Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

jaky format videa uprava v Davinci

maxima (134)|25.1.2016 12:00
Uvazuji o koupi nového fotaku Sony Alpha 7SII, dosud jsem tocil Canon EOS 5mark II. Sony ma několik rezimu,, který format je nejlepší z pohledu kvality pro FULL HD pripadne BD ??
•4K 3840×2160 pixelů XAVC S 100Mbps / 25p - cca 12400 kB/s (99 Mbps) tocit ve 4K a renderovat do 1920x1080 bude lepsi nez primo tocit v 1920x1080 ?
•4K 3840×2160 pixelů XAVC S 60Mbps / 25p - cca 7050 kB/s (56 Mbps)
•Full HD 1920×1080 pixelů XAVC S / 100p - cca 6650 kB/s (53 Mbps)
•Full HD 1920×1080 pixelů XAVC S / 50p - cca 6550 kB/s (52 Mbps)
•Full HD 1920×1080 pixelů XAVC S / 25p - cca 6150 kB/s (49 Mbps)
•Full HD 1920×1080 pixelů AVCHD 28M / 50p - cca 3200 kB/s (25 Mbps)
•Full HD 1920×1080 pixelů AVCHD 24M / 50i - cca 2750 kB/s (22 Mbps)
•Full HD 1920×1080 pixelů AVCHD 17M / 50i - cca 2050 kB/s (16 Mbps)
•Full HD 1920×1080 pixelů AVCHD 24M / 25p - cca 2750 kB/s (22 Mbps)
•Full HD 1920×1080 pixelů AVCHD 17M / 25p - cca 2000 kB/s (16 Mbps)
•Full HD 1920×1080 pixelů MP4 / 50p - cca 3050 kB/s (25 Mbps)

Za druhe fotak umi rezim S-LOg 2 a 3. Jak nejlepe provedu grading, stahl jsem si free verzi od Davinci ma tam dokonce i funkci pro Sony fotak , pripada mi, ze zde je to nejlepší, ale mam problém kdy se graduje.
Zde mam 3 otázky s vice odpovedmi :
1. Natocim, spojim soubory (v cem?) upravim v Davinci grading exportuji (do ceho, kodek ?) ve vegasu striham a expertuji ven (do ceho, kodek ?)
2. Natocim, spojim soubory (v cem) , sestriham ve vagas exportuji do Davinci (jak, kodek?) graduji v Davinci a exportuji pro DVD nebo Bluray (jaky kodek?)
3. Striham a graduji ve Vegas (jak?)

Byl bych velice vdecny za jakouko-li odpověď, predpokladam, ze to někdo resi rad se podelim o jeho zkusenosti.
Maxim
Pytkin (7947)|26.1.2016 01:13
Snad nebudes farbit , to co si vystrihal ? Vacsinou sa to robi tak , ze mas material .. nad nim strihas .. Ak strizna ma problem , spravi sa proxy video (vacsina rozumnych strizni to ponuka pri importe) .. strizna vypluje supisku strihov a to natiahnes do Resolve a farbis ..
maxima (134)|27.1.2016 19:14
Pytkin, diky za odpověď. Vim, ze je to tezke odpovídat na amaterske dotazy, ale amater se chce priblizit vasim profi vystupum a nemá zkusenosti a cas se tim kousat když to nedela jako profik každý den.
Muzes prosim vysvětlit ?

1 jaky format při nataceni z tech uvedenych by si zvolil??
2. Slog3 ve strizne je placaty bez barev , takze barveni je nutnost, terminy proxy při importu soupiska atd. vůbec netusim o cem mluvíš.

Striham ve Vega 13 Pro, muzes strucny navod jak na to, pripadne nejaky odkaz kde bych nasel??

Predem dik.
Pytkin (7947)|28.1.2016 00:35
maxima : no to zavisi co ides tocit , kam to pojde (vystup ?) , atd .. ked chces farbit , je dobre tam mat co najviac informacii .. idealny je aspon 422 zaznam .. nie 420 .. z toho tvojho popisu neviem uplne co je co .. log formaty su fajn , ze zachytavaju vacsiu sirku farebnosti ..

ak tym vyrazom , ktore pisem , nerozumies , mozno by som sa netrapil s resolvom a ostal komplet vo vegase .. Vegas ma zakladne nastroje na farebny grading .. ono priznam sa , grading je veda .. kolorista je povolanie .. ked to mas robit seriozne ..
ai (2993)|28.1.2016 19:44
Maxima? Ja jsem kdysi na webu grafika rozchodil enkodovani na x264 pro Blu-Ray s tazatelem se stejnym nickem , jestli ji to byl ty, tak to uz urcite jsi venku z te amater kategorie. :-)
maxima (134)|30.1.2016 19:34
Universal no nazdar jak se mas. Je fajn ze jsi sis vzpomnel. Diky tobe mam nekolik super BD pro me to bylo tehdy vitezstvi a radost. No neblazni ted jsem prezbrojil. Tehdy to strilelo jen FULL HD a MOV soubory ale tady 4K navic spousty kodeku a kontajneru a k tomu aby se nepletlo SLOG 2 nebo 3 a jsem na zacatku. Jsem konzerva kdyz se neco naucim popisu si postup a pak leta podle toho delam a tim ze jsem amater se k tomu nemusim dlouho dostat zapomenu ale mam pak ten postup, prectu a jedu zase dal.
Tak ted Davinci SLog a 4K jak to dam dohromady. Musim zase najit postup pak napisu navod a nez vymyslej 8K bude ode me zase na par let pokoj tedy doufam. Nevis com s tim. Pytkin asi tusi co ho se mnou ceka tak se mu do toho moc nechce. Vim ze to vi, ale vystvetlovat to po sty nekomu kdo netusi chapu ze neni jednoduchy.
Jestli nekdo z vas bude mit trpelivost fakt budu rad.. Ale nevzdam to ani s tim Davinci, ai vi o cem mluvim. Proste to musim dat...

