Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Digitalizace VHS na DVD

Alien123456 (55)|8.3.2015 21:04
Zdravím,

pokud digitalizuji video z VHS. Panasonic - perfektní obraz. Nebo JVC s funkcí TBC mělo by být lepší, ale u hodně kazet mi hrozně skáče zvuk - funkce TBC opravdu krásně stabilizuje obraz, ale zvuk v dosti místech poskakuje. Ta samé kazeta v Panasonicu jede naprosto v pořádku jak obraz i zvuk. Nevím zda je JVC nějaké v čudu nebo by chtěl vyčistit.

Střihovou kartu mám AVerMedia DarkCrystal HD Capture SDK (C727) a jedná se mi o porovnání třeba s kartou Canopus AVDC300. Zvuk ani obraz se mi u současné karty nepředhání nebo nezpožďuje jako u levných USB karet.

Pokud takto nahrávám video z VHS nastaveno mám 25 snímku a standartní mpeg2 je nahraný obraz v počítači prokládaný nebo jsem 50 půl snímků odstanil ?

Další postup je nahrání video přes pinnacle (nevím proč na 4,7gb placku vezmu ve 100% kvalitě jen 60minut záznamu) takže v pinnavlu dvouvrstvé DVD render a pak to proženu shrinkem na 4,7 placku.

Děkuji za odpovědi.
StD (8612)|8.3.2015 22:03
Když nabíráš 25 fps PAL z VHS, už je to prokládané (TFF/UFF) a totéž máš i ve zdigitalizovaném tvaru správně pro DVD-Video, pokud tam nevynutíš něco jiného. Když to nabíráš rovnou do Mpeg2, tak nějak nechápu ten zbytečný krok s Pinnaclem (=opakovaný rendering/reencodování) a potom ještě jednou ve Shrinku. Tak si pořádně nastav ty parametry Mpeg2 hned na vstupu (tj. bitrate MAX/AVG/MIN) a musí se ti na jednovrstvou placku spolehlivě vlést 90 až 120 minut filmu v "koukatelné" kvalitě (z VHS už to lepčí nemůže být). Já osobně používám nastavení encoderu (Canopus) 6500/6000/1200. AVG lze jít i níže kolem 5500. Při dobrém zdroji to bohatě stačí.
A na úplně jednoduchý mastering ti stačí IfoEdit. Pinnacle je střižna, na tohle zbytečná.
Alien123456 (55)|9.3.2015 00:52
Jenže ono bude problém už v digitalizaci, kdy mohu zvolit pouze typ a datový tok. Variabilně mi to program od avertu nedovolí ukládat. Takže když to je na VHS asi vždy prokládaně je dobré to do počítače dostat v 25 snímkách plných a prokládaní řešit v přehrávači odstraněním prokládání ? Nebo to chápu blbě ? Na vhsce je 50 půl snímků spojených do celých v 25?
StD (8612)|9.3.2015 01:40
Na VHS nahrané ve VCR nemůžeš mít nic jiného než prokládaných 25 fps PAL. Co pořád řešíš deinterlaci? Tu si provádí zobrazovadlo a pokud to nezubatí na hranách (=prohozené půlsnímky), tak není co řešit.
ai (2993)|9.3.2015 04:58
Video naber zase prokladane. Zobrazovace ti odstrani prokladani, ktere to udelaji jak nejlepe mohou (podle typu, jak ktery, neni vsechno na stejne urovni), softwarove to neres, tam to muzes jen pokazit. Softwarove se pouziva QTGMC a Avisynth a prevod na 50fps. A pokud bys tedy chtel odstranit prokladani po nabrani, tak bys musel predevsim nabirat video do nejakeho lossless kodeku, nebo prinejmensim do DVavi. Pokud to nabiras do mpeg2, tak prokladane a hned aby to slo treba dat na DVD, aby to bylo podle specifikaci a pouzit treba zminovany Ifoedit, nebo take muxman, nebo pokud bys chtel menu tak AVStoDVD. Tyto programy ti autorizuji DVD (tedy VIDEO_TS slozku a vsim potrebnym uvnitr) primo z toho sebraneho mpeg2. Zadny DVD Shrink nepouzivej potom. To VIDEO_TS pak vypal pomoci ImgBurn.
Alien123456 (55)|9.3.2015 13:49
ok. vyměním pinnacle. Zdigitalizovaný to mám ale natvrdo mpeg2 datový tok 8000kbps. Záznamoví soft neumí ukládat v VBR. Dá se stím potom něco dělat abych dostal na placku 2hodiny záznamu ?
StD (8612)|9.3.2015 13:52
A nastavit ten CBR na 6000 jde?
Alien123456 (55)|9.3.2015 14:21
jj to půjde a pak se mi vejde 2 hodiny na jednu placku ?
Alien123456 (55)|9.3.2015 14:44
[QUOTE=ai;509753]Video naber zase prokladane. Zobrazovace ti odstrani prokladani, ktere to udelaji jak nejlepe mohou (podle typu, jak ktery, neni vsechno na stejne urovni), softwarove to neres, tam to muzes jen pokazit. Softwarove se pouziva QTGMC a Avisynth a prevod na 50fps. A pokud bys tedy chtel odstranit prokladani po nabrani, tak bys musel predevsim nabirat video do nejakeho lossless kodeku, nebo prinejmensim do DVavi. Pokud to nabiras do mpeg2, tak prokladane a hned aby to slo treba dat na DVD, aby to bylo podle specifikaci a pouzit treba zminovany Ifoedit, nebo take muxman, nebo pokud bys chtel menu tak AVStoDVD. Tyto programy ti autorizuji DVD (tedy VIDEO_TS slozku a vsim potrebnym uvnitr) primo z toho sebraneho mpeg2. Zadny DVD Shrink nepouzivej potom. To VIDEO_TS pak vypal pomoci ImgBurn.[/QUOTE]

