Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HD vs. UHD srovnání při příjmu pozemního DVBT

petruskin (305)|4.11.2015 19:34
Dnes jsem si v prodejně pozorně prohlížel při sledování signálu pozemního vysílání (kvalita rozvedeného signálu v obchodě samozřejmě na prd) obrazové podání na UHD a HD modelech různých značek. Dospěl jsem k překvapivému zjištění že při pohybu objektů (sport-koně -ČT sport HD) na hranách mnohem více fragmentovaly modely UHD. Celkové obrazové podání tak mnohem lépe vyznělo pro modely s full HD. Do dneška jsem se domníval že obrazovky UHD naopak umocní a pomohou potlačit tento neduh současných lcd led TV se kterým se výrobci dle mě téměř marně sanží vyrovnávat neustálým navyšováním frekvencí zobazování (a dopočítáváním obrazu) dnes už běžně přes 1000 HZ, a prodejci se chlubí jak dokonalý obraz toto navyšování přináší. Jaký na to máte názor?
RoPo (6061)|4.11.2015 19:41
[QUOTE=petruskin;517485]dnes už běžně přes 1000 HZ[/QUOTE]

Papir snese vsechno. Tomuto vubec never. Ten udaj informuje o necem jinem nez si myslis.
vivid.sk (11472)|4.11.2015 22:15
[QUOTE=petruskin;517485]....dnes už běžně přes 1000 HZ[/QUOTE]
To je klasicky marketingovy odrb.
Realita je taka, ze vsetky dnesne UHD TV pouzivaju 100/120Hz panely (vratane vlajkovych lodi). Pokial sa teda nieco medzitym neobjavilo a uniklo mi to. Na rozdiel od top FHD modelov, ktore skoncili v roku 2014, kde vyrobcovia svoje modely osadzali realnymi 200/240Hz panelmi.
petruskin (305)|8.11.2015 11:01
Ano s těmi Hz je to čistě marketing - dokonce údaje v tomto jsou od jednotlivých výrobců naprosto nesrovnatelné,:-) takže je tento údaj opravdu k ničemu. Překvapuje mě že v letošních modelech (jak výše psano) výrobci již reálné 200 Hz obrazovky nenasadili. Ten dotaz ale měl spíše směřovat k poznatku kdy paměťový efekt byl viditelnější u UHD tv při SD HD televizním signálu.
bastlir (3245)|8.11.2015 16:22
Mimochodem ještě mě nikdo nepřesvědčil, proč bych si měl pro příjem terestrialu kupovat UHD a vlastně i kvůli satu. Jak tu už mnohokrát bylo psáno, koupě TV je svým způsobem sázka do loterie, protože výrobci respektive "sestavovatelé" pro stejný typ TV používají panely od více výrobců a tedy i různé kvality. Rovněž porovnávat TV na prodejně nemá smysl, neboť tam prodavač dokáže svým nastavením z kvalitní TV udělat nekoukatelnou šunku a naopak z čínské TV udělat top model.
tdlmarek (1566)|8.11.2015 17:43
[QUOTE=bastlir;517658]Mimochodem ještě mě nikdo nepřesvědčil, proč bych si měl pro příjem terestrialu kupovat UHD a vlastně i kvůli satu.[/QUOTE]
Letos to ještě není tak markantní, ale nevyhnutelně to vede k tomu, že člověku bude UHD jednoduše "vnuceno" stejně jako smart funkce nebo 3D - pokud chce slušnější TV, tak je to prostě součást. Viz letošní line-up Panasonicu, kde podle dostupných informací už ve FullHD není ekvivalent k loni populární AS640, a bez ohledu na použité rozlišení se jako nejzajímavější kus ke koupi jeví CX700.

Toto není relevantní pro lidi, kteří aktuálně TV mají - tam opravdu není důvod měnit za UHD jenom kvůli UHD. Uvažuju o situaci, že někdo zkrátka nějakou TV kupovat chce/musí (protože stará odešla, apod.) a řeší jestli UHD ano či ne.

Momentálně jsme však v přechodné fázi, takže se potýkáme s nějakými dětskými nemocemi. Tak si např. já vysvětluju ten problém, co ve svém příspěvku nastiňuje tazatel - dnešní UHD zkrátka ještě nemají tak odladěné algoritmy nebo dostatečně silný harware, aby byly schopné uspokojivě zpracovávat o tolik víc obrazových dat. Naopak ve FullHD je to již léty prověřená rutina, takže může při stejném signálu dávat lepší výsledky.

