Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Raspberry Pi 3

KamilZ (10277)|27.2.2016 09:10
[HL]Raspberry Pi 3 Model B Board Adds WiFi and Bluetooth Connectivity[/HL]

http://www.cnx-software.com/2016/02/27/raspberry-pi-3-model-b-board-adds-wifi-and-bluetooth-connectivity/
ai (2993)|28.2.2016 00:22
Mozna i novy processor , co tam pisou. 64-bit ARM processor @ 1.2 GHz, tedy asi i jiny Soc:
[ATTACH=CONFIG]32694[/ATTACH]
Left_RPi2_Right_RP3.jpg
KamilZ (10277)|29.2.2016 09:26
[QUOTE]For Raspberry Pi 3, Broadcom have supported us with a new SoC, BCM2837. This retains the same basic architecture as its predecessors BCM2835 and BCM2836, so all those projects and tutorials which rely on the precise details of the Raspberry Pi hardware will continue to work. The 900MHz 32-bit quad-core ARM Cortex-A7 CPU complex has been replaced by a custom-hardened 1.2GHz 64-bit quad-core ARM Cortex-A53. Combining a 33% increase in clock speed with various architectural enhancements, this provides a 50-60% increase in performance in 32-bit mode versus Raspberry Pi 2, or roughly a factor of ten over the original Raspberry Pi.[/QUOTE]
https://www.raspberrypi.org/blog/raspberry-pi-3-on-sale/
Sealex (290)|29.2.2016 10:21
výkonově slušný nárůst oproti RPi2 (až cca 2,5x)
Bluetooth 4.1 a wifi bgn se hodí - údajně nejsou připojené přes USB (jako 100MBit LAN)
grafický čip je stejný (VideoCore IV) jen více nataktovaný z 200MHz na 400MHz ... stále maximálně 1080p

tady krátká video recenze:
https://www.youtube.com/watch?v=Y2Z6b64eh2E&feature=youtu.be
Miki_ (162)|1.3.2016 16:34
Nikde jsem nenašel informaci jestli už umí i H265? Stačila by i jen pro 1080p.
KamilZ (10277)|1.3.2016 16:59
Miki_: asi 20 sec v Google...
[QUOTE]Pi 3 also has a graphics upgrade, using Broadcom’s 400MHz VideoCore IV, rather than last year’s 250MHz version. The new hardware will support 1080p video at 60fps using the H.264 format, up from 30fps. The new Pi also gains H.265 support for the first time but is limited to 1080p at 30fps[/QUOTE][QUOTE]
Although the new Rapsberry Pi 3 does not have H.265 decoding hardware, the OSMC project can now decode these videos in software, due to the more advanced CPU architecture:
The new BCM2837 is based on 64-bit ARMv8 architecture is backwards compatible with the Raspberry Pi 2 as well as the original. While the new CPU is 64-bit, the Pi retains the original VideoCore IV GPU which has a 32-bit design. It will be a few months before work is done to establish 64-bit pointer interfacing from the kernel and userland on the ARM to the 32-bit GPU. As such, for the time being, we will be offering a single Raspberry Pi image for Raspberry Pi 2 and the new Raspberry Pi 3. Only when 64-bit support is ready, and beneficial to OSMC users, will we offer a separate image. The new quad core CPU will bring smoother GUI performance. There have also been recent improvements to H265 decoding. While not hardware accelerated on the Raspberry Pi, the new CPU will enable more H265 content to be played back on the Raspberry Pi than before.[/QUOTE]
Miki_ (162)|2.3.2016 13:38
Diky KamliZ. Právě, že jsem to taky předtím "guglil", ale všude to psali nejednoznačně, tak jako v tvém druhém příspěvku ;-)
KamilZ (10277)|2.3.2016 13:42
Tak alespoň už víš, jak to (snad) je. Na 4K H.265 to zcela jistě nemá, pouze na 1080p@30, možná, možná to časem nějakou optimalizací vytáhnou na víc FPS, ale moc tomu nevěřím, ten SOC na to nemá.
jaudak (176)|4.3.2016 12:18
Dvojka mi frčí ok a balíček s trojkou už na mě čeká v úložence. Cestou z práce vyzvednu a o víkendu budu testovat, tak pokud někoho bude něco zajímat .... :)
Pytkin (7947)|5.3.2016 00:29
Napis , ci mas pocit , ze to je sviznejsie , alebo nieco take ..
sanchez13 (1071)|5.3.2016 02:55
floooo (1)|22.3.2016 14:12
Zdravím nainštaloval som na raspberry Pi3 OpenELEC s Kodi.
Kodi funguje bez problemov. Ale ked si dám do raspberry usb kluc s filmom (.mp4 720p/1080p) tak video seká. Myslem som, že gpu by to mal bezproblemov stíhať (teda tak som cital). Je treba doinštalovak kodek alebo nieco take ?


