Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ako odstrániť blíkanie v obraze nasníimaného kamerou.

janci53 (33)|6.2.2015 14:15
Vážení, mám takýto postreh. Filmoval som videokamerou fullhd 1080i s manual.nastavením v miestností kde bol zapnutý aj DLP projektor, obraz mi neustále blikál, či som snímal obraz priamo z projektora, aj keď som bol otočený mimo obraz skráka blikal v celej miestnosti v každej pozícii, ešte by som dodal, že v miestnosti bolo pološero, dataprojektor súčasny s veľkým kvalitným obrazom, skúšal som to odstrániť v strižni adobe premiere 5.5 s antiflicker a pod.no odstrániť to nešlo.
Prosím poradiť ako by som sa v budúcnosti pri filmovaní vyhol takýmto neprijemným blikaniam, keďze je predpoklad že sa s pod.vecami budem stretávať častejšie. Díky vopred za každú radu, myslim že nie som sám s takýmto problémom.
appa (109)|6.2.2015 15:09
Blikání se zbavíš změnou rychlosti závěrky. Používám kameru Canon XF100, která umožňuje měnit rychlost závěrky i po Hz. Pokud narazím na blikání, zejména u starších TV, PC monitor atd., změním(odladím) rychlost závěrky, aby korespondoval s obrazovkou a je po problému.

Pokud to tvá kamera neumí, zkus změnit obnovovací frekvenci zdroje. Pokud to nejde, problém nevyřešíš...
janci53 (33)|6.2.2015 15:20
Teraz som to robil so Shutter speed 50, čiže nastaviť na 25 a malo by byť po probléme?
A ešte, ak sa to nahralo takto s problémom, ako to odstrániť v strižni, AP5.5
Inač díky za predchadzajúcu odpoveď.
1hroch (865)|6.2.2015 17:56
Janci53 - Ty jsi to nepochopil. Priklad: mas kameru PAL (50Hz) (ktera neumoznuje menit kmitocet zaverky). Tocis-li za umeleho vybojkoveho osvetleni (blika v rytmu site) v Evrope, kde kmitocet site je 50Hz, tak zaverka je synchornni s blikanim osvetlovacich teles. Pokud ale prijedes na americky kontinent, kde kmitocet site je 60Hz, tak zaverka uz neni synchronni se siti. Cili jednou se otevre - v hranicnim pripade, kdyz sviti osvetleni naplno, jindy kdy je zhasnuto. V kazdy okamzik mas scenu osvetlenou jinak => blikani. Stejna situace byla u tebe, kdyz prostor osvetloval projektor, ktery nemel obnovovaci frekvenci 50Hz.

[QUOTE=janci53;507422]Shutter speed 50, čiže nastaviť na 25 a malo by byť po probléme?[/QUOTE]
Nasobky ti nepomohou - to jsi na tom porad stejne, jen zaverka bude mit polovicni nebo dvojnasobnou rychlost.
Jediny postup je od Appa.
Antiflicker castecne pomuze, ale neodstrani uplne.
janci53 (33)|6.2.2015 18:35
Hrochu, keď to mysliš tym smerom, moja kamera je Pal norma má obnovovaciu freq.50Hz, natáčané je na sk, kde je ako píšeš tak isto 50Hz, tak potom v čom je problém...čo sa tu neda pochopiť.
1hroch (865)|6.2.2015 19:01
[QUOTE=janci53;507414]kde bol zapnutý aj DLP projektor[/QUOTE]
[QUOTE=janci53;507414]v miestnosti bolo pološero, [/QUOTE]
Ten projektor ti osvetloval i zbytek mistnosti, takze v tomto pripade to byl zdroj osvetleni. A projektor nemel obnovovaci frekvenci 50Hz!
janci53 (33)|22.2.2015 11:56
Tak by som to ukončil tým, že blíkaniu sa dá predísť zmenou shutter speed v kamere na hodnotu minim.25 ale úplne bez blíkania na hodnotu 15, ale tu sa už s kamerou nesmie švenkovať-trhaný obraz mám to vyskúšané.
appa (109)|24.2.2015 10:09
Pokud snížíš rychlost závěrky kamery na tebou uváděné hodnoty (25,15sn/s atd), sice možná částečně odstraníš problém s blikáním (obraz je kvůli nižší frekvenci závěrky déle snímán a pohltí se tím změny rozsvíceno/zhasnuto), ale vyrobíš si další problém, máznutý obraz. Co bude horší, je odvislé od tématu natáčení. Pokud snímáš jen statické obrázky na plátně, určitě to nevadí, ale pokud tam bude moderátor (přednášející), bude se pohybovat, bude to opět špatné.

