Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

export sestříhaného HD videa - prosba o radu

ibauer (122)|5.2.2015 01:29
Dobrý den,

chtěl bych poradit s exportem sestříhaného domácího videa pořízeného kamerou Sony HDR-CX130E. Až dosud jsem filmoval v SD rozlišení, ale teď jsem se rozhodl přejít na HD.

Na kameře jsem nastavil nejlepší možnou kvalitu záznamu (podrobnosti viz přiložený soubor):

AVCHD
1920x1080 - 50 snímků/s progresivně (50p)
bitrate 28 Mbps

Ke střihu používám Sony Movie Studio 13 Platinum (zatím trial verzi). Ten ale neobsahuje vhodnou šablonu pro 50p, takže při vytváření nového projektu vybírám volbu "Match media settings", která zajistí nastavení frame rate na 50,000 (Double PAL).

Potřeboval bych poradit s exportem sestříhaného videa podle následujících vodítek:

(1) Během exportu chci zachovat stejný formát jako má zdrojové video z kamery, tj. 1920x1080 50p.

(2) Exportované video nebudu pálit na BluRay disky. Chci mít soubor, který přehraju na TV z USB disku, na multimediálním centru nebo na počítači.

(3) Pro export chci zvolit nějaký hodně rozšířený kontejner a kodek videa/audia, který je podporován na co nejvíce zařízeních. Vybral jsem si kontejner MP4, video kodek H.264 a audio kodek AAC - je to dobrá volba?

(4) Protože jsem nenašel žádnou existující šablonu pro export 50p videa, zkusil jsem to následovně:

Formát Sony AVC/MVC
Šablona Internet 1920x1080-30p

v šabloně jsem změnil frame rate na 50,000 (Double PAL) a bit rate videa na maximum, které šlo nastavit (25 999 360).

Vyrenderované video vypadá pěkně, obzvlášť na plazmové TV.

Je to dobrá volba? Nebo byste doporučili jiný kodek?

(5) Bit rate u audia AAC byla předvolena na 128 kbps. U původního audia AC-3 byla bit rate 256 kbps. Mám to takhle nechat, nebo raději zvýšit, aby neutrpěla kvalita zvuku?

(6) Existuje nějaké vodítko, jak nastavit bit rate exportovaného videa tak, aby zabíralo méně místa, ale zároveň aby kvalita obrazu moc neutrpěla?

Díky předem za vaše reakce.
666dia (476)|5.2.2015 13:17
já exportuju video různě, podle toho, kam a jak to dávám a podle svých zkušeností, takže se ani radit neodvážím...
každý to dělá jinak a bude se bít v prsa, že právě ta jeho varianta je správná, takže tady nečekej žádné univerzální řešení, to neexistuje...
Musko (149)|5.2.2015 16:13
Tiež som hľadal odpoveď na túto otázku. Ale ...
666dia cez to všetko, čo si napísal, môžeš rozpísať tvoje nastavenia na export videa na YT, PC, ...


Ďakujem.
ai (2993)|5.2.2015 16:47
Ve Vegasu mas dve moznosti na avc export, MainConcept avc a Sony avc, zkus to u obou, kde edituj ty moznosti na "frame rate" a take "field order", aby tam bylo "none, progressive".
U Vegasu muzes editovat ty vselijake prednastavene hodnoty, sablony. Pokud ti to nedovoli, snazi se to dodrzovat standard, napriklad , ti to nedovoli zmenit na 50p, protoze mas nekde nahore zvoleny profil Baseline atd, kde musi byt High. Jen Studio verze nejak byla skutecne omezena, kde slo 50p exportovat jen s debugmode frame server, takze i to slo obejit, ale ty mas Platinum.

Tedy, priklad, zvolis Sony avc export, Memory Stick template, pak musis zmenit v custom "Video format" na avc, pak nastavis tvoje rozliseni videa u "Frame Size" pak zvolis "profile" na High a pak zmenis frame rate na 50 p , proste ti to pak dovoli, pokud predtim ne.

Audio zvol aspon 256kbps

Enkodovani na s konstantni kvalitou ve Vegas (ani jinych editacnich softech) neni. Musis zvolit CBR aspon takovych 25,000,000 nebo 2pass VBR , kde si tipnes average, kolik by asi tak mohl stacit. V obou pripadech to nemusi byt efektivni a mozna prestrelis bitrate (nebo i das mene nez bys mel), ale tak to bohuzel chodi u techto softu. Musel bys enkodovat v nejakem x264 enkoderu , kde muzes volit kvalitu a pak si enkoder prideluje bitrate jak potrebuje, aby to dodrzel. Musel bys dostat nejake lossless video z Vegasu ven,a az to pak enkodovat s nejakym vhodnym x264 enkoderem, nebo nainstalovat a naucit se pouzivat debugmode frame server, ktery umoznuje preskocit to fazi exportu toho lossless, prozatimniho videa.
666dia (476)|5.2.2015 21:07
na YT - 1920x1080, 25P 7-11M variable bitrate, AAC 384 zvuk, mp4 v Ediusu...
josefíka (651)|6.2.2015 12:54
Exportuji vždy stejné parametry co mi dává kamera. To archivuji a pouštím doma.
Pro TV (půjčování) dělám 1080 50i (mám kameru s 50i) mp4/mkv 12000-17000kbps a pro YT 720 25p mp4 5000kbps
ibauer (122)|8.2.2015 11:30
[QUOTE=666dia;507347]já exportuju video různě, podle toho, kam a jak to dávám a podle svých zkušeností, takže se ani radit neodvážím...
každý to dělá jinak a bude se bít v prsa, že právě ta jeho varianta je správná, takže tady nečekej žádné univerzální řešení, to neexistuje...[/QUOTE]

Původní video chci sestříhat a pak vyexportovat (v co možná nejvyšší kvalitě, ale aby to nezabralo příliš místa). Původní video následně zahodím, zatímco exportované video budu archivovat, přehrávat doma na TV a půjčovat příbuzným k přehrávání na TV/PC.