Ale i přesto - pokud bychom se bavili výhradně o oblasti MCFI, tak to už i dnes pro poučeného uživatele nemusí být problém, pokud ty funkce stejně plánuje vypnout.
bastlir (3245)|8.11.2015 18:14
Já si vzpomínám, jak jsem svého času TV idiotsky vybíral podle 3D jenom proto, abych utratil nemalé peníze za brýle a později zjistil, že se stejně na to déle nedá koukat. Pominu-li technické pro i proti, nemohu stále přijít na to, co na terestriálu bych mohl v UHD sledovat, když většinou běží deset let staré materiály. A nějaké show či sport v UHD nemusím. Máš však pravdu, že je to diktát výrobců, aby si jaksi zdůvodnili ceny. Tak nějak mně to připomíná Microsoft a jejich prudění uživatelů. Jakým právem si např. dnes nemohu koupit PC s Win 7?! Za sebe: Kdybych si měl dnes kupovat novou TV, koupil bych si raději ve výprodeji levnou ale kvalitní FHD TV a hlavně neprohnutou.
keto (136)|8.11.2015 18:45
V současné době neexistuje jediný důvod na pořizování 4K UHD televize, s jedinou vyjímkou, pokud člověk nevlastní kameru nebo foťák , natáčející 4K. Ale i tak by to byl zatracený luxus. Do doby než budou na trhu ne desítky, ale stovky titulů v nativním 4K, dokud nebudou na netu ke stažení desítky až stovky filmů a dokumentů, do té doby nemá smysl 4K TV kupovat. Dávám tomu tak 5 let. Do té doby je možno šetřit.
bastlir (3245)|8.11.2015 19:20
Jo ... souhlas
Plutotype (717)|14.11.2015 16:21
@keto

Pôjde to rýchlejšie než 5 rokov. UHD TV platforma nie je len o rozlíšení. Keď si vedľa seba postavíš ten istý film na FHD TV ( REC.709, 8-bit, SDR, 1080p ) a vedľa toho UHD TV ( DCI-P3, 10bit, HDR a 2160p ), spotrebiteľ veľmi rýchlo pochopí, čo chce mať doma. Tým nechcem rozporovať pomalší posun v TV vysielaní, tam je problém v konektivite.

@petruskin

Rozlíšenie máme statické a temporálne. To druhé je dané z veľkej časti snímkovou frekvenciou, ktorá je už 100 rokov na úrovni 24fps u filmov, 50fps/60fps u TV vysielania ( a je navyše prekladané, aby sa ušetrilo na dátových nárokoch ). U FHD platformy ( FHD BD to FHD displej ) je subjektívne pohybová ostrosť lepšia, lebo "rozmazanie" je natívne priamo vo videu a nemáme žiadne zásadné artefakty, ktoré pochádzajú zo scalingu. Ak zoberieme FHD BD film a pustíme ho na UHD displeji, objekty budú obsahovať aj artefakty škálovania ( upscalingu ) videa na 2160p. A keď zoberieme horší obsah, s nižším dátovým tokom, tým viditeľnejšie budú artefakty na 2160p displeji a menej viditeľné na 1080p displeji. Ako má UHD TV z DVD kvality ( 576p ) vyrobiť niečo kukateľné, keď musí 15 zo 16 pixelov vyrobiť umelo? Preto ja osobne kladiem najvačší význam na maximalizáciu kvality zdroja a kvality škálovania. Riešenie temporálnej frekvencie existuje - potrebujeme natáčať obsah 120fps alebo 240fps a následne s ním ďalej pracovať.
Rock992 (42)|14.11.2015 16:44
Uplny suhlas s plutotypem. Mam UHD doma a ten rozdiel tam poznat co sa tyka rozlisenia a kvality vsetko zalezi od zdroja...
bastlir (3245)|14.11.2015 16:47
Tvůj optimismus teda moc nesdílím. Určitě nová technologie bude lepší jak ta starší. Jak v závěru sám píšeš, jde spíše o vysílaný materiál. Jenže ono není pro studio tak jednoduché přejít z FHD technologie (kamery, ...) na UHD. Ono to FHD není zase tak staré. Pokud si ale studio nové zařízení pořídí, musí se to projevit v cenách záznamu, a tedy nikde není psáno, že tyto ceny budou provozovatelé TV akceptovat. Takže to nejspíš stejně jentak neuvidíme. Také nechápu, proč bych měl svou FHD TV, se kterou jsem velmi spokojený, stavět vedle UHD a hledal rozdíl. Ten jistě najdu i u stejného typu. Takže znovu .... proč bych si měl dnes kupovat UHD TV?
vivid.sk (11472)|14.11.2015 17:12
[QUOTE=bastlir;517779]proč bych si měl dnes kupovat UHD TV? [/QUOTE]
Dnes je dovod len jediny. Zial preto, lebo vyrobcovia spickove FHD uz nerobia a nahradili ich UHD modelmi (t.j. pochovali ich v casoch ked dosahovali spickove vysledky za zaplatitelny peniaz pre vacsinu uzivatelov, ktori pozaduju takuto kvalitu).