Zkoušel jsem nahrát nasbírané video do AVSTODVD a nevím proč zobrazuje, že video je progressivně. viz náhled.
test.JPG
StD (8612)|9.3.2015 14:45
To si musíš vyzkoušet - záleží na charakteru záběrů videa. Pozor také na audio, aby ti to neukládalo nekomprimovaně (pokud ANO, tak je to pak potřeba překonvertovat do MP2 nebo AC3, aby to nebylo tak velké). Audio cca 2hod. filmu má v PCM/WAV objem dat něco okolo 1,5 GB, překonvertované do AC3 (stereo 192 kbps) pak jen 189 MB.

Edito: Podle toho obrázku je to video prokládané, má tam parametr TFF (Top Field First, horní půlsnímek jako první).
Saxel (2279)|9.3.2015 14:55
Alien123456:
Třeba se ti bude hodit online kalkulátor: https://www.createspace.com/pub/l/bit_budget.do?rewrite=true&
Pokud je nutné to pálit na DVD, bude rozumnější to rozdělit na 2 placky, jinak může utrpět kvalita kvůli nízkému bitrate.
Alien123456 (55)|9.3.2015 14:58
Zmátlo mě tam položka Progressive. Audio je dobře ?

---------- Doplněno v 14:58 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 14:56 ----------

[QUOTE=Saxel;509784]Alien123456:
Třeba se ti bude hodit online kalkulátor: https://www.createspace.com/pub/l/bit_budget.do?rewrite=true&
Pokud je nutné to pálit na DVD, bude rozumnější to rozdělit na 2 placky, jinak může utrpět kvalita kvůli nízkému bitrate.[/QUOTE]
jj ale já mohu ukládát pouze z CBR. Proto jsem to řešil nahrávat na 8000 poté přes shrink omezeno na jednovství dvd.
ai (2993)|9.3.2015 15:04
mpeg2 ma tff nebo bff flag i kdyz je to progresivni , pokud avstodvd pouziva mediainfo, ten by zobrazil podobne, muzes nekam uploadnout maly kousek tveho mpg na analyzu, tim, ze nagrabuj treba 10 sekund, nebo ustrihni stavajici mpg pomoci mpg2cut2 , nacti video a pomoci klaves "[" a "]" vyber usek a zvol File/Save this clip,..., postni linku na stazeni
Alien123456 (55)|9.3.2015 17:20
[QUOTE=ai;509786]mpeg2 ma tff nebo bff flag i kdyz je to progresivni , pokud avstodvd pouziva mediainfo, ten by zobrazil podobne, muzes nekam uploadnout maly kousek tveho mpg na analyzu, tim, ze nagrabuj treba 10 sekund, nebo ustrihni stavajici mpg pomoci mpg2cut2 , nacti video a pomoci klaves "[" a "]" vyber usek a zvol File/Save this clip,..., postni linku na stazeni[/QUOTE]