[QUOTE=ai;507351]Ve Vegasu mas dve moznosti na avc export, MainConcept avc a Sony avc, zkus to u obou, kde edituj ty moznosti na "frame rate" a take "field order", aby tam bylo "none, progressive".
U Vegasu muzes editovat ty vselijake prednastavene hodnoty, sablony. Pokud ti to nedovoli, snazi se to dodrzovat standard, napriklad , ti to nedovoli zmenit na 50p, protoze mas nekde nahore zvoleny profil Baseline atd, kde musi byt High. Jen Studio verze nejak byla skutecne omezena, kde slo 50p exportovat jen s debugmode frame server, takze i to slo obejit, ale ty mas Platinum.

Tedy, priklad, zvolis Sony avc export, Memory Stick template, pak musis zmenit v custom "Video format" na avc, pak nastavis tvoje rozliseni videa u "Frame Size" pak zvolis "profile" na High a pak zmenis frame rate na 50 p , proste ti to pak dovoli, pokud predtim ne.

Audio zvol aspon 256kbps

Enkodovani na s konstantni kvalitou ve Vegas (ani jinych editacnich softech) neni. Musis zvolit CBR aspon takovych 25,000,000 nebo 2pass VBR , kde si tipnes average, kolik by asi tak mohl stacit. V obou pripadech to nemusi byt efektivni a mozna prestrelis bitrate (nebo i das mene nez bys mel), ale tak to bohuzel chodi u techto softu. Musel bys enkodovat v nejakem x264 enkoderu , kde muzes volit kvalitu a pak si enkoder prideluje bitrate jak potrebuje, aby to dodrzel. Musel bys dostat nejake lossless video z Vegasu ven,a az to pak enkodovat s nejakym vhodnym x264 enkoderem, nebo nainstalovat a naucit se pouzivat debugmode frame server, ktery umoznuje preskocit to fazi exportu toho lossless, prozatimniho videa.[/QUOTE]

Díky za tipy. Udělal jsem pár pokusů a u obou kodeků jsem se snažil nastavit všechny parametry stejně. Tady jsou výsledky:

(1) Export Sony AVC

Informace o nastavení kodeku a vyexportovaném videu jsou přiloženy (kodek-SonyAVC.png a mediainfo-SonyAVC.txt).

Délka původního videa 36 sekund. Export trval 1 minutu a 16 sekund. Přibližný poměr mezi časem exportu a délkou videa je 2:1.

(2) Export MainConcept AVC

Informace o nastavení kodeku a vyexportovaném videu jsou přiloženy (kodek-MainConceptAVC.png a mediainfo-MainConceptAVC.txt).

V seznamu přednastavených hodnot frame rate vůbec nebyla položka "50,000 (Double PAL)" jako u Sony AVC, tak jsem jen vepsal číslo 50.

Délka původního videa 36 sekund. Export trval 7 minut a 18 sekund. Přibližný poměr mezi časem exportu a délkou videa je 13:1! Vím, že jsem zvolil Two-Pass, takže při jednom průchodu ten poměr je 6,5:1 - což je i tak ve srovnání s kodekem Sony AVC neskutečně pomalé.

Zkoušel jsem nastavit i Encode mode na "Render using OpenCL if available". Na záložce System jsem zvolil tlačítko Check GPU a napsalo mi to "OpenCL is available". Jenže čas exportu se vůbec nezměnil a během enkódování bylo zatížení CPU 99 %, takže předpokládám, že veškerou práci dělal CPU a GPU akcelerace nebyla vůbec využita.

Obě exportovaná videa jsem sledoval několikrát a nevidím mezi nimi žádný rozdíl v kvalitě obrazu.

[QUOTE=josefíka;507403]Exportuji vždy stejné parametry co mi dává kamera. To archivuji a pouštím doma.
Pro TV (půjčování) dělám 1080 50i (mám kameru s 50i) mp4/mkv 12000-17000kbps a pro YT 720 25p mp4 5000kbps[/QUOTE]

Díky za tipy. Pro účely archivace a pouštění doma - když mi kamera dává AVCHD, tak bych měl exportovat taky AVCHD, nebo MP4 (H.264) je v pořádku, za předpokladu, že zachovám stejné parametry kodeku jako má původní video?
ibauer (122)|8.2.2015 11:49
Obě vyexportovaná videa jsem dal ke stažení na web (odkazy viz níže).