Maxim, jeste jednou zdravim fakt si me potesil

---------- Doplněno v 19:34 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 19:33 ----------

Pytkin vystup bude BD a DVD je to jen pro me, zadna studia proste domaci video,.vstup 420 je to furt jen fotak
ai (2993)|31.1.2016 03:35
Ja jen cekam az muj starsi Canon odejde, pak se take tesim na novou 4k kameru. Beru to jak to prijde, s kamerou vzdy preskocim nejakou jednu technologii a skocim az do te nasledujici. :-)

S tim DaVinci nemuzu konkretni nic za sebe, jen co si prectu.

Ono se to dela tak, ze do Vegasu nactes original clipy a strihas. Pokud nejde 4k strihat tak proxy. Na to bych si zrejme udelal sam nejaky Batch ve windowsu kde by mi to celou slozku preklopilo do nejakych 720p , treba mpeg2. Nasel bych slozku s tema klipama na nejakem disku, naprosto stejne pojmenovane jako ty 4k originaly. Ty 720p bych nacet do Sony Vegas a strihal. Po ukonceni strihu bych jednoduse vymenil ty klipy za originaly. Pak exportval nejaky lossless kodek a nacet do DaVinci. Pak zrejme zase export nejakeho lossless nebo co tam DaVinci ma a to enkodovat s pomoci x264.

Nebo Vegas ma proxy feature, ale to jsem zkousel snad kdysi davno, ani nevim ted presne jak to funguje. Vegas si vyrobi sam nejaky ty proxy videa a pak to nahrazuje az po strihu za ty originaly.

Toto se da delat pokud se video vzdy vyvazuje na bilou pri kazdem nataceni, tedy se to pak obarvuje do nejakeho tonu az najednou, po strihu. To je stara skola. Tak to delam. Ja klipy zasadne chci mit stejneho tonu z kamery, ne pak se to snazit zachranovat nejak zvlast po klipu. To jsou casove narocne pozadavky, ale dneska neni cas, proste se to vsechno strihne a ven s tim ...Ty zrejme myslis tak, ze bys ty klipy zvlast osetroval v DaVinci, jeste pred strihem, ale to se mi zda dost narocne a zbytecne slozite.

Z posledni doby na videohelpu , tak treba zde jeden rika, ze vlastne DaVinci uz se chova jaksi jako videoeditor, takze mozna, ze se da preskocit ten Vegas, dokonce maji jakousi free verzi (bohuzel ne na Linux, o to se zacim posledni dobou zajimat, co jede pod linuxem dneska).

Nebo zde , tak podle tema to na DaVinci tema/workflow nevypada, ale je to prave o tom, pokud to prectes, a tam prave diskutuje jeden, ktery temto vecem naprosto rozumi.
maxima (134)|31.1.2016 13:05
Ja taky chtel cekat ale kdyz jsem to mel v ruce a k tomu filmovy objektiv ktery ma na tele elektronicky zoom, 5 osa stabilizace a navic kontinualni zaostrovani.
Navic fullframe a cele to strcis do kapsy , obrazne receno ,tak jsem neodolal. Muj Canon EOS 5D mark II s objektivem 70-200 L zkus to tahat na dovolenou menit objektivy a stale ostrit a ostrit.
Proste ty nove masiny uz delaji bliz na video, takze proto uz jsem nechtel cekat a k tomu to 4K.

K tomu co pises tak presne rozumim, nekdy jsem to tak delal a funguje to. 13 Vegas uz si dela proxy sam,takze ten prvni postup uz neni nutny. Vymenil jsem hardware a zkousel to 4K a jede to jak SD material, Mam ted fakt masinu na Intel NVMi SD discich, takze strih uplne v pohode.
Strih Vegas, vystup lossles do Davinci (jestli to zchroupne to nevim), tam barveni a uprava Slog az sem je mi to uplne jasny Ted tedy finalni vystup bude z Davinci. Ale nevim jestli funguje frameserver do MeGUi. Jinak myslim ze to jede i na Linuxu neco o tom psali. Davinci neni primarne na strih i kdyz je to strizna ale spoustu veci neumi je to na zakladni strih a hlavne grading, ale ten zase umi fenomenalne.
Nebo jak presne mam renderovat v Davinci pro BD pripadne pro DVD, jaky vystup, mozna si to vyzkousej je to free , budes prekvapeny. ??
Jo a ted asi to nejdulezitejsi v jakem formatu a nastaveni by si tocil, viz ten uvod jake jsou moznosti. Vystup asi 1929x1080 25p ???? Nebo co navrhujes ?? Nebo 50p ???

Moc diky

Maxim.
maxima (134)|31.1.2016 13:30
to ai. Tak ten Linux umi jen placena verze takze muzes zkusit demo jinak 995 USD

https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/workflow
ai (2993)|31.1.2016 18:52
jj, exciting times, pred deseti lety podobne kamery s velkym snimacem , velkym rozlisenim byly tezke sci-fi, ... 10 let a jsou dostupne ... kdyz to porovname treba z pred 15 lety, kdy bylo in DV 720x576 a prokladanych high digital video tech ...

