Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

TV (Sharp CFE5102E) zapomíná DVB-S naladění

tdlmarek (1566)|28.2.2016 20:05
V oblasti DVB-S jsem úplná lama, takže se předem omlouvám za případné zmatky.

Prarodiče přijímají vysílání od Skylinku, ještě donedávna na obstarožní CRT, která se však odporoučela, a tak konečně nastal čas na výměnu. Viděl jsem to jako dobrou příležitost posunout se nejen po stránce obrazu (velikost úhlopříčky), ale prostřednictvím modelu s DVB-S tunerem zjednodušit i ovládání (jedno DO, jedno nastavení hlasitosti).

Vzhledem k omezenému rozpočtu a minimálním nárokům vypadl z filtru Sharp řady 5100 (CFE5102E) - potvrdila se paradoxní situace, že ty nejnižší modely nehrající si na design mají někdy lepší vlastnosti (kvalita zvuku, uniformita podsvícení, ...), než střední třída. Jako CI modul jsem na základě komentářů zvolil TechniSat TechniCrypt.

Naladit DVB-S se mi podařilo v podstatě hned, po trochu zdlouhavém promazání a setřídění kanálů se vše zdálo v pořádku. Problém se objevil po pár týdnech, kdy se naladění kanálů vyresetovalo. Opět jsem tedy provedl setřízení, ale za nějakou dobu se situace opakovala. Po nějaké době zase, a zase - a takhle to trvá už asi 4 měsíce.

Zkoušel jsem procházet menu, hledat možnosti, použít oblíbené položky, upgradovat firmware, ... Nic nepomáhá - někdy se třeba jen zpřehází prvních 20 (oblibených) kanálů mezi sebou, jindy se roztříští do celého spektra několika stovek kanálů, naposledy se naladění vrátilo úplně do základního stavu včetně rádií, i když měl před tím nastaveno ladění pouze televizních kanálů.

Korektní stav vydrží někdy třeba i skoro měsíc, jindy sotva pár dní. Prověřil jsem, zda je TV stále připojena do sítě a jestli to náhodou prarodiče nějak nezpůsobují sami - podle všeho ale TV zkrátka čas od času naladění zapomene, bez nějaké zjevné příčiny.


Jak jsem napsal v úvodu, kromě tohoto nemám s DVB-S žádné zkušenosti, takže bych se rád zeptal zkušenějších, zda třeba nenarážím na nějaký známý problém/vlastnost? Nedochází k přeladění třeba na základě nějakých změn v programové nabídce u poskytovatele? Nemůže toto ovlivňovat nekompatibilní CI modulu? Nepřehlížím nějakou volbu, jak tomuto zamezit? Nějaké jiné nápady nebo postřehy?


Jsem z toho docela v koncích - dost dobře si nedovedu představit, jak by se taková vada dala reklamovat, pokud se vůbec jedná o vadu. Zároveň mi ale už došly nápady, co ještě vyzkoušet a jak situaci řešit. Mohl bych rezignovat a interní DVB-S tuner opět nahradit samostatným set-top-boxem, což ovšem úplně popírá původní volbu modelu a opět přináší nepříjemnost v podobě dvou nezávislých přístrojů/DO.

Předem díky za jakoukoliv radu.
vivid.sk (11472)|28.2.2016 20:34
Nieje v nastaveni moznosti ladenia zapnute nieco ako "FastScan" ?
vivid.sk (11472)|28.2.2016 20:49
Este jedno doplnenie:
[QUOTE=tdlmarek;521095]opět přináší nepříjemnost v podobě dvou nezávislých přístrojů/DO.[/QUOTE]
To sa da riesit vyberom STB, ktory podporuje HDMI-CEC. Uplne staci podporovat zaklad - teda zapnutie a vypnutie TV. V danom pripade pouzivas len jediny DO - ten od STB vratane regulacie hlasitosti (na TV nastavis nejaku nominalnu hlasitost a na STB znizujes). Toto riesenie funguje uz dlhsiu dobu aj u mojich rodicov (tam je v zostave este AVR + repro, napriek tomu sa primarne pouziva len jediny DO).
KamilZ (10277)|28.2.2016 21:40
Když ladíš, prolaďuješ TP ručně, nebo tam nějak zvolíš Skylink jako providera (nějaká obdoba jako u LG http://www.lg.com/cz/podpora/vyrobek-napoveda/CT20112004-CT20112005-1430838255715 )?

Přemýšlím, zda to může dělat nějaká nekompatibilita s modulem. Teoreticky myslím ne, ale už jsem viděl tolik zdánlivě nesouvisejících problémů, které způsoboval modul, že si to na 100% netroufám tvrdit.

PS: Když se tohle míchání dělo u LG, tak to byl bug ve firmware: http://www.lg.com/cz/podpora/vyrobek-napoveda/CT20112004-CT20112005-1363097530321
tdlmarek (1566)|1.3.2016 08:25
[QUOTE=vivid.sk;521097]Nieje v nastaveni moznosti ladenia zapnute nieco ako "FastScan" ? [/QUOTE]
Na nic takového jsem nenarazil, ani v manuálu nenašel.