Mohli byste se na to prosím podívat, jestli uvidíte nějaký rozdíl v kvalitě obrazu? Díky předem.

http://www.dupeto.cz/~bauer/TestHD-SonyAvc.mp4

http://www.dupeto.cz/~bauer/TestHD-MainConceptAvc.mp4
RoPo (6061)|8.2.2015 12:03
[QUOTE=ibauer;507571]Díky za tipy. Pro účely archivace a pouštění doma - když mi kamera dává AVCHD, tak bych měl exportovat taky AVCHD, nebo MP4 (H.264) je v pořádku, za předpokladu, že zachovám stejné parametry kodeku jako má původní video?[/QUOTE]

Nedavno se tady nekdo ptal na rozdily mezi AVCHD a MP4. Popis jsem mu zde uvedl. Jestli te zajima pro pochopeni tak si muj prispevek najdi. Pro tebe: AVCHD je format pro kamery a zaznam. MP4 pro distribuci a lze i pouzit pro archivaci. Drz se tedy MP4.
Saxel (2279)|8.2.2015 12:46
ibauer: Při použité bitrate 25mbps není mezi oběma enkodéry skoro žádný rozdíl. Navíc jsi tvým nastavením degradoval výhodu dvouprůchodového zpracování MainConceptu tím, že jsi měl nastavenou maximálni bitrate téměř totožnou s průměrnou. Při použití nižšího datového toku však dává intergrovaný MainConcept se dvěma průchody lepší výsledky než Sona AVC, to je ověřené.
ibauer (122)|8.2.2015 14:13
[QUOTE=RoPo;507578]Nedavno se tady nekdo ptal na rozdily mezi AVCHD a MP4. Popis jsem mu zde uvedl. Jestli te zajima pro pochopeni tak si muj prispevek najdi. Pro tebe: AVCHD je format pro kamery a zaznam. MP4 pro distribuci a lze i pouzit pro archivaci. Drz se tedy MP4.[/QUOTE]

Díky za tip. Už jsem si to vlákno našel a přečetl. Zůstanu u kontejneru MP4.

[QUOTE=Saxel;507590]ibauer: Při použité bitrate 25mbps není mezi oběma enkodéry skoro žádný rozdíl. Navíc jsi tvým nastavením degradoval výhodu dvouprůchodového zpracování MainConceptu tím, že jsi měl nastavenou maximálni bitrate téměř totožnou s průměrnou. Při použití nižšího datového toku však dává intergrovaný MainConcept se dvěma průchody lepší výsledky než Sona AVC, to je ověřené.[/QUOTE]

Díky za odpověď. S nastavením bitrate to byl úmysl, chtěl jsem to nastavit podobně jako u zdrojového videa (maximum bit rate: 26 Mbps, average bit rate: 25 Mbps). Na jakou hodnotu bych měl teda zkusit bit rate nastavit? Maximum stejné, jako u zdrojového videa? A jak tu průměrnou hodnotu, aby to moc neuškodilo kvalitě?

Ještě jsem si všiml, že u videa enkódovaného pomocí MainConcept AVC MediaInfo hlásí "Standard: NTSC" (viz přiložený soubor). Není to nějaká blbost?
Saxel (2279)|8.2.2015 15:49
[QUOTE=ibauer;507606]... Na jakou hodnotu bych měl teda zkusit bit rate nastavit? Maximum stejné, jako u zdrojového videa? A jak tu průměrnou hodnotu, aby to moc neuškodilo kvalitě?[/QUOTE]
A to ti právě nikdo neřekne, jaká je ta nejlepší průměrná bitrate, ona totiž záleží na tom jak dobře se to které video dá komprimovat. Když použiješ těch 26mbps, tedy hodnotu, která odpovídá tvému zdrojovému videu, klidně použij Sony AVC (CBR) - rendering bude relativně rychlý a výsledná kvalita se bude blížit originálu. Nevýhoda se projeví, když budeš chtít video distribuovat ve svém okolí, tam obtěžuje každý gigabajt navíc. Pro tyto případy je vhodné snížit bitrate o 50 a vice procent a to už je potřeba použít MainConcept VBR se dvěma průchody, maximální bitrate přitom můžeš nechat klidně kolem 25mbps.
Já ve Vegasu při tvorbě AVC používám DebugMode Frameserver a enkóduji v x264 s využitím Constant Rate Factor, jak už tady popisoval ai. Nejsem si však jistý,jestli se dá Frameserver použít i ve verzi Platinum.

[QUOTE=ibauer;507606]...Ještě jsem si všiml, že u videa enkódovaného pomocí MainConcept AVC MediaInfo hlásí "Standard: NTSC" (viz přiložený soubor). Není to nějaká blbost?[/QUOTE]
Je to blbost, ale nemusíš si toho všímat. Takhle už Vegas "značkuje" při renderingu několik verzí. Naštěstí ten parametr nemá při přehrávání na nic vliv.
ai (2993)|8.2.2015 16:50
Debug mode frame server funguje i u Platinum verze, dokonce i u Studio verze, tam se musi pouzit nejaka finta pri tom instalovani, uz nevim presne, ale dmfs je tedy mozny u vsech verzi. Nejlevnejsi Studio verze nepodporuje 50p export (aspon myslim u 12tky to tak bylo), je to tam nejak oproti zvyklostem natvrdo posichrovane, ale prave projekt nastavit na 50/60p sel a tedy dmfs exportoval 50p ven i z toho Studia, dalo se timto to omezeni obejit ....
ibauer (122)|8.2.2015 17:18
ai, saxel: Díky oběma za tipy. Asi půjdu do toho enkódování v x264 s využitím CRF, jak jste popisovali. Už jsem si o tom něco málo nastudoval. Na netu se někomu podařilo DebugMode FrameServer zprovoznit pod Movie Studiem 12, ale u 13 to prý už nefunguje. Oficiálně je kompatibilní pouze se Sony Vegas Pro. Zkusil bych metodu, kterou popisoval ai - exportovat časovou osu s použitím bezztrátového kodeku a tohle dočasné video pak enkódovat v nějakém x264 frontendu. V nějakém starším příspěvku od ai jsem našel odkaz na bezztrátový kodek UtVideo a pár tipů na x264 frontendy - RipBot264 vypadá sympaticky, tak ho vyzkouším jako první.