Co davat ven z Davinci prave resi ty vlakna na tech linkach co jsem poslal, davinci umi snad ProRes nebo nejaky lossless atd, frame server zrejme nepojede ani snad neexistuje na ten program, muzes zkusit google. Pokud se enkoduje 2pass tak pri tech casove narocnych efektech se vyplati exportovat lossless a to pak enkodovat pomoci x264. To plati i pro Vegas. Protoze se ty vypocty neprovadeji 2x. No a pri 1pass s x264 se to snad nejak prezije s tim intermediate videem, jak jsem rek nejaky lossless, cokoliv davinci nabidne a Megui nacte.
maxima (134)|31.1.2016 20:55
Jasne rozumim. Z Vegass lossles do resolve a z Davinci taky pak treba ten se natahne zpatky do Vegas a odsud uz vim jak X264, Koukal jsem ze ten resolve ma v nabidce primo uncompressed sablonu. Takze zatim OK. Jeste v cem tocit mas nejaky TIP ? Logicky by bylo tech 4K 3840×2160 pixelů XAVC S 100Mbps / 25p - cca 12400 kB/s. A vystup zase 25p.
Nebo je lepsi 50 p preci je to vic snimku a nebude to skubat, co myslis ??
Ty odkazy jsem jeste necet ale mrknu na to.
Maxim
Pytkin (7947)|1.2.2016 02:33
maxima : Resolve 12 uz je plnohodnotna strizna .. Mozno by stalo za to sa s tym pohrat .. A vypustit ten Vegas .. Konverzie medzi formatami su zbytocne , casovo narocne a zaberaju vela miesta .. Idealne je pracovat nad jednymi datami stale ..
maxima (134)|1.2.2016 12:34
to Pytkin, mas pravdu ze je idealni to delat v jednom, ale vis co to je zase hodin bloumani nez se něco jako amater naucis? Kdybych se tim zivil urcite, ale vem si, ze delam za rok tak 8 projektu kolem 30-40 min. Ten cas tomu obetuji a do supliku dam jeden 4Tb disk jen na ty nekomprimovany soubory abych zbytecne nevyuzival SSD a bude to.
Pro me je ten vynalozeny cas prave ten konicek a hlavne výsledek, proto chci mit co nejlepší, nejhezci, vystup. Vim kde mam limity, zvladnu to barveni, ale plnohodnotnou praci v resolve ne, zastavila by me v kreative nad osou , protože ve Vegasu uz si hraju s představami , resolve by mi daval limity, když něco budu chtit udelat netradicne nez jen pouhy strih.
Myslis, ze me navedes na ten zaznam v tom fotaku ?? V cem optimalne tocit ?
maxima
jarino1978 (8045)|1.2.2016 19:34
Ja by som to mozno trosku skomplikoval. Ja davam palec hore za adobe premiere, toto je struzna, ktora mi po roznych striznach asi najviac sadla. Ano, ma aj svoje musky. Plusy vsak prevazuju: siroka podpora formatov in/out, kvalitny koder, grading, podpora v/ s log, siroka podpora pluginov, presetov na farbenie... Co sa tyka tvojho vystupu zo sony, tak tu by som sa nebal len 1080p, v tvojom pripade 4k bude treba zvazit, na aky by bol ucel. Nepoznam tvoj rozsah, pokial by to bol klasicky rodinny zaznam, tak by som sa nebal 4k/25p. Vsetko zavisi od tvojich nametov.
Pytkin (7947)|2.2.2016 01:50
maxima : tie formaty fotaku absolutne nepoznam .. Ale pocitovo by som si vybral jeden z tychto troch .. Zavisi co ides tocit ..

•Full HD 1920×1080 pixelů XAVC S / 100p - cca 6650 kB/s (53 Mbps)
•Full HD 1920×1080 pixelů XAVC S / 50p - cca 6550 kB/s (52 Mbps)
•Full HD 1920×1080 pixelů XAVC S / 25p - cca 6150 kB/s (49 Mbps)

Hlavne by som skusil z kazdeho kodeku nahrat .. a skusit ci to otvori RESOLVE ..
maxima (134)|3.2.2016 15:34
Pytkin diky. Ty bys netocil ve 4K a potom konvertoval do FULL HD ?? Ty myslis rovnou FULL HD ?
Nebude konverze ze 4K kvalitnesji ??

Maxima
marko65 (193)|3.2.2016 16:04
Maxima, ten fotak je momentalne spicka na trhu, co sa tyka videa, podla mna rozdiel nespoznaz a vyhnes sa konverzii.Ja by som tocil vo fullhd 50 p. Ja tocim takto na panasonic gh3 a obrazovo je to parada.
maxima (134)|3.2.2016 17:22
to marko. No ono to asi stejne bude konvertovat, myslim, ze smart render v tomto pripade nebude ve Vegasu fungovat (asi). Minimalne standart BD je 1920x1080 prokladany, ja podle ai, stejne delal 25p a chodi to v pohode, ale tech 50p budu muset dostat do 25p, protože (nejspis) tech 50p Bluray prehravac nezvladne, nevim nikdy jsem nezkousel.
Takove ty pokusy natocit desitku videii v ruznych formátech a bitrate a potom konvertovat mam za sebou, po 2 hodinách uz nevim co je lepsi co horsi a jake je to vlastne video. Proto si to chci usetrit a poradit kdo vi co a jak. Ten fotak je opravdu super, nikdy bych nerekl ze pujdu do Sony, chtěl jsem zustat u Canonu, ale ty se stále zuby nehty drzi primarne u foto i když svou 5Dmark II otevreli video DSLR. Taky jsem zvazoval Panasonic, ale full frame zvitezil. Jak to 50p dostavas na BD ?? V cem strihas, jakou sablonu, zkus vice popsat proces vstup vystup.
Dik maxima
marko65 (193)|3.2.2016 22:15
maxima: ja tocim prevazne svadby a rozne eventy. Tocim so sonu fs 100 a s tym panakom. Vsetko natacam ako som pisal do full HD 50p. Zakaznikom davam prevazne bluray a dvd. Vo Vegase to konvertujem do sablony avc na 50i 21 Mbps a na DVD cez frameserver do Procodera. Ked zakaznik chce na flashku, tak to nechavam 50p a zabalim to do kontajnera mkv. Pises o domacim videu, ako som sa zmienil pred tym, staci ti uplne Full HD 50p. Mas pravdu, ze smart render nefunguje, ale ta kvalita sa konvertivanim velmi nestrati.

