Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Videorekordér S-VHS nebo VHS

dusek29 (7)|21.4.2015 16:02
Prosím zkušené o radu.
Už to tady pročítám tři dny ale odpověď na můj problém jsem nenašel.
Potřebuji si zdigitalizovat asi 20 videokazet. Podle minutáže by to u profi firmy vyšlo na 5000 Kč.
Mám DVD rekordér, digitální kameru s analogovým vstupem a převodník pinnacle.
Něco z toho použiju ale jedná se mi o videorekordér. Ten můj umřel a budu proto kupovat ojetý.
Kazety jsou klasické VHS a VHS-c z kamery.
Vyplatí se koupit S-VHS video a propojit ho s dalším přístrojem do S-VHS vstupu?
Nebo stačí obyčejné VHS video a propojit SCART kabelem? Bude výsledek stejný a nebo S-VHS rekordér trochu "vylepší" obraz z klasické videokazety?
Děkuji moc za odpověď.
1hroch (865)|21.4.2015 19:58
S tvym arzenalem mas nekolik moznosti:
a) prevod na DVD recorder - nejjednodussi mozna cesta (kdysi se tu probiralo - DVD recorder pouzije vestavene filtry a v ramci moznosti "vylepsi" obraz) Ale vicemene se pripravujes o moznost strihu, respektive musis strihat Mpeg2 vytazeny z nahraneho DVD. Zde je asi jedina rozumna volba bez rekomprese Womble Mpeg Wizard.
b) Digi kamera s otevrenym AV Input -> IEEE1394 (FireWire) do compu. Dostanes format DVavi, ktery bez problemu zpracujes v jakekoliv strizne.
c) VHS video -> Pinnacle prevodnik -> comp. Zalezi, co je to za prevodnik a jake umoznuje zaznamove formaty.

Rozdil VHS vs. S-VHS video pristroj pro VHS zaznam nedokazu posoudit, nikdy jsem nemel moznost prakticky vyzkouset. Otazka vubec je, zda pri prehravani VHS kazety v S-VHS pristroji leze neco na vystupu S-VHS. K tomu se musi vyjadrit jini.

V kazdem pripade by mel mit VHS (S-VHS?) pristroj TBC. Ne tuberculum - tuberkulozu, ale Time Base Correction, aby dokazal dorovnavat promenlivou frekvenci snimaneho materialu at uz z duvodu nerovnomerne vytahaneho pasu nebo kolisani vlastni rychlosti prehravani pristroje.
StD (8612)|21.4.2015 21:52
[QUOTE=1hroch;512264]...Rozdil VHS vs. S-VHS video pristroj pro VHS zaznam nedokazu posoudit, nikdy jsem nemel moznost prakticky vyzkouset. Otazka vubec je, zda pri prehravani VHS kazety v S-VHS pristroji leze neco na [HL]vystupu S-VHS[/HL]. K tomu se musi vyjadrit jini.

V kazdem pripade [HL]by mel mit VHS (S-VHS?) pristroj TBC[/HL]. Ne tuberculum - tuberkulozu, ale Time Base Correction, aby dokazal dorovnavat promenlivou frekvenci snimaneho materialu at uz z duvodu nerovnomerne vytahaneho pasu nebo kolisani vlastni rychlosti prehravani pristroje.[/QUOTE]

K návrhům není co dodat, jen co se toho červeně zvýrazněného týče - v prvním případě jde o výstup [HL]S-Video[/HL] (DIN-mini konektor) a ten stejně jako to druhé ([HL]TBC[/HL], Time Base Correct, automatickou opravu časové základny pro synchronisaci audio) u žádného VHSpřístroje nenajdeš, jen u S-VHS. V tom právě spočívá (mimo rozdíly ve způsobu záznamu) odlišnost/inovace VHS -> S-VHS.