Nejdůležitějším parametrem x264 je nejspíše CRF - podle toho, co jsem našel na netu, tak bych asi zkusil hodnotu 18 (měla by to být hraniční hodnota, kdy nedochází k citelnému poklesu kvality). Jakou hodnotu obvykle dáváte vy?

Většinu parametrů x264 je dobré nechat na výchozích hodnotách. Na které parametry je naopak třeba dát si dát pozor?

[QUOTE=Saxel;507616]Je to blbost, ale nemusíš si toho všímat. Takhle už Vegas "značkuje" při renderingu několik verzí. Naštěstí ten parametr nemá při přehrávání na nic vliv.[/QUOTE]

Díky za potvrzení, myslel jsem si to.
ai (2993)|8.2.2015 18:16
- instaluj take Avisynth (radsi pred instalaci dmfs)
- s dmfs exportujes ten avi, treba server.avi, zvol RGB32 (u Vegasu, protoze ten vnitrne jede v RGB, u Premiery se muze nechat YUV)
-otevri notepad a tam napis:
[CODE]AviSource("server.avi")
ConvertToYV12(matrix="PC.709")[/CODE]
Uloz to jako napr. server.avs, timto jsi vytvoril Avisynth skript, ktery nacte vetsina x264 enkoderu, toto ma u Vegasu vyznam, protoze tim prevedes Vegasuv interni RGB na YUV 4:2:0 (ktere je treba na to H.264 pro mp4) a to matrix="PC.709" zpusobi ze video nebude zasedle, kde levels budou jako original, Vegas totiz to upravi vnitrne na 16-235. Pozor ne vsechny videa, pokud by tve video vypadalo tak nejak tmaveji, tak proste jen pouzij skript
[CODE]AviSource("server.avi")
ConvertToYV12()[/CODE]
A az ten server.avs nacti do Ripbot264
Saxel (2279)|8.2.2015 18:47
[QUOTE=ibauer;507622]...tak bych asi zkusil hodnotu 18 (měla by to být hraniční hodnota, kdy nedochází k citelnému poklesu kvality). Jakou hodnotu obvykle dáváte vy?[/QUOTE]
Pro video 1080/50p se většinou držím CRF v rozmezí 19 - 20 nebo spíše 19,5 - 20, High profile, Level 4.1, 4 reference frames, CABAC, Deblocking, maximum bitrate 35mbps. Pro zajímavost - při tomto nastavení je průměrná bitrate mých domácích videí značně různorodá a je v rozmezí od nějakých 8mpbs až po 21mbps.
ai (2993)|8.2.2015 22:56
Az CRF tak nejak otevre oci jak vlasne a kdy je bitrate treba ... muze se to od predpokladu naprosto zasadne lisit ...
ibauer (122)|13.2.2015 22:18
ai, saxel: Díky za vaše reakce. Po delší prodlevě se opět vracím a oznamuji, že se mi podařilo zprovoznit DebugMode Frameserver v2.15 se Sony Movie Studio Platinum 13 (trial verze) pomocí instrukcí popsaných na webu.

Nainstaloval jsem si všechen soft dle doporučení. Dále jsem vytvořil 2 Avisynth skripty:

serverBezMatrix.avs (neobsahuje parametr matrix="PC.709")
serverMatrix.avs (obsahuje parametr matrix="PC.709")

V Movie Studiu jsem dal exportovat video jako DebugMode FrameServer do souboru server.avi.

V dialogovém okně FrameServer - (Setup) jsem zvolil:

- Video Output
- Format RGB32
- musel jsem zaškrtnout volbu "Write audio as PCM samples in signpost AVI", jinak když byla nezaškrtnutá, tak mi RipBot264 pokaždé ztuhnul těsně před koncem jobu (99 % hotovo).

Následně jsem spustil RipBot a postupně otevřel oba Avisynth skripty a nechal renderovat do finálního MP4.

Tady jsou mé postřehy:

(1) Shlédnul jsem obě výsledná videa a zkusil jsem vypozorovat odlišnosti v barvách. Žádné jsem nenašel - je to normální? Můžete se na to prosím někdo podívat?

Tady jsou výsledná videa:

http://www.dupeto.cz/~bauer/serverBezMatrix.mp4
http://www.dupeto.cz/~bauer/serverMatrix.mp4

A tady jsou původní scény přímo z kamery:

http://www.dupeto.cz/~bauer/test-stromy1.MTS
http://www.dupeto.cz/~bauer/test-stromy2.MTS

(2) Můžete mi prosím poradit alternativu k softu RipBot264 (používám OS Windows 7 x64)? Jednak má dost omezenou možnost nastavování parametrů a navíc mi nabízí pouze High profil level 4.0 a bitrate u zvuku jen 128 kbps. Parametry, které uvedl Saxel tam vůbec nevidím.
ai (2993)|14.2.2015 02:56
to nastaveni v ripbotu264 jsou pouze jakesi prednastavene template, napr po zvoleni High 4.0 film a kliknuti na ty tri tecky to nabidne primo command line radek , kde si to muzes primo upravit jak chces, popripade i totalne zmenit na jine nastaveni, v tomto konkretnim pripade to napise:
[CODE]--level 4.0 --tune film --aud --nal-hrd vbr --vbv-bufsize 25000 --vbv-maxrate 25000 --b-pyramid none [/CODE]
tedy tam jen zmenis cislo na level jaky chces, osem v tvem pripade, to: --level high 4.0 muzes rozvou vymazat, nemusis ani psat --level 4.2, protoze x264 nastavi podle buffers a fps defaultne --profile Highh --level 4.2 ,( i kdyz to neuvedes), nicmene to tam radsi muzes dopsat,
pozor ty command line radky se pak prepisou a snad to nejde nastavit zpatky, takze pokud s tim zacinas, radsi s presne poznamenej to co tam bylo predtim, kde nazev toho template vlastne uz neodpovida pak te zmene, ....
takze nejlepe je pouzit PC, zajit do adresare, kde ma ripbot ty profily napr .... C:\.....\ripbot264\RipBot264 1.17.4\Profiles a tam si prejmes ty txt soubory nebo pridas nebo upravis primo texty

