Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

amatérská editace videa a DVD authoring - prosba o radu

ibauer (122)|20.1.2015 16:04
Dobrý den,

Potřeboval bych poradit s výběrem software pro nenáročnou amatérskou editaci domácího videa a následný DVD authoring. Jedná se mi o vytváření klasických DVD disků s co největší kvalitou obrazu (vzhledem k možnostem zvoleného formátu).

Používám kameru SONY HDR-CX130E, která ukládá nahrávané video přímo na paměťovou kartu ve formátu MPEG-2 (používám standardní rozlišení PAL) - viz přiložený soubor s informacemi o videu pořízený programem MediaInfo.

Editace videa bude spočívat v načtení jednotlivých sekvencí MPEG-2 z paměťové karty kamery do PC, jejich přeházení na časové ose, rozdělení a přidání jednoduchých efektů (fade-in, fade-out, titulky), zarážek kapitol pro DVD disk. Nakonec se vytvoří jednoduché menu s kapitolami a vypálí se DVD disk.

Zkoušel jsem použít program Adobe Premiere Elements, ale výsledné video na DVD disku má znatelně horší kvalitu (více rozmazané, méně detailů) než původní video z paměťové karty kamery. Myslím, že při generování DVD disku dochází k překódování původního videa a tím i ke snížení kvality.

Mohli byste mi prosím poradit, jak mám postupovat při editaci videa a DVD authoringu, aby kvalita výsledného obrazu na DVD disku byla co nejvyšší?

díky
Ivo
josefíka (651)|20.1.2015 16:14
Při tvorbě DVD disku jsi omezen jeho kapacitou. Píší na něm 2hod, ale to jsem si nikdy netroufnul. Podle mých zkušeností je maximum 1,5hod. Od toho se bude odvíjet i ta kvalita srovnatelná s originálem. Samozřejmě je nejlepší použít ještě kratší video a docílit bitrate 8000kbps, to se bude blížit tomu co točí kamera. Protože nepíšeš, kolik jsi tam chtěl natlačit videa, nevím jestli to dělá soft nebo datový tok. Ale předpokládám, že máš hodně videa s malým bitrate.
ibauer (122)|20.1.2015 16:54
josefíka: díky za reakci. Celková délka videa na DVD disku je 1 hodina, před renderováním jsem vypnul parametr "Quality: Fit contents to available space" a posuvníkem najel úplně vpravo směrem k "Highest quality". Pod posuvníkem to napsalo psalo, že bitrate je 8.00 Mbps - maximum, které jed v tomto programu nastavit. Pak jsem spustil renderování. Myslím, že malým bitrate to nebude.
StD (8612)|20.1.2015 17:56
Na jednoduchý sestřih Mpeg2 videa nejlépe Womble Mpeg Video Wizzard. Umí to i bez rekomprese.
josefíka (651)|20.1.2015 18:12
[QUOTE=StD;505822]Na jednoduchý sestřih Mpeg2 videa nejlépe Womble Mpeg Video Wizzard. Umí to i bez rekomprese.[/QUOTE]

To je pravda, ale dělat v tom fade, zvuk i titulky je kostrbaté. Používám jen na vystřižení reklam u filmů ze "Setopboxu" a v tom je geniální.

[QUOTE=ibauer;505822] Pak jsem spustil renderování. Myslím, že malým bitrate to nebude.[/QUOTE]

Tak potom vyzkoušet jiný soft, když se ti kvalita nelíbí. Potom to porovnáš a vybereš ten nejlepší.
StD (8612)|20.1.2015 18:33
"Kostrbaté"??? To je nesmysl. Dyk to udělat jednoduše umí (vše je obsaženo) a rekomprese se děje jen v těch místech, co je potřeba. Titulkovat to umí i s efekty, audio to umí i Dolby (resp. vše, co povoluje norma DVD-Video). Já osobně jinou střižnu nepotřebuji. Jen authoring si dělám v lepčím softu.
josefíka (651)|20.1.2015 20:57
[QUOTE=StD;505829]"Kostrbaté"??? To je nesmysl. Dyk to udělat jednoduše umí (vše je obsaženo) a rekomprese se děje jen v těch místech, co je potřeba. Titulkovat to umí i s efekty, audio to umí i Dolby (resp. vše, co povoluje norma DVD-Video). Já osobně jinou střižnu nepotřebuji. Jen authoring si dělám v lepčím softu.[/QUOTE]

