Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rušení signálu DVB-T

PetrSvetr (2)|27.3.2015 16:06
Dobrý den,

nedávno jsme si dokoupili k TV (starší plasma TV Samsung) systém domácího kina (Blue Ray Samsung s přístupem na internet).
Po zapojení všech konektorů, aby vše fungovalo a zapnutí přístroje dochází k rušení TV signálu, což vede ke "kostičkování" až po celkovou degradaci signálu.
Jde o případ, když chceme sledovat TV program a mít zvuk přes domácí kino. Pokud je dom. kino vypnuté a sledujeme TV vysílání, je vše v pořádku.
TV a kino je propojen HDMI kabelem a audio kabelem.
Anténní rozvod je od antény veden přes jednu průchozí ant. zásuvku ke koncové. Tam je rozbočovač.
Zkoušel jsem otočit vidlice v zásuvce, dokoupil jsem lepší (pasivní) rozbočovač, i galvanický oddělovač - nic nepomohlo.
Pokud jsem měl ve stejném zapojení ant. rozvodu zapojený FM receiver a měl vše puštěné zároveň a na zesilovači pouze přepínal vstup, k žádnému rušení nedocházelo.

Má někdo nápad jak tento problém odstranit?
Díky moc za nápady.

Petr
Dagy2 (3153)|27.3.2015 19:28
Možno ešte aby sme lepšie pochopili zapojenie a niekoho niečo napadlo prosím potvrď alebo doplň:
ANTENA
1/ koax z antény -> priechodzia zásuvka - je do nej niečo zapojené? Predpokladám že je v inej izbe?
2/ priechodzia zásvuka -> koncová zásuvka -> rozbočovač - načo rozbočovač? čo je zapojené do rozbočovača?

PREPOJENIE TV-DOM KINO
1/ prepojenie HDMI -> toto používaš zrejme na prehrávanie BD z kina do TV?
2/ audio prepojenie -> zrejme zvuk z TV do kina ? aké audio prepojenie je to 2xCinch, S-PDIF optika alebo koax?

nedá sa toto spojenie urobiť len jedným HDMI s funkciou AVR ?
skúšal si vytiahnuť HDMI alebo audio kabel ?
aké ďalšie pripojenia má domáce kino? napr. ďalší vstup zo zdroja zvuku, LAN atd
sieť 230V u TV a kina je napájaná z rovnakej zásuvky? píšeš že si skúsil otočiť vidlice, t.j. OK ale sú na rovnakej zásuvke?
má TV 3-žilový prívod 230V ?
Ivo Mašek (10205)|27.3.2015 19:44
Pokud má vypnuté domací kino, tak je TV v pohodě. Rušivým faktorem bude domácí kino. Pravděpodobně kabelové spojení. Víc se zatím poznat nedá.
bastlir (3245)|27.3.2015 22:26
No podbízí se to. Ale může to být i závada tuneru v TV.
PetrSvetr (2)|30.3.2015 07:34
[QUOTE=Dagy2;510952]Možno ešte aby sme lepšie pochopili zapojenie a niekoho niečo napadlo prosím potvrď alebo doplň:
ANTENA
1/ koax z antény -> priechodzia zásuvka - je do nej niečo zapojené? Predpokladám že je v inej izbe? - v průchozí zásuvce není nic zapojené
2/ priechodzia zásvuka -> koncová zásuvka -> rozbočovač - načo rozbočovač? čo je zapojené do rozbočovača? - rozbočovač je na konci rozvodu v koncové zásuvce pro to aby šel signál do TV a do tuneru v dom. kině.

PREPOJENIE TV-DOM KINO
1/ prepojenie HDMI -> toto používaš zrejme na prehrávanie BD z kina do TV? - ano
2/ audio prepojenie -> zrejme zvuk z TV do kina ? aké audio prepojenie je to 2xCinch, S-PDIF optika alebo koax? - 2x cinch pro audio, nejde mi zvuk z TV do dom. kina přes HDMI kabel, HDMI kabel je nový

nedá sa toto spojenie urobiť len jedným HDMI s funkciou AVR ? - nedá viz. výše, odpojí mi to zvuk v TV, ale z dom. kina mi nejde zvuk
skúšal si vytiahnuť HDMI alebo audio kabel ? - rušení se objeví i při odpojeném audio kabelu
aké ďalšie pripojenia má domáce kino? napr. ďalší vstup zo zdroja zvuku, LAN atd - další propojení není, internet je přes Wi-Fi
sieť 230V u TV a kina je napájaná z rovnakej zásuvky? píšeš že si skúsil otočiť vidlice, t.j. OK ale sú na rovnakej zásuvke? - ano je to jedna zásuvka (tedy 4 jednoduché vedle sebe a propojené - takový pes ve zdi)
má TV 3-žilový prívod 230V ?[/QUOTE] - ano TV má 3-žilový a dom. kino 2-žilový kabel

---------- Doplněno v 07:34 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 07:33 ----------