Ake mas k sony objektivy? Auto focus ide v pohode? Pozeral som rozne videa na youtube a musim povedat, ze ten fotak ma nadchol.
Pytkin (7947)|4.2.2016 00:31
maxima : konvertovat zo 4K je zbytocne mrhanie vykonom procesora ..
maxima (134)|4.2.2016 08:14
To marko65. Ty konvertujes 50p na 50i, tak to jsem teda nikdy nezkousel. Ja to nechal v 25p a BD chodil, co ziskam 50i. To DVD delam uplne stejne. To BD v MeGuia pak Ts Muxer.
No po pravde zatím rozbaleno ulozeno a chystam se na vypravu tak do 14 dni dam vedet, v ruce je to fakt pohádka.
Objektivy jsem nesetril mam jich vic, když uz tak uz, zoom 24-240 f nic moc, pak jeden 28mm ale hlavne jsem koupil ten filmovy 28-135 se zoomem svetelnost f4.
http://www.megapixel.cz/sony-fe-pz-28-135mm-f-4-0-g-oss
pak ještě 24-70 mm ale na ten filmovy se obzvláště tesim. Jen shanim vario ND na ten strasny prumer 95mm, který by byl trochu cenove normalni.
Zkus me priblizit to 50i to me zajima

---------- Doplněno v 08:14 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 08:12 ----------

to Pytkin. procesor mam ten nej a taktovany chlazeny vodou,tady nebude problém, když budu mit lepsi kvalitu nez rneder Full HD materialu. Ziskam něco navíc ??
Maxima
MONYS (460)|4.2.2016 16:13
To maxima:Jestli mohu také něco k tomu upscalingu něco říct, tak když budeš točit 4K tak výsledný materiál převedený do FHD bude vždy lepší a detailnější než klasické FHD.
marko65 (193)|4.2.2016 17:23
Maxima, mne sem tam pri 25 p kusalo, pri 50 i je to v pohode. Uz som si zvykol takto konvertovat. Pozri, ved si natoc 1 min. v 4K a taktiez vo full hd a potom exportuj zo 4k do FHD v niektorej zo sablon v 50p, 50i, 25p a urob porovnanie. Podla mna je zbytocne tocit v 4k ak planujes konvertovat do FHD.

Potom hod aj tu nejake ukazky. Zaujima ma hlavne lowlight s tym filmovym objektivom, autofocus a opticka stabilizacia.
RoPo (6061)|4.2.2016 17:49
Vždy má význam točit (prvotní záznam) v té nejvyšší možné kvalitě, co je pro daného jedince možná. Díky detailům, jasu, atd. Konverze dolů je to nejmenší. Jsem pro 4k s konverzí do FHD, pokud to je potřeba. Zároveň zachovat původní materiál nebo výstup uchovat také ve 4k. Pokud je požadována archivace.
maxima (134)|5.2.2016 00:52
to Monys. Ze ?? Také bych si myslel, ze to tak musí byt. Proc by to jinak inzenyri delali ?
Pytkin (7947)|5.2.2016 00:56
Tocit 4K a downscalovat do FHD nemusi priniest lepsi vysledok .. v 4K ma video vacsiu kompresiu ..detail bude viac rozmazany ..
4K toci s 99mbps , FHD (1/4 obrazu) v 49mbps .. Cize 4k sa 2x viac komprimuje ..

dalej v 4K nenatoci viac ako 25p .. atd atd .. Rychle dynamicke sceny budu lepsie v 50p .. podtocenie na 100p moze byt tiez niekedy super .. atd ..
ai (2993)|5.2.2016 03:35
Ani ne si myslim, kdysi , kdyz se objevilo HDV, tak take vetsina (i ja) byla na pochybach, zazoomovali jsne do videa a byl to des a hruza, pokud jsme to porovnali s DV avi, ale proste ten pocet pixelu a detaily to vynahradil. A take po zmenseni ty DVD byly neporovnatelne, pokud se to udelalo zpravne (resize v Avisynthu nebo VirtualDubu a pak enkodobvano tehdy nejlepsim Procoderem, dneska ale to je jedno, protoze ten original je progresivni, to zvladne dobre i videoeditor) pokud se to porovnalo s DVD, ktere bylo natocene jako DV avi. Pak po par letech jeste jak tu ostrost u tech HD kamer vylepsili, tak to uz bylo zdrcujici, ten rozdil. take tomto pripade to neni 4k telefon ale kamera, ktera ma full senzor. Oni v tech HD spotrebkach dotahovali skutecne rozliseni nad 800 radku pokud si vzpominam. DVavi , prokladane, kolik zaznamenali skutecnych radku?, i kdyby 500, a to nemluvim o NTSC kamrach, ty maji 480 jen teoretickych.
Saxel (2279)|5.2.2016 07:26
[QUOTE=Pytkin;520404] .. v 4K ma video vacsiu kompresiu ..detail bude viac rozmazany ..
4K toci s 99mbps , FHD (1/4 obrazu) v 49mbps .. Cize 4k sa 2x viac komprimuje ..
dalej v 4K nenatoci viac ako 25p .. atd atd .. [/QUOTE]
Vzhledem k tomu, že ve 4k točí jen 25p a ve FHD 50p, vychází ta komprese nastejno, ale co je podle mého podstatné, že při 25p ztratí plynulost. 25p je prostě málo a je nutné tomu přizpůsobit způsob natáčení...
RoPo (6061)|5.2.2016 08:50
[QUOTE=ai;520405]take tomto pripade to neni 4k telefon ale kamera, ktera ma full senzor.[/QUOTE]