ten audio bitrate si muzes upravit primo v PC , kde ripbot uklada temp soubory, defaultne myslim C:\temp , tam pred tim nez budes startovat enkodovani najdes patricnou jobx slozku, tam najdes jobx_EncodeAudio.cmd a tam najdes hodnotu audia, kterou muzes zmenit, ale je to dost nemotorne, nevim proc to audio je takto celkem odbyte,
skus treba XviDfor psp

ten matrix vpodstate ponecha puvodni levels, ne barvy, jeden je 0-255, druhy 16-235, primo u tveho zaznamu to nejak nebije do oci, jen pokud to das pod sebe sebe to spodni je zasedlejsi, a podivej se i na histogram, je jiny, to spodni video ma levels stlacene do 16-236 prostoru,
tohleto je dilo Vegasu, ktery u urcitych formatu proste na timeline udela tohle, je to jeho "specialita", muzes to takto resit v tom Avisynthu, nebo primo u Vegasu, kde u kazdeho klipu das effekt Sony levels a StudioRGB to Computer RGB effekt, ale to bys musel delat u kazdeho klipu, nebo se to da nastavit u project properties, ale jen pro 32bit project, sam jsem to tam nikdy nezkousel s timto
Capture.JPG
ibauer (122)|15.2.2015 13:10
ai: Díky za vysvětlení. Nainstaloval jsem XviD4PSP v5, jde tam nastavit v okně o dost více parametrů, příkazová řádka x264 se taky aktualizuje automaticky.

V Sony Movie Studio jsem šel do globálního nastavení Video Output FX a tam jsem přidal efekt Sony Levels > Studio RGB to Computer RGB a vyexportoval jako DebugMode Frameserver AVI. Tohle nastavení by mělo být platné pro všechny události na časové ose projektu.

V Avisynth skriptu (server.avs) jsem smazal ten druhý řádek s konverzí barev, zůstal tam jen ten první řádek AviSource("server.avi"), protože při otevření toho skriptu v XviD4PSP se tam ta konverze barev nastaví sama (bez matrixu).

Tady je výpis z okna "Filtering script":

Import("C:\Program Files (x86)\XviD4PSP 5\dlls\AviSynth\functions\AudioFunctions.avs")
Import("C:\Program Files (x86)\XviD4PSP 5\dlls\AviSynth\functions\VideoFunctions.avs")

Import("D:\VM Shared Data\VideoOutput\server.avs")

ConvertToYV12()

###[FILTERING]###
###[FILTERING]###

Výsledné vygenerované video lze stáhnout z následujícího odkazu:

http://www.dupeto.cz/~bauer/serverSonyLevels.mp4

Mohl by ses na to prosím podívat ještě jednou, jestli ty Levels jsou v tomhle videu správně (tzn. stejné jako u originálu)?
ai (2993)|15.2.2015 17:13
Ty levels jsou stejne,

ale ja musim jeste zduraznit toto, pokud opravdu chces nechat i ty nejjemnejsi detaily jako v originale, tak nic nemen, a nech to tak jak to Vegas da ven, ty sam jsi ani nepoznal rozdil mezi tim 0-255 a 16-235, naopak jsou lidi, kteri trvaji, ze jedine tak je to spravne, tech 16-135 out. Pokud ti kamera udela "ilegalni" obrazek , kde to je prepalene ve videu, pak tim 16-235 to nechas ty nejemnejsi detaily jako v originale.

Treba pokud delas Blu-Ray (enkodovat pro Blu-Ray s x264, ale jen 720p50 kvuli BD specifikacim), tak tech 16-235 tam by zrejme melo byt. Pokud sledujes doma nejake DVD nebo Blu-Ray tak to take nikdy tak kontrastni neuvidis, ve filmech mas cernou normalne jen jako sedou.

Podivej se treba jak mas zrovna ten strom mezi 8-9 sekundou pred tim panelakem v tom prvnim klipu, test-stromy1.MTS, kde je to skoro prepalene, nebo uz prepalene, tak po te uprave znova na 0-255, ConvertToYV12(matrix="PC.709"), ti to nevykresli ty nejjemnejsi vetvicky az tak dusledne v tom prepalenem miste. Sice vidis levels jako original. Ale ten 16-235 klip, zasedlejsi pokud jej porovnas s originalem, ConvertToYV12(), ty nejemnejsi detaily zachova ...

Ja bych to az takovy problem nevidel. Pokud to uploadujes na Youtube, tak zrejme urcite ano, tech 0-255 tam podrzi ty barvy a vypada to tak nejak ziveji, protoze Youtube enkoder to uplne doprasi, tam ty rozdily vubec nepujdou videt. , radsi ten 0-255 dodrzet, protoze u mensiho rozliseni (na web atd.) tam to zasedle vypada mizerneji, tak se nam to zda nam jako lidem. Vetsina lidi zvoli, ze neco vypada lepsi pokud je to pestrejsi, sytejsi v barvach nez pokud to neni. U tech spatnych konverzi to pak "zachranujes" temi barvami. Proto vyrobci kamer to maji stejne ty barvy mozna az moc presycene, je to na tobe. Ja to nechavam v tom 0-255 pokud vyrabim mp4, ale jsem si toho vedom, ja ovsem pouzivam ND filter , a nemam moc veci prepalenych, clonim vyhradne manualne. Samozrejme, ze mam neco na videu prepalene obcas, ale je mi to jedno. Radsi ponecham tu originalni sytost barev.

