video-from-apple-iphone-6s-1080p-60fps-mov

Stiahnite si k sebe na PC a prehrajte.
vivid.sk (11472)|30.3.2016 15:38
[QUOTE=peter.nr;521834]Skôr občas vypadol snímok-dva, a občas len časť snímku. Proste niekedy tam bol procesor zaneprázdnený niečím iným a nestíhal to[/QUOTE]
Ano, to je prave dovod, preco ma kamera navrch, kde nebezi sucasne dalsich x (desiatok) procesov, ktore mozu v case nahravania robit cokolvek. Rovnako je trvacnost smartfonu obmedzena na +- 2 roky, po skonceni viazanosti zasa budes mat nieco nove a lepsie (a zostatkova hodnota v pripade Androidu velmi nizka).

Obe riesenia maju preto svoju obhalitelnu vyhodu a je to vzdy vec pohladu, co si uzivatel zvoli. Najlepsia moznost je mat obe.
vivid.sk (11472)|30.3.2016 23:09
[QUOTE=peter.nr;521834]Nemôžem si pomôcť, ale aj video z iPhone 6S sa občas zatrhne:[/QUOTE]
Pozrel som to viackrat na TV (samozrejme pri nativnej fps) a vyzera to dobre, bez trhania. Problem pri zobrazeni u teba na PC moze sposobovat 59.94fps vs 60.00Hz (historicke, dnes uz nezmyselne barlicky, ktore nas neustale prenasleduju a otravuju zivot, akurat som to vcera spominal v inom vlakne :D). To znamena jeden frame repeat kazdych cca 17 sekund, pripadne chvilkova neplynulost, rozcukanie a pod (prejavy mozu byt ine v zavislosti od playera, GPU, ...).

Inak, rovnake priznaky pozorujem aj na mojom NTB so Intel Skylake CPU a HD5500 iGPU, kde to prehravam pri (klasickych) 60Hz s MPC-HC. Pri KODI - OK.


Neodpustim si jednu poznamku k plynulosti. Pokial sa povazuju videa s 60p za plynule, potom TV s MCFI dopoctom na realnych 240 snimkov (a 240Hz panelom) z toho spravi rozdiel, ktory treba vidiet. Cistota rychlych svenkov doslova prekvapi. Predpokladam obdobny vysledok aj pri vsetkych TV so 100/120Hz panelom a MCFI dopoctom, ktore boli dobrym standardom, kym neprisli skvele lacne UHD :). Ale to je uz ina tema.
peter.nr (61)|11.4.2016 19:54
Problém pri Galaxy Note 4 bol aj pri prehrávaní priamo na telefóne.

Dnes som mal požičaný iPhone 6S a to video je konečne krásne plynulé. Na PC vo Windows 10 v natívnom playeri absolútne bez sekania. Problém bude ale 60 fps. Dá sa to nejak prerobiť do 50 fps, aby mi prehrávač pri telke stále nemusel prehadzovať 50/60 Hz? Myslím prerobiť tak, aby to neškubalo. :-)
joeh (1358)|11.4.2016 22:18
[QUOTE=peter.nr;522149]Dnes som mal požičaný iPhone 6S a to video je konečne krásne plynulé.[/QUOTE]

- iPhone 6S používam asi tak 1/2 roka a môžem potvrdit - video je skvelé. Myšlienka prevodu 60p na 50p sa mi moc nepozdáva, ale ak ti prehrávač radšej papká 50p použi Encoder od Adobe, ten soft dokáže neuveriteľné veci, včetne kvalitného prevodu z 30p na 60p.
peter.nr (61)|15.4.2016 09:14
Asi ostanem pri 60p. To prepínanie režimu na TV nejak vydržím. :-)
Práve testujem Galaxy S7. Znovu ten istý problém ako pri Note 4. Video je dosť zasekané (vypadávajú snímky). Dokonca, aj keď to prehrávam na samotnom mobile. Takže bude problém v tom zázname.
Buď niekde robím chybu ja, alebo mám vadný kus, alebo je to proste vlastnosť toho telefónu. Inak, nemám tam nič navyše nainštalované, včera som spravil factory reset.
RoPo (6061)|15.4.2016 09:26
[QUOTE=peter.nr;522229]Video je dosť zasekané (vypadávajú snímky).[/QUOTE]

Ukládáš na kartu nebo do interní paměti?
peter.nr (61)|15.4.2016 10:06
Do internej. Kartu tam nemám.
Spravil som reset do factory defaults. A nastavil google účet bez obnovy. Takže čistý systém.
RoPo (6061)|15.4.2016 11:58
U Note4 mám SD kartu a tyto problémy s videem nemám. Interní paměť pro video nepoužívám. Používám jen pro sériové snímání fotografií.