Pinnacle jsem používal hlavně k ořezu začátku půlení spojení malých částí atd.
Přikládám kousek nahrávky a ukázku nastavení záznamu.

http://uschovna.cz/zasilka/EC2IZ6WB6F6A9XAR-BPX/8GMRSZFEXI
Nastaveni.JPG
ai (2993)|9.3.2015 18:49
to video je progresivni (25p), to neni dobre, melo by to byt prokladane (25i nebo nekdy oznacovano i 50i, jedno a to same), tak jako to je na tom VHS, jestli a jak to na te karte jde nastavit nevim ...
ten capture provadi deinterlace, coz znehodnocuje to video jeste vice ...
Alien123456 (55)|9.3.2015 18:57
Ono právě moc v programu nejde nastavit a asi to umi jen celé snímky. Když použiju jiný program na zachytavani je to řešeni ? Takle už je to tedy rovnou spojené půlsníky do sebe. Nebo ještě jednoduše co vidi to nahrává 25 snímkama. Popřípadně to mám raději vyhodit a koupit Canopus ADVC110? Ten zachytává do DV a pak z toho nastavit výstup na mpeg2 prokládaně ?
Alien123456 (55)|9.3.2015 19:03
Je tedy lepší řešení najít jiný program na zachytávání a tím se problém odstraní ? Nebo je lepší kartu vyměnit za Canopus AVDV 110, který zachytává do formátu DV a pak to ukládát 50i ? Divné je, že specifikace karty viz. http://cipc.com/avermedia-darkcrystal-hd-capture-sdk-c727.html mají napsáno 50i, ale kde to nastavit ví bůh.
Alien123456 (55)|9.3.2015 19:34
http://uschovna.cz/zasilka/EC79UDSYAGD68CFS-V7T/6PCY5EAZMF tady jsem zkusil nějaký program na zachytávání debuh NCH software video po zachycení je hrozně zubaté oproti původnímu.
StD (8612)|9.3.2015 19:47
A jak to máš připojené z VCR? Pokud přes S-Video, tak tam ani nic jiného než 25 fps prokládané lézt nemůže. Pokud je ta karta správně nainstalovaná (ovladače) tak musí jít zachytávání (capture) zdroje jakýmkoli prográmkem, co to umí, třeba i jednoduchým MediaPlayer Classic (volba File -> Open Device), který je Free.
Alien123456 (55)|9.3.2015 19:50
Mam to právě Cinchem - Svideo se mi nezdálo nějak lepší kvalita. Ale vyzkouším přepojit na S-videa nahraju a pošlu ukázku.
StD (8612)|9.3.2015 19:59
No z analogu je S-Video ta nejlepčí volba. Tím jsem měl kdysi SVHS VCR (dokud jsem ho nezlikvidoval) také připojený do PC a kvalita zachyceného byla 1:1.
RoPo (6061)|9.3.2015 20:01
Canopus je lepsi volba.
Alien123456 (55)|9.3.2015 20:13
Tak ukázkové video připojeno přes S-VIDEO http://uschovna.cz/zasilka/ECXXV2X5C5ZCY2HF-IPY/K54L35FCMS vizuelně bych už řekl, že je to prokládaně, ale když to srovnám s kvalitou obrazu po nějakém 25 plném snímku přes Cinch je tohle nekoukatelné.

---------- Doplněno v 20:08 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:08 ----------

[QUOTE=RoPo;509818]Canopus je lepsi volba.[/QUOTE]
Škoda jen, že už se nedá sehnat AVDV 300 nevím zda 110 si spíše nepohorším.