Přesně tak. Proto nevidím důvod proč nepoužívat 4K, když tu techniku maxima má. Detail v záznamu by měl předčít zbylé negativa. Konec konců ať si maxima natočí 4k a FHD záznam. Pak ze 4K udělá kvalitní downresize a porovná výsledky.
maxima (134)|5.2.2016 09:25
Kluci, tak zkusim nasledujici. Udelam o vikendu nejake video ve 4K 25p rezim Super 35mm Slog2 a nasledne FHD v 50p, zkusim potom porovnat DVD materiál ve 25p po konverzích a dam vedet. Konverzi udelam ve Vegasu u obou stejne at mam také moznost stejného porovnani.
Asi jediny způsob jak to rozresit. S výsledkem se podelim.
To. ai, ty jsi na ty formaty a specifikace. Mam tam rezim 16:9 a rezim 3:2, s tim jsem se nesatkal, delal jsem vždy 16:9. Co znamena to 3:2 ?
To Pytkin, tvůj názor uz jsem také několikrát cetl, zkusim praxi jak vyse a uvidime.
RoPo (6061)|5.2.2016 10:18
3:2 je foto formát nikoliv videoformát. Pokud je nabízen i pro video, tak je to z důvodu, že primárně je stoj foťákem.
MONYS (460)|5.2.2016 13:20
maxima:Navíc pokud máš SONY SII tak máš výhodu stejně jako já u GH4 které mají nekomprimovaný výstupy HDMI 10bit 4.2.2, do budoucna dokoupit ex rec. ATOMOS NINJA 2 pro FHD recording nebo dražší pro 4K a můžeš nahrávat do RAW .ovšem to je už zase jen pro fajnšmekry kteří chtějí z obraz. kvality výstupu vytěžit maximum.Myslím že máš u SONYHO mít i přepínač do NTSC pak ti nic nebrání točit 4K 30P nebo FHD 60p tak jako to má GH4.Co ty na to?
marko65 (193)|5.2.2016 14:52
Monys, myslim ze nie len nekomprimovany raw, ale vseobecne 4k video je momentalne len pre fajnsmekrov. Ja tocim komercne uz dost dlho, takze viem posudit poziadavky beznych zakaznikov. Ked sa niekoho spytam, chcete to na flashke FHD 50p, tak mozno kazdy desiaty zakaznik vie odpovedat. Takze ludia poriadne nevedia ake su moznosti vo FHD, nie to este v 4k.

Maxima, mozeme mi tu polemizovat ci 4k akebo FHD, neviem ci vsetci diskutujuci vobec maju moznost porovnania, ja napr. ani nemam, ani neplanujem teraz sa venovat 4k vystupu, mozno tak za 2 roky. Takze nie je nad prakticku skusku. A potom mozes napisat svoju skusenost a tym poradis pripadne inym.
maxima (134)|5.2.2016 17:25
to Monys. Jo to jsem nevedel. Docela mala krabička, to by slo i v praxi, navod jsem ještě necetl, ale jestli je to tak, jak pises, tak za ty peníze to stoji . Zkusim az to rozchodim.
Vidis rozdil při 4.2.2 ?? Ne jen technicke udaje , ale očima?

To marko65. Marko jasne, ale jestli ted něco tocis a budes mit vse uz ted 4 K, tak za ty dva roky to muzes pouzit. Vim co me zase s universalem stalo za usili přes scripty delat z SD HD o kvalite nemusim hovorit. Je to vse o tom, ze dnes muzes mit materiál který uz v budoucnu bude standart. Vis jak to v naší sfere video je.

Maxima
MONYS (460)|5.2.2016 17:52
marko 65 :tohle vše já vím, ten kdo si točí jen pro sebe přírodu výlety si to natočí vždy tak jak chce .A samozřejmě lidi to chcou mít vše na DVD těm to je jedno jesti v SD nebo FHD hlavně že to má pro ně skvělý obraz.
Pytkin (7947)|6.2.2016 01:14
ai : porovnavas ale DV kodek a MPEG2 kodek .. To su dve rozdielne veci .. Maxima ale ide pouzivat v oboch pripadoch rovnaky XAVC kodek ..

---------- Doplněno v 01:12 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 01:10 ----------

[QUOTE=Saxel;520406]Vzhledem k tomu, že ve 4k točí jen 25p a ve FHD 50p, vychází ta komprese nastejno, ale co je podle mého podstatné, že při 25p ztratí plynulost. 25p je prostě málo a je nutné tomu přizpůsobit způsob natáčení...[/QUOTE]

Ak si spravne pozries , ja som porovaval 4k 25p a FHD 25p samozrejme .. kde bude proste FHD o polovicu menej komprimovane ..

---------- Doplněno v 01:14 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 01:10 ----------

[QUOTE=maxima;520409]Kluci, tak zkusim nasledujici. Udelam o vikendu nejake video ve 4K 25p rezim Super 35mm Slog2 a nasledne FHD v 50p, zkusim potom porovnat DVD materiál ve 25p po konverzích a dam vedet. Konverzi udelam ve Vegasu u obou stejne at mam také moznost stejného porovnani.
[/QUOTE]

To je totalny nezmysel .. Natoc 4k 25p a FHD 25p .. a tieto dve porovnaj ..
ai (2993)|6.2.2016 01:55
No ja hlavne myslel, ze maxima chce tocit v 25p, uz to, ze tocil v 25p asi znamena, ze vi jak na to (neni to jednoduche, musi se manualne nastavovat a pouzivat ND filtr atd.).

Ale ja osobne bych to opustil, tech 25p. 50p by se melo pouzit, uz kvuli pohodli, nekdy je treba tu kameru dat nekomu do ruky, nastavit "auto" a s tim 50p se kamerou muze mavat a nic se nezkazi. TIM padem : FHD je jedine reseni.

Zalezi jen na kazdem z nas jak se rozhodne. Muze se stat, ze se budu rozhodovat brzo podobne. Tezko nekomu radit. Nikdo nevime jak kdo toci, jaky ma cas a co toci. Rozhodne, pokud bych tocil video pro nekoho, tak 4k je zrejme blbost to natacet, nestoji to za to. Pokud nekdo prahne po takovem "film feel" tak 25p, ale je to nepohodlne to natacet. Ta kamera s full senzorem, ale nezaostruje vse, ma malou DOF, takze ten takovy "film look" se da i u 50p - delsi nastaveny cas, muze byt az 1/50, mensi DOF. Samozrejme to bude plynulejsi a ostrejsi detaily, ale presto. Tech 50p se mi zda jako reseni. Ta kamera FHD orezava ze snimace, nebo to vypocitava s toho vyseku, ktery ma na 4k video? Vyzkousej to atd.

