Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Aky dlhy kabel S-VIDEO, COMPOSITE VIDEO ???

Worm_666 (10)|17.6.2005 10:01
Zdar vsetci videomaniaci.

Aky najdlhsi (dlhy) kabel mozem pouzit pre zachytavanie videa z TV ? Ci uz S-VIDEO kabel, alebo COMPOSITE VIDEO kabel ?

PC mam v kute izby, a telku ca. 6-7 m od neho.

Zaujima ma to aj ohladom moznej straty kvality.

Vdaka za odpoved(e).
mirekv (7169)|17.6.2005 10:07
Měla by stačit stíněná dvojlinka - ta tlustá, ne co se prodává k walkmanovým sluchátkám.
Worm_666 (10)|17.6.2005 10:21
Takze kabel moze byt aj dost dlhy ? Napriklad 10 m ?
ODSakEda (2278)|17.6.2005 10:35
Worm_666
-S-Video cca 10-15 m, nad tuto délku se již dá pozorovat rušení, ale to záleží i na kvalitě elektroniky, jak silný signál vasílá a jak citlivý je i vstup a tedy je to individuální dle přístroje a takdy dle kvality (kapacity) kabelu-
-Composit -klidně i 100m! I více, především po profi instrumentálním stíněném kabelu, nebo levněji-použijeteli běžný anténní svodový kabel a podaříli se vám na tu Al folii a pár vousů stínění co jaksi moc mědi také neobsahují..., nacínovat konektor cinch!...
------------------------------------------------------------------------------------
-VGA pak tuším podobně jako S-Video, cca do 15-20m
-DVI někde jsem čet že se nedoporučuje více jak 5-10m (ale zase je to i dle kabelu a pod.)
Worm_666 (10)|17.6.2005 10:43
ODSakEda

Vdaka mister. To je spravna odpoved. Fakticka, s kratkym popisom. Super bomba.

:-)
jopein (450)|17.6.2005 12:51
Worm_666
Pokud se rozhodneš pro S-Video tak na kabelu nešetři.
Čím kratší tím lepší.
Dá se koupit profi S-Video kabel v metráži a konektory připájet podle potřeby. S tím mám nejlepší zkušenosti.
Worm_666 (10)|17.6.2005 13:03
jopein
Prave ze S-VIDEO je akesi slabsie. Pouzivam radsej COMPOSITE VIDEO.
mirekv (7169)|17.6.2005 13:30
To teda ODSakEda nějak zblbl...
Worm_666
Jak radí jopein - kvalitní kabel a rozhodně s-video!
Worm_666 (10)|17.6.2005 13:43
Borci, ked to spravim, dam Vam vediet. Len neviem, ci sa k tomu tento vikend dostanem. Ale ak ano, hned v pondelok sa lognem, a napisem.
Worm_666 (10)|20.6.2005 08:09
Zdar borci.

Tak som to za vikend stihol.

COMPOSITE VIDEO - dal som to cez medenny koaxialny kabel - 8 m, pozlatene konektory - vsetko letovane,

AUDIO - tienena dvojlinka - 8 m,
obycajne konektory - vsetko letovane.

Funguje to bez problemov.

Takze, majte sa.
mirekv (7169)|20.6.2005 08:29
Worm_666
Měl jsi zvolit raději s-video.
Worm_666 (10)|20.6.2005 08:41
mirekv

Nerobi mi to dobrotu, ako som pisal...
mmmartin (187)|20.6.2005 10:36
[quote=ODSakEda]Worm_666
-S-Video cca 10-15 m, nad tuto délku se již dá pozorovat rušení, ale to záleží i na kvalitě elektroniky, jak silný signál vasílá a jak citlivý je i vstup a tedy je to individuální dle přístroje a takdy dle kvality (kapacity) kabelu-
-Composit -klidně i 100m! I více, především po profi instrumentálním stíněném kabelu, nebo levněji-použijeteli běžný anténní svodový kabel a podaříli se vám na tu Al folii a pár vousů stínění co jaksi moc mědi také neobsahují..., nacínovat konektor cinch!...
------------------------------------------------------------------------------------
-VGA pak tuším podobně jako S-Video, cca do 15-20m
-DVI někde jsem čet že se nedoporučuje více jak 5-10m (ale zase je to i dle kabelu a pod.)[/quote]

