Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kodi - artefakty v audiu

chromos (20)|30.1.2015 15:21
Koketuju s myšlenkou, že se na MMC vybodnu a přejdu na HTPC s Kodi, a tak jsem ho nainstaloval, abych to viděl na vlastní oči. UI je moc pěkné a celé je to hodně přívětivé. No, a pak jsem si namátkou pustil jeden film - In Time (2011) [dvd iso]. Obrazovou kvalitu nehodnotím, na to nemám oči, ale ve zvuku se několikrát během filmu objevily pazvuky. Nejdřív jsem si myslel, že chyby jsou už z výroby, ale pak mi to nedalo a pustil jsem si film ve VLC. Bez chybičky. Pro jistotu jsem ještě zapl svůj stařičký Xtreamer 1. generace a taktéž bez chyby.

Zvukové artefakty se v Kodi objevují stále ve stejných místech filmu, a to shodně v obou jazykových stopách. Zkoušel jsem v Kodi různá nastavení audia, ale bez výsledku.

Kodi je defaultní instalace bez jakýchkoliv dodatečných pluginů či addonů.

Netušíte, kde by mohl být zádrhel?

Ukázka - chyba ve zvuku v čase 5,89 - 5,93 s.

[Kodi 14.0, Win7 x64, i7, 8 GB RAM, Intel SSD + 6+1+1 TB WD, audio Roland Quad-Capture, video AMD HD6870]
vivid.sk (11472)|30.1.2015 15:39
Audio posielas na standardny audio DirectSound vystup, alebo do AVR?
chromos (20)|30.1.2015 16:19
Kodi mi na PC přehrává zvukovka do aktivních repro. Vyzkoušel jsem DIRECTSOUND i WASAPI, oboje v :default i :LineLevel - 1-2 (QUAD-CAPTURE). Output config všechny možnosti (Fixed, Best Match, Optimized), Resample quality všechny možnosti (Low, Med, High). Dalo by se říct, že jsem vyzkoušel všechny kombinace křížem krážem výše uvedeného.

VLC přes zvukovku (bez chyb).

Xtreamer ==> hdmi ==> LG TV nebo Xtreamer ==> optical ==> Onkyo TX-DS595 (obojí bez chyb).
vivid.sk (11472)|30.1.2015 16:54
Skus starsiu verziu 13.2, ci to nieje bug.
chromos (20)|30.1.2015 16:58
Na http://chromos.cz/_exported/tvfreak_cz/sound_artifact.iso je 20sekundová ukázka (cca 16 MB). I tato vykazuje stejnou chybu (cca v čase 9 s). Nevím, jestli je to podstatné, ale chybné audio se kryje s přechodem z 21. na 22. kapitolu (s přesností +- sekunda, lépe to neodhadnu).
tdlmarek (1566)|30.1.2015 17:31
Není problém v synchronizaci audia s videem?

V Settings -> Video -> Playback je položka "Sync playback to display". Viz http://kodi.wiki/view/Settings/Videos#Playback.

Setkal jsem se s problémem lupnutí ve zvuku zhruba 3-4x během filmu, když byla zvolená volba "Video Clock(Drop/Dupe Audio)". U téhle instalace (jednalo se o prostředí, kde TV nepodporuje 24p a zvuk se dekóduje přímo v XBMC) se jako nejlepší nakonec ukázalo "Video Clock(resample audio)".
chromos (20)|30.1.2015 19:05
Tak jsem zkusil:
1) Playback > Adjust display refresh rate to match video (Always, On start/stop, Off)
2) Sync playback to display (On, Off)
3) při 2) On: -A/V sync method (Video clock Drop/Dupe, Video clock Resample, Audioclock).

Stále stejný pazvuk při všech kombinacích bodů 1) 2) 3).

Vám ta iso dvd ukázka z mého předchozího postu hraje v pořádku?

Doplnění: nehraje žádnou roli, mám-li připojený nebo odpojený monitor.
chromos (20)|30.1.2015 20:44
Další pokus, tentokrát se sluchátky a se zaměřením na přechod kapitol.

Výsledek? Dělá to při každém přechodu z kapitoly na kapitolu (ověřil jsem prvních šest, což považuju za dostatečně průkazné). Někdy je pazvuk kratší a/nebo tišší než v ukázce z prvního postu, ale je tam vždy.

Google mi na tenhle problém nenašel žádný relevantní odkaz.