Co se tyka enkodovani ja mam udelany batch skript, kde se nacte ten debug mode frame server avi , treba z Vegasu (nebo jakykoliv avi, treba lossless) a to enkoduje mp4 - H.264 (s x264 a CRF - 1pass) a AAC (Nero encoder). Je na to jen jeden batch file. Vsechno se nastavuje v INI souboru, parametry enkodovani, avisynth script atd. Na ruzne situace se pouzije jiny INI soubor (youtube, final video, pro tablet atd.), je to jednoduche, pokud by byl zajem tak bych to postnul. Totiz enkodovat specialne 4k nebo i HD ve Vegasu BEZ! CRF (constant rate factor) je trochu nesmysl. Loterie hadani jaky bitrate potrebuju. CRF to zaridi, nastavi datovy tok jaky je treba. Je to 1pass.
maxima (134)|8.2.2016 10:13
To ai a Pytkin, presne jak pise ai, několik let od doby HV40 tocim 25p, jasne cuka to, musim pomalu, svenk velmi opatrne, ale snaha toho film looku je primarni.
Dobra rada , nevedel jsem, zkusim FHD 50p s nastavenim1/50 zatím jsem mel nastaveno 1/100. Ted jsem dokoupil ND variable na všechny skla ceka me tech 95mm od B+W bez toho když je svetlo, bokeh nejde vůbec musíš mit vysokou clonu a tedy všechno ostry. Takze zkusim 4K ten vyrez jak pises to dela pak to dopocita, rezim super 35mm. Druhé video FHD 50p s nastaveni 1/50 tady bude změna.
Ai, ten batch script urcite jestli se podelis to bych byl moc rad. Predem diky.
Maxima
Pytkin (7947)|9.2.2016 01:32
maxima : a mas pocit , ze s 25p dosahujes filmovy look ? na HV40 ?
maxima (134)|9.2.2016 08:06
Pytkin, asi ne, ale byl to začátek cesty. Bylo jednodusi tocit normalne a nedělat si problémy, ale chtěl jsem se tomu priblizit. Za tu dobu jsem se naucil s tim 25p zit.
Samorejme jsem v te době netusil nic o clonách full framech a pod. Ale co jsem se naucil se mi ted hodi. O vikendu jsem tocil a musim priznat, ze tech moznosti ma tenhle fotak skoro nekonecno, zpusoby ostreni ruzne gamma nastaveni, je toho fakt hodne, takze zacina opravdovy boj s technikou.
Maxima
Pytkin (7947)|10.2.2016 01:05
maxima : jo to je super .. vzdy je lepsie , ked je nastaveni vela , ako ked nie su ziadne :)
maxima (134)|15.2.2016 10:41
to ai Na ruzne situace se pouzije jiny INI soubor (youtube, final video, pro tablet atd.), je to jednoduche, pokud by byl zajem tak bych to postnul. Totiz enkodovat specialne 4k nebo i HD ve Vegasu BEZ! CRF (constant rate factor) je trochu nesmysl. Loterie hadani jaky bitrate potrebuju. CRF to zaridi, nastavi datovy tok jaky je treba. Je to 1pass.

Mas pro me ten soubor ??

Diky
Maxima
Musko (149)|15.2.2016 19:00
Taktiež by som sa pripojil k žiadosti o spomínaný batch skript
ai (2993)|16.2.2016 00:01
Stahnete to z videohelpu, kde to mam ulozene: dmfs avi to mp4.zip 8.5 MB , po rozbaleni asi 2x vice, je treba mit nainstalovany Avisynh (jeste jsem se nedostal k tomu portable, i te instalaci Avisynthu by se tak dalo vyhnout, ale prozatim). Je tam nekolik INI filu, ktere muzete ignorovat a vytvorit si ten svuj, kde ty co tam jsou poslouzi jak maji vypadat. Samozrejme zalezi na tom avi , podle toho se prizpusobi ten avisynth script v tom INI atd. To co jsem tam dal bylo uz pred rokem, kdy jeden tazatel resil 2.7k a 4k output z Vegasu. Tak vetsina tech INI berou v pota ze original je nejake UHD rozliseni. Sami ted tusite, ze nejaky 2pass VBR nebo CBR je takove silenstvi, kde u fullHD se jeste dalo tipnout nebo nasadit CBR, ale uz u treba 4k resit nejake CBR je silene mrhani dat nebo 2pass VBR jako loterie pro average se jeste rozsiruje. Takze by se to melo enkodovat mimo videoeditor, pomoci CRF, v tom pripade Vegas. Ale ten zip neni jen pro Vegas, nacte kdejaky lossless , uncompressed, proste avi, to co nacte AviSource() v Avisynthu.

V tom nazvu je napsano dmfs, ale vpodstate je to na jakykoliv avi, ktery avisynth nacte.

Jinak ja zapominam co jsem uz napsal pred rokem, takze pokud by byl problem tak napiste, ja se podivam o co jde v tom pripade. Pokud neni jasne co ma presne byt v tom INI napr, ale je to celkem zjevne z tech prikladu.

Je to popsano doslovne jak na to hlavne v tomto prispevku na tom videohelpu. Pak jeste tady a tady. Strucne, ten signpost.avi (nebo avi) se ve windows browseru selectuje zaroven s vybranym INI filem (nezalezi na poradi) a polozi na ten _AVI_to_MP4.BAT . Take command line funguje, napr.
"_AVI_to_MP4.BAT" "some.INI" "signpost.avi"

vzor nejakeho ini souboru, pokud je pouzity 4k lossless nebo 4k signpost.avi z Vegasu na 1280x720 pomoci CRF a take AAC audio, vse do MP4:

[SPOILER]path_destination :C:\Destination
path_temp :C:\Temp
x264_variables :--crf 18 --ref 6 --tune film --vbv-bufsize 20000 --vbv-maxrate 20000
nero_variables :-q 0.5
delete_temp_folder :yes
mux_external_audio :no

napis Avisynth skript mezi tyto radky, ale bez radky s nacitanim klipu!
--------------------------------------------------------------
#ConvertToYV12(matrix="PC.709") #pokud to jde z Vegasu muze zde byt i tato radka
Spline36Resize(1280,720)

--------------------------------------------------------------[/SPOILER]
samozrejme Avisynth skript nemuze obsahovat tyto charaktery, s kterymi neumi batch skript pracovat: | & < > ^

Jeste k audiu, pokud chcete, aby ten vysledny MP4 mel audio (AAC), ktere generujete jinde predem, treba i ve Vegasu. Nastavi se v tom INI: mux_external_audio :yes
Skript pak hleda nejaky mp4,m4a nebo aac soubor , umisteny v te slozce, tedy je pripraven nejakym zpusobem predem. Toto audio se pak prida k tomu enkodovanemu videu. Jinak samozrejme se vyrobi audio z toho avi, tedy jeste lepe receno z toho avisynth skriptu, ktery se generuje.