Úroveň signálu S-video (a ostatně jakéhokoliv video) na výstupu zařízení a citlivost vstupu je daná normou, zrovna tak i výstupní a vstupní impedance, takže kvalita přenášeného signálu je daná pouze vlastnostmi kabelu. Útlum kabelu je frekvenčně závislý s nárůstem směrem k vyšším kmitočtům, proto přenášené video s rostoucí délkou kabelu ztrácí na ostrosti. Tato ztráta narůstá s klesající kvalitou a rostoucí délkou kabelu. S ohledem na úroveň videosignálu bych možnost pronikání rušení do příliš dlouhého kabelu nepovažoval za omezující faktor.
Nevím, čemu říkáš profi instrukmentální kabel, ale pro kvalitní přenos videa v jakémkoliv formátu je nutné použít koaxiální kabel s impedancí 75 Ohm. Prakticky nezáleží na jeho provedení, pro orientaci a zjednodušeně ohledně kvality - větší průměr znamená většinou vyšší kvalitu. Z hlediska vlastností kabelu prakticky nerozhoduje, zda je stínění upletené z měděných drátků, nebo zda je z hliníkové fólie a několika chlupů, přidaných kvůli možnosti pájet.
Ivo Mašek (10205)|20.6.2005 11:19
Z hlediska vlastností kabelu prakticky nerozhoduje, zda je stínění upletené z měděných drátků, nebo zda je z hliníkové fólie a několika chlupů, přidaných kvůli možnosti pájet.
Tady bych oponoval. A to dle praktického vyzkoušení. Kdysi jsem mezi bytovou zásuvkou a tv kartou natáhl koax, jehož opletení bylo z hliníkové folie (říkák tomu čoko papírek). Výstupní sognál se mi moc nelíbil. Tu samou délku jsem nahradil koaxem, který používá kabelovka. Výstupní signál "jedna báseň". Tož zkušenosti z mé praxe.
mirekv (7169)|20.6.2005 11:32
ne.

---------------------
Odpověz celou větou, zdůvodni svůj názor, napiš postřehy z vlastní praxe. Jinak to mažu. To slovíčko "ne" toho všem řekne hodně, fakt. (jinak, je to dost blbej zvyk)
Moderátor
Worm_666 (10)|20.6.2005 12:12
No, myslim, ze temu dlzky kabla sme prebrali, pre bezny byt je mozne pouzit aj relativne dlhsie kable, ale kvalitne a letovane.

Tak by sme to mohli aj skoncit.

Nie ?

Kdo chce vediet viac, nech si nastuduje odbornu literaturu a pod.

Moderator suhlasi ?

8-)
vlada (3470)|20.6.2005 13:02
Přidávam praktickou zkušenost: Mám 17m s-video pomocí 2 tenkych koaxiálů a žádný problémy (rušení) jsem nezaznamenal.
Worm_666 (10)|20.6.2005 13:48
[quote=vlada]Přidávam praktickou zkušenost: Mám 17m s-video pomocí 2 tenkych koaxiálů a žádný problémy (rušení) jsem nezaznamenal.[/quote]

Aky priemer kablov a aky material ???
ODSakEda (2278)|20.6.2005 16:33
mmmartin -haha, dané a stejné dle normy??? :-E -krásná teorie... Klidně si teoretizuj dále! :-E
(a vono je důležitá minimální kapacita kabelu/1m ve Faradech víc než jen odpor/1m v Ohmech a ještě je ten odpor závislí i na frekvenci sřídavého napětí a videa není zrovna nejmenší a to má negativní vliv při delších kabelech již u audia a to jsou daleko nižší frekvence!)
mirekv (7169)|20.6.2005 17:04
[quote=mirekv]ne.

---------------------
Odpověz celou větou, zdůvodni svůj názor, napiš postřehy z vlastní praxe. Jinak to mažu. To slovíčko "ne" toho všem řekne hodně, fakt. (jinak, je to dost blbej zvyk)
Moderátor
[/quote]
Sorry, omlouvám se. To byla reakce na Ivo Maška, koaxiály se dnes běžně používají s hliníkovou fólií coby stíněním, důležité je spíše dielektrikum a průmer vnitřního vodiče. Z hlediska rušení to je taky OK.
Ivo Mašek (10205)|20.6.2005 19:14
No, já mám koax s opletením, kupovaný loni v létě. Proto jsem uváděl mojí zkušenost z praxe. Ta se mnohdy od teorie liší - a nejenom v tom.
vlada (3470)|20.6.2005 23:00
Worm_666
Bohužel už si přesně nepamatuju, co to je za typ kabelů, ale byly poměrně drahý a podle prodejce kvalitní. Což se v praxi potvrdilo. Zkusim zapátrat co to je zač a dám kdyžtak ještě vědět.
Worm_666 (10)|21.6.2005 07:30
vlada

To nemusis, v dobrych obchodoch sa to bude dat zohnat. Ja som do toho nechcel moc investovat, nakolko to mam prechodne riesenie.