Nejlepší řešení, jak to odstranit(blikání), je synchronizovat závěrku kamery se zdrojem světle(PC monitorem, projektorem atd.). To je jediné možné 100proc. řešení. Bohužel, kamery, které to umí, jsou v cenových relacích podstatně výše, než je cenový strop běžných smrtelníků. Bohužel PC monitory(zejména staršího data výroby), projektory atd. blikají kolem 60Hz, což jasně nekoresponduje s 50Hz nastavením kamer v EU.

Dalším řešením by bylo(asi), pořídit na statické natáčení přednášky a záběry s monitorem ve video obrazu, nějaký fotoaparát, které obvykle bývají v provedení 30sn/s respk 60sn/s, tj. 60Hz. Pak by se mohl problém vyřešit s co nejmenším cenovým zásahem do vybavení. Protože předpokládám, že nikdo nechce kupovat kvůli jednomu blikání, kameru za 60-70tis a výš. Fotoaparát se pak dá použít jako druhá kamera, na focení atd. Mimochodem, dnes si už skoro nedokážu souvislý záznam představit jen na jednu kameru a neprostříhávat s druhou, třebas se staticky umístěným fotoaparátem. Takže fotoaparát nemusí být až tak špatná volba.

Chce to nejprve zkusit, protože monitory, projektory nejedou na čistých 60Hz, ale třebas 62Hz, 72Hz atd. Kdo má fotoaparát na točení videí, by sem mohl napsat zkušenost, jak mu to točí. Nejlépe se to zkouší na staré televizi nebo starém PC monitoru. Projektor je jen odvar monitoru 9-)
tdlmarek (1566)|24.2.2015 10:33
[QUOTE=appa;508838]Chce to nejprve zkusit, protože monitory, projektory nejedou na čistých 60Hz, ale třebas 62Hz, 72Hz atd. Kdo má fotoaparát na točení videí, by sem mohl napsat zkušenost, jak mu to točí. Nejlépe se to zkouší na staré televizi nebo starém PC monitoru. Projektor je jen odvar monitoru 9-)[/QUOTE]
Tohle téma je sice dost mimo můj záběr, ale opravdu se to týká i LCD monitorů? Ty přece při překreslování neblikají, jedna barva pixelu přechází v jinou plynule. Může blikat podsvícení, ale na jiných frekvencích.
MONYS (460)|24.2.2015 11:28
GH4 má možnost nastavení synchro. Já jsem ale žádné blik. obrazu TV/monit. nikdy nezaznamenal aniž bych synchro aktivoval.
appa (109)|24.2.2015 11:58
[QUOTE=tdlmarek;508839]Tohle téma je sice dost mimo můj záběr, ale opravdu se to týká i LCD monitorů? Ty přece při překreslování neblikají, jedna barva pixelu přechází v jinou plynule. Může blikat podsvícení, ale na jiných frekvencích.[/QUOTE]

Opakovaně uvádím, že se to zejména týká starých monitorů, tj. CRT technologie, starých televizí atd. Pokud se natáčí ve "statních" institucích, tak tam se stále nezřídka vyskytují, a taky zejména postarší projektory, kde je ten samý problém U starších LCD se tento problém může vyskytnout též, ale ne v podobě blikání, ale pruhu jiné barvy(světlá/tmavá část), na ploše monitoru. je potřeba tedy taky lehce pozměnit frekvenci, aby se vada posunula, srovnala frekvenci s kamerou.

S uvedenou vadou se člověk setká už minimálně, ale stále se objevuje v tu nejméně vhodnou chvíli. Je to dáno použitím starých technologií, které se bohužel, zejména u státních institucí ještě vyskytují. Já jsem se s blikáním monitoru a projektoru za poslední dva roky setkal cca 3x.

Např tady (čas 1:48) http://www.videobird.cz/index.php/videogalerie/spolupracuji/33-h-ttlova-kronika , 2roky na zpět, v poslední části reportáže byl v záběru postarší LCD a musel jsem synchronizovat kameru s obrazem, jinak by tam byl nepříjemný pruh, který se pomalu posunoval nahoru. Takže se to týká opravdu i LCD. Záběr s vadou nemám (pro srovnání), vadu jsem viděl v hledáčku a neměl jsem potřebu ji nahrávat .-)
tdlmarek (1566)|24.2.2015 12:07
[QUOTE=appa;508841]Opakovaně uvádím, že se to zejména týká starých monitorů, tj. CRT technologie, starých televizí atd.[/QUOTE]
Rozumím, moje chyba - toho spojení "staré monitory" jsem si samozřejmě všiml, ale nedošlo mi, že se tím mohou myslet ještě CRT. Já si za "starý monitor" nebo "starou televizi" dosadil LCD s CCFL, kvůli tolik diskutované otázce technologie podsvícení. Takže díky za uvedení na pravou míru a omluva za bezpředmětnou poznámku.