ďakujem za rady

[hl]mod KZ:[/hl] přesunuto, nezakládej zbytečné nová témata
KamilZ (10277)|24.3.2016 09:19
[HL]Jak bootovat RPi z NAS[/HL]

http://superveci.cz/blog/zrychlete-sve-rasberry-pi-a-zapomente-na-otravne-a-pomale-sd-karty


PS: Tuším, že tdlmarek psal, že to má rozběhané
tdlmarek (1566)|24.3.2016 10:03
[QUOTE=KamilZ;521653]PS: Tuším, že tdlmarek psal, že to má rozběhané [/QUOTE]
Ja ze sítě bootuju NUC a používám NFS (je to trochu flexibilnější než pevně daný iSCSI lun, který pak v jeden moment může využívat pouze jedno zařízení). Ale tenhle návod specifický přímo pro RPi je super v tom, že to v GUI vykliká i technicky méně zdatný uživatel. Já rozhodně doporučuji, netboot je cool :)
puschpull (921)|31.3.2016 14:13
Zeptám se zkušenějších.
(Nikdy jsem zatím RPi neměl.) Pokud bych si chtěl pořídit nový přehrávač pro audio, který funguje na ethernetu, na domácí síti se dá mobilem přes wifi ovládat (bez nutnosti připojení k TV) a bude umět přehrávat hudbu ze sdílených složek na datovém úložišti na domácí síti.
Našel jsem si toto:
http://rpishop.cz/kategorie/301-raspberry-pi-3-vyhodna-sada-krabicka-onenine-pruhledna.html
http://rpishop.cz/raspberry-pi-prislusenstvi/159-dac-audio-modul-pro-rpi-b-rca-verze.html
http://rpishop.cz/raspberry-pi-prislusenstvi/174-hifiberry-krabicka-transparentni.html
Tohle by mi mělo stačit? Co ještě k tomu budu potřebovat za HW a hlavně SW?
Děkuji
tdlmarek (1566)|31.3.2016 14:50
[QUOTE=puschpull;521871]Tohle by mi mělo stačit? Co ještě k tomu budu potřebovat za HW a hlavně SW?[/QUOTE]
Hardware by měl stačit tak, jak jsi to vylistoval. V softwaru jsou možnosti nepřeberné - celé si to zkonfigurovat sám na obecném linuxu (Raspbian), využít některou z distribucí zaměřených přímo na audio (čti např. tady), nebo případně zůstat i u obyčejného OpenELECu (i když ten na hudbu není primárně zaměřený). Většina těch linuxových řešení spoléhá na přehrávání a vzdálené ovládání přes MPD - Music Player Daemon. Ovládací aplikace je pak dostupná snad na úplně všech platformách.

Mě osobně však v tomto segmentu zaujal spíš Chromecast Audio. Sice to není otevřené a univerzální - člověk je uvázán k DLNA, připojení k síti pouze přes Wi-Fi, pevně daný hardware i software, aj. Ale prvotní zkušenosti uživatelů jsou vesměs více než pozitivní.
puschpull (921)|1.4.2016 07:26
tdlmarek: děkuji.
Trochu ještě upřesním použití. Stavěl bych to hlavně na stereofonní audio z úložiště v jiném PC na domácí síti. Tedy MP3, FLAC, WAV. Zdroj bude zpracovávat kvalitní stereofonní zesilovač a velké reprosoustavy.
Ovšem připojení k TV a možnost přehrát filmy (AVI, MKV, MP4, MOV, ...) bych příležitostně bral také. Se zvukem na těch cinch výstupech. Klasický downmix do sterea. To by měla ta moje konfigurace zvládnout také, ne? Předpokládám že maximum co bych potřeboval by bylo fullHD (1080p) a zpracování DTS zvukových stop. Ethernet mám 1GB, datový tok by měl umožňovat přehrávání bez trhání. Doufám (předpokládám), že toto RPi3 zvádla.
Druhá věc je, že si chci trochu "hrát" a toto řešení se mi líbí víc než koupit Chromecast Audio ....
Ale jak říkám, nemám s tím (RPi) zatím naprosto žádnou praktickou zkušenost, jen něco málo přečteného.
tdlmarek (1566)|1.4.2016 07:52
Jasně, tak pokud trváš na přehrávání přímo přes Windows sdílení a zároveň bys rád i občasné video, potom to ty možnosti opravdu redukuje pouze na to RPi a namísto audiofilních distribucí buď ověřený OpenELEC, nebo obecný linux, který si nakonfiguruješ sám.