Rozmyslam, ze kupim kartu s TV tunerom, alebo nejake stare video, kde tuner je, aby som mohol nahravat nezavisle na tom, co pozeram.
mmmartin (187)|21.6.2005 09:09
[quote=ODSakEda]mmmartin -haha, dané a stejné dle normy??? :-E -krásná teorie... Klidně si teoretizuj dále! :-E
(a vono je důležitá minimální kapacita kabelu/1m ve Faradech víc než jen odpor/1m v Ohmech a ještě je ten odpor závislí i na frekvenci sřídavého napětí a videa není zrovna nejmenší a to má negativní vliv při delších kabelech již u audia a to jsou daleko nižší frekvence!)[/quote]
Teoretizuji dále - dle tvého doporučení: Odpor v Ohmech není závislý na frekvenci. Pokud se na kabelu projevuje kmitočtově závislý útlum, není to způsobeno odporem v Ohmech, ale kapacitou ve Faradech, případně indukčností v Henry(e)ch.
vlada (3470)|21.6.2005 10:05
mmmartin> Jenom mimochodem, odkud vlastně pochází to číslo 75 Ohmů? Neni to daný kapacitou při nějakej nominální frekvenci (třeba 1 kHz)? Přece to nemůže bejt odpor toho samotnýho drátu, ten se musí blížit nule. Jinak ten odpor samozřejmě na frekvenci záležet bude, spíš teda bych tomu měl říkat impedance, ale v podstatě výslednej efekt je stejnej. Impedance je potom závislá na frekvenci, indukčnosti a kapacitě.
mmmartin (187)|21.6.2005 11:37
Těch 75 (ale třeba i 50) Ohmů je tzv. charakteristická impedance, která se počítá z kapacity a indukčnosti kabelu. Z hlavy to už dohromady nedám, musím se večer doma podívat do Stránského. :-R
vlada (3470)|21.6.2005 11:59
mmmartin
Díky, takhle to stačí. Je to v podstatě líp řečený to, co jsem si sám myslel. Ale musí to ještě nějak záviset na frekvenci, většinou se všechno měří při 1 kHz.
mirekv (7169)|21.6.2005 13:42
Impedance kabelu je daná poměrem průměru vnitřního vodiče a vzdálenosti vnitřního a vnějšího vodiče a taky kvality dielektrika. Na frekvenci teoreticky nezáleží, ovšem u rostoucí frekvence se začíná prosazovat skinefekt a taky rostou ztráty v dielektriku a zvětšuje se útlum.
Mike (617)|21.6.2005 14:57
mirekv má pravdu v tý impedanci, výrobci většinou uvádí i kmitočtovou charakteristiku, ale problém jsou vysoké frekvence (stovky MHz), ne nízké, takže frekvence videa do nějakých 6.5MHz je pro koax v pohodě, je nutné brát také útlum kabelu
mirekv (7169)|21.6.2005 15:28
U šitových kabelů může dokonce dojít ke zřetelnému zpoždění signálu, takže je např. posunutá barva vůči jasové složce (tohle řešil nedávno kamarád).
imported_lurpoc (2)|21.6.2005 18:32
S tou dlzkou kabla na Composite to nie je az take jednoduche. Ak chces pouzit kabel dlhy cca 100 m, musis pouzit koaxialny kabel s nizkym utlmom (budes sa cudovat, ale rozdiel uvidis aj na TV - rozdiel v jasovej zlozke). Ak ma velku kapacitu, problem bude s farbou (pozri si to na serioznom osciloskope). Takze zabudni na nejaky profi mikrofonny kabel
(ten je dobry na frekvencie radove kHz, tu si radove MHz).
Taktiez daj pozor, ked budes spajat koax. kable-"predlzovacky". Musia mat rovnaku impedanciu. V nudzi na mensie vzdialenosti sa da pouzit koaxialny kabel 50 ohmovy (ethernetovy), ale problem je uz s 93 ohmovym kablom (arcnetovy). Najlepsie je pouzit 75 ohmovy kabel.
Pamataj si: Ak su v okruhu rozne impedancie (video, TV - 75 ohm), a kabel je 50 ohm resp. 93 ohm alebo neznama impedancia (mikrofonny kabel - vyrobca udava impedanciu pre nf signal!), dochadza na vedeni
k odrazom (degradacia obrazu - duchovia apod.).
Takze : dlhy kabel - koaxial s nizkym utlmom (pripadne zarad zosilnovac video signalu).
Ivo Mašek (10205)|21.6.2005 19:14
100 metrů - to je délka, jak blázen. Tam se snad musí už udělat smyčka, si myslím.
Mike (617)|21.6.2005 21:37
[quote=mirekv]U šitových kabelů může dokonce dojít ke zřetelnému zpoždění signálu, takže je např. posunutá barva vůči jasové složce (tohle řešil nedávno kamarád).[/quote]

ke zpozdeni dojde vzdy, ale to nebude viditelny, spis bych typl, ze tam doslo k odrazum, coz se na barevne slozce projevi nejvic
jopein (450)|22.6.2005 07:18
Tak toto co je na obrázku určitě ne.
Impedanci 75 Ohmů to určitě nemá. Při větší délce kabelu dochází vlivem nepřizpůsobení k odrazům.
Nekvalitní stínění mezi vodiči způsobuje přeslechy.
Když už tak aspoň tak:
http://www.profigold.cz/profigold.htm
nahled_1_902.jpg
imported_lurpoc (2)|22.6.2005 09:22
Sto metrov nie je az tak vela. Nemusi byt ani niekde slucka. Pri videoprenosoch na velkych akciach je to bezna dlzka. Nie vzdy sa totiz da
pouzit bezdrotovy prenos.
mirekv (7169)|22.6.2005 09:26
lurpoc
Ovšem na těchto délkách se už musí dělat kmitočtová korekce.