Každý uznává editor, který ovládá a vyhovuje k jeho práci. Prostě, pro mě je to "kostrbaté" a na editaci nepoužitelné. Tobě vyhovuje, tak jej používáš! Co jiného k tomu dodávat.
StD (8612)|20.1.2015 21:10
Jj, pro mě [HL]JE[/HL] "kostrbatý" každý zbytečný rendering navíc, tj. každý jiný střihací program se vstupem Mpeg-2, který nemám potřebu měnit. A když ji mám, udělám to zase v dedikovaném nástroji - encoderu (u mě Canopus), a ne ve střižně pro všeználky... Ale každému co jeho jest.
ibauer (122)|20.1.2015 22:00
[QUOTE=StD;505822]Na jednoduchý sestřih Mpeg2 videa nejlépe Womble Mpeg Video Wizzard. Umí to i bez rekomprese.[/QUOTE]

Díky za tip. Až budu mít chvilku volno, stáhnu trial verzi a dám se do experimentování.

[QUOTE=josefíka;505825]Tak potom vyzkoušet jiný soft, když se ti kvalita nelíbí. Potom to porovnáš a vybereš ten nejlepší.[/QUOTE]

Pokud bys měl tip ještě na nějaký jiný SW, tak sem s ním. Vyzkouším a porovnám. Díky předem.
ai (2993)|20.1.2015 22:11
u toho co navrhuje StD urcite zacni, pokud potrebujes jen videa zprehazet, pridat nejake prolinacky atd., tak prozkoumej jak to ten soft zvlada,

v tom dalsim pripade, je jedno co zvolis zrejme (Edius, Premiera, Vegas), protoze videoeditory snad pouzivaji podobny mpeg2 enkoder, ktery neni spatny, jen se to musi vsude nastavovat na maximalni kvalitu,

mozna nektery to bude delat bez komprese, kde se budou kodovat jen zpracovane casti jako ustrizene GOP's (mpeg2 je pohromade po skupinach, kde pokud strihnes uprostred tak se ta skupina musi znova vytvorit, ta skupina, GOP ma v tvem pripade asi mene nez 25 snimku), nebo barevne upravy, nebo titulky, nebo prolinacky.

uploadni nejaky kousek videa, 10s, cokoliv, treba i podlahu, mozna to pujde exportovat nejakym klasickym NLE jako Vegas atd.
Saxel (2279)|21.1.2015 17:10
ibauer:
Trochu se divím, že pracuješ se standardním rozlišení PAL, když je pro tebe důležitá kvalita. Ta kamera je přeci HD.
Když někam uložíš vzorek, jak psal ai, můžu ti ho vyrendrovat ve Vegasu, abys mohl porovnat výstupní kvalitu.
ibauer (122)|22.1.2015 01:00
[QUOTE=ai;505864]u toho co navrhuje StD urcite zacni, pokud potrebujes jen videa zprehazet, pridat nejake prolinacky atd., tak prozkoumej jak to ten soft zvlada,

v tom dalsim pripade, je jedno co zvolis zrejme (Edius, Premiera, Vegas), protoze videoeditory snad pouzivaji podobny mpeg2 enkoder, ktery neni spatny, jen se to musi vsude nastavovat na maximalni kvalitu,

mozna nektery to bude delat bez komprese, kde se budou kodovat jen zpracovane casti jako ustrizene GOP's (mpeg2 je pohromade po skupinach, kde pokud strihnes uprostred tak se ta skupina musi znova vytvorit, ta skupina, GOP ma v tvem pripade asi mene nez 25 snimku), nebo barevne upravy, nebo titulky, nebo prolinacky.

uploadni nejaky kousek videa, 10s, cokoliv, treba i podlahu, mozna to pujde exportovat nejakym klasickym NLE jako Vegas atd.[/QUOTE]

S tím Womble Mpeg Video Wizzard určitě začnu. O víkendu budu mít trochu volněji, tak se na to vrhnu. Ty ostatní editační programy, které jsi jmenoval jsou na mě moc profesionální (a drahé). Raději bych zůstal u něčeho jednoduchého (a levného).