Jinak zajimavost, v tom skriptu jsem resil i hledani chyb. Pokud ten INI file ma syntax chyby pro Avisynth skriptu, tak to napise radek, kde je chyba. Avisynth ma na to funkce, tak jsem to aplikoval. Aby ten skript proste jen tak nezpadnul, bez chyboveho hlaseni a nybylo by jasne proc vubec, pokud skript by byl spatny, tak se toho neni treba bat.

A jeste jednu specialitu tam mam, nekdy je treba enkodovat pres noc stejny signpost.avi, ale vicekrat, pokazde jinak, pokazde s jinym INI. Tak jsem to zohlednil, postupne se spusti ten BAT, pokazde s jinym INI file, kde podruhe to nahlasi, ze uz to bezi (signpost.avi se nemuze servirovat 2x najednou z Vegasu) a zepta se jestli chces vyckavat, tedy se to potvrdi (klavesou "y") a proste si skript pak kontroluje jestli uz ten prvni skoncil ( lepe receno, jestli ten signpost.avi uz neni systemem pouzivan) a pokud ano tak ten nasledujici script teprve pokracuje. Takze se muze enkodovat pres noc i vice MP4 (s jinymi parametry) z toho stejneho AVI. Tady by se mohlo aplikovat to predrenderovani audia, protoze nekomu po druhem spusteni stejneho signpost.avi z Vegasu uz nejde audio (musi se frame server zastavit a znovu spustit). Je to nejaky bug nebo co. Takze je mozne si jen rychle to audio predrenderovat do AAC ve Vegasu a nastavit mux_external_audio :yes do tech INI fajlu.
Musko (149)|16.2.2016 08:21
@ai
ĎAKUJEM.
Po prečítaní mám predsa len jednu menšiu otázku (možno hlúpu :) ).
Natáčam FHD (Canon HF G30) a teda vstupný súbor u mňa bude MP4 35MBps 1920x1080, kde výstupný (z Vegas-u) bude buď 1270x720, alebo originál FHD. Hlavne niečo použiteľné pre YT a na prehrávanie v domácich multimediálnych centrách.

Za vzor si zoberiem (asi) tento INI:
[QUOTE]path_destination :C:\Destination
path_temp :C:\Temp
x264_variables :--crf 18 --ref 6 --tune film --vbv-bufsize 20000 --vbv-maxrate 20000
nero_variables :-q 0.5
delete_temp_folder :yes
mux_external_audio :no

napis Avisynth skript mezi tyto radky, ale bez radky s nacitanim klipu!
--------------------------------------------------------------
#ConvertToYV12(matrix="PC.709") #pokud to jde z Vegasu muze zde byt i tato radka
Spline36Resize(1280,720)

--------------------------------------------------------------[/QUOTE]
Len mám otázku čo treba v ňom pre spracovanie FHD videa upraviť.


Ďakujem.
maxima (134)|16.2.2016 10:18
Ai, opet neuklamal, takze o vikendu je o cas postarano. Zkusim a dam vedet, musim priznat ze zatím moc netusim , ale v tom prispevku je to dobře popsano tak zkusim.
Ai, diky moc.
Maxima
maxima (134)|16.2.2016 14:58
ai. jestli jsem pochopil z tvého prispevku, nez zacnu.
1.Z Vegasu ulozim vystup z frameserveru do slozky, kde mam zaroven ten INI soubor.
2. To video z frame serveru vdr.avi spolu s tim INI souborem polozim na ten BAT (oba zaroven) soubor a mělo by to zacit. Proste mysi uchopim oba oznacene a vlozim na soubor BAT? Když mam zvuk tak také ten zvuk ??
3. BAT Vytvori slozku kterou zadam. Co presne zadavam pod nazvy path_destination nebo path_temp .??
Nebo ?? INI a BAT jsou pro me dve nezname, ale takto jsem to pochopil.
Maxima
ai (2993)|16.2.2016 16:35
[QUOTE=Musko;520741]
Len mám otázku čo treba v ňom pre spracovanie FHD videa upraviť.
[/QUOTE]
V tom INI je resize na 1280x720, pokud rozeberem x264 command line:
--crf 18 --ref 6 --tune film --vbv-bufsize 20000 --vbv-maxrate 20000
tedy se predpoklada, ze bitrat nebude vetsi nez tech 20000, proto buffers jsou tak nastaveny. Dal je tam ref frames 6, rozliseni neni full HD tedy to ref frames muze byt vetsi nez 4 pro 1280x720 (cim mensi rozliseni tak ref frames muze byt vetsi), fullHD (1920x1080) by nemelo mt ref frames vetsi jak 4, radsi i 3, --tune film je individualni volba, zachovava sum, nevim az jak to ma vyznam u domaciho videa, jde o ten ten "drobny" sum, pri exportu na youtube se tohle nemusi davat, protoze to akorat zvetsi velikost souboru a YouTube to stejne vsechno prejede svym kombajnem a i daleko vetsi detaily zahladi.
Ten resize na 1920x1080 se muze nechat i pokud je vstup 1920x1080 z Vegasu, protoze resize na stejnou velikost neni zadny resize.

