Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic plasmy roky 2011-2012: bzučení a následné poškození SC a dalších obvodů

Sealex (290)|16.3.2015 21:26
S hrůzou jsem dnes zjistil, že ačkoliv jsem v té době (2011) kupoval TOP model od Panasonicu (P50VT30), vyloženě odflákly upevnění obvodů pomocí šroubů.
Po nějakém čase se šrouby uvolní a plasma začne slyšitelně bzučet, nejsilněji při bílé obrazovce (to mám nyní i já). To je dle zahraničních zdrojů jen první stupeň vedoucí k poškození celých obvodů. Pokračuje to poškozením SC obvodu, což většinou sebou vezme i další obvody (SD, SU). Šrouby zde mají nejen fiksační roli, ale jsou zřejmě použity i na ukostření a proto jejich uvolněním dojde k poškození celých obvodů.

Obecně se tomu říká "Smrt sedmi bliknutí", podle chybového stavu TV, kdy dioda na čelním panelu 7x blikne a obraz už nenajede.
Nejvíce je toho zde: http://www.avsforum.com/forum/167-plasma-flat-panel-displays/1474957-panasonic-vt30-plasma-7-blinks-picture-issues.html

Pokud jste ještě ve stavu jako já ... nepříjemné slyšitelné bzučení ... je možné stav vedoucí ke zničení vyřešit případně oddálit pomocí nahrazení stávajících šroubů za jiné s pérkem nad podložkou. Dále to také odstraní nepříjemné bzučení. Obecně se doporučuje sada přímo od Panasoniku s označením "Panasonic XYN3+F6FJ-18PK Screw Kit".
Například zde: http://www.shopjimmy.com/panasonic-xyn3-f6fj-18pk-screw-kit.htm

Video s ukázkou vadných šroubů a nahrazení novými:


Problém se údajně týká Panasonic plasem vyráběných v letech 2011 a 2012.

Tak nyní zkusím nejdříve v Čechách sehnat sadu náhradních šroubů ...
Řešil již někdo tento problém?

Pro zajímavost orientační cena nových obvodů:
SC: TXNSC1NVUU $77.66
SD: TXNSD1PAUU $55.19
SU: TXNSU1PAUU $57.10
Sealex (290)|17.3.2015 15:30
Tak dnes jsem byl v Pardubicích v autorizovaném servisu Panasonic Poass. Chlápek na mne koukal jak z jara, že prý o tom v životě neslyšel ;-)
Poté jsem zavolal do autorizovaného servisu Panasonicu ve Slatiňanech a jak jsem začal, pán ihned věděl o čem mluvím. Vše mi potvrdil a poradil, že by mělo stačit použít stávající šrouby a ty dotáhnout, akorát pod ty šrouby na deskách dát pérovky proti povolení. Dotáhnout všechny šrouby včetně na zdroji. Vše samozřejmě s citem. Je to prý dané, že některé plasmy byly montované v Polsku a je to asi znát ;-)
Otevření plasmy po odpojení ze zásuvky by mělo být bezpečné, cca po minutě by tam neměl být žádný nebezpečný náboj.
Toto řešení by mělo zrušit bzučení/vrčení a předejít dalšímu poškození SC, SU, SD boardů.

Jdu dnes koupit pérovky a večer se do toho dám ...
Drake89 (293)|17.3.2015 15:41
Tak prosim o foto dokumentaci, taky to budu asi resit :-)
Karel129 (503)|17.3.2015 19:33
No osobne bych tam dal radsi vejirove podlozky, jsou tensi a splni ucel v tomhle pripade lepe. Perovka je tlustsi a mozna by se pak musel dat delsi sroubek.
RoPo (6061)|17.3.2015 19:37
Vějířovka může poškodit plošný spoj pokud se nešetrně utahuje. A to je pak problém. Vznikne přechoďák a díky tomu odcházejí uvedené desky díky nekvalitnímu spoji.
Karel129 (503)|18.3.2015 07:06
Mohla by poskodit, ale ja myslel jen misto perove, tedy normalni podlozka a pak vejirova.
RoPo (6061)|18.3.2015 08:07
To podle mě nepomůže. Ohnutá pérová podložka přeci jen drží šroubový spoj lépe napnutý. Vějířovka má zabránit povolení, ale mezi neklouzavými materiály, což podložka není, která tam je vespod. Možná při použití vějířovky by to chtělo šroubový spoj zakápnout lakem proti povolení. Bylo by konstrukčně možná vhodnější uzemnění pl.spoje lankem, které bude na jedné straně přiletováno k DPS a na druhé straně konektorem přiděláno k panelu, tak by se toto nedělo. Nicméně toto je už jen obcházení špatné práce montážní linky. Ale i to se děje, tak na to mohlo být při návrhu DPS lépe pamatováno, když je na toto (špatné uzemnění) zapojení tak háklivé.
Sealex (290)|18.3.2015 20:05
Tak jsem se do toho včera pustil. Jde o televizi Panasonic P50VT30E. Odkrytoval jsem záda pomocí cca 30-40 šroubů. Na vše jsem si vystačil s křížovým šroubovákem Philips PH2. Uvnitř to po 4 letech byla pěkná nadílka .. chuchvalce prachu , zanesené větráky ...
Udělal jsem tedy údržbu. Za pomocí štětečku a vysavače jsem vše očistil. Lihem jsem očistil lopatky větráků. Zjistil jsem ale, že mi chybí správné podložky a delší šrouby, takže jsem mohl pouze šrouby dotahovat. Projel jsem všechny a zjistil jsem, že jeden z důležitých kostřících šroubů byl úplně volný (po dotyku hrkal) a některé další jsem také dost dotahoval. Jinak moje tv je smontována na lince v Plzni (omluva směřuje do Polska ;-)
Po smontování a znovu spuštění televize bohužel bzučení/vrčení neustalo.
Podle sluchu jsem lokalizoval zdroj těchto ruchů na speciální šrouby u kterých je označení high voltage. Ty jsem předtím raději nedotahoval, jelikož jsem nevěděl k čemu jsou a co vůbec uchycují.