---------- Doplněno v 20:13 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:08 ----------

Tak nyní fakt nevím. V příloze kvalita zachycení nastavení CINCH 25snímků asi to tedy udělá sloučení snímků, ale obraz je krásný. Když to dám přes S-VIDEO sice asi zachytávám 25 prokládaně, ale je to nekoukatelné. U první varianty nepozoruju při pouštění nějaké chyby v pohybu je to opravdu takový problém když to není prokládaně ? Prokládaně poznám při pauznutí video a ne podle toho, že je v informaci TFF ?
CINCH.JPG S-video.JPG
ai (2993)|9.3.2015 20:41
[QUOTE=Alien123456;509811]http://uschovna.cz/zasilka/EC79UDSYAGD68CFS-V7T/6PCY5EAZMF tady jsem zkusil nějaký program na zachytávání debuh NCH software video po zachycení je hrozně zubaté oproti původnímu.[/QUOTE]
to je prokladane video s tff, ale bohuzel je to ulozeno ve streamu oznacenem jako progresivnim, proto prehravac tam ukazuje ty prouzky, napr. restream by ti to upravil, ale jen elementarniho video streamu, dost neprakticke, stahni si treba tento mkv, to ti prehraje jak ma, je to opraveno v ReStreamu, kde nejprve jsem demoval original mpg pomoci tsMuxer na audio a video stream, potom upravil v Restreamu jen video stream, pak mas uz elementarni streamy , ktere muzes pouzit na DVD, nebo strcit video a audio do mkv jak ten muj upload

[QUOTE=Alien123456;509820]Tak ukázkové video připojeno přes S-VIDEO http://uschovna.cz/zasilka/ECXXV2X5C...IPY/K54L35FCMS vizuelně bych už řekl, že je to prokládaně,[/QUOTE]
to je zase progresivni video, to neni dobre

Ty videa jsou dost spatne urovne, nevim jake je originalni video, ale mozna, ze to grabovat do DVavi a pak pomalu nejak poctive enkodovat do mpg by mozna bylo lepe, nebo take ne, ja nejsem na toto odbornik ...
Alien123456 (55)|9.3.2015 20:55
Mám tedy koukat na to co je u video v infu nebo raději jde poznat správné nastavení přímo z obrazu ?
U canopusu bych měl taky takovéto problémy nebo tam je to jednodušší ? Tam taky zachytávám co vidím na obrazovce ?
Alien123456 (55)|9.3.2015 21:03
MKV je obrazově dobré takové hodně rychlé. Ale postup k němo je značně složitý. Tím, že to nahraju na 25 plně tak ten záznam je takový jakoby zpomalený.
Alien123456 (55)|9.3.2015 21:08
http://uschovna.cz/zasilka/ECW7GFL8549CWNHG-9XK/8L6NVC9V35

tady original co vylezle ze zachytávání. Obraz není zubovytej, ale je takovéj zpomalenej nebo jaké stopy po odstranění prokladu ještě ponese ?
ai (2993)|9.3.2015 21:09
Ja to nacitam do Avisynthu a pak rozlozim na fields a divam se co tam skutecne je, na zadne mediainfo nebo flagy neberu ohled,..., info te muze klamat, tak jako v tomto pripade, dulezite je co tam skutecne za video je a pak popripade opravit ty flags, jako napr v Restream. Ale delat tohle porad protoze to v grabovani nejak vazne, nebo je to spatne nastaveno, nevim, to mi nesedi, takto to delat.

V tom videu jsou skoro kosticky, tohle byvavalo tak pred 15 lety, dneska softwarove enkodery enkoduji dobre, a snad i pri hardware pri zachytavani.

Pockej si na vyjadreni tech co skutecne grabuji casto nebo grabovali, ja ti jen vysvetluju jak jsi na tom technicky s tim videem co mas.
Alien123456 (55)|9.3.2015 21:12
[QUOTE=ai;509832]Ja to nacitam do Avisynthu a pak rozlozim na fields a divam se co tam skutecne je, na zadne mediainfo nebo flagy neberu ohled,..., info te muze klamat, tak jako v tomto pripade, dulezite je co tam skutecne za video je a pak popripade opravit ty flags, jako napr v Restream. Ale delat tohle porad protoze to v grabovani nejak vazne, nebo je to spatne nastaveno, nevim, to mi nesedi, takto to delat.