Omlouvám se, doplnil jsem mé doplňující odpovědi jako komentář citovaného příspěvku. Je to v reakci na Dagy2.
Ivo Mašek (10205)|30.3.2015 07:51
Já mám TV Sharp, který má 2-žilový kabel (jako tomu bývalo vždy) a jsem ušetřen mnoha problémů. Ten nápad dělat TV s 3-žilovým kabelem je jen k zlosti. Zkus to zapojit tak, aby TV byla na jiném jističi, než kino.
Tohle ohledně 3-žilového kabelu, s kterým přišel snad jako první Samsung, se tu před pár lety už řešilo (a dost hutně) a byl to velký problém.
Saxel (2279)|30.3.2015 08:41
[QUOTE=PetrSvetr;510935]... Má někdo nápad jak tento problém odstranit?...[/QUOTE]
Nemohl bys aspoň v ruce nakreslit, jak to máš vše zapojené?
Dagy2 (3153)|2.4.2015 00:05
3-žilové zapojenie TV je nutné, pretože nové telky majú kovový dekel na zadnej časti TV a teda podľa normy nespĺňajú ochranu izoláciou ako to bolo u starých dobrých TV z Oravy (drevená bedňa a plastový dekel vzadu).
Pomiešaním 3- a 2-vodičových rozvodov s kombináciou PE a PEN vodiča + tienenie koaxu u STA a prepojenie viacerých TV/AVR vytvára ťažko dosledovateľné smyčky cez ktoré tečú vyrovnávacie prúdy ktoré spôsobujú rušenie obrazu alebo brumy zvuku.

ja som vyriešil 3-vodičový prívod do TV nepredpisovo proti normám ale jednoducho a rýchlo.

ad zvuk z TV do AVR cez HDMI:
- prvou podmienkou je, že toto podporuje TV aj AVR
- druhou je použitie kábla s označením na krabičke "HDMI1.4"
- treťou je nastavenie v menu zvuku u TV kde sa povolí AVR - takto je to u LG.
bastlir (3245)|2.4.2015 04:33
Já bych začal tím, že bych z bytu vyházel všechny totalitní rozdvojky, které trestuhodně otáčely na jedné straně fázi s nulákem. V tomto směru jsou také nebezpečné kutilské a nezkolaudované rozvody. Já jsem např. posedlý domorobo prodlužkami, které až na malé výjimky stříhám. A vůbec se divím, že je tak málo obětí z takového kutilství. Takže ... každá zásuvka (ve zdi, na rozdvojce, na prodlužovačce), když je zemnící kolík nahoře, musí mít fázi VLEVO. Prodlužovací kabel musí být třížilový, a tedy je NEPŘÍPUSTNÉ použít kabel dvoužilový a třeba v zásuvkové koncovce vést nulák přes kolík (jako se dříve zapojovaly zásuvky ve zdi). Také je třeba volit kabel s patřičným průřezem žíly, který by s reservou odpovídal velikosti odebíranému proudu na prodlužku připojených zařízení.
Ačkoliv se tento příspěvek může někomu zdát jako k tomuto tématu nepatřičný, přesto hodně problémů s rušením, brumem či dokonce "brněním" můžeme těmito popsanými základy předejít.
mirekv (7169)|2.4.2015 09:02
Mě vůbec udivuje, že někdo vyrábí spotřební elektroniku s třívodičovým přívodem! Když je zdroj oddělen od zbytku zdvojenou nebo zesílenou izolací, může být na spotřebiči cokoli kovové! Je to prostě spotřebič II. třídy! Vždyť kryty na většině elektroniky jsou taky kovové! To nechci vidět problémy se zemními smyčkami třeba s propojením se sat přijímačem!
Ivo Mašek (10205)|2.4.2015 10:42
Přesně. SHARP tu snad nikdo nebude přirovnávat Tesle Orava, neb já SHARP vlastním a má klasickou 230V šňůru - 2žilovou. A jsem uštřen mnoha problémů (úplně zbytečných)
bastlir (3245)|2.4.2015 15:38
Například zdroje od noťasů Dell a myslím i některé HP, mají také třížilový kabel, přestože, jak známo, krabičky jsou plastové. Pravda, takový kabel do TV jsem snad od dob CRT ještě neviděl, nebo jsem se nevšiml.
mirekv (7169)|2.4.2015 17:52
Myslíš adaptéry? to jo, ale výstup je už izolovaný! Země nejsou propojeny!
bastlir (3245)|2.4.2015 22:26
Ano, myslím. Jen jsem chtěl poukázat na to, že většina spínaných zdrojů a vlastně adaptérů vůbec má dvoužilový síťový kabel, ale i tady jsou výjimky.

Ale abych se vrátil k tématu .... v elektroinstalaci každé to takzvané "to stačí" nebo "to mi stačí" zpravidla v lepším případě končí popsaným rušením či nestandardním chováním elektroniky. Pro mě bylo absolutním vrcholem, kdy mě kopla anténa, do které vedla fáze a na které fázovka regulérně svítila jako zběsilá. Také jsem si říkal, že to není možné ... a přeci!

Pokud tedy někdo chce lokalizovat problém, zbývá jen vylučovací metoda. V konkrétním případě bych tedy od TV mimo kina vše odpojil vč. antény. TV i kino budou zapojené přímo v zásuvce, ideálně v té samé. TV a kino budou propojené JEN HDMI kabelem. Pokud vše probíhá bez závad, připojil bych anténu. Má-li zesilovač, pak bych zatím nezapojoval napájení výhybky. Zkrátím to..., pak postupně vše zapojuji do doby, kdy se rušení zase objeví. Pak se problém teprve musí řešit.