Na celkovém obrázku:
- červeně označeny šrouby, které jsou zřejmě zdrojem bzučení
- žlutě - úplně uvolněný šroub
- modře - hlavní kostřící šrouby, vhodné k zafixování

Obrázek 2 - detail šroubů high voltage

Na výměnu šroubů už mám připraveno cca 20 pérovek o 3 mm; 20 šroubů o délce 6mm (o jeden mm delší než je originál kvůli podložce a pérovce); 20 podložek 7 a 9 mm průměr (ještě uvidím, jaké se kde budou hodit)

Co myslíte, je možné "beztrestně" dotáhnout červeně označené šrouby s označením high voltage? Uchycují tam něco?
zada_oznaceni.JPG rezonujici_srouby.JPG
Sealex (290)|18.3.2015 21:02
Našel jsem technický manuál pro Panasonic plasmy z roku 2011: http://k6jrf.com/2011_Panny_Plasma_Tech-Guide_Manual.pdf
Tam se někde kolem stránky 53 mluví o mnou červeně označených šroubech a označují je jako VFG (Floating ground screws).
Sealex (290)|23.3.2015 10:11
Tak abych to uzavřel, ještě jednou jsem plasmu otevřel, dotáhl jsem s citem VFG šrouby a vyměnil jsem zemnící šrouby na SC (5) a SS (2) boardu. Celkem jsem tedy vyměnil 7 originál šroubů za šrouby s podložkou 9mm a pérovkou 3mm.
Resume: Plasma stále trochu bzučí, je to zhruba na poloviční úrovni oproti původnímu, zřejmě by šly ještě trochu dotáhnout VFG šrouby, nevím. Plasma je pročištěna od spousty prachu ve ventilátorech, na deskách a kabelech. Všechny šrouby jsem prošel a dotáhl a ty hlavní s tendencí se povolovat, jsem vyměnil za jiné s podložkou a pérovkou. Mám nyní klidné spaní a zřejmě jsem se ušetřil od nákladné opravy (6-10 tis.) za zničené SC,SD a SU boardy.
mcs_team (1)|30.4.2015 11:35
Uvedené mohu jen potvrdit. Vlastním dva plazmové televizory Panasonic, starší model TH-37PX80E a novější NeoPDP TX-P42G30E. PX80 z roku 2009 je absolutně bezhlučný, chlazení je pasivní, tzn. žádné větráčky, opravdu mírné bručení je slyšet jen když přiložím ucho až úplně k zadnímu krytu TV. Novější Full HD plazma G30 z roku 2011, kterou jsem pořídil nedávno naproti tomu bzučela opravdu hrozivě. Při sledování z 2,5 metrů jsem bručení vnímal v podstatě neustále. U HD signálu v kombinaci s jasnějším obrazem byl buzzing opravdu pro mé ucho nesnesitelný.

K problému jsem se vzhledem k obrazovým kvalitám přístroje a neexistence alternativy na současném trhu postavil čelem, TV rozebral a po odejmutí zadního krytu lokalizoval zdroje hluku. Rozložení desek a součástek v G30 je shodné s videem Panasonic Plasma Buzzing Whining Sound 2011, 2012 Permanent Repair Fix na YouTube. První překvapivý poznatek - oba větráky leč po 3 letech slušně zanesené prachem byly z bezprostřední blízkosti naprosto tiché. Zdroje bručení jsem okamžitě snadno lokalizoval na dvou místech. Jeden vycházel z dvojice transformátorů na středové desce, do které vedou dráty od napájení se sítě a druhý z desky v pravém horním rohu.

Nejdříve jsem všechny plošné spoje a součástky opatrně očistil vysavačem od prachu a pak všechny šrouby na deskách dotáhl šroubovákem. Zde je nutno říci, že velká část šroubků byla skutečně značně povolených a to až na celou jednu otáčku šroubovákem při dotahování. Po dotažení všech šroubů na deskách a zapnutí TV bručení z desky v pravém horním rohu úplně zmizelo a z dvojice transformátorů se snížilo tak o 50 %. K finálnímu útlumu bzučení transformátorů jsem použil 2 cm silný pěnový molitan, který jsem pomocí oboustranné lepicí pásky nalepil přímo na transformátory, tak aby zadní kryt po smontování molitan na transformátory mírně přitlačil. Po této úpravě se veškerý slyšitelný hluk snížil pod vnímatelnou úroveň. Ze vzdálenosti 0,5 metru od zadního krytu vnímám jen lehký šelest větráku a proudění vzduchu. Lehké bručení je slyšitelné, jen když přiložím ucho až úplně na zadní kryt. Z přední strany ze 2 metrů absolutní ticho.

Vzhledem k tomu, co bylo v minulosti ve všech možných diskuzích a fórech na toto téma sepsáno, jsem sám překvapen, jak jednoduché řešení může tento problém při troše štěstí mít :)