V tom videu jsou skoro kosticky, tohle byvavalo tak pred 15 lety, dneska softwarove enkodery enkoduji dobre, a snad i pri hardware pri zachytavani.

Pockej si na vyjadreni tech co skutecne grabuji casto nebo grabovali, ja ti jen vysvetluju jak jsi na tom technicky s tim videem co mas.[/QUOTE]
Ono takto kostičkované to leze už z videa do PC. Taky nemusí být dobrá ta karta nebyla sice z nejlevnějších, ale nemusí podávat dobrý výsledek.

Souhlas taky nechci nahrávat upravovat atd atd.

Mám tu dvě video JVC nebo Panasonic z obojí leze skoro totožný výsledek.
ai (2993)|9.3.2015 21:17
[QUOTE=Alien123456;509831]http://uschovna.cz/zasilka/ECW7GFL8549CWNHG-9XK/8L6NVC9V35

tady original co vylezle ze zachytávání. Obraz není zubovytej, ale je takovéj zpomalenej nebo jaké stopy po odstranění prokladu ještě ponese ?[/QUOTE]
to je zase progresivni video, kde je odstraneno prokladani, no good

ten mkv je zda se jak ma byt, i audio tomu odpovida, prokladany zaznam je takovy "cipernejsi" na pohled :-) , pokud predtim koukas na progresivni video :-) , je tam proste 50 informaci za jednotku casu, kdezto 25p ma jen 25 informaci na casove ose za sekundu,.., najdi nekde na webu porovnani 25i (50i) a 25p

---------- Doplněno v 20:17 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:16 ----------

[QUOTE=Alien123456;509834]Ono takto kostičkované to leze už z videa do PC.[/QUOTE]
z VHS to nemuze lezt kostickovane, kosticky dela enkoder, ne VHS, kosticka je digitalni artefakt ...
Alien123456 (55)|9.3.2015 21:21
JJ rozdíl znám a je patrný. Tak teďka přemejšlím jak z toho nejrychleji ven. Nějaký lepší program na zachytávání co to uloží dobře znáš ? MPC se mi kouše a už při zachytávání je v náhledu video hrozně zubaté ( nebo je to dobře ?)

---------- Doplněno v 21:21 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:18 ----------

http://uschovna.cz/zasilka/ECIIR48FMUNB2ADK-U6Y/KMJ7HK25WF

vyměnil jsem nastavení místo MPEG2 jsem tam dal DVD a i v infu už není Progressivně, a TFF. Zkoukni zda to takle je dobře ?
ai (2993)|9.3.2015 21:22
Ja negrabuju video z VHS, kdysi pred 10 lety jsem graboval pres DV kameru s prevodnikem z VHS primo do DV avi (tak jako by graboval ten Canopus), ja nikdy negraboval primo analog do mpg.
Alien123456 (55)|9.3.2015 21:25
http://uschovna.cz/zasilka/ECIIR48FMUNB2ADK-U6Y/KMJ7HK25WF
SVIDEO

http://uschovna.cz/zasilka/EC54ES8VIHBLK8GC-ZPL/5M72UMMXER
CINCH


Nevim proč na CINCH to nedělá takový ty hnusné zoubky. Možná nekvalitní S-VIDEO kabel.
vyměnil jsem nastavení místo MPEG2 jsem tam dal DVD a i v infu už není Progressivně, a TFF. Zkoukni zda to takle je dobře ?
ai (2993)|9.3.2015 21:25
[QUOTE=Alien123456;509836]JJ rozdíl znám a je patrný. Tak teďka přemejšlím jak z toho nejrychleji ven. Nějaký lepší program na zachytávání co to uloží dobře znáš ? MPC se mi kouše a už při zachytávání je v náhledu video hrozně zubaté ( nebo je to dobře ?)