Take u audia muzes zmenit bitrate na definitivni velikost a nepouzit quality enkodovani, treba 256kbps
Tedy pro fullHD out video muze byt:
[SPOILER]
path_destination :C:\Destination
path_temp :C:\Temp
x264_variables :--crf 18 --ref 3 --tune film --vbv-bufsize 40000 --vbv-maxrate 40000
nero_variables :-lc -cbr 256000
delete_temp_folder :yes
mux_external_audio :no

napis Avisynth skript mezi tyto radky, ale bez radky s nacitanim klipu!
--------------------------------------------------------------
#ConvertToYV12(matrix="PC.709") #pokud to jde z Vegasu muze zde byt i tato radka
Spline36Resize(1920,1080) # nebo LanczosResize(1920,1080) # pro ostrejsi vysledek

--------------------------------------------------------------[/SPOILER]
Pro youtube muzes vyhodit --tune film
ai (2993)|16.2.2016 16:55
[QUOTE=maxima;520751]ai. jestli jsem pochopil z tvého prispevku, nez zacnu.
1.Z Vegasu ulozim vystup z frameserveru do slozky, kde mam zaroven ten INI soubor.
2. To video z frame serveru vdr.avi spolu s tim INI souborem polozim na ten BAT (oba zaroven) soubor a mělo by to zacit. Proste mysi uchopim oba oznacene a vlozim na soubor BAT? Když mam zvuk tak také ten zvuk ??
3. BAT Vytvori slozku kterou zadam. Co presne zadavam pod nazvy path_destination nebo path_temp .??
Nebo ?? INI a BAT jsou pro me dve nezname, ale takto jsem to pochopil.
Maxima[/QUOTE]
1.ano , jmeno toho avi, ktere zvolis ve Vegasu bude stejne jako jmeno toho MP4 (zadne ceske znaky a podobne, jednoduche znaky a cisla pouze, batch script a avisynth je omezeny v totmto)

2.path_destination zvol adresar kam chces aby se ten MP4 ulozil
path_temp to zvol nejakou slozku, kde se ukladaji prozatimni soubory, pri vyrobe toho MP4, ta se stejne vymaze nakonec (pokud mas nastaveno delete_temp_folder na yes). Tedy ne primo ta slozka , ale druha pod ni, ktera se vytvori. Ja si ted davam pozor na to vymazavani. Vzdy se najde nekdo, kdo nastavi nejakou slozku, kde uz nejaka data ma, to by se pak vsechno, k prekvapeni uzivatele vymazalo, tak se to tak sichruje.

ten avi soubor muze byt kdekoliv v PC, ale momentalne nejsem jisty jestli ten INI musi byt v tom hlavnim adresari. INI radsi nech v tom adresari urcite. Tedy pak nemuzes ve Windowsu uchopit dva soubory, pokazde z jineho adresare, pouze z jednoho. Tak das to avi do toho stejneho adresare jako je ten INI.

command line pouziti:
Ale!, pokud bys pouzil command line, tak ten avi muze byt kdekoliv na disku, i jinem disku, tedy pokud bys pouzil treba nejaky velmi velky lossless nebo uncompressed avi, tak je to i zadouci (jiny, samostatny disk kvuli zrychleni a prehlednosti, neni zadouci mit velmi velke soubory na system disku).
Tedy napr. kliknes na start ve windowsu vlevo, dole, napises "cmd" (bez uvozovek) do te radky, kliknes na cmd.exe, objevi se ti okno s prikazovou radkou. Chytnes ten _AVI_to_MP4.BAT ve windows exploreru a pretahnes ho do toho cmd okna, udelej mezeru!, pak pretahni ten AVI, z exploreru (kdekoliv je v PC), stiskni mezeru zase! a pak pretahni ten INI file (znova netusim ted jestli muze byt kdekoliv, ja bych jej radeji mel v tom hlavnim adresari, kde ted je). Windows tusim od verze 7 ma drag&drop funkci s tim cmd oknem, velice prihodne. Tohle ti vlastne Vypise cmd line do toho okna i z cestami/paths. Takze to je zpusob jak mit cestu na ten AVI kdekoliv z PC. A stiskni "ENTER". Normalne rozjedes cmd line. Davej pozor jestli jsi vytvoril mezery mezi temi soubory. Pokud tam neni, musis vzdy kliknout predtim na to cmd okno, aktivovat jej, windows totiz mohl mit aktivovano jine okno pro tu chvili a ta mezera se tam nenapsala do te radky.

INI soubor neni zadna veda, klidne by to mohlo byt nazvano txt. INI extension je zvolena, protoze se to tak dela, je to text soubor kde jsou nastaveni, pokud se programuje. Normalne pokud se na nej chces podivat nebo jej vytvorit muzes vytvorit txt a pak jej zmenit na INI. Pokud ti windows INI neotevre, zadej normalne, ze jej chces otvirat s notepadem a je to.

BAT soubor je take jen skript, muzes na nej kliknout pravym a zvolit "EDIT" cesky snad "UPRAVIT", pak se ti otevre v notepadu a muzes jim projit nebo dokonce sam si to upravit. Nejsou to zadna tajemna EXE, v tom BAT (batch) skriptu kazdy muze videt, co to dela.
ai (2993)|16.2.2016 17:16
tak ted jsem si to zkusil, strcil jsem si avi a INI jinde nez do te hlavni slozky, polozil jsem je na ten _AVI_to_MP4.BAT (ten samozrejme musi zustat tam, kde je, potrebuje ty tools atd.) a vsechno fungovalo. Takze jsem to napsal zrejme, kde se zohlednuji vzdy i paths/cesty, jak pro avi tak pro INI.

jinak, chapu, ze ten ini s temi vsemi nastavenimi muze byt absolutni "no" pro nekoho, ale na druhou stranu, tam lze nastavit uplne vsechno pro x264 (H264) enkoder a nero enkoder (AAC) enkodery, jsou tam command line radky, tedy absolutne vsechno co ty enkodery mohou enkodovat a nastavit.