Tady to take jeden popisuje, ale jak rikam, muzes se k tomu stavet ruzne ...
ibauer (122)|15.2.2015 22:19
ai: Opět díky za podrobné vysvětlení. Asi zůstanu u té konverze Studio RGB -> Computer RGB.

Měl bych ještě dotazy k enkódování videa a audia (výsledný formát souboru je MP4):

(1) U jakých parametrů příkazové řádky enkodéru x264 měníte jejich hodnotu (= nepoužíváte default)?

moje příkazová řádka vypadá takto (XviD4PSP tam přidává navíc ještě --sar 1:1):

--crf 19.0 --preset veryslow --profile high --level 4.2

Které další parametry ještě měníte?

Prohledal jsem si starší příspěvky na tomhle fóru a zjistil jsem, že se doporučuje omezit maximální bitrate (parametr --vbv-maxrate) - má to samozřejmě vliv na velikost výsledného souboru. Jaká je vhodná maximální hodnota? Maximální bitrate zdrojového videa z kamery (ta je 26 Mbps)?

(2) Jak enkódovat audio? Výchozí formát z kamery je AC-3, stereo, CBR, 256 kbps, sampling rate 48 kHz. Z Movie Studio pak do AVI leze PCM, bitrate 1411 kbps, sampling rate 44,1 kHz.

Podle formátu MP4 by to měl být kodek AAC, profil AAC-LC.

Jaký zvolit režim - CBR, VBR nebo ABR? Na základě zvoleného režimu, jakou kvalitu nebo bitrate? Doteď jsem to zkoušel v režimu CBR, 256 kbps. Mám u toho zůstat nebo zkusit něco jiného? Opět se mi jedná o zachování co možná nejvyšší kvality při rozumné velikosti souboru, ale u toho audia ten objem dat není takový jako u videa.

(3) Pokaždé když enkóduju ten samý projekt, tak XviD4PSP přidává do logu tenhle řádek (za Avisynth skript):

AmplifydB(2.857)

Pochopil jsem, že to nějak souvisí, ze zesilováním hlasitosti audia, ale proč to dělá? V Audio Options je nastaveno Normalize to 100 %. Pokaždé tam je ale v té závorce jiná hodnota (Gain). Jednou to je 2.857, pak třeba 2.009 nebo 1.669 - pokaždé ale zpracovávám stejné video. S audiem nechci nic dělat, jen ho enkódovat do AAC.
ai (2993)|15.2.2015 23:45
(1) preset "veryslow" uz je na ten extremnejsi hrane v tom smyslu, ze oproti --preset slow x264 enkoder pouzije uz prilis mnoho reference frames , myslim, dokonce ze az 8, nebo dokonceaz 16! , nevim presne, kdezto "slow" jen tech as 4 nebo 5, coz je celkem vzdy prehratelne vsemi hardwarovymi zarizenimi. Ale muze se stat, ze nektere, mozna starsi to proste nezvladnou, nebo nektere TV to nemusi prehrat atd., takze pozor na to. Neni to tak aktualni uz dnes jako pred lety, ale i tak, celkem nema cenu to tak sponovat, protoze enkodujes v CRF modu , takze dostanes zhruba vzdy stejnou kvalitu, ovsem --preset very slow enkoduje o trosku dele a soubor vyjde trosicku mensi, nez --preset slow. Takze musis zvazit jestli to ma cenu. Podle me ani ne. Tam to ma cenu u grafickych nebo animovanych veci, kde number of reference frames muze zmensit velikost videa podstatneji, ale uz zas tak ne u normalnich videi.
Nebo muzes nastavit --preset veryslow --ref 4

kde tam natvrdo zmensis ten pocet refFrames, ale i tak, proc nepouzivat --preset slow , tak jak to autor vyladil, spolu s dalsimi temi hodnotami, ktere nastavi tim --preset slow

kdyz tam nedamas v prikazove radce zadny preset, tak default se automaticky nastavi --preset medium

tedy tam nech jen ten jakykoliv --preset , a pak uz nic, protoze to staci, ja tam pridavam vzdy jeste --tune film , protoze to zachova i trochu originalniho sumu, kde to pak omezi "banding", takove skvrneni pri enkodovani neceho co ma stejny gradient, jako tma nebo modre nebe atd., ale ten --tune film zase konecny bitrate to zvedne, takze zase osobni preference ...