http://uschovna.cz/zasilka/ECIIR48FMUNB2ADK-U6Y/KMJ7HK25WF
SVIDEO

vyměnil jsem nastavení místo MPEG2 jsem tam dal DVD a i v infu už není Progressivně, a TFF. Zkoukni zda to takle je dobře ?[/QUOTE]
je to porad progresivni video
Alien123456 (55)|9.3.2015 21:29
Tak to už teda nevím proč to nezachytí prokládaně. Asi to bude tou kartou.
Canopus bude ukládat do DV formátu z toho potom taky udělám prokládaně DVD ? Upřímně nevím přešně rozdíl mezi mpg a DV formátem. Krom toho, že se pustí kamera a ve střihovém programu zapnu captured. Přijde mi to stejné jako nyní kdy zapnu video a přes kartu to nahraju do počítače.
ai (2993)|9.3.2015 21:32
[QUOTE=Alien123456;509838]
http://uschovna.cz/zasilka/EC54ES8VIHBLK8GC-ZPL/5M72UMMXER
CINCH
[/QUOTE]
A to je take progresivni, je uz odstraneno prokladani
ai (2993)|9.3.2015 21:39
[QUOTE=Alien123456;509840]Tak to už teda nevím proč to nezachytí prokládaně. Asi to bude tou kartou.
Canopus bude ukládat do DV formátu z toho potom taky udělám prokládaně DVD ? Upřímně nevím přešně rozdíl mezi mpg a DV formátem. Krom toho, že se pustí kamera a ve střihovém programu zapnu captured. Přijde mi to stejné jako nyní kdy zapnu video a přes kartu to nahraju do počítače.[/QUOTE]
DV avi je prokladane,
DV format ma asi 25Mbit/s, kazdy snimek je unikatni, nema GOP structure jako mpeg2 (I-frame + p nebo i b snimky). DV avi se zachytava pres firewire, tve PC musi mit firewire IN. Tohle te mozna odradi. Ten tvuj mpeg ma kolem 8Mbit/s takze budes mit soubory minimalne 3 x vetsi v pripade DV avi. To DV avi bys pak musel enkodovat do mpeg2 na DVD (Dvoupruchodove, pianko s dobrym nastavenim). Nebo DVD authoring (jako ten avstoDVD to udela za tebe) Tedy je to kompliovanejsi. Nebo muzes enkodovat hned mpeg4 avc, pokud nepotrebujes DVD. Tedy tady vidis klady i zapory, je to na tobe, kolik tech videi mas atd.
Alien123456 (55)|9.3.2015 21:39
Není tedy lepší už to mít bez prokladu když výsledek bude dle mého identický. Když je odstraní proklad ve video nebo ho poté odstraní přehrávač výsledek by měl být stejný. A dnes všechny zobrazovače stejně zobrazují celé snímky tak to bude jedno nebo se pletu ?
ai (2993)|9.3.2015 21:48
[QUOTE=Alien123456;509843]Není tedy lepší už to mít bez prokladu když výsledek bude dle mého identický. Když je odstraní proklad ve video nebo ho poté odstraní přehrávač výsledek by měl být stejný. A dnes všechny zobrazovače stejně zobrazují celé snímky tak to bude jedno nebo se pletu ?[/QUOTE]
To se ptas toho spatneho, ja bych byl kategoricky proti tomu. :-) Tim to video vpodstate znicis poud deinterlacujes na 25p. To video je unikatni nejaka pamatka, ne nejaky film, kde jsou tisice, miliony kopii na webu. Ten zaznam je 25i, tedy tam mas 50x informaci o pohybu v case, 25p ma jen 25. Tedy to video vlastne nenavratne trochu nicis. Pokud ti tva TV provede deinterlace, odstraneni prokladani, tak udela 50p, ne 25p, pozor. U techto videi pokud bys chte odstranit prokladani tak musis vyrobit 50 progresivnich snimku, ne 25 tak jako tva karta. Jedine tam zachovas vsechno info o pohybu (temporal resolution). A kdyz uz se rozhodnes odstranit prokladani tak tedy dobrymi nastroji jako QTGMC s Avisynthem, coz je dost narocne. Ja jsem sice vyrobil programek, ktery to dela automaticky takto s QTGMC a Avisynthem, ale musel bys instalovat ten Avisynth A DV kodec Cedocida. Pak jen polozim DV avi (to co by ti graboval ten Canopus) na ten BAT file a vyrobilo to treba 50p mp4 nebo i primo DVD bez menu. Ale nevim jestli bys do toho sel. Neni to primocary proces to rozjet. Napriklad to grabovat primo do lepsiho 25i mpeg2 na DVD je mnohem jednodussi. Na internetu se lidi bijou, co je lepsi, to zalezi na kazdem jak na to jde. Jsou lidi co zasadne grabujou do lossless kodeku, prokladane samozrejme, bezestratoveho kodeku, kde video je mnohem objemnejsi. Pak video opravi, opravi VHS chyby a vzhled a az to teprve enkoduji na co je treba (DVD, mp4 atd,)
Alien123456 (55)|9.3.2015 21:55
Tak to jsem žil koukám naprosto špatně. Myslel jsem si, že 50i je pak 25 celých :-). To co píšeš dává smysl raději to mít odstranit to pro dnešní displeje, ale zdroj mít pořád prokládaný. Nebo mě mátlo v infu u DVD snímková frekvence 25. Nebo i hodně firem co nabízí převod VHS rovnou automaticky udělají odstranění prokladu.
ai (2993)|9.3.2015 22:03
50i JE celych 25 snimku, ale sude pole maji fazovy posuv, kdezto 25p ne. Skus si vygooglovat nekde 50i vs. 25p atd.
Tedy pokud odstranujes prokladani a chces zachovat temporal resolution musis odstranit prokladani do 50p ne 25p. Dneska ma vetsina lidi ze setrvacnosti zablokovano, ze prokladani se odstranuje do 25p z drivejsich dob. Tehda 50p neslo prehrat nikde. Dneska se toho 50p neni treba vubec bat, to prehraje i kdejaky telefon, specialne standardni rozliseni.
Alien123456 (55)|9.3.2015 22:08
Takže 25i je vlastně 50 plných snímků. Kdežto opačně je to 25 plných. Hezky jsem se do toho zamotal.