Cenu UHD pojdu samozrejme dole, len treba pockat, nie kazdy ale moze/chce pockat, ak nutne potrebuje nahradit dosluhujucu TV dnes. Stale sa to vsak da riesit na dalsie 3 roky kompromisom a kupit nejaky s FHD modelov za menzi peniaz a po 3 rokoch obmenit.
bastlir (3245)|14.11.2015 17:19
Jo, to máš pravdu.
Jan10 (836)|14.11.2015 17:40
[QUOTE=Plutotype;517777]Ak zoberieme FHD BD film a pustíme ho na UHD displeji, objekty budú obsahovať aj artefakty škálovania ( upscalingu ) videa na 2160p.[/QUOTE]

Nemusí být pravda - některé TV dovolují zobrazit prostým zdvojením bez složitého scalingu - takže to pak vypadá jako by se člověk díval na obyč. FullHD
Plutotype (717)|14.11.2015 19:00
@jan10

1080p to 2160 nie je dvojnásobné rozlíšenie, ale štvornásobné. A každý algoritmus upscaling prináša artefakty, či je to bilinear, lanczos alebo pokročilejšie algoritmy. 2160p panel musí každý pixel upscalovať, ak je video na vstupe v nižšom rozlíšení.
bastlir (3245)|14.11.2015 22:33
Evidentně tu nedojde ke shodě mezi majiteli FHD A UHD TV. Nicméně by mě zajímala jedna věc. ... Když jsem byl v Alze v předváděcím centru a díval se tam na zaoblené obrazovky, ať jsem se díval odkudkoliv, vždycky jako ve zpětném zrcátku se mi tam něco odráželo, nejhůře však z jedné strany okna a z druhé osvětlení místnosti, což se u plochých obrazovek nestalo. Nechci tu dogmaticky tvrdit, že jsou zaoblené obrazovky na ho...no, ale spíš by mě zajímaly osobní zkušenosti někoho, kdo to doma má. Zatím znám jen jednu špatnou zkušenost člověka, kterému jsem dělal sat, ale to nemusí být objektivní.
bedo. (14)|15.11.2015 09:09
[QUOTE=Plutotype;517797]1080p to 2160 nie je dvojnásobné rozlíšenie, ale štvornásobné. A každý algoritmus upscaling prináša artefakty, či je to bilinear, lanczos alebo pokročilejšie algoritmy.[/QUOTE]
To nie je pravda, to, co popisuje jan10 pouziva napr. Apple pri "retina" displejoch, a ide naozaj len o nahradenie jedneho povodneho pixlu styrmi novymi s rovnakou farbou bez prepocitavania a teda aj bez straty kvality. Ze na to zatial neprisli vyrobcovia spotrebnej elektroniky je ciste ich problem. Samozrejme sa to da aplikovat len na celociselne nasobky, teda 2160=2x1080, resp. 3x720), inak hrozi aliasing...
Plutotype (717)|15.11.2015 12:01
@bedo

Ale takto nefunguje zobrazovanie obsahu na consumer grade UHD TV, myslím televízore. UHD TV má natívnu zobrazovaciu frekvenciu 3840x2160 a upscaling je automatický = nefunguje replikovaním pixelov ale prepočtom pixelov, aplikáciou sofistikovaného algoritmu.

@bastlir

Curved TV má výhody len pre displeje, ktoré majú problémy s pozorovacími uhlami. To platí v situácii keď užívateľ sedí v optimálnej pozorovacej pozícii a nastane imerzia z titulu obklopenia sa veľkým obrazom ( napríklad 105" a vačším ). Napr. odrody VA panelov v odchýlke 15-30 stupňov od priameho pohľadu na panel menia charakteristiky pre pozorovateľa. Ideálne riešenie? Veľký rovný OLED panel, ktorý z uhla mení obrazové charakteristiky len nepatrne.

