Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak zpracovat 1080/25p

hozjacz (101)|18.6.2015 09:34
Zdravím všechny,
mám možná lamerský dotaz, nicméně se zeptám.

Před pár lety jsem chtěl (HD nebo FullHD) zařízení se širokoúhlým objektivem. Všechny kamery začínaly na příliš dlouhém ohnisku. A protože mám doma DSLR Canon a mj. objektiv Canon 10-18 STM (dříve jsem měl jiný), tak i díky redukci EF-M/EF-S padla volba na EOS-M první generace. Má sice velmi pomalé AF atd... ale točí docela hezky a hlavně širokoúhle - což v interiéru oceňuji. Potud všechno v pořádku. Jediné (krom pomalosti AF) mě na EOS-M mrzí, že umí pouze 720p při 50 snímcích. A 1080p umí při 25 snímcích. Domníval jsem se, že to bude otázkou času, kdy se zcela masově mezi DSLR a bezzrcadlovky rozšíří 1080p/50 sn. a ono hle - nic takového. Třetí (u nás tedy druhá) generace EOS-M má pořád ve FullHD 25snímků a většína ostatních nyní prodávaných mirrorless zařízení i zdcadlovek se v tomto dále také neposunula. Zvláštní.

A přitom při švenkování je těch 25 snímků prostě málo. A tady tedy můj dotaz. To všichni točíte/me pouze do 720p/50 nebo točíte do 1080p/25 a nešvenkujete nebo vám to "škubání" nevadí a NEBO je na to nějaký nástroj, který to umí odstranit? (např. podobně jako prokládání umí některé filtry odstranit). Pokud ano, který nástroj a jak si s tím poradí. Nebo obecně - jak toto řešíte? (mám kamaráda, který to strobování na PC má, ale TV mu to skryje a tak to nevidí a tak mu to nevadí - to je z mého pohledu nedostatečné řešení)
MONYS (460)|18.6.2015 10:57
Zdravím,tak nové fotoaparáty pokud ovšem chcete na ně točit video již mají možnost točit ve full HD 50p. Jedná se o kompakty i mirorles s výměnnými objektivy.Stačí kliknout na eshopy je jich tam celá řada a můžete si vybrat dle možností své peněženky.PS:Jak je to s videem u DSLR nevím.
hozjacz (101)|18.6.2015 11:13
To, že kompakty umí 1080/50p vím.

Ale já kompakt nechci, protože potřebuju točit širokoúhlým objektivem a už jsem (objektivy a dalším příslušenstvím) "v moci Canonu" a tam ani nejnovější EOS-M ani žádné nové DSLR (snad krom 1Dc - které umí 4k/25sn a FullHD/50sn) neumí 1080p/50sn. A tak by mě zajímalo, zda-li lze nějak "vyřešit" v post produkci těch mizerných 25snímků...
RoPo (6061)|18.6.2015 11:53
V postprodukci např. [video=vimeo;9119074]https://vimeo.com/9119074[/video].
Saxel (2279)|18.6.2015 12:31
Jediné co se dá udělat je interpolace snímků mezi každé dva stávající snímky. Prostě vhodným softwarem dopočítat chybějící snímky. Velmi dobrých výsledků lze dosáhnout u lineárně se pohybujících objektů ve videu, když program pracuje s vektory pohybu předešlého a následujícího snímku a dokáže spočítat posun objektu v mezisnímku. Horší je to se složitějšími pohyby a změnami, které prostě nelze dopočítat. Tam se obvykle použije prolnutí obou snímků a můžou vznikat různé artefakty a nesmysly. Pokud znáš a používáš Avisynth, stojí za vyzkoušení MFlowFps z pluginu MVTools2 - fakt dobré výsledky.
hozjacz (101)|18.6.2015 15:06
Přiznám se, že s Avisynthem jsem pracoval naposledy někdy v době kdy se DVD převáděla do XviDu. Takže budu muset zkusit výrazně oprášit své paměti.

Nicméně co bude výsledkem této akce? Budu mít 50 snímků. OK. Ale zmizí to škubání z videa při zachování odpovídající kvality - jak moc jsou vidět jsou ty zmiňované artefakty? A hlavně, kdy toto provést? Můj současný postup je takový, že MOV soubory sestříhám v nějakém stříhacím softu a pak to exportuji jako mp4 a to je pro mě výsledný formát (tzn. 1x rekomprese). Takto si to nechávám na NASu a OneDrive....

Budu muset projít další rekompresí? Nebo by se to dalo spojit spolu se stříháním?
RoPo (6061)|18.6.2015 23:20
Chce to udelat hned v tom strihacim SW.
Pytkin (7947)|18.6.2015 23:47
hozjacz : zalezi aj ako tocis .. neviem ci sa na DSLR da nastavit dlzka shuttru .. ked nastavis vacsiu , bude obraz v pohybe trosku viac rozmazany , ale budes menej vnimat trhanie sposobene 25 snimkami .. inak este tu je dalsia moznost tocit 30 fps .. co je potom jemnulinko plynulejsie .. pre internet je to aj tak lepsie , a telky s tym nemaju problem ..
Saxel (2279)|19.6.2015 08:08
[QUOTE=hozjacz;513895]Přiznám se, že s Avisynthem jsem pracoval naposledy někdy v době kdy se DVD převáděla do XviDu. Takže budu muset zkusit výrazně oprášit své paměti.[/QUOTE]
Spousta lidí Avisynth neskousne, ale je to skvělý nástroj. Můžeš to převést i ve střihovém SW, záleží co používáš a jaké metody interpolace to umí.

[QUOTE=hozjacz;513895]Nicméně co bude výsledkem této akce? Budu mít 50 snímků. OK. Ale zmizí to škubání z videa při zachování odpovídající kvality - jak moc jsou vidět jsou ty zmiňované artefakty?...[/QUOTE]
Kvalita výsledku s použitím MFlowFps patří k těm nejlepším, které můžeš dosáhnout. Jestli chceš, ulož někam vzorek tvého videa, já ti ho překonvertuju abys mohl porovnávat s ostatními.
[QUOTE=hozjacz;513895]... A hlavně, kdy toto provést? ...[/QUOTE]
Já střihám ve Vegasu a když je projekt hotový, rendruju do frameserveru (z Vegasu to jde nekomprimované). Buffer frameserveru načítám skriptem Avisynthu - tento skript načtu do MeGUI s enkodérem h264. Z toho vyplývá, že mám jenom jednu rekompresi. Vypadá to možná složitě, ale jakmile se to jednou rozběhá, dál je to rutina...