U S-VHS přístrojů je prakticky volba jen mezi dvěma výrobci - Grundig nebo Panasonic. Ty se ještě dají second-hand sehnat.
Saxel (2279)|22.4.2015 10:50
Pokud máš kazety VHS, nemůže ti S-VHS přehrávač přinést viditelně lepší výsledek než přehrávač VHS. Důležitá je funkce TBC. Také je dobré myslet na kvalitu zvuku - pokud původní videorekordér zaznamenával zvuk do šikmých stop (tzv. hi-fi audio systém), měl by to umět i nově pořizovaný.
KamilZ (10277)|22.4.2015 12:33
Otázka je, jestli raději opravdu nezainvestovat do profi převodu. 20 kazet, to už se dá ukecat sleva. Co by to mohlo přinést navíc (u rozumné firmy):
- vyšší kvalita než doma
- H.264/H.265 místo MPEG-2
- možný upscaling na profi zařízení, vyčistění apod.
- ušetření spousty času, za který se ty požadované $ dají vydělat :-)
Rybrcoul (48)|22.4.2015 14:20
Pro Dusek 29
Pokud budeš provádět převod z VHS na DVD, případně z VHS do digi kamery se vstupem, je dobré použít rekorder S-VHS, který má tzv. S-VHS výstup. Tam je oddělena jasová složka od barevné, což se propojí patřičným kabelem s konektorem S-VHS - DV a zvuk se táhne kabelemi cinch levý,pravý. Je to lepší, jak propojení obrazu taky Cinchem. Taky existovaly mašinky VHS - DVD, kde se dalo přehrávat jednosměrně. Jak to bylo vnitřkem propojeno nevím, ale výsledky z kvalitního VHS nebyly tak špatné. Ovšem pak to znovu nahrávat do střižny a stříhat to, bude pracnější. Pokud bys to chtěl nahrávat do střižny přímo, musíš mít v complu analogovo-digitální převodník, kartu, ale o tom tu už byla řeč.
Saxel (2279)|23.4.2015 09:58
[QUOTE=Rybrcoul;512287]...Pokud budeš provádět převod z VHS na DVD, případně z VHS do digi kamery se vstupem, je dobré použít rekorder S-VHS...[/QUOTE]
Budu se opakovat - pro použití přístroje S-VHS není obecně žádný důvod. Na pásce je záznam kompozitního videa, není tam zvlášť jasová a zvlášť barevná složka, je to už smíchané.
MS61 (11)|23.4.2015 13:41
Při prosté reprodukci na přístroji srovnatelné úrovně by neměl být žádný rozdíl. Opakuji: přístroj srovnatelné úrovně. V tom je zakopán pes. S velkou pravděpodobností bude nesnadné sehnat kvalitní VHS rekordér - u S-VHS je šance. Panasonic (např. HS800, 1000 atp.) jsou doposud servisovatelné a mají bytelnou mechaniku (2 ks doposud v provozu). Alternativa: Grundig a Philips. Poslední jakostní S-VHS vyrábělo asi JVC, které v testech vyhrávalo nad Panasonicem (kdysi dominantním). Když jsem porovnával obraz VHS různého typu a stáří, JVC díky digitálnímu procesingu dokázalo obraz lépe vyleštit a byl pro většinu lidí přijatelnější. Panasonic (vybavený TBC) měl "hrubější", ale realističtější výstup. Dál jsem nebádal a zůstal u něj (úpravy se dají udělat kdykoliv, přehrání ne).

Pokud jde o různé typy výstupů, tak doporučuji vyzkoušet. Teoreticky by měl být rozdíl minimální, v praxi záleží na konkrétním propojení. Při propojení 2 S-VHS (HS800 a 1000) se nejvíce osvědčilo S-VHS, do TV naopak RGB přes SCART. Kupodivu i u VHS materiálu... Podle testérů tomu mohlo být v jiným konfiguracích jinak (někdy vyhrálo nejobyčejnější propojení žlutým cinchem). Zkuste!


MS61
dusek29 (7)|23.4.2015 19:53
Děkuji všem za odpovědi.
Dnes jsem dodatečně zjistil že kamera (Panasonic NV-RX67EG/E) kterou jsem natočil všechny ty vhs-c pásky (které potřebuji převést) má funkci TBC i tracking.
Takže je to asi nejvhodnější přístroj. Zvlášť když se ty kazety s ní přímo točily. O mojí druhé kameře Sony DCR-HC62E jsem zjistil že rozhodně AV-in vstup nemá.
Má DV in/out ale AV pouze out. Už si nevzpomínám ale ten AV vstup měl model o několik tisíc drašší. A asi kvuli financím zvítězil tento. Ani nevím jestli by šel
odblokovat. Někde jsem četl že to šlo puze u starších kamer. Tohle je rok 2008.
Takže to budu muset převést tím nejméně kvalitním článkem. Mám převodník Pinnacle 510-USB. Zkoušel jsem (ještě než jsem měl FireWire kartu) dostat z té kamery
Sony do PC obraz ale asi jsem něco špatně nastavil nebo je to "kvalitou" toho převodníku. V obraze se na objektech objevují vodorovné čáry. Ty objekty jsou jakoby z nich složeny.
Nejvíc se to projevuje při pohybu.
Nejlépe je to pozorovatelné na tomto videu:

Nevíte někdo co mám nastaveno špatně? Ten obraz se mi vůbec nelíbí. Asi zbyde poslední možnost -nahrát na DVD rekordér. Tam je obraz na chlup stejný jako z kamery.
Problém bude se střihem. Takže buď hodně používat "pauzu" na rekordéru nebo nahrát na DVD-RAM disky a šup do PC. Ani nevím jestli to jde. Musím vyzkoušet.
RAM disky papá rekordér i mechanika v PC. Jestli to nepůjde tak v rekordéru nahrát klacické DVD-RW a v PC převést do některého stravitelnějšího formátu.
Sestříhat a vypálit na "Data Tresor Disc". Ty by mě měli přežít. A na klasické velké VHS koupím nějaké lepší video- Panasonic NV-FJ618 - 619 (800Kč), NV-HV61 (800Kč), nabo NV-FJ732 (1000Kč).
Nebo kombajn VHS-DVD rekordér.
Ty si pak nechám pro "strýčka příhodu".
Jestli máte ještě někdo nějaké nápady tak sem s nimy.
Děkuji.