--level se vzdy nastavuje automaticky podle poctu snimku za sekundu, podle rozmeru, celkem x264 to defaultne nastavuje podle H.264 standardu . Z te tabulky muzes vycist, ze jeste zalezi na pridelenem datovem toku. Tedy ten Xvid4PSP to tam mozna nemusi uvadet, ale pokud nekdo enkoduje jen ciste prikazovou radkou mel by to tam pripsat, napr: --vbv-bufsize 30000 --vbv-maxrate 30000 , aby bitrate nepresahoval tech 30 Mbit

Ja osobne pouzivam na video tento radek a enkoduju primo jen z commad line, bez zadneho GUI enkoderu:
[CODE]x264.exe --crf 18 --tune film --ref 4 --vbv-bufsize 30000 --vbv-maxrate 30000 --output out.h264 input.avs[/CODE]
v konci muze byt 5 reference frames , i kdyz bylo pridelono 4, protoze jedno nastaveni si vyhrazuje jeden referece frame navic, ted nevim presne ktera, takze pozor na to
ty buffers tedy zhruba nastavuji maximalni hodnoty pro to video, das tomu strop, napr., Blu-Ray by mel byt tak kolem 30000. Nekteri to zapomenou nastavit v prkazove radce a pak s CRF modem to to muze v maximalnich spickach nekde davat i 50000 hodnotu,

vysvetleni tech buffers nastaveni ti da tato radka s vysvetlenim u videa na web, kde chces vyrobit napriklad takovy 1Mbit stream a pritom 1pass s pouzitim CRF (nikdy ne ABR 1pass!):
[CODE]x264 --crf18 --ref 3 --profile main-- vbv-bufsize 1000 --vbv-maxrate 1000 --output video.h264 input_640x360.avs[/CODE]
kde ti to na 1pass udela video s maximalnima spickama i kolem 1200, 1300 (trochu to muze vzdy preletet, zvlaste u nizsiho nastaveni) , kde crf 18 drzi kvalitu , aby nespadla dolu, a ty buffers omezi maximalni hodnotu, takze pokud mas v obraze jen cernou obrazovku nekolik sekund, tak to proste prodeluje treba 60kB po tu dobu, a zase prida az do toho limitu , pokud je treba. Tedy toto enkodovani je ZNACNE enokomictejsi, produktivnejsi nez 1pass CBR a dokonce i vhodnejsi 2pass VBR (znacne delsi doba enkodovani)

ty hodnoty x264 --vbv-bufsize a--vbv-maxrate maji vyznam a "pouziji se" pokud by prideleny bitrate dosahoval tech hodnot, kde se bitrate zacne "omezovat" , jinak jsou ty hodnoty jalove, a nikdy k omezeni bitrate nedojde, napr, enkodujes 640x360 video s hodnotami --crf 18 --vbv-bufsize 30000 --vbv-maxrate 30000, kde samozrejme nikdy enkoder nezvoli 30000 bitrate, video enkoduje se znacne mensimi bitrate

Pokud tedy zvolis ty buffers hodne vysiko, tak to ma vliv na prideleni defaultniho profilu, pokud jej vylozene nezvolis (jako napr. --profile High --level 4.2) ktery treba pak zvoli zbytecne vysoky, treba to tam nasadi i level 5.2, kde ti pak TV bude hlasit "Sorry vole, error" atd. , takze tady vidis, vse to hraje pospolu jako orchestr ...

(2) pokud mas video s 15Mbit nebo i vice, chapej ze nejakych 256 pro audio je takovy prd, tedy ja pozivam CBR 256kbps a nelamu s tim hlavu, frekvenci nech tu samou jak original, ve Vegas projektu si u Audio nastaveni nastav stejnou frekvenci, aby ti to frame server nemenil pri exportu!

(3) Hlasitost si upravuj ve Vegasu jako profik, mej ten merak na obrazovce neustale a hlidej si aby spicky neprekrocily -6dB u klipu, popripade to uprav u klipu, kdyz ti nekdo zarve primo do mikrofonu atd., nebo kdyz to je vse moc potichu, tak to trochu ve Vegasu zvedni . Pak v enkoderech zasadne enkoduj bez normalize. To normalize to totiz meni audio vzdy do 0dB, to je moc prervane.
Pytkin (7947)|16.2.2015 00:11
Ci je audio prervane predsa nezavisi od toho ci je do nuly, ale ako je natlacene.. Do nuly moze hrat omnoho slabsie , ake ked ho natlacim a pojde do -12 dB ..
ibauer (122)|16.2.2015 22:02
ai: Díky moc za vyčerpávající vysvětlení. Mám opět pár navazujících dotazů:

(1) Pořád nevím, na jakou hodnotu mám nastavit parametry --vbv-maxrate a --vbv-bufsize. Když dám těch 30000, tak max. bitrate výsledného videa je 35,5 Mbps, což mi připadá strašně hodně, když uvážím, že max. bitrate původního videa, které leze z kamery je 26,0 Mbps. Když nastavím oba parametry na 26000, bude to v pořádku? Nebo ještě níž?

(2) V Sony Movie Studio je v projektu nastaven audio sampling rate na 48000 Hz. Když dám exportovat projekt do DebugMode FrameServer, tak tam je defaultně nastaveno 44 100 Hz a nejde to změnit (když kliknu na Customize Template, tak to nedělá nic). Co s tím? Koukni se prosím na přiložené screenshoty.

(3) Jak mám XviD4PSP říct, aby enkódoval audio bez Normalize? Nikde tam nemůžu najít, jak to deaktivovat.
project-settings-audio.png export-settings.png
ibauer (122)|16.2.2015 22:23
[QUOTE=ibauer;508410](2) V Sony Movie Studio je v projektu nastaven audio sampling rate na 48000 Hz. Když dám exportovat projekt do DebugMode FrameServer, tak tam je defaultně nastaveno 44 100 Hz a nejde to změnit.[/QUOTE]