Asi mi nezbyde než navštívit Kodi fórum a snažit se to řešit tam, ale přesně tomu jsem se chtěl vyhnout. Mám dost dalších koníčků, kde laboruju se vším možným a filmy mám k tomu, abych si právě od všeho tohohle bastlení odpočinul. :-)
chromos (20)|30.1.2015 21:26
Dalším googlováním jsem našel jediný odkaz z roku 2013:
http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=161109

To jsme fakt jen tři na celém světě, komu se tahle chyba projevuje (projevovala) nebo je nás víc, ale ostatní jsou "hluší"? :-)
vivid.sk (11472)|30.1.2015 22:19
[QUOTE=chromos;506736]Vám ta iso dvd ukázka z mého předchozího postu hraje v pořádku?[/QUOTE]
Robi to rovnake problemy - otestovane na notebooku, pri dekodovani audia cez Kodi. MPC-HC - OK. Problem vidim v audio dekoderoch Kodi.

doplnenie: Aky je zdroj tych DVD? Zaujimave je, ze ked to demuxujes a cez Kodi prehras len audio, tak je to v poriadku. Bude tam nejaka zrada.
IeMeL (95)|30.1.2015 23:51
[QUOTE=chromos;506736]Vám ta iso dvd ukázka z mého předchozího postu hraje v pořádku?[/QUOTE]

Skúsil som to prehrať na Openelec 5.0, tu je to bez problémov. HW: Kabini+ASRock AM1H-ITX, zvuk cez SPDIF.
chromos (20)|31.1.2015 00:26
@vivid.sk
In Time zdroj nevím. Ale vyzkoušel jsem pár dalších iso, která jsou stoprocentně z originálních dvd, a některá závadou trpí, jiná nikoliv.

2001: A Space Odyssey (1968) - chyby v audiu v přechodech kapitol;
3:10 to Yuma (2007) - v pořádku;
A Beautifull Mind (2001) - v pořádku;
From Dusk Till Dawn (1996) - chyby v audiu v přechodech kapitol;
The LotR: The Return of the King (2003) - chyby v audiu v přechodech kapitol.

====
@IeMeL
Díky, aspoň něco. HTPC bych zřejmě na Openelecu provozoval (a spdif taktéž). I když je možné, že to nesouvisí se softwarem, ale s hardwarem.
vivid.sk (11472)|31.1.2015 00:57
[QUOTE=chromos;506790]a spdif taktéž[/QUOTE]
Pokial ide passthru cez SPDIF, tak je jasne, ze problem nemoze vzniknut = audio sa dekoduje az na strane AVR. U mna rovnako OK, ak ide zvuk z AVR (bitstream).

Doplnenie: Pokial posielam zvuk ako multichannel PCM - problem sa taktiez prejavi - dekodovanie na strane Kodi robi tieto problemy.
P.S. Robi to aj XBMC 13.2
chromos (20)|31.1.2015 02:04
[QUOTE=vivid.sk;506793]cez SPDIF ... problem nemoze vzniknut ... (bitstream)[/QUOTE]

Tak v případě Kodi a bitstreamu máš nejspíš pravdu, protože v opačném případě by tento problém asi postihoval více uživatelů (tak jako já teď na zkoušku to asi provozuje málokdo a taky asi málokdo dneska kouká na dvd).

Obecně to ale neplatí. Těžko se spoléhat na to, že chyba vzniká až dekódováním audia a ne dříve. Klidně by touto chybou mohl být postihnut už bitstream (např. ztrátou clocku).
chromos (20)|31.1.2015 02:17
Ještě mě napadlo, jestli někdo z vás není uznávaným členem Kodi komunity, že bych vás poprosil o bugreport. Můžu to sice udělat sám, ale nedělám si iluze, že první post nováčka (a možná jediný bugreport tohoto druhu) bude mít nějak zásadní dopad na vývojáře. :)

Všem dosavadním přispěvatelům děkuju za pomoc a za lokalizování problému.
vivid.sk (11472)|31.1.2015 10:27
[QUOTE=chromos;506796]Klidně by touto chybou mohl být postihnut už bitstream[/QUOTE]
ale nieje zopakujem, upravim gramatiku:
[QUOTE=vivid.sk;506767] Zaujimave je, ze ked to demuxujem a cez Kodi prehram len audio, tak je to v poriadku[/QUOTE]

Ja mam taky pocit, ze to suvisi so SW, s ktorym vznika konkretny rip, skusal si to prehnat cez DVD Shrink (bez rekompresie)? Pripadne ine alternativy takychto SW?
chromos (20)|31.1.2015 16:50
Já jsem ti rozuměl hned napoprvé, asi jsem se spíš nesrozumitelně vyjádřil já. :-)

Každé DVD proháním Shrinkem, abych vyházel balast a nastavil defaultní stopy. Komprese žádná. Platí to tedy i pro ten krátký včerejší seznam, z něhož některá iso blbnou a jiná ne.
vivid.sk (11472)|31.1.2015 17:09
Ked tvoju ukazku prezeniem cez MakeMKV (cize len remux), je vsetko v poriadku (vratane zachovania kapitol). Pri tej deviatej sekunde vsak Kodi ukaze na chvilku nekorektny cas (da sa to vsimnut pri zobrazenych tlacitkach, ked sa vypisuje aktualna pozicia)
sarga (67)|3.2.2015 16:52
Mě se třeba nedaří na KODI prostorový zvuk na mac mini 2010. Konkrétně DTS. Jde mi ven jen maximálně DD. Už jsem to vzdal, třeba VLC mě mini v pohodě pouští DTS, jen v KODI, zpětně vlastně v i XBMC, nic. Nesetkal jste se s tím někdo?