Nejvíce "podezřelá" položka je volba "Sorting by LCN" v menu ladění - bohužel problém se projevuje bez ohledu na to, jestli ji nastavím na on, nebo off.

[QUOTE=KamilZ;521099]Když ladíš, prolaďuješ TP ručně, nebo tam nějak zvolíš Skylink jako providera (nějaká obdoba jako u LG http://www.lg.com/cz/podpora/vyrobek...-1430838255715 )? [/QUOTE]
Mám možnost vybrat družice (?), na kterých se mají proskenovat dostupné kanály. Při prvotní instalaci jednu, následně v menu libovolný počet dalších. Je tam asi 40 záznamů, přičemž první 3 mají v názvu "ASTRA" a na nich nacházím ty očekávané české programy - mám dojem, že jsem je našel i na webu v návodu od Skylinku.

[QUOTE=vivid.sk;521098]To sa da riesit vyberom STB, ktory podporuje HDMI-CEC. Uplne staci podporovat zaklad - teda zapnutie a vypnutie TV. V danom pripade pouzivas len jediny DO - ten od STB vratane regulacie hlasitosti (na TV nastavis nejaku nominalnu hlasitost a na STB znizujes).[/QUOTE]
Jasně, ale už je to trochu komplikace. U uživatelů, kde je obtížné vysvětlit i takovou funkci, že se kromě volby kanálu číslem dá používat i listování (CH+/CH-) nebo nabídka (TV Guide), může být i sebemenší drobnost velkou překážkou.

Ale když už o tom mluvíme, nějaký tip na prověřený set-top-box? Kompatibilita se Skylinkem, HDMI-CEC, jednoduché a spolehlivé GUI, velké přehledné DO, ... Naopak zcela nepodstatné jsou jakékoliv pokročilé nebo multimediální funkce
tdlmarek (1566)|1.3.2016 17:50
Tak dneska jsme se rezignovaně uchýlili k řešení, že zkusíme provizorně znovu připojit starý set-top-box přes SCART (ano, já vím, ...), jestli se problém projeví i zde. K tomu budu moct udělat závěr až časem, ale první dojem, který jsem si z přenastavování odnesl, opravdu stojí za to.

Stará, hnusná, plastová pixle připojená přes SCART, s rozhraním připomínajícím DOSovské hry v 16 barvách a rozlišení 640x480, bez podpory české diakritiky - zkrátka kus šrotu, který bych viděl už v popelnici. Naneštěstí pro Sharp, proskenování kanálů proběhně asi 100x rychleji, veškerý management je mnohem svižnější, pohodlnější a přehlednější, a i během samotné obsluhy probíhá vše rychle, bez zbytečných prodlev a otravných hlášek.

Opakovaně tu na fóru čtu, že externí DVB-S set-top-box je komfortnější řešení než integrovaný tuner v TV. Ten názor jsem přikládal existenci chytrých linuxových set-top-boxů s možnostmi daleko převyšujícími běžný tuner. Opravdu jsem ale nečekal, že i v tom naprostém základu mohou být rozdíly tak extrémní - měl jsem zkušenost pouze s DVB-T, kde jsem ani s cca 9 let starým Panasonicem (tj. kupováno v době, kdy ještě převažoval analog) neměl sebemenší problém.

I kdyby neexistoval ten problém s řazením kanálům, tak na základě této zkušenosti musím vyjádřit velké zklamání s "kvalitní" značkou Sharp, a minimálně k tomuto modelu v roli DVB-S přijímače mám jediné doporučení: nekupovat!
vivid.sk (11472)|1.3.2016 19:44
To je vseobecne zname, ze SHARPy maju katastrofalny UI. Aj ked to bolo podane trosku "diplomatickejsou" formou v inych vlaknach tykajucich sa tejto znacky. Na druhej strane - ak pouzivas externy STB, pripadne dalsie ine zdroje signalu, UI TV ta trapit nebude.
Istota je naozaj externy STB, pretoze si ho vyslovene vyberas podla parametrov a poziadaviek, ktore mas, pripadne odskusas/vratis podstatne elegantnejsie, ako velku TV.
KamilZ (10277)|1.3.2016 20:09
tdlmarek: Měl jsi si přečíst mé varování (jsem majitel) ohledně ovládání Sharp :-)

https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/36200-Sharp-750E-751V-752V?p=473960&viewfull=1#post473960
tdlmarek (1566)|2.3.2016 07:39
Přiznám se, že ten 2 roky starý post mi už z paměti vypadl :) To rozhraní je jiné, než popisuješ - na běžné (DVB-T) používání bych s ním neměl problém. Narazil jsem opravdu jen u toho DVB-S, kde jsem bohužel neměl žádné srovnání.
KamilZ (10277)|2.3.2016 09:40
Tak alespoň +, že už z tím rozhraní trochu něco udělali. Kdybych neměl Sharp jen jako zobrazovadlo (velmi skvělé), tak bych to nevydržel. Dálkové ovládání jsem naštěstí neměl v ruce asi 1/2 roku :-).