Vypadá to, že je to problém v frame serveru a je nahlášen docela dlouho:

https://code.google.com/p/frame-server/issues/detail?id=22
ai (2993)|16.2.2015 23:36
[QUOTE=ibauer;508410]Pořád nevím, na jakou hodnotu mám nastavit parametry --vbv-maxrate a --vbv-bufsize. Když dám těch 30000, tak max. bitrate výsledného videa je 35,5 Mbps, což mi připadá strašně hodně, když uvážím, že max. bitrate původního videa, které leze z kamery je 26,0 Mbps. Když nastavím oba parametry na 26000, bude to v pořádku? Nebo ještě níž?
[/QUOTE]
No to je na tobe. Free will. Bitrate enkodovaneho videa nema nic spolecneho s puvodnim bitrate. Enkoder pouze enkoduje uncompressed video, ktere dostane od kodeku pri dekodovani. V tomto pripade to je Avisynth, ktery enkoderu serviruje uncompressed snimky. Zalezi na typu videa, kolik si CRF nasadi. Pokud mas klidnou scenu, kde se ti nic netrese, pouzivas monopod nebo neco, malou hloubku ostrosti, vysledny bitrate je maly. Pokud s kamerou mavas, ruka se trese, mas kamerku s malym snimacem, ktery zaostri absolutne vsechno, i pozadi, tezce se to enkoduje a CRF nasadi velky bitrate. Klidne dej i tech 25000 a porovnej, ale ted vis ze na zachovani te tve kvality (CRF 18 nebo 19) si enkoder muze rici jeste o vetsi bitrate. Porovnej, myslim, ze si to ani nevsimnes.

[QUOTE=ibauer;508410]V Sony Movie Studio je v projektu nastaven audio sampling rate na 48000 Hz. Když dám exportovat projekt do DebugMode FrameServer, tak tam je defaultně nastaveno 44 100 Hz a nejde to změnit (když kliknu na Customize Template, tak to nedělá nic). Co s tím? Koukni se prosím na přiložené screenshoty.[/QUOTE]
O tom jsem uz slysel i jsem neco podobneho resil s nekym, ale ja nemohu toto duplikovat, ja tu mam Vegas 8.0c (porad jeste enkoduju HDV video), pak jeste Vegas 10.0 a u obou mam v projektu 48000Hz, klipy 48000Hz, exportuju pres frame server a prehravac MPC-HC mi ukazuje, ze to je 48000Hz. Ja nemohu zadnou frekvenci ani menit v tom debugmode frame server exportu, nevidim tu ani zadne cislo, podle me dmfs exportuje nastaveni projektu, tak to chapu.
[ATTACH=CONFIG]29899[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]29900[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]29901[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]29902[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]29903[/ATTACH]


[QUOTE=ibauer;508410]Jak mám XviD4PSP říct, aby enkódoval audio bez Normalize? Nikde tam nemůžu najít, jak to deaktivovat.[/QUOTE]
Ja to nepouzivam, kdysi jsem pouzival MeGui, dnes jen prikazove radky nebo batch soubory.
dmfs_export.JPG dmfs_export2.JPG dmfs_export3.JPG dmfs_export4.JPG dmfs_export5.JPG
ai (2993)|16.2.2015 23:59
ja jsem na videohelpu daval programek nekomu, dmfs from Vegas.zip, ktery vyrabi videa z tech Vegasovych debugmode frame server exportu, muzes to zkusit, poloz ten tvuj server.avi export na prislusny batch soubor, vlastne pro tve 50p HD tam je jen jeden pouzitelny, v tvem pripade "HD progressive from HD progressive.BAT" a to ti udela HD mp4, video je H.264 a audio je AAC, kde si musis ty parametry na tu prikazouvou radku i bitrate pro audio upravit predem,
klikni mysou pravym na ten BAT, klikni uprav (edit) a dole najdes prislusne radky, ty si uprav jak potrebujes,

jinak pokud by ti to audio neslo rozjet bez toho 48000-41000-48000 prevodu, tak muzes samozrejme delat audio vzdy i ve Vegasu, exportuj mp4 jen audio, pak exportuj jen video jakkoliv treba s XviD4PSP , a pak vsechno smichej v mkvmerge do mkv pro sebe.
ibauer (122)|17.2.2015 22:18
ai: Opět díky za rady. V XviD4PSP se mi nakonec podařilo najít jak zakázat normalizaci audia, takže hlasitost se mi už během enkódování nemění. Zkoušel jsem i ten tvůj prográmek v batch souboru a funguje skvěle - musím říct, že sis s tím opravdu vyhrál.

Ten Frameserver by měl respektovat samplovací frekvenci audia podle nastavení projektu (jak to dělá u ostatních atributů), ale evidentně nabízí jen 44 100 Hz nezávisle na tom, jak to v projektu měním. Kontaktoval jsem autora emailem, uvidíme, jestli mi odpoví.

Otázkou je, jestli to má cenu v mém případě vůbec řešit. Zvuk se nahrává prťavým mikrofonem na kameře, takže kvalita výchozího záznamu taky není bůhvíco a při srovnání generovaného audia s tím původním žádný rozdíl neslyším.
Saxel (2279)|18.2.2015 10:59
Řekl bych, že autor Frameserveru o té chybě už nějakou dobu ví, ale asi nemá čas ji opravit.
Audio můžeš rendrovat přímo z Vegasu - buďto nekomprimovaně (Wave 48000 Hz, 16 bit) nebo rovnou kodekem AAC přes preset MainConcept AVC/AAC, Internet HD s tím, že na kartě Video zrušíš zatržítko "Include video". Vegas to audio sice vyrendruje do kontejneru mp4, ale to by následně nemělo muxeru vadit.
ibauer (122)|18.2.2015 13:39
Saxel: Díky za tip ohledně toho audia. Až budu mít chvíli, tak vyzkouším, jestli mezi tím bude nějaký slyšitelný rozdíl. Pokud ano, tak video a audio vyexportuju zvlášť a pak to spojím dohromady v muxeru.