Ještě zkus provést pročištění cache - skrytý oddíl Androidu.
peter.nr (61)|15.4.2016 14:02
Interná pamäť musí byť rýchlejšia ako SD karta.

Čistenie som robil - nepomohlo.
vivid.sk (11472)|15.4.2016 16:59
[QUOTE=peter.nr;522229]Inak, nemám tam nič navyše nainštalované, včera som spravil factory reset.[/QUOTE]
Praveze mas :)
Nepotrebnty bloatware od Samsungu, ktory treba pozakazovat po factory resete. Na druhej strane, ak telefon (alebo system ako taky) nefunguje ako ma ako novy, nieje to dobra vizitka. V tomto je skratka iPhone odladenejsi (tie obmedzenia platformy maju zmysel prave v tomto). A to nevravim o fakte, ked smartfon zacnes aktivne pouzivat.

[QUOTE=peter.nr;522229]Asi ostanem pri 60p.[/QUOTE]
Samozrejme. Nic neprevadzaj a nekonvertuj. Vysledok bude len horsi.
peter.nr (61)|16.4.2016 21:44
Robí to stále. Volal som priamo na technickú podporu Samsungu a povedali mi, aby som ho reklamoval.
Dnes som sa zastavil na predajni Telekomu a otestoval si vystavené kusy iPhone 6S a Galaxy S7. Kým iPhone zaznamenal video bez najmenšieho zaváhania, Galaxy S7 znovu s tým sekaním. Takže to nebude chyba môjho kusu. Predavač na to reagoval, že môže byť "rozladený", lebo ho testuje veľa ľudí. Ale veď veľa ľudí testuje aj iPhone. :-)

Ako píše vivid.sk: "ak telefon (alebo system ako taky) nefunguje ako ma ako novy, nieje to dobra vizitka".

Takže voľba zrejme padne na iPhone. Ikeď S7 je o kúsok lepší v ostrosti a svetlosti (ale má presaturované farby).
vivid.sk (11472)|16.4.2016 23:48
[QUOTE=peter.nr;522265]ale má presaturované farby)[/QUOTE]
Mozno bol problem len v (ne)nastaveni zakladneho farebneho profilu. Takze natocene video vyzera na telefone ako presaturovany hnus (rovnako to neznasam). Samsung je tym znamy, ze takto kurvi vsetko, od televizorov az po telefony a presaturovane farby najdes vzdy standardne nastavene, paradoxne aj pri OLED, ktore moze mat referencne presne farby, ale na to nikto nepocuva. Ludia su , cim farebnejsie, tym lepsie. Po nastaveni presetu na nelákavo znejúci: "Basic", budes mat farby v pohode (aj na telefone aj na TV vyzeraju dobre a relativne realisticky, minimalne ak mozem vraviet za svoj Samsung, ktory je oproti vyssie uvedenej vzorke z Iphone viditelne iny level, aspon pocitovo, co do ostrosti a cistoty zaberu).

Zial, tie lagy androidu inak vcelku slusny hw degraduju (a ked sme pri tom, nejaku tu vypadnutu snimku som si vsimol uz aj ja. Nie je to pravidlo, ale uz som to minimalne raz zaregistroval, a to tocim len pri FHD@30fps).
marko65 (193)|17.4.2016 00:15
Peter, neviem, ale jam mam S7 a video je v poriadku, obraz a plynulost je bez problemov. Na plazme to prehravam cez smart view a fakt to nema chybu. Vyrovna sa v pohode niektorym spotrebnym kameram.

