Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Podmíněná (INTELIGENTNÍ ?!) normalizace AUDIA

juppiter (73)|18.6.2005 18:58
Podmíněná (INTELIGENTNÍ ?!) normalizace AUDIA
Pořídil jsem (NĚKOLIKRÁT !)audio záznam (PCM Wav) z rozhlasu a nedokonalostí hardwaru (špatný kontakt na konektoru, vyklechtaný JACK či co) přihodilo se toto: - v různých místech je úroveň záznamu silně pod všeobecným průměrem. Standartním způsobem nemůžu ale NORMALIZovat, protože se zvedne kompletně úroveň celého souboru a jsem tam kde jsem byl!.Čili potřeboval bych radu , jak nějak efektivně - BEZPRACNĚ analyzovat úroveň celého zázn. a normalizovat (na mnou určenou hodnotu, anebo na hodnotu vyplývající ze zmíň.analýzy !) pouze ty podÚROVEŇ.úseky, které si to zaslouží.
Když mi někdo poradí, budu vděčný, ALE kdyby náhodou byl po ruce nějaký všeuměl oplývající informací jak výše zmíněné učinit v prostředí Adobe Audition (CoolEdit), do smrti ho velebiti budu!
Fantas! (3016)|18.6.2005 19:23
juppiter
Zkousel jsem to kdysi, ale uprimne, radej si to naporcuj a udelej jednotlive useky manualne. Kompresory, ktere jsem zkousel, tak toto nikdy nerozpoznaji stoprocentne a tak se ti zmrsi prirozena dynamika...Ja bych to delal ve Vegasu, protoze to umi v realnem case bez nutnosti ukladani, nebo sileneho swapovani, ci plneni pameti...Pokud znas Vegas, tak ti doporucuju udelat to v nem.
StD (8612)|19.6.2005 00:02
Já bych to udělal také manuálně, ale raději v tom Auditionu... Kolik toho je?
clee (6592)|19.6.2005 00:09
soundforge, average RMS...
juppiter (73)|19.6.2005 19:58
[quote=clee]soundforge, average RMS...[/quote]
------------------------------------------------------------
mohl bych poprosit o nějakou podrobnější nápovědu (ALESPOŇ 90/10)?!
nainstaloval jsem SoundForge7.0b a zkoušel (ba přímo superPotentně experimentoval) ovšem s nevalnými výsledky (je pravda, že nemám k disp.překlad odborných termínů).Buď se nedělo vůbec NIC (nebo téměř NIC!), anebo proběhla norm.neuspokoj.tj.zvedla nejenom ty části, které zvednout potřebuji, ale i ty ostatní takž vglobálu mám zase totéž !!!!
moc prosím ještě o nějakou berličku (případně mail a ochotu se potenc.zabývat konkr.souborkem ?!?)
DĚKUJI DĚKUJI DĚKUJI DĚKUJI DĚKUJI DĚKUJI DĚKUJI DĚKUJI
Modena (1706)|19.6.2005 22:19
Audition 1.5 za 1.5 minuty ! :-E
Fantas! (3016)|19.6.2005 22:30
Modena
Stejne se mi libi, jak jsi to presne vypocital... 1,5 minuty? Juppiter nikde nenapsal, kolik toho je a ty uz vis, ze to budes delat 1,5minuty...Super!
:-E
Modena (1706)|19.6.2005 23:27
Však já vím, co jsem napsal! Ale tak ňák se to rýmuje, néééé ? :-E
Fantas! (3016)|20.6.2005 00:01
Modena :-D
Takzvane Absolutni vers!
Mel jsem devce tuze krasne,
mela oci tuze krasne,
mela oci jako len,
na policku plela len,
bydlim s ni ted na statku,
rodice tez na statku... :-E :-E :-E
Modena (1706)|20.6.2005 00:28
Fantas ! :-D
To znám, ale nevím odkud . . . :-(((
Trpím od mládí tou chorobou HoSiPo ! :-E
Fantas! (3016)|20.6.2005 00:33
Modena
VELIKAN JARA PRECE! :BB:
Modena (1706)|20.6.2005 00:47
Á ! No jasně ! Největší Čech ! :-E
mmmartin (187)|20.6.2005 11:08
Normalizace není ten pravý nástroj. Při normalizaci popuze zvýšíš lineárně úroveň záznamu tak, že nejvyšší špička v záznamu právě dosáhne úrovně, nastavené v okně nastavování parametrů normalizace. Jediná cesta je použít buďto limiter, případně expander (oboje je Cool editu k dispozici) k vzájemnému vyrovnání hlasitostí jednotlivých pasáží. Problém je v tom, že v obou procesorech je nutné nastavit řadu parametrů, aby výsledek k něčemu vypadal a hodnota těchto parametrů dost hodně závisí na charakteru modulace (mluvené slovo x hudba a když hudba, tak jaký žánr, a když mluvené slovo, tak jestli podložené ruchy nebo slovo an sich .......). Pravděpodobnost "intuitivního" nastavení bez mnohaletých zkušeností je prakticky nulová. Kolik tý modulace je? Pokud by byla s ohledem na velikost poslatelná e-mailem, asi by bylo rychlejší mi to poslat, docela rád si s tím pohraju. :-)
vlada (3470)|20.6.2005 12:37
mmmartin> Já myslím, že tomuhle se říká dynamická komprese (dynamic compression). Kdy se mění zesílení na základě hlasitosti vstupu. Používam to při přehrávání filmů. Ten filtr má třeba FFDShow (kde se ale jmenuje nepřesně normalizace), teď mě ale nenapadá, jak ho aplikovat. Možná že pomocí Grapheditu?
Ale podobný filtry mají určitě i profi zvukový editory Audition, SoundForge nebo Audacity. Ale nutný je vědět, že nehledam normalizaci.

Vláďa
mirekv (7169)|20.6.2005 12:41
vlada
I v BeSweetu je takový filtr.
mmmartin (187)|20.6.2005 12:46
Přesně tak. Jenže v každým upravovači dynamiky je nutný nastavit dynamický(jaký jinak :-) ) parametry, tj. strmost expanze, bod, na kterým má expanze začít zabírat, o kolik má zabírat a - to hlavně - jak rychle má zabírat a za jak dlouho po odeznění signálu se má vrátit na původní zesílení. Tyhle filtry jsou v každým jen trochu lepším audio editoru.
Fantas! (3016)|20.6.2005 17:06
mmmartin
Presne tak jak rikas, chce to mnohalete zkusenosti s nastavovanim techno parametru. Na kazdy nastroj mam ve studiu udelany jiny compresor a i tak mi kolikrat tyto prednastavene nestaci a snad pokazde(napr dojde chlapek, ktery do kytary mlati), musim parametry upravovat... Opravdu tem, kteri si s tim nikdy nehrali, tak to radej udelejte tak, ze to rozsekate a pak kousky normalizujete...
Jinak pro ty, kteri chteji zkouset, tak je potreba menit hlavne Attack Time a Release Time! B-)
Modena (1706)|20.6.2005 19:56
To Fantas : jj :-)
Na tyhle možnosti je v CoolEditu (Auditionu) možnost napsat hafo skriptů a hlavně vyzkoušet pár VST plugin - některý jsou docela šikovný (Voxengo, Kjaerhus Audio, Analogflux, PSP Nitro) :-)
Fantas! (3016)|20.6.2005 20:26
Modena jj, ale zapomnel jsi na DX pluginy! 9-)