Názor někoho z digitalizace:
Dle mého názoru mělo prokládání obrazu svůj význam v době analogových televizorů, kde se obraz vykresloval postupně (přejížděním světelného paprsku), ale v dnešní době LCD displayů, kdy se zobrazí celý obraz naráz rozsvícením všech krystalů zároveň, již tento půvab neshledávám.

Většina softwarových řešení, která odstraňují prokládání to řeší částečným "rozmáznutím", což samozřejmě nese určitou kvalitativní ztrátu (především proto, že polovina informace (protilehlé vykreslení) je tím ztracena. Na druhou stranu to má tu východu, že se neprojevuje chyba rozřádkovaného obrazu (především u vodorovného pohybu).
ai (2993)|9.3.2015 22:15
[QUOTE=Alien123456;509848]Dle mého názoru mělo prokládání obrazu svůj význam v době analogových televizorů, kde se obraz vykresloval postupně (přejížděním světelného paprsku), ale v dnešní době LCD displayů, kdy se zobrazí celý obraz naráz rozsvícením všech krystalů zároveň, již tento půvab neshledávám.[/QUOTE]
jenze original je 50i, tedy by se mel grabnou take 50i, s dnesni technologii to moc nesouvisi, nebo vlastne ano, vetsina TV si s prokladanim poradi perfektne, cim lepsi, tim lepe, a jak rikam pokud nekdo trva na odstraneni prokladani, a nechce to nechat na zarizeni musis jit do 50p

[QUOTE=Alien123456;509848]Většina softwarových řešení, která odstraňují prokládání to řeší částečným "rozmáznutím", což samozřejmě nese určitou kvalitativní ztrátu (především proto, že polovina informace (protilehlé vykreslení) je tím ztracena. Na druhou stranu to má tu východu, že se neprojevuje chyba rozřádkovaného obrazu (především u vodorovného pohybu). [/QUOTE]
to je vysvetleni odstraneni prokladani z 50i do 25p, ne do 50p. Na webu davej bacha na datum zverejneni, nektere info mohou byt dost stare. V pripade prevodu 50i do 50p proste jen interpolujes a dodelas jeden pulsnimek na snimek cely. QTGMC napriklad zohlednuje i vektory pohyby, nebo sum ve videu, je to celkem uz umeni co dela, ten udela caru z 50i do 50p take rovnou caru bez zubu atd.
Alien123456 (55)|9.3.2015 22:17
Takže z VHSky mi leze 25i takže z toho mohu dostat při odstranění 50 plných. Kde bych vzal 50i nebo spíše co do toho nahrávalo.
ai (2993)|9.3.2015 22:26
25i je to same jako 50i, psal jsem to vyse. Nekdo pouziva vyraz 25i , nekdo 50i, nestastne pojmenovani marketingem, 50 je vetsi nez 25 ne ? :-) Grabujes 50i. I ta tva karta musi grabnout co tam je, 50i, ale nejakym zpusobem to hned prevadi na 25p a hned pak enkoduje do mpeg2, VHS je analogove zarizeni, na pasce de-facto neni zadne rozliseni, jen radky. Princip je to z toho grabnout - digitalizovat, tedy musis mit nejaky rastr, rozliseni v PC. A az pak se rozhodnes co s tim. Kartu nebo zarizeni co grabuje bych nenechal odstranovat prokladani z principu vubec.
Alien123456 (55)|9.3.2015 22:33
Budu muset vyřešit jak to grabovat aby to zůstalo 50i tento údaj se mi pak ukáže i v infu. Proč většina DVDčček má psáno 25 snímků ?

Ten zaznam je 25i, tedy tam mas 50x informaci o pohybu v case, 25p ma jen 25. Tedy to video vlastne nenavratne trochu nicis. Pokud ti tva TV provede deinterlace, odstraneni prokladani, tak udela 50p, ne 25p, pozor. // tohle mě zmátlo - takže VHS 50i tedy když to spojim dostanu 25 celých.

Ono jestli těch 25 plných nesouvisí stím mpeg2 formátem v programu kdy to tam nastaví automaticky. je tam ještě AVI vmw atd ale do toho se mi moc nechce.

---------- Doplněno v 22:33 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 22:29 ----------

Ikdyž jsem zkoušel dát do H264 tak je tam 25fps. Ikdyž koukám u toho tvého zaslaného taky. Nemělo by tam být 50i už jsem z toho blázen
Alien123456 (55)|9.3.2015 22:35
Takže 25i mi to televize upraví dodělá na 50 plných snímků. Když to odstraním na 25 plných spojim to jen k sobě a přijdu o půlku. Chápu to tak dobře. Taky si myslím, že nahraný to může být prokládaně vždycky z toho odstraním. Když to udělám opačně zpátny to už nedostanu nikdy.
ai (2993)|9.3.2015 22:39
Tu informace "i" vetsinou vynechavaji, tedy video muze byt 25i, nebo-li 50i, ale mas napsano 25fps, protoze to defacto pravda je.

A DVD'cka by mela byt vetsinou 25p, protoze jsou z filmu, ktere byly natoceny jako 24p, tedy to zrejme vetsinou zrychluji na 25p. Jenze to 25p je ulozeno jako 25i, protoze to jsou DVD specifikace! Sranda celkem. No je to proste stara norma, 20 let. Nevim presne jak to delaji, ja vim napriklad, ze mohu vyrobit 25p DVD, jde to, prehravace to prehravaji, ale jak to koupis v obchode tak zrejme to muze mit interlace flag. Koneckoncu MPEG2 musi mit flag bud top field first nebo bottom field first, i kdyz je to video progresivni. To je tvuj priklad. O tom jsme se bavili. Tve video je progresivni , ale ma to tff flag, top field first, ale zaroven tam je i dalsi flag, scan order jako progressive. Proste stara norma a musi se dodrzovat. Nemuze v tom byt hokej a zmenit to ted.

[QUOTE=Alien123456;509854]Takže 25i mi to televize upraví dodělá na 50 plných snímků. Když to odstraním na 25 plných spojim to jen k sobě a přijdu o půlku. Chápu to tak dobře. Taky si myslím, že nahraný to může být prokládaně vždycky z toho odstraním. Když to udělám opačně zpátny to už nedostanu nikdy. [/QUOTE]
presne
StD (8612)|9.3.2015 22:40
Alien123456 (55)|9.3.2015 22:42
Takže já to mám nahrané dobře prokládaně nebo v mém video už jsou obrazky sloučeny?

---------- Doplněno v 22:42 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 22:40 ----------

Asi začnu číst než budu nahrávat.