Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Projektor <-> plátno 3-3,5m

budulinekcz (4)|22.2.2016 13:19
Ahoj,
chtěl bych se obrátit na místní komunitu s prosbou o radu, resp. zkušenost. Toto je je plánovaná dispozice obýváku, plátno bohužel nemůže být přímo na zdi, bude před ním muset být ještě telka (tzn. buď odstup ode zdi nebo zavěšené na stropě - 20cm?), z druhé strany pak ještě další odstup kvůli sedačce.
- Jaká je ze zkušenosti v těchto podmínkách reálna vzdálenost čočky od plátna?
- Na jakou uhlopříčku pak můžu promítat?
- Je třeba nějaký special projektor s kratší projekcí, resp. na kolik takováto sranda přijde?¨)

Celkově mi jde o to zhodnotit, zda má cenu řešit projektor + plátno + úpravy stropu (kabel, elektřina, stahovací plátno) nebo se na to vykašlat a radši koupit nějakou větší telku. Mám zkušenost z minulého doupěte se 110 plátnem, ale tam byl pro projektor mnohem větší prostor.

[ATTACH=CONFIG]32664[/ATTACH]

Díky za postřehy,
M.
proj.png
RoPo (6061)|22.2.2016 13:41
[QUOTE=budulinekcz;520928]
- Jaká je ze zkušenosti v těchto podmínkách reálna vzdálenost čočky od plátna?
[/QUOTE]
Záleží jakou uhlopříčku chceš a hlavně jaký projektor chceš. Protože každý projektor má uhlopříčku vs. projekřnční vzdálenost jinou.
Také záleží jestli budeš promítat s projektorem umíštěným u stropu nebo kdekoliv od země.

[QUOTE=budulinekcz;520928]
- Na jakou uhlopříčku pak můžu promítat?
[/QUOTE]
Záleží na vybraném projektoru a s tím související vzdáleností, kam jej usadíš a nastavíš.

[QUOTE=budulinekcz;520928]
- Je třeba nějaký special projektor s kratší projekcí, resp. na kolik takováto sranda přijde?¨)
[/QUOTE]
Nyní je větší výběr v projektorech s kratší projekční vzdáleností. Dříve to bylo obráceně.


Na projekční vzdálenosti, uhlopříčky a modely projektorů koukni např. sem.
Na 3,5 m bych pokukoval po TV nyní 65" a později 80+. Projektor bych neřešil. Nehledě na to, že ten prostor na obrázcích mě připadá stísněný pro použití plátna a projektoru, který potřebuje ventilovat.

Já mám projektor kvůli pozorovací vzdálenosti 5m-11m. Na TV 65" standardně koukám z 3,5-4,5m. Upgradovat budu až budou normálně dostupné 80" a větší TV pod 100t. Pak projektor budu používat méně.
Karel72 (428)|22.2.2016 13:44
Ahoj,každý projektor ti udělá jinou uhlopříčku na určitou vzdálenost nejlepší mrknout na http://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm a zamýšlený projektor zadat a uvidíš.Můj panasonic pt-ae 6000 ze 3m udělá uhlopříčku 2,5m s použitím maximálního zoomu.Tak Ropo byl rychlejší než sem to dopsal tak ti odpověděl :-)Ropo já zase na projektor nedám dopustit ten obraz je proti tv bezkonkurenční a to mám doma panasonic plasmu vt serii která ma krásný obraz a těžko bych ted kdyby se na ní nedej bože něco pokazilo něčím nahrazoval ale projektor je projektor :-)
budulinekcz (4)|22.2.2016 14:45
Díky za rychlé odpovědi,
umístění jsem plánoval na strop. Řeším právě totiž, zda do stropu nechat udělat krky na kabel a zásuvku. Trošku jsem pohledal a našel tuto stránku s doporučením pro THX http://myhometheater.homestead.com/viewingdistancemetric.html , kde na 3,5m (a nevím, zda to s pohovkou nebude ještě míň :( ) vychází max 90", což už zase není takový rozdíl oproti 65 telce, kterou za cenu úprav, projektoru a plátna v pohodě pořídím (max vzhledem k šířce je asi 125) Problém je, jak si člověk jednou zvykne chodit do kina domů, tak se toho těžko vzdává:)
RoPo (6061)|22.2.2016 15:21
Právě proto píši, že na tak malý prostor bych projektor neřešil. Já koukám na plátno s uhlopříčkou 125" nejvíce ze vzdálenosti 4,5 m.
Ale jestli jej chceš, tak se koukni na klakulačku, co jsem posílal odkaz. Natažený krk/y pro HDMI kabel nebo dva HDMI kabely, dvojlinku (trigger nebo-li spouštěč) pro vyrolování/srolování elektrického plátna a přívod 230v zásuvky na stropě bych nechal udělat. Ale musíš nejprve vědět v jaké vzdálenosti budeš mít projektor posazen. U tak krátké vzdálenosti, kterou máš, bych asi dal projektor přímo na polici na protější stěnu u stropu. Tam bych tedy měl vyvedeny krky a 230V. Já mám 230V zásuvku ještě sólo ovládanou vypínačem u skupiny vypínačů (pro světla, sólo okruh s několika zásuvkami pro lokální lampy/zdroje světla). Projektor tak nemusí být trvale pod napětím.
Pokud toto budeš mít na protější zdi, tak pak znáš projekční vzdálenost. Odečti si hloubku projektoru a nějaké místo za projektorem od zdi. Podle této projekční vzdálenosti vybereš vhodné projektory.
Karel72 (428)|22.2.2016 15:57
názorné předvedení uhlopříček na videu http://www.obriobrazovky.cz/projektor-nebo-televize.html
RoPo (6061)|22.2.2016 16:32
budulinekcz: Tady si můžeš propočítat, jaká uhlopříčka nebo šířka plátna je pro tebe vhodná např. pro pozorovací vzdálenost 3,5m. Je to 80-100" (vzdálenost 2,8-3,5m). Podle toho tedy zvaž zda plátno ano, ři ne.
budulinekcz (4)|2.3.2016 17:00
Děkuji všem za odpovědi, vyřeším prozatím asi telkou na zeď a časem před ni možná šoupnu to plátno:)