Technológie na zníženie reflektívnosti filtra/skla existujú, ale zvyšujú cenu.
bastlir (3245)|15.11.2015 15:56
Takže de-facto je to pro ty, kteří si řeknou, je to něco nového, to musím mít. :-) Avšak v praxi to spíš vidím jako problém.
Jan10 (836)|15.11.2015 23:09
Třeba Lanczos (nevím co přesně používají) provede upscaling tak, že pochybuju, že někdo z patřičné vzdálenosti pozná jestli se na ten FullHD zdroj dívá na 1080p nebo na 4k televizi.
Vlevo zobrazení jako na 4k, vpravo jako na FullHD - můžete si vybrat ... já bych volil 4k, kvůli hladkým hranám, ale z přiměřené vzdálenosti je to úplně jedno ...
4k.png FullHD.png
Plutotype (717)|16.11.2015 08:57
@Jan10

Testovať UHD upscaling nie je tak triviálna záležitosť. Takmer každé lepšie zariadenie dnes vie upscalovať obsah na 2160p, ale každé používa iný čip a iný algoritmus. TV majú v sebe nejaké čipy, BD prehrávače, STB, AVR a MMT majú nejaké ( vačšinou také jednoúčelové - slabšie ). HTPC má grafickú kartu, ktorá môže byť integrovaná alebo môže byť aj 10x výkonnejšia. Každý výrobca pracuje s iným know-how a inak dbá na upscaling kvalitu ( to potom formuje aj cenu ).

Ja takéto testovanie upscalingu spravím ( snáď do konca roka ). Výsledkom ale budú 3840x2160 PNG súbory, ktoré budú môcť porovnať majitelia UHD TV ( na FHD dojde k downscalingu a nie je vidieť UHD pixely ).
bastlir (3245)|16.11.2015 16:46
Pánové mám dojem, že na to jdete příliš vědecky. Já se na to dívám pohledem člověka, kterému problematika kolem TV byla zdrojem příjmu. Beru to tedy s odstupem a pohledem obyčejného diváka, který TV kupuje podle ceny a velikosti. Někdy rád v prodejnách poslouchám tazatele/zájemce o TV a tam nějaké dotazy na přepočet opravdu nepadají. Kupodivu si často koupí TV s horším panelem, protože se jim obraz z tohoto panelu líbí více. Proto to také tak neprožívám a jakýsi algoritmus je mi opravdu šumák, protože stejně vždycky nejde o objektivní kvalitu TV, ale o subjektivní dojem a možnosti zákazníka. To znamená, že pokud zde nenastane diktát výrobců UHD TV, mimo nadšenců se do této technologie objektivně jentak někdo nepohrne.
Jan10 (836)|16.11.2015 19:22
Pro sledování všech detailů je potřeba FullHD sledovat z max. 1,5 vzdálenosti úhlopříčky.

Jedna věc mně není jasná - platí to i pro diagonaly? - když zobrazím na té obrazovce šikmou čáru - třeba jako ty adidas pruhy na Plutotypovi - rozeznám rozdíl v té zubatosti hran i na obrazovce s vyšším rozlišením?
Jinak řečeno - když dám vedle sebe dvě TV se stejnou úhlopříčkou, jednu FullHD druhou 4k a budu ten obraz sledovat z 1,5 vzdálenosti úhlopříčky - uvidím na té 4k hladší hrany, nebo od této vzdálenosti už budou obě TV vypadat stejně?
Plutotype (717)|16.11.2015 23:23
@jan10

https://en.wikipedia.org/wiki/Visual_acuity
http://carltonbale.com/does-4k-resolution-matter/

Ak pozerám na SD kanál, vidím rôzne artefakty z 2.5m na mojej 55" FHD TV. Banding, aliasing, ringing a macroblocking. A budem ich vidieť aj na UHD, lebo ich bude 4x toľko - vačšia armáda umelých pixelov. To, čo sa ty pýtaš je od človeka k človeku iné ale platí, že ak by som si ja kúpil namiesto 55" FHD TV 65", tak rovnaký SD obsah na aký som pozeral predtým bude z rovnakej vzdialenosti pre moje oči horší - artefakty budú vačšie a zreteľnejšie. Ak si kúpim 75" UHD TV a zostanem v rovnakej vzdialenosti, bude to ešte horšie, lebo TV upscaling musí SD upscalovať na 2160p a 15/16 pixelov bude umelých. Zase opakujem = zdroj signálu + kvalita upscalingu.
bedo. (14)|17.11.2015 01:21
[QUOTE=Plutotype;517904]Ak pozerám na SD kanál, vidím rôzne artefakty z 2.5m na mojej 55" FHD TV. Banding, aliasing, ringing a macroblocking. A budem ich vidieť aj na UHD, lebo ich bude 4x toľko - vačšia armáda umelých pixelov. [/QUOTE]
Mal si si kúpiť plazmu :) - vďaka ditheringu (nenašiel som výstižný sk/cz preklad), ktorý plazmy natívne používajú, sa artefakty do určitej miery maskujú. A to je len jeden z dôvodov, prečo SD obraz zvykne vyzerať na plazmách lepšie...
bastlir (3245)|17.11.2015 03:07
Vždyť plazmy se snad už ani neprodávají. Nebo jsem je aspoň neviděl. Nicméně pánové, dojde mezi vámi ke shodě, zda vůbec má dnes a za dnešních cen nějaký objektivní smysl kupovat UHD TV?
Karel129 (503)|17.11.2015 07:30
[QUOTE=Jan10;517900]Jinak řečeno - když dám vedle sebe dvě TV se stejnou úhlopříčkou, jednu FullHD druhou 4k a budu ten obraz sledovat z 1,5 vzdálenosti úhlopříčky - uvidím na té 4k hladší hrany, nebo od této vzdálenosti už budou obě TV vypadat stejně?[/QUOTE]
[QUOTE=Plutotype;517904]Ak pozerám na SD kanál, vidím rôzne artefakty z 2.5m na mojej 55" FHD TV. Banding, aliasing, ringing a macroblocking. A budem ich vidieť aj na UHD, lebo ich bude 4x toľko - vačšia armáda umelých pixelov.[/QUOTE]
Ja bych se zeptal na tuhle vec jinak, bude tam sice 4x vice umelych pixelu, ale na stejne plose, jak to tedy uvidim? Jak to budu vnimat? Teoreticky na UHD lepe, protoze ten jednotlivy "kaz" bude rozmelneny(fuj) do vice bodu. Ovsem prakticky, kdyz jsem to porovnaval v mnoha elektrach, tak pocitove je to lepsi na FHD. Samozrejmne stejna velikost i vzdalenost.
bedo. (14)|17.11.2015 07:42
[QUOTE=Plutotype;517841]@bedo
Ale takto nefunguje zobrazovanie obsahu na consumer grade UHD TV, myslím televízore. UHD TV má natívnu zobrazovaciu frekvenciu 3840x2160 a upscaling je automatický = nefunguje replikovaním pixelov ale prepočtom pixelov, aplikáciou sofistikovaného algoritmu.[/QUOTE]
Dnešné TV sú v podstate jednoúčelové počítače a aj upscaling je realizovaný softwarovo, teda nebol by problém detekovať na vstupe 720p, či 1080p signál a využiť pre ne "násobenie pixlov", ktoré je bezstratové (v zmysle prepočtu na UHD). Keď to pochopili u Applu, mohli aj inde, ale pravdu povediac to od "tradičných" výrobcov veľmi neočakávam, to skôr u "inovatívnych číňanov" typu Xiaomi. Inak tá "zobrazovacia frekvencia 3840x2160" až kole oči, prihováral by som sa za "rozlíšenie"... ;)
Jan10 (836)|17.11.2015 13:34
A to já si zas myslím, že je to lepší upscalovat (třeba lanczos) než ty pixely "duplikovat" - právě z toho důvodu, že třeba na tenise nebudou pak ty čáry zubatý. Můžete si zkusit každej na svým monitoru nebo televizi - vemte nějakej obraz s polovičním rozlišením a třeba v Irfanview ho zvěčte na dvojnásobek - je tam možnost "převzorkovat" - kdy se to upscaluje a možnost "změnit velikost", kdy se to pouze duplikuje.
Jan10 (836)|17.11.2015 13:46
Tady máte srovnání - asi je to na každým co se mu víc líbí. Akorát by tam musela být ta možnost ...

---------- Doplněno v 13:46 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 13:43 ----------

Podle mě ty "schody" na té síti budou viditelný i z větší vzdálenosti, než jaká se doporučuje jako minimální pro sledování danýho rozlišení ...
2.png 1.png
vivid.sk (11472)|17.11.2015 14:57
bedo> myslim, ze tento sposob nebude v praxi realizovany, pretoze upscaling algoritmy sa zlepsuju kazdou generaciou (sposob riesenia Apple = vyrobit z nudze cnost nepredpokladam). Myslim, ze pri sledovani z blizkej vzdialenosti by bol tento sposob vidiet (ergo rovnako, ako su vidno pixle, ak sa postavim pred moju 55" na vzdialenost 1-1.5 metra), takze je "mensie zlo" spravit upscaling, vysledkom coho je maksi obraz.
bedo. (14)|17.11.2015 16:16
[QUOTE=Jan10;517925]A to já si zas myslím, že je to lepší upscalovat (třeba lanczos) než ty pixely "duplikovat" - právě z toho důvodu, že třeba na tenise nebudou pak ty čáry zubatý. Můžete si zkusit každej na svým monitoru nebo televizi - vemte nějakej obraz s polovičním rozlišením a třeba v Irfanview ho zvěčte na dvojnásobek - je tam možnost "převzorkovat" - kdy se to upscaluje a možnost "změnit velikost", kdy se to pouze duplikuje.[/QUOTE]
Jan10: to má zmysel robiť len v prípade, ak máš FHD a UHD TV s rovnakou uhlopriečkou - na UHD tak budú na ploche 1 FHD pixla 4 UHD pixle, teda je to vlastne transformácia bez zmeny kvality, t.j. na UHD bude rovnako (ne)kvalitný obraz ako na FHD.

Plutotype: neviem, čo by som k tomu viac dodal, osobne by som možnosť pozerať HD/FHD obsah na UHD v nezmenenej kvalite ("nezmäkčený") uvítal. Z núdze ctnosť je skôr urobiť niečo rovnako (zle), ako to "robia všetci" len preto, že to tak robia všetci.
Plutotype (717)|17.11.2015 18:10
Ultra HD TV, ktoré sú posledné 4 roky na trhu zneužili výrobcovia na "oklamanie" spotrebiteľa. Pustili na nich z USB kľúčenky demo scény a ľudia si TV následne kúpili. Ultra HD je predovšetkým marketingový ťah.
Dokiaľ na trhu nebudú modely, ktoré zobrazia všetky obrazové vymoženosti Ultra HD blu-ray disku, môj pohľad zostáva rovnaký = čakať, kým to dotiahnu.
vivid.sk (11472)|17.11.2015 18:43
bedo> este na jednu vec sa zabuda. Rychlost prekreslenia (co je achilova pata LCD techologie). Pokial panel (a elektronika) zvladne prekreslit 2 mega pixelov (FHD) rovnako rychlo a efektivne ako 8 mega (UHD), bude vsetko OK. Prax v podobe toho, ze neexistuje na trhu ziadny nativny 240hz panel a kritika low-end UHD modelov za ich neschopnost podat pohyblivy obraz presvedcivo, nie je nahodna.
Jan10 (836)|17.11.2015 18:48
Hlavně jde o to, že statický obraý bude sice UHD, ale jak tam bude jakýkoliv pohyb, tak to rozlišení klesne na LCD někam ke 300 řádkům (bez použití dalších triků) a ten rozdíl pak bude samozřejmě do očí bijící ...
Podle mě je na rozumnou sledovací vzdálenost FullHD už tak víc než dostačující, takže to UHD je stejně dobrý tak leda na fotky.
Proto jsem se ptal, jestli je ten benefit vyššího rozlišení při rozumné sledovací vzdálenosti viditelný aspoň na tech hladkých diagonálách ...
Jan10 (836)|17.11.2015 18:54
Jedna věc je UHD rozlišení a jiná "UHD standard" - jak o tom píše Plutotype. V angličtině je takový zvláštní výraz, který se myslím hodí pro rozlišení vyšší než FullHD - OVERKILL
Plutotype (717)|25.11.2015 21:39
vivid.sk (11472)|25.11.2015 21:59
Haha, opat si neodpustili tendencne porovnavania, jedno z nich: 1BD = 21 DVD's. Samozrejme, budeme porovnavat troj-vrstvove BD s jedno-vrstvovym DVD, aby to lepsie vyzeralo, ako ked napiseme skutocnych 7x (jednovrstvove BD vs jednovrstvove DVD).