Všechno by mělo fungovat tak, jak popisuješ. Pokud ti jde opravdu o to "hraní si" a primární využití je stále to audio, vyrazil bych asi tou cestou Rapbianu a na něm nainstalovaném MPD. Vlastní Kodi zde samozřejmě můžeš mít také, ale bude to normální aplikace, kterou ručně spustíš pouze tehdy, když se budeš chtít na nějaké video podívat. Věci jako downmix do sterea a decoding DTS jsou samozřejmost, nad tím se u "HTPC" nikdo ani nepozastavuje.
puschpull (921)|1.4.2016 08:47
tdlmarek (1566)|1.4.2016 09:48
Ano. Nicméně ten druhý návod popisuje instalaci nejen služby MPD, ale i vlastního operačního systému, zde Arch Linux. Takže potom neřešíš ten Raspbian.
Dawer (6)|17.4.2016 19:01
Ahoj, zaujal me RPI3 jako multimedial k domácímu kinu. Chci se jen zeptat, když chci 5.1/DTS zvuk z RPI , které je připojené přes HDMI k receiveru, ješte připojit Hifiberry digi+ (optika) nebo to zvládne všechen zvuk po HDMI. Někde jsem četl že to vícekanálový zvuk degraduje. Ale nevím jestli i s tim Hifiberry nebo že to nestiha RPI
KamilZ (10277)|17.4.2016 19:48
RPi nemám a teď spekuluji. Bude záležet i na tom, čím přehráváš. Předpokládám, že KODI podporuje bistream, takže se RPi ani dekódováním vůbec nemusí zdržovat a tuto starost vezme AVR. Naopak, přes optiku, na rozdíl od HDMI, neprotlačíš Dolby TrueHD or DTS HD Master Audio.

PS: HifiBerry je pro netopýry, co mají zesilovače s Line-IN, nebo pro Ty, kteří nemají AVR s HDMI.
Dawer (6)|17.4.2016 20:07
Co myslíš tím čím přehrávám? Teď jedu z ext. HDD zapojeného buď v TV nebo BR přehrávačí (bohužl už je víc filmů, které nedokažou nepřehrat). oboje spojené s AVR pioneer VSX-521. Repro použité ze staré hifiny 5.1. žádný zázrak, ale prostor slyšet je. Chtěl jsem to vyřešit před objednáním, ale možná bude rozumné koupit jen RPI3, vyzkoušet a když nebude stačit tak i hifiberry.
KamilZ (10277)|17.4.2016 20:08
No přece SW, viz zmínka Kodi :-). To na rozdíl od BD musíš řešit, protože RPi je pouze holý počítač :-)
tdlmarek (1566)|17.4.2016 20:29
[QUOTE=Dawer;522287]Chtěl jsem to vyřešit před objednáním, ale možná bude rozumné koupit jen RPI3, vyzkoušet a když nebude stačit tak i hifiberry. [/QUOTE]
HiFiBerry se používá pouze pokud chceš kvalitní analogový výstup (u RPi opravdu nestojí za nic), nebo vyžaduješ S/PDIF (optika/coax), které na holém RPi není. Pokud využiješ HDMI, tak ti HiFiBerry nepřináší vůbec nic, žádný posun v kvalitě, ani ve funkcích.
Dawer (6)|17.4.2016 21:26
Jo tak KODI, jako prehravac. chapu :) ... a marku díky za vysvětlení. takhle jsem to potřeboval vědět. stručně a jasně.
Marek_Norway (38)|7.5.2016 10:48
Ja som nakoniec skoncil pri rpi2 s osmc (rpi3 uz je na ceste), k nemu mam pripojeny externy hdd wd my passport 1tb a som maximalne spokojny...chcem sa podelit o par poznatkov, ktore mozno niekomu pomozu...urcite odporucam zaplatit si kodeky mpeg-2 a vc-1, stoja par drobnych, ja som mozno aj zbytocne objednal rpi3, nakolko pri prehravani jedneho filmu som spozoroval sekanie, myslel som, ze rpi2 uz nestiha, tak som nasledne objednal rpi3, no na druhy den som si zaplatil spominane kodeky a cuduj sa svet, sekanie bolo prec :)...osmc oproti openelecu preto, ze napr. uz len pri spominanych kodekoch staci v nastaveniach zadat licenciu, restartovat rpi a je to, netreba to pracne dopisovat do configu...s max_usb_current=1 tusim takisto, tento som ale ja este dopisoval cez putty...dalsi uzitocny poznatok je ten, ze aj ked sa vam vo windowse v sieti zariadenie nezobrazi, staci hore do kolonky kde manualne zadavate cestu, zadat \\osmc (pripadne \\openelec) a cuduj sa svet, rpi sa krasne zobrazi (co som sa ja nahladal na internete riesenia, preco mi rpi zmizlo zo zoznamu sietovych zariadeni, niekolkokrat som dokonca preinstaloval cely openelec aj osmc, pomohlo na chvilu, potom zase rpi zmizlo...). Jedine, co sa mi zatial nepodarilo nastavit, je cielova zlozka pre ukladanie filmov pri stahovani cez sdilej.cz manazera, toto suvisi prave s tym nezobrazenim sa rpi v sieti vo windowse...tak fungujem tak, ze najskor film stiahnem do notebooku a potom ho prekopirujem na externy hdd rpi...inak dalsia zaujimavost, pri sledovani filmu z externeho hdd nan mozem kludne kopirovat filmy z notebooku a vobec to neovplyvni prehravanie filmu, ale to uz je asi vec hdd, alebo? V kazdom pripade som max spokojny a vsetko to stalo do cca 120 eur (to uz pocitam aj hdd, externy zdroj a krabicku na rpi).
marko65 (193)|6.7.2016 14:51
Ahojte, potrebujem poradit. Mam rpi2 v obyvaku a kedze dcera casto pozera a blokuje nas, chcem jej kupit do izby rpi3.Problem je v tom ze tam mame stary 10 rocny LCD bez hdmi a vga. Premyslal som kupit hdmi to scart adapter cez ebay napr tento:

http://m.ebay.co.uk/itm/1080P-HDMI-to-SCART-Video-Audio-Converter-Adapter-For-HD-TV-DVD-Box-New-SF-/122035209850?nav=SEARCH

len neviem ci to bude fungovat. Este som premyslal nad dvbt tunerom, ktory, ma vstup vystup hdmi aj scart, napr. tento:

https://m.alza.sk/evolveo-alpha-hd-d2355580.htm?catid=18856849.

Ale tiez neviem ci to bude fungovat.
Model TV je TX- 26 LX50P.

Vopred dakujem za rady.

Marko
marko65 (193)|7.7.2016 21:18
Poradili mi inom fore, nevedel som ze rpi audio vystup je zariven aj analog video vystup. Takze staci obycajny kabel jack - 3x cinch a rpi pojde aj na crt
Pytkin (7947)|7.7.2016 22:59
Ten kompozitny vystup z RPI bude ale dost zly .. s tym pocitaj ..

Vsetky HDMI na analog prevodniky co som skusal , maju dost tragicky obraz .. Ale skusal som ich (asi 5) , tak pred 4mi rokmi .. mozno dnes uz dakto robi aj daky slusny ..

NO a ten DVB-T settopbox ma HDMI vystup .. nie vstup .. Je nepouzitelny na to co chces ..
marko65 (193)|8.7.2016 11:02
Pytkin, islo mi len o to, aby dcera mohla pozerat v izbe, ten kompozitny vystup mi postacuje.Telka je stara, neocakaval som nejaku obrazovu kvalitu. Hlavne ze to ide.Vcera som jej to nainstalovat a da sa na to pozerat, jej to staci :-)
Pytkin (7947)|9.7.2016 01:12
marko : jasne .. potom je vsetko OK :)

---------- Doplněno v 01:12 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 01:12 ----------

BTW : neni tu dakto , kto programuje Raspberry PI ? potreboval by som nejaky player naprogramovat ..
KamilZ (10277)|8.9.2016 16:32
Dnes je zdarma tato kniha (nečetl jsem):

[HL]Raspberry Pi Media Center[/HL]


Imagine controlling your TV with your smartphone, dynamically streaming content that you have on various devices across your home, as and when you want. Raspberry Pi Media Center will show you how to configure the complete experience using readily available and accessible tools, so that you too will soon be enjoying your media from the comfort of your own sofa. With this practical guide, you’ll discover how you can transform your Raspberry Pi into a powerful media center. Using Raspbmc (based on the XBMC distribution), you'll be shown how you can deploy and configure your own media center, including coverage of all the essentials from controlling your device with a TV remote or smartphone, to the creation and customization of your very own media library (including the conversion of any existing collection). You'll even be able to stream multimedia from your devices or directly from the Internet!

https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning#
Martinez1 (55)|24.5.2017 10:44
Ahojte.
Očaril ma program KODI a jeho možnosti + Raspberry Pi 3 Model B 64-bit 1GB RAM.
Tu ma na druhú stranu zaráža teplota samotného Raspberry Pi 3.
Už som chcel objednať toto :
http://rpishop.cz/komplety/533-libreelec-kodi-komplet-se-zvukovou-kartou-hifiberry-digi.html

Nemá niekto skúsenosti s teplotou rasberry Pi 3 + HiFiBerry Digi+ a pasívnym chladičom ak to bude v jednej krabičke?
Neexistuje niečo ako toto :
https://www.banggood.com/Acrylic-Clear-Enclosure-Case-BoxCooling-Fan-For-Raspberry-Pi-3-p-1129211.html?rmmds=category
na komplet s hifiberry?

Do začiatku to chcem používať na pozeranie filmov z Stream cinema.
Ešte jedna otázka - ako riešite vypnutie RPI - kábel s vypínačom, aplikácia do tel. odpojením od siete..?

Dík.
Miki_ (162)|24.5.2017 11:22
[QUOTE=Martinez1;530725]Ešte jedna otázka - ako riešite vypnutie RPI - kábel s vypínačom, aplikácia do tel. odpojením od siete..?[/QUOTE]

Jedno z řešení je použití přepěťovky typu master/slave ;-)
jito (999)|24.5.2017 17:27
Martinez-mám sestavu stejnou o jaké uvažuješ-RPI3 a Hifiberry
teplota v klidu 53, v zátěži přehrávání FHD videa z Stream Cinema 56,mám nalepené 2 pasívní chladiče
RPI napájím z USB v TV-tedy vypínám na tvrdo.Za víc než rok,jsem neměl ani jeden problém při tomto způsobu vypínání.
Martinez1 (55)|25.5.2017 10:18
[QUOTE=jito;530740]mám nalepené 2 pasívní chladiče[/QUOTE]
ďakujem za odpoveď - potešila :-)
vieš sem dať foto, kde sú nalepené - máš to v HiFiBerry univerzálnej krabičke?

[QUOTE=jito;530740]RPI napájím z USB v TV-tedy vypínám na tvrdo[/QUOTE]
aj tohto by som poprosil fotku.
jito (999)|25.5.2017 14:10
Celkový pohled,upravený USB kabel s doplněným vypínačem.

Upravená krabička

Hifiberry

Chladiče
Stranger007 (5)|27.10.2017 09:36
Ahoj,
utáhne Raspberry Pi 3 obsah full HD ve 3D?
(Například 30GB stream?)

A ještě dotaz ohledně vypínání. Všude se doporučuje RPi nevypínat. Co se může stát, pokud ho budu vypínat? Použil bych napájení usb z TV, které se vypíná.
Martinez1 (55)|27.10.2017 10:29
[QUOTE=Stranger007;532248]Například 30GB stream?[/QUOTE]

treba na to internet...

[QUOTE=Stranger007;532248]Všude se doporučuje RPi nevypínat.[/QUOTE]

pozri sem a študuj...
http://www.xbmc-kodi.cz/
KamilZ (10277)|27.10.2017 11:11
[QUOTE=Stranger007;532248] utáhne Raspberry Pi 3 obsah full HD ve 3D? (Například 30GB stream?)[/QUOTE]
Velikost je zcela irelevantní.
Stranger007 (5)|27.10.2017 11:36
Díky za odpovědi, nicméně se zkusím zeptat jednoduše.
Zvládne RPi 3 full HD 3D obsah? Ano/Ne
KamilZ (10277)|27.10.2017 11:43
Tak ještě odpověz, co přesně si představuješ pod "Full HD 3D", protože standardně nic takového neexistuje a nemyslím si, že by přehrávalo frame packed formát (ale možná ano, to nevím, jen se mi to nezdá).
Stranger007 (5)|27.10.2017 11:55
Mám na mysli třeba bluray rip filmu ve 3D.
vivid.sk (11472)|27.10.2017 12:40
Co je to bluray rip filmu ve 3D ?


Treba to presne definovat:
1) - bud je to rip (re-encode) Half OU alebo Half SBS cim je to vo vysledku klasicky 1080p film, so "stretchnutym" 1/2 obrazom pre kazde oko
2) - je to remux a vtedy moze ist o MVC v kontajneri mkv, alebo aj full BD ISO. Tu ide vzdy o plne rozlisenie, ako v originale bez straty kvality.
3) - a este tu mame velmi malo rozsireny Full SBS Rip, ktory patri do prvej skupiny, cize plne rozlisenie pre kazde oko, ale vo vyslednom rozliseni suboru (povedzme) 3840x1080.