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
peter.nr (61)|17.4.2016 21:58
[QUOTE=vivid.sk;522267]Zial, tie lagy androidu inak vcelku slusny hw degraduju (a ked sme pri tom, nejaku tu vypadnutu snimku som si vsimol uz aj ja. Nie je to pravidlo, ale uz som to minimalne raz zaregistroval, a to tocim len pri FHD@30fps).[/QUOTE]

30p som zavrhol už dávno. Je to použiteľné len pri statických scénach, kedy sa kamera takmer nehýbe a predmety sa pohybujú len veľmi pomaly. Napr. prírodné scenérie, kde sa hýbe maximálne tráva alebo voda. Alebo rozhovor sediacich osôb. Pri športe, činnosti detí, alebo ak potrebujem švenkom zachytiť vačšiu scénu, tam sa 30p absolútne nehodí. Pohyby sú trhané už z princípu. Ak spravím za 2 sekundy otočku o 90 stupňov, snímky sú od seba vzdialené 1.5 stupňa a to je dosť veľa. Vzniká tam výrazný stroboskopický efekt.
peter.nr (61)|17.4.2016 21:59
[QUOTE=marko65;522268]Peter, neviem, ale jam mam S7 a video je v poriadku, obraz a plynulost je bez problemov. Na plazme to prehravam cez smart view a fakt to nema chybu. Vyrovna sa v pohode niektorym spotrebnym kameram.

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku[/QUOTE]

Nahrávaš FullHD 60p? V iných režimoch som tento problém nepostrehol.
marko65 (193)|17.4.2016 22:08
nahravam 50p

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
vivid.sk (11472)|17.4.2016 22:17
[QUOTE=peter.nr;522294]...[/QUOTE]
To vsetko je jasne. Pokial vsak telefon zvladne len FHD@30p, tak viac ako 30p nenatocim :) Ten prispevok potvrdzuje vypadnutu snimku, nie 30p.
peter.nr (61)|17.4.2016 22:21
[QUOTE=vivid.sk;522299]To vsetko je jasne. Pokial vsak telefon zvladne len FHD@30p, tak viac ako 30p nenatocim :) Ten prispevok potvrdzuje vypadnutu snimku, nie 30p.[/QUOTE]

Jasné. Myslel som tým, že ak je možnosť nahrávať 60p, tak nemá zmysel nič iné. FullHD 30p dnes zvládne asi každý mobil a prehrať každé PC. 60p už nie.
marko65 (193)|18.4.2016 10:07
[QUOTE=marko65;522297]nahravam 50p

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku[/QUOTE]
Peter, sorry, myslel som 30p. Este som nemal cas poriadne vyskusat vsetky rezimi, vyskusam 60p a dam vediet.

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
marko65 (193)|18.4.2016 20:53
Peter, mal si pravdu pri 60p to cuka v rychlich scenach, pri 30p je to podla mna lepsie, ked velmi s mobilom nehybem. To ma nenapadlo, ze by mohol byt taky problem.

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
joeh (1358)|20.4.2016 19:20
[QUOTE=peter.nr;522300]ak je možnosť nahrávať 60p, tak nemá zmysel nič iné.[/QUOTE]

- Peter, na málo osvetlené scény je 30p lepšie riešenie, pretože závierka pracuje s časom 1/30s, na čip sa prenáša dvojnásobné množstvo svetla.
peter.nr (61)|20.4.2016 19:27
Súhlasím. Ale musia byť statické. Inak je to mazanica.

Odoslané z D5803 pomocou Tapatalku
joeh (1358)|20.4.2016 19:48
- drvivá väčšina 4k prístrojov točí 25/30p...
peter.nr (61)|20.4.2016 20:03
Dnes už vlajkové lode vedia FullHD/60p.
A každá videokamera nad 300 €. O dva roky sa inak točiť nebude. Len 60p.

Odoslané z D5803 pomocou Tapatalku
marko65 (193)|21.4.2016 08:09
Peter,

cisla su jedna vec a kvalita obrazu druha.

Natocil som na S7 2 minutove video 30p v lowligte s prisvietenim a musim povedat, ze sa mi vysledok paci. Ak sa s mobilom extremne nehybes, tak to nie mazanica ako si pisal. Ja tocim komercne a je malo situacii ked sa musim s kamerou extremne hybat. Samozrejme, zalezi co tocim. Na domace video a foto S7 bohate postačuje. Keby som ten mobil nemal doma, tak podla tvojej reakcie by som vobec vahal ci ho kupit.

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku