Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

QNAP / Sy

Adooos (10)|3.11.2015 06:38
Ahoj všem,
rozhoduji se o koupi NAS serveru. Doposud jsem byl vlastníkem pouze síťového disku WD My Cloud 3TB. Za prvé už nedostačuje velikostí, za druhé hledám něco co bude rychlejší a celkově výkonnější. Když jsem na WD něco nahrával, rychlost byla příšerná. Další věc co byla problém, že disk nestíhal 2 a více připojení najednou (koukání zároveň na TV a na NTB). Proto Vás prosím o radu/praktickou zkušenost s výběrem NAS serveru, který bude každodenně podroben rodinné zátěži a to i 3 připojení najednou (TV,NTB, tablet/telefon). QNAP se mi líbí z možnosti rozšíření RAM + možnost připojit rozšiřující disky (5 nebo 8 šachet).

Cena max 8000,- (bez disku)
2 šachty
Využití: nejčastěji jako multimediální centrum, záloha domácích zařízení, občas si na tom budu hrát s php a mysql (pokud to tedy umí).

Zatím mám vybrané tyto 3:
QNAP TS-251
DS214play
DS216play

popřípadě:
TS-253 Pro - ale tohle už je cenou někde jinde (pokud by se ale vyplatil, možná bych si i připlatil).

Hledal jsem i nějaké testy na zahraničních stránkách, ale nenašel jsem nic z čeho bych byl dvakrát moudrý. Mockrát děkuji za pomoc při výběru.
RoPo (6061)|3.11.2015 07:30
Pokud chceš na dva disky, tak koukni i na ZyXel NSA325. Třeba ti bude stačit. Mám tento + "velký" sestavený NAS/server (miniITX, i3, 8GB RAM, celohliníková skříň) s 5-ti disky a kapacitou na 7 disků. Ten však bude cenou asi nad 8000,- Kč. Cenu už přesně nevím. Mám jej několik let a přidávám jen disky.

Zajímavá cena je i za ZyXEL NSA540 a D-Link DNS-340L na 4 disky. Podívej se na recenze.
sanchez13 (1071)|3.11.2015 09:01
Mam QNAP TS-453 pro. Je to vlastne rovnaky model ako ten o ktorom uvazujes (TS-253 pro), len ma sloty na viac HDD a tusim viac LAN portov. Pokial neplanujes specialitky ako ja (napr VM na NAS-e atd), tak myslim, ze bude zbytocne priplacat si za TS-253 pro.

Osobne by som ti odporucil Synology. Ma ich viac mojich znamych a max spokojnost. Uzivatelske rozhranie je prehladne a NAS splna vsetko co potrebuju. Konkretne DS-214play som aj instaloval u zopar znamych.
DS-216play je momentalne novinka. Mal by byt o cosi vykonnejsi ako 214play, ale je tam rozdiel, ze ma ARM procesor. 216-ku som neskusal, ale myslim, ze pokial budes pouzivat len to co si pisal, nemal by si mat problem.

Synology ma aj velku komunitu, takze existuje vela balickov, ktore si mozes na tom NAS-e rozbehat. Takze ja by som ti odporucal DS-216play, alebo DS-214play. 216play je novsi model a mal by byt vykonnejsi...
KamilZ (10277)|3.11.2015 09:29
Za sebe hlasuji za Synology, mám už několikátou verzi. Akorát si je potřeba dávat bacha na architekturu podle toho, co tam chce provozovat. Např. Serviio není dostupné pro všechny verze v rámci jedné řady, protože verze mají jinou architekturu HW, kvůli výkonu a Serviio není pro všechny tyto platformy dostupné. Resp. to tak vždy bylo, řadu 216 jsem ještě nestudoval.
Adooos (10)|3.11.2015 10:03
Zeptam se ještě, zda mate praktické zkušenosti se zvladnutim zároveň transkodovani na 2 zařízení (Tablet a mobil) a k tomu ještě sledování na TV, které stačí pouze data (tv zvládá prehrat 99,9% formátu). Z toho co jste tu napsali teda vyplývá, ze Synology je spolehlivejsi, výkonnější než ten qnap? Nebo je to jenom na základě privetivejsiho rozhraní s českou komunitou, více apk atd.? Me o to prostředí tolik nejde (nepovazuji se v síťařině za amatera, českou podporu nevyzaduji), já spis potrebuji spolehlivost zařízení a výkon, abych nemusel za 5 let měnit NAS. V tom se mi právě líbí ten QNAP, ke kterému dokoupim rozšíření pameti a šachty navíc. To ani jedno zmíněné synology nepodporuje. Nenarazili jste někde na netu na přehled poruchovosti těchto zařízení?
RoPo (6061)|3.11.2015 10:18
Opravdu se ptáš na on-line transkódování např. v instalovaném DLNA serveru (Plex, Serviio, Twonky, PS3 Media Server, atd..) na NASu? Do jakého rozlišení 720p nebo 1080p?
On-line transkodovaní pro vícero zařízení ti žádné levné komerční zařízení nezvládne (chybí CPU výkon).
U mě na i3 to jede jak do 720p, tak do 1080p s využitím vícero vláken. Posílání obyčejného streamu na TV ti zvládne skoro cokoliv.

Teď jsem našel QNAP TS-451 zvládne 720p a u 1080p jede CPU na 100%. Je tam obyčejnej Dual-Core Celeron.
Ale cena je jinde, než chceš. Proto jsem psal, žádné levné zařízení toto nezvádne.
sanchez13 (1071)|3.11.2015 10:30
Nie, nie je to o spolahlivosti. V spolahlivosti budu na tom +/- rovnako. Doporucenie Synology som ti dal vzhaldom na pozadovanu sumu, ktoru chces investovat a poziadavky, ktore od toho ocakavas. Synology sa zameriava presne na oblasti, ktore pozadujes.
QNAP je podla mna viac urcene na profesionalnejsie riesena, preto je aj drahsi. Aj ked aj QNAP ma low-end modely.

Co sa tyka transkodovania, je potrebne to odskusat s tym ktorym riesenim. Existuje vela moznosti. Ja pouzivam Plex Media Server. Transkodovanie je dost narocne na CPU a zalezi od toho co koncove zariadenie podporuje. V dnesnej dobe uz ale vacsina mobilnych zariadeni bez problemov zvladne prehrat H264, ktore je najrozsirenejsie, takze video zrejme nebude potrebne transkodovat. Cize NAS ti asi bude transkodovat len zvukovu stopu (napr ak je DTS). Osobne napr vo svojich mediach vzdy po stiahnuti ak nie je pridam aj AC3 (DD) zvukovu stopu aby pripadne nebol problem :-)

Doplnenie: Suhlasim s tym, co pise RoPo. Spomenute NAS-y (a dalsie podobne v tejto cenovej relacii) obycajne zvladnu online transkodovat a streamovat jeden krat 1080p.
Pokial naozaj len streamuju (direct play) tak bez problemov obsluzis vsetky tvoje zariadenia. Cize je dobre mysliet na to uz pri vytvarani tvojej kniznice medii a "predpripravit" media tak aby NAS nemusel vela transkodovat. Idealne aby len streamoval..
Adooos (10)|3.11.2015 12:17
Super, diky všem za postřehy. Už si to začínám vše urovnávat. Ještě pár doplnění:
- umožňují všechny uvedené NAS instalaci php a mysql db?
- je nekde nějaké výkonnostní srovnání CPU v uvedených NAS?
RoPo (6061)|3.11.2015 13:03
Smallnetbuilder, Anandtech, Tomshardware a mnoho dalších.
Adooos (10)|3.11.2015 18:23
Ještě jsem koukal na NAS od Asustoru, máte s těmito někdo nějaké zkušenosti? Jinak díky za stránky ;-)
sanchez13 (1071)|3.11.2015 21:17
Php a mysql, resp mariadb nainstalujes bez problemov na uvedene modely.
Asustor nepoznam.

Co sa tyka recenzii, dobre recenzie su aj na HEXUS strankach.
Adooos (10)|3.11.2015 22:13
Díky moc, určitě pročtu, ale už jsem téměř rozhodnutý pro Qnap. Docela mě zaujala ještě možnost virtualizace a s tím že Qnap má možnost zvětšení RAM, tak by to mohlo být super . Takže buď vezmu TS-251, nebo TS-253 pro. A s tím souvisí ještě pár otázek, zda se vyplatí připlatit cca 3000.
1) Bude stíhat TS-251 (dvou-jádro) zároveň streamovat třeba na dvě zařízení (neberu transcode) a zároveň mít spuštěn Apache a pracovat s php a mysql?
2) Bude TS-251(dvou-jádro) stíhat virtualizovat a zároveň streamovat třeba na dvě zařízení?

Jde mi hlavně o to, když si budu s NASem hrát / pracovat, aby tím zbytek rodiny nebyl omezen a mohl si vesele koukat na co chce :-). Takže je schopno zvládnout tyto dvě situace 2-jádro, nebo je jistější připlatit si za 4-jádro? Jinak všem moc děkuji za čas a ochotu poradit.
tdlmarek (1566)|3.11.2015 22:59
[QUOTE=Adooos;517445]Jde mi hlavně o to, když si budu s NASem hrát / pracovat, aby tím zbytek rodiny nebyl omezen a mohl si vesele koukat na co chce[/QUOTE]
Je taková otázka mimo - nebyl by na hraní lepší custom NAS postavený na x86? A nebo jinak, hotový (jednoduchý) NAS čistě jako NFS/SMB storage a vedle samostatný server na hraní? Samozřejmě záleží na tom, ja to s nějakým tím hraním si myslíš vážně :) Nikam tě netlačím, jen předkládám možnosti.
Adooos (10)|3.11.2015 23:26
No to hraní je myšleno spíš učení se s virtualizaci a práce bude s PHP spolu s MySQL a mediawiki. No a rozhodne bych chtěl jedno zarizeni, které by to zvládlo. Proto uvazuji i o té verzi se 4 jádry.
axicom (626)|4.11.2015 06:10
Co HS-251+ ?
RoPo (6061)|4.11.2015 07:31
Vyhovovat by mohl, ale je nad cenový limit tazatele. Je to novinka a u nás snad se ani ještě pořádně nezabydlel v nabídce.
Adooos (10)|4.11.2015 16:00
No to je bohužel zase ještě cca o 2500 víc než 253 pro.

---------- Doplněno v 16:00 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 15:56 ----------

[QUOTE=sanchez13;517415]Mam QNAP TS-453 pro. Je to vlastne rovnaky model ako ten o ktorom uvazujes (TS-253 pro), len ma sloty na viac HDD a tusim viac LAN portov. Pokial neplanujes specialitky ako ja (napr VM na NAS-e atd), tak myslim, ze bude zbytocne priplacat si za TS-253 pro.

[/QUOTE]

Nemáš náhodou vyzkoušeno? Ptám se tě záměrně, jelikož jsi vlastníkem 4-jádra.
1) Bude stíhat TS-251 (dvou-jádro) zároveň streamovat třeba na dvě zařízení (neberu transcode) a zároveň mít spuštěn Apache a pracovat s php a mysql?
2) Bude TS-251(dvou-jádro) stíhat virtualizovat a zároveň streamovat třeba na dvě zařízení?
lukowicz_ce4you (43)|4.11.2015 19:44
Já jsem velice spokojený s Asustor AS5002T. Dokupil jsem RAM Crucial SO-DIMM 8GB KIT DDR3 1600MHz CL11 Dual Voltage
Koukám na KODI v NASu, můj syn na pohádky v pokoji na Raspberry a manželka na telefonu , všichni naráz. V nasu aktivní uTorrent .

http://www.umax.cz/soubory/17492/2bay_NAS_test_Asustor_winner_Computer_4_2015.pdf
http://www.umax.cz/soubory/17492/AS5002T_PCEXTRA_Award.pdf
sanchez13 (1071)|4.11.2015 21:13
[QUOTE=Adooos;517479]1) Bude stíhat TS-251 (dvou-jádro) zároveň streamovat třeba na dvě zařízení (neberu transcode) a zároveň mít spuštěn Apache a pracovat s php a mysql?[/QUOTE]
- pokial bude naozaj len streamovat bez transkodovania, tak to nie je pre NAS prakticky ziadna zataz
- Apache s php a mysql databaza ako take tiez negeneruju nejaku extra zataz. Tu zalezi od coho co na tej mysql databaze budes robit. Ak bude len bezat ako background pre nejake CMS, tak si to tiez NAS ani nevsimne.

[QUOTE=Adooos;517479]Bude TS-251(dvou-jádro) stíhat virtualizovat a zároveň streamovat třeba na dvě zařízení?[/QUOTE]
- tu tiez plati, ze to zalezi od toho, co bude na tej VM bezat. V konfiguracii VM vies priradit max pocet jadier pre VM, cize vies zarucit, ze ani pri narocnejsich CPU operaciach "nezozerie" vsetko. Rovnako sa prideluje RAM.
- pokial planujes pouzivat VM, musis pocitat s tym, ze si este okrem samotneho NAS-u doplatis aj za upgrade RAM.
Napr. ja som do mojho TS-453pro dokupil 2x8GB RAM, takze momentalne ma 16GB (aj ked podla vyrobcu sa tam da dat max 8GB). Bez problemov dokaze vyuzit celych 16GB :-)

Co planujes skusat na tych virtualkach ? V zaklade ma TS-251 tusim len 1GB RAM. Aby si vobec mohol spustit nejaku virtualku musis mat min 2GB RAM:
https://www.qnap.com/event/station/en/virtualization.php?content=supported
Adooos (10)|6.11.2015 10:42
[QUOTE=sanchez13;517501]Napr. ja som do mojho TS-453pro dokupil 2x8GB RAM, takze momentalne ma 16GB (aj ked podla vyrobcu sa tam da dat max 8GB). Bez problemov dokaze vyuzit celych 16GB :-)
[/QUOTE]

Jaký RAM jsi do toho dokupoval? Přímo od QNAP?
Jinak co se týká te virtualizace, tak jelikož by QNAP mel podporovat použití jako PC, zkusil bych tam hodit různý OS a zkousel bych jak se to na tom bude tvářit a zda to bude použitelný jako PC.
sanchez13 (1071)|6.11.2015 11:43
od QNAP-u nie. Zistil som si ake RAM idu do TS-x53pro, zistil som, ze DDR3L 1600MHz a kupil som ich v Alze. Konretne tieto:
https://www.alza.sk/crucial-so-dimm-16gb-kit-ddr3-1600mhz-cl11-dual-voltage-pre-apple-mac-d348588.htm

QvPC som zatial neskusal. Do VM som si nainstaloval CentOS 7 server a no problema. Do buducna planujem este par specializovanych virtualok. Ked bude viac casu otestujem si aj QvPC aj HD station a podobne pikosky.
Zakladne info o QvPC je tu: https://www.qnap.com/event/qvpc/en/
Kedze to tiez funguje na zaklade virtualok, budes potrebovat min 2GB RAM.

Osobne ti odporucam ak sa rozhodnes pre QNAP a budes chciet pouzivat VM, aby si upgradol minimalne na 8GB RAM (2x4GB).
Adooos (10)|6.11.2015 12:14
No já jsem stoprocentne rozhodnutý pro QNAP. Ted už jen přemýšlím, ze už radši půjdu do té 253 pro. Ty RAMky jsem plánoval, ze je budu casem zvětšovat. Ještě me napadlo, da se vypnout u té verze 453 ten lcd panel?
sanchez13 (1071)|6.11.2015 13:02
LCD (aspon u mna) svieti len pocas bootovania, shutdownovania, upgrade FW atd. Okrem toho sa rozsvieti este ak stlacim nejake tlacitko na prednom panele. Cize v normalnej prevadzke je podsvietenie zhasnute, takze rusit nebude.
V nastaveniach je este mozne uplne vypnut, pripadne znizit jas LED-iek, ktore indikuju pristup na HDD. Predpokladam, ze rovnako to bude aj na TS-253 pro.

Edit: ako vyzeraju nastavenia mozes pozriet v online manuale.
Adooos (10)|7.11.2015 11:23
Procházel jsem web qnap.com a narazil jsem náhodou na model 453 mini. Nevíš, jaký je rozdíl mezi ním a 453 pro? Já jsem nic nenašel, ale cena je u mini nižší.
sanchez13 (1071)|7.11.2015 19:17
TS-453 mini je v podstate rovnaky ako pro. Rozdiely su minimalne. Ma napr mensi pocet LAN portov, nema LCD display... Celkovo je mensi aj koli tomu, ze neobsahuje vstavany zdroj, ale pouziva externy.
Tu mas celkom peknu recenziu: http://hexus.net/tech/reviews/storage/83975-qnap-ts-453mini/

edit: a k mini ako pozeram je prilozene aj dialkove, ktore ak by si chcel, tak musis k pro dokupit :-)
https://www.qnap.com/i/en/product/model.php?II=189&event=4
zdenek_t (1)|11.12.2015 13:07
Zdravím,
měl bych dotaz na majitele. Rozhoduji se mezi QNAP HS-251+ a Asustor AS5002T. Oba dva splňují skoro vše co potřebuji. Jen bych se chtěl zeptat zda se nějakým způsobem dají stahovat soubory z download serverů s využitím premiového účtu, tzn.přihlášení uživatele pro rychlejší stahování. Vím, že mají oba dva nějaký download station, ale o přihlášení ani zmínka. Ještě jsem se díval, že KODI má nějaké pluginy na download s přihlášením. Poradí někdo?
KamilZ (10277)|2.5.2017 13:28
Jak nainstalovat KODI a jiné aplikace na QNAP NAS

http://qnapclub.cz/index.php/blog/25-jak-nainstalovat-kodi-a-jine-aplikace-na-qnap-nas

Bod pro QNAP.
Foolproof (2713)|2.5.2017 16:17
Hm...
Nainstalovat to jde i do mobilu, ale na Solo 4K mám taky Linux (Enigma) a na něm taky Kodi a bída.
Asustor má totiž vlastní verzi Kodi, čemuž bych možná věřil víc, ale chce to prohledat fora....

[CODE]https://www.asustor.com/en/app_central/app_detail?id=284&type=[/CODE]
vivid.sk (11472)|2.5.2017 16:58
Blizi sa doba, ked KODI bude mozne nainstalovat aj do inteligentnej chladnicky, ovsem toto nieje zaruka nicoho. Ale dobre sa to pocuva, to je jasne.




Ta foto NASu vedla TV je fakt "velmi pekna" (vid nizsie), ovsem ma to jeden (vcelky zasadny) hacik. Malokto chce, aby mu NAS hucal v obyvacke (a teda ho ma umiestneny mimo), s cim suvisi dalsia vec - malokto moze tahat mnoho (aj desiatok) metrovy HDMI kabel k TV od NASu (myslim, ze je tu zopar ludi, ktori na toto mysleli a ten kabel si potiahli, ale zeby to platilo vseobecne, tak to sotva). To je uz fakt lacnejsie a rozumnejsie pouzivat lacneho a maleho klienta s KODI za TV.

[ATTACH=CONFIG]34238[/ATTACH]
kodi.jpg