Jaké video máš na mysli? To původní přímo z paměťové karty nahrané kamerou?

[QUOTE=Saxel;505912]ibauer:
Trochu se divím, že pracuješ se standardním rozlišení PAL, když je pro tebe důležitá kvalita. Ta kamera je přeci HD.
Když někam uložíš vzorek, jak psal ai, můžu ti ho vyrendrovat ve Vegasu, abys mohl porovnat výstupní kvalitu.[/QUOTE]

Psal jsem o kvalitě, ale v rámci možností formátu DVD. Pracuju se standardním rozlišením, protože chci, aby domácí video šlo přehrát v klasickém DVD přehrávači. Kdysi jsem uvažoval o přechod na vyšší rozlišení, ale Blu-Ray disky byly tehdy příliš drahé a ani teď nikdo v mém okolí nemá ani přehrávač, který by je přehrál. Ale možná je načase tohle znovu přehodnotit...

Pokud vzorkem myslíš původní video nahrané kamerou, tak to není problém. Zítra si zkusím najít chvilku a někam to uploadnout. Díky za nabídku.
josefíka (651)|22.1.2015 05:16
ibauer
když máš kameru na HD, je hloupost točit SD. Prostě uděláš dowconvert HD-SD, je to mnohem lepší, protože zdroj má více detailů, než SD. To že nemáš BD player, je hodně pochybný argument, v době, kdy TV přehraje video s USB flash (máš-li ji). A máš vždy do budoucna zdroj v dobré kvalitě, kdyby se situace změnila a ty koupil jinou TV nebo BD player
ibauer (122)|22.1.2015 13:32
Tady je ke stažení vzorek videa pořízený kamerou:

http://www.dupeto.cz/~bauer/vzorek.rar
ibauer (122)|22.1.2015 13:56
[QUOTE=josefíka;505947]ibauer
když máš kameru na HD, je hloupost točit SD. Prostě uděláš dowconvert HD-SD, je to mnohem lepší, protože zdroj má více detailů, než SD. To že nemáš BD player, je hodně pochybný argument, v době, kdy TV přehraje video s USB flash (máš-li ji). A máš vždy do budoucna zdroj v dobré kvalitě, kdyby se situace změnila a ty koupil jinou TV nebo BD player[/QUOTE]

Předtím jsem měl miniDV kameru Sony, která nahrávala video v SD rozlišení na miniDV kazetu. Do počítače jsem to pak zachytával přes rozhraní FireWire (IEEE 1394). Po sestříhání jsem z toho dělal klasické DVD disky. Pak se mi ale kamera rozbila a já si musel rychle koupit náhradu. Koupil jsem si tuhletu kameru na paměťové karty a prostě jsem ji nastavil na režim nahrávání SD PAL a filmoval. Vůbec mě tehdy nenapadlo, že bych to mohl filmovat ve vyšším rozlišení a pak to převést do menšího. Teď mám spoustu domácího videa natočeného v rozlišení SD PAL, které čeká na zpracování.

S tím už nic nenadělám, ale chtěl bych si nechat poradit, jak dál. Jestli mám natáčet video ve vyšším rozlišení (kamera nahrává ve formátu AVCHD) a pak z něj nadále dělat DVD (teď už s lepší kvalitou), nebo ho nechat v tom HD a exportovat do nějakého rozšířeného fomátu tak, aby šel přehrát na moderních TV a multimediálních centrech. Ale to nechám na jiné vlákno.
RoPo (6061)|22.1.2015 15:28
[QUOTE=ibauer;505985]Jestli mám natáčet video ve vyšším rozlišení [/QUOTE]

Vždy pořizuj záznam v té nejlepší kvalitě, jakou jsi schopen mít. U tebe tedy v HD. Downconvert na SD pro DVD uděláš vždy. Případně export např do MKV pro přehrávání v TV apod. Konvertovat z SD do HD to je vždy horší varianta.
ai (2993)|22.1.2015 17:36
Ja jsem taky nahraval HD i kdyz jsem jeste nemel HD TV, jen monitor, zkousel jsem to jen u znamych jak to presne vypada, nenahrava se co mas doma, ale jak nejlip to jde, je tam obrovsky rozdil mezi prokladanym SD a pak HD.

ale ted jsem zkousel ten tvuj vzorek v Sony Vegas a jde to exportovat beze zmen, pridal jsem tam titulek, prolinacku, trochu jsem to zkratil , ale video Vegas exportuje "smart", tedy jen ty zmeny pod titulkem, nebo prolinacku nebo musi znovu enkodovat novy GOP, pokud video strihnes (asi pul sekundy), tedy pokud mas casti beze zmen, nerendruje se to znova, jen kopiruje.
http://uloz.to/xiYxyfFm/smart-render-mpg
Exportoval jsem MainConcept mpeg2, DVD Architect stream na DVD, kde jsem jen zmenil bitrate na CBR 9,100,000, protoze MediaInfo raportuje tento bitrate. U audio tab jsem zaskrtnul jeste audio a vysel mpg i se zvukem. DVD Architect sel nastavit take jako smart pro video, audio chtel prevadet, takze treba muzes exportovat video a audio zvlast , audio AC3, DVD Architect nebere mpeg2layerII audio. Pak oba streamy nactes do DVD Architect.
Nebo pouzijes jiny DVD authoring i free jako avs2DVD nebo treba i DVDLabPro, ten vzal ale jen ten video stream, ne multiplexovany s audiem z Vegasu. Tedy zase, lepe exportovat elementarni video stream a AC3 audio stream na DVD authoring. Vegas exportuje AC3 na DVD bez problemu.
ibauer (122)|24.1.2015 12:05
[QUOTE=RoPo;505999]Vždy pořizuj záznam v té nejlepší kvalitě, jakou jsi schopen mít. U tebe tedy v HD. Downconvert na SD pro DVD uděláš vždy. Případně export např do MKV pro přehrávání v TV apod. Konvertovat z SD do HD to je vždy horší varianta.[/QUOTE]

Rozumím. Podle návodu ta moje kamera má nejvíce umět 1920x1080 50i a taky 50p. Trochu jsem si o tom něco hledal a z toho, co jsem našel, tak většina lidí doporučuje to 50p. Nebo má nějaký smysl nahrávat v režimu 50i?

[QUOTE=ai;506022]Ja jsem taky nahraval HD i kdyz jsem jeste nemel HD TV, jen monitor, zkousel jsem to jen u znamych jak to presne vypada, nenahrava se co mas doma, ale jak nejlip to jde, je tam obrovsky rozdil mezi prokladanym SD a pak HD.

ale ted jsem zkousel ten tvuj vzorek v Sony Vegas a jde to exportovat beze zmen, pridal jsem tam titulek, prolinacku, trochu jsem to zkratil , ale video Vegas exportuje "smart", tedy jen ty zmeny pod titulkem, nebo prolinacku nebo musi znovu enkodovat novy GOP, pokud video strihnes (asi pul sekundy), tedy pokud mas casti beze zmen, nerendruje se to znova, jen kopiruje.
http://uloz.to/xiYxyfFm/smart-render-mpg
Exportoval jsem MainConcept mpeg2, DVD Architect stream na DVD, kde jsem jen zmenil bitrate na CBR 9,100,000, protoze MediaInfo raportuje tento bitrate. U audio tab jsem zaskrtnul jeste audio a vysel mpg i se zvukem. DVD Architect sel nastavit take jako smart pro video, audio chtel prevadet, takze treba muzes exportovat video a