Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak jsem kupovak projektor - zkušenost, ne reklama

zuzy (5)|25.5.2015 23:41
Asi tak před půl rokem jsem se začal zabývat myšlenkou, že televize co mám doma už není tak super, jak jsem jí vnímal dřív... Řešením bylo pořídit projektor, který je násobně větší, ale obnáší to obnovení domácího kina. Protože se jednalo o docela velkou investici, tak jsem to pustil z hlavy.

K nákupu projektoru a obnovení domáciho kina mě asi po půl roce paradoxně přivedla manželka :-) Televize se jí na stěně nelíbila a pořád říkala, že je to černá díra na zdi. Když jsem pak slyšel, že můj kamarád projektor má a při jeho návštěvě jsem si na tom zahrál Bioshock: Infinite, tak bylo rozhodnuto.

Začal jsem se zajímat o to, jaký projektor se dá za jaké bankovky koupit, jaké jsou možnosti, rozlišení, plátno atd. Hledal jsem, kde bych se o téhle tématice mohl dozvědět víc, až jsem narazil na stránky TVFreak. Z toho jsem čerpal hodně názorů, nápadu a dozvěděl jsem se tam spoustu zajímavýho.

Další místo, kde jsem čerpal nápady byla stránka http://www.projectorcentral.com Tady jsem si podle typu projektoru zjistil vzdálenosti od zdi, uhlopříčku plátna, prostorové uspořádání atd. Určitě doporučuju!!!

Z uspořádání našeho obývacího pokoje jsem po čase zjistil, že si budu muset koupit projektor na krátkou vzdálenost. Tyhle projektory se označují jako ST (short throw), ale jejich výběr je dost omezený. Našel jsem de-facto jenom 2 a sice BenQ a Optoma. No a protože jsem se chtěl o projektorech pobavit s někým, kdo tomu rozumí, vyrazil jsem do Alza. Tam jsem se o tom pobavil s prodejcem, který projektor doma má. Řešili jsme kabely, rozdovdy, držáky a další. Utvrdil jsem se v mojí představě, že projektor jsem vybral dobře, ale přeci jenom mi chybělo se na něj někde podívat. Jak hraje, jak je hlučný, jaký je obraz ve dne atd. Prostě jsem hledal showroom projektorů ideálně někde v Praze. A našel jsem.

http://www.projektordoma.cz

Návštěva u p. Pecháčka na showroomu mi jasně ukázala, že to co jsem se doteď dozvěděl o projektorech můžu "zahodit" a začít od začátku :-) Probrali jsme probrali spoustu důležitých aspektů - umístění, plátno, typ projektoru a další body. Načerpal jsem u něj spoustu znalostí a hlavně jsem se mohl podívat na to, jak projektor "hraje", jak vypadá 3D obraz (který jsem do té doby nechtěl - potom už jo :-)), 4K rozlišení, správné plátno atd. Po návštěvě jsem už věděl, kde projektor koupím.

Od p. Pecháčka jsem doslat mailem nabídku na projektor, plátno, instalaci a kalibraci. Samozřejmě to bylo o dost víc, než byl můj rozpočet. Nicméně jseme se dohodli na nabídce projektoru, který jsem vybral já a lepšího projektoru s co nejlepším poměrem výkon/cena. Můj původně rozmýšlený BenQ ST projektor jsem po prodiskutování zavrhnul a rozhodl se pro projektor Optoma HD 40. A neudělal jsem chybu !!! Veškeré informace, co mi p. Pecháček poskytl byly pravdivé a ve finále se ukázalo, že jsem udělal dobře, že jsem nechtěl šetřit pár korun a projektor si od něj nechal odborně nainstalovat. Ale hlavně zkalibrovat.

Po několika desítkách telefonátů (musel ze mě být "nadšený" :-)) přijel p. Pecháček v pátek 13. Března ke mě domů. Veškerá příprava byla hotová, kabely byly vyvedeny na dohodnutá místa a mohlo se přejít k instalaci. Nejdřív připevnili plátno, vyměřili rovinu, napojili ho na elektriku a šlo se na držák projektoru. Všechno bylo předem dohodnuto a připraveno, takže se při instalaci nic nezdržovalo. Projektor a plátno viselo asi tak 2 hodinky od příjezdu. Říkal jsem si, že tohle bylo v pohodě a že bych to zvládnul sám. Navrtat pár šroubků atd. To ale nepřišlo to hlavní. Kalibrace projektoru... Můžu vám říct, co byl "koncert". Zhasnuly jsme všechny světla, p. Pecháček vyndal nějakou kameru připojenou k počítači. Postavil jí na stoleček a začal nastavovat barvy. Rozhodně to nedělal poprvé :-) V menu projektoru lítal neuvěřitelnou rychlostí, všechno měřil, nastavoval, kontroloval, ladil... Vysvětloval mi, které barvy jsou pro co důležité, jaký bude mít nastavení barev na konečný stav efekt ve filmu atd. Po nastavení barev a zkalibrování prokejtoru, které trovalo asi 2,5 hodiny bylo všechno hotové.

Výsledek??? Fantastický !!! Všechno šlape tak, jak má a přesně, jak p. Pecháček řekl. Obraz je z famózní, plátno funguje na jedničku, 3D obraz je perfektní, pleťové barvy jsou přesné, z filmu nebolí hlava... Není k tomu co vytknout.

Nechtěl bych, aby tenhle text byl vnímán jako reklama pro p. Pecháčka a jeho web http://www.projektordoma.cz. Chtěl jsem Vám jenom napsat, jak jsem postupoval při výběru domácího kina a projektoru. A že rozhodně nelituju toho, že jsem se do showroomu vydal a dal nějaké peníze navíc za instalaci, ale hlavně kalibraci. Bez kalibrace by byla kvalita obrazu poloviční.

Všem, co si budou chtít projektor pořídit bych chtěl říct, ať se snaží dostat se na nějaký showroom, kde se na všechno můžou podívat a všechno si "osahat". Já jsem měl to štěstí, že jsem se setkal s p. Pecháčkem a tíhle bych mu chtěl poděkovat za pomoc a cené rady.

Díky moc za přečtení a přeju hodně štěsní při výběru projektoru.

ZUZY
7711 (43)|27.5.2015 14:26
Dobrý článek. Taky se do Prahy chystám.
zuzy (5)|28.5.2015 15:34
Díky.

Určitě to má smysl. Já jsem fakt spokojený.

ZUZY
pRstus (9)|27.11.2015 09:29
Zvažoval jsem návštěvu, ale je mi jasné, že bych kupoval asi jinde a chtěl bych jen kalibraci (1200,- ->), tak mi to bylo trochu žinantní, ale teď jsem v ceníku našel, že nabízí předvedení a 2h konzultaci za necelou pětistovku, což je s ohledem na investované peníze férová cena a black diamond chci vidět už dávno. Pokud se tam dokopu, tak dám vědět, jak moc to bylo užitečné i pro poměrně poučeného uživatele..
Karel72 (428)|28.11.2015 08:44
Zuzy doufám že nahodíš nějaké foto pro inspiraci ostatním.Užívej si nového kina :-)
pRstus (9)|23.12.2015 11:24
Tak včera jsem se v showroomu stavil na dvouhodinovou konzultaci a toho času (a pár stovek, které mi budou v případě nákupu vráceny) rozhodně nelituji. Projektory sleduji a používám cca deset let a obecně se poměrně slušně orientuji a přesto byla konzultace velmi přínosná, zejména co se honby za dokonalým plátnem týká. Pan Pecháček mě svými znalostmi přesvědčil, že se jeho úsudkům a doporučením dá důvěřovat, takže jsem při svém výběru dal na jeho rady a rozhodl se pro dva konkrétní modely ze kterých vyberu dle aktuální chuti investovat :)

Původně jsem byl téměř rozhodnut nahradit svůj starý Panasonic entry modelem od Optomy, ale bezprostřední srovnání s o pár tisíc dražšími Benq jsem musel uznat, že tato úspora opravdu nemá význam a zároveň, že skok ještě o jednu kategorii výš (+ cca 10kkč) mě v tuto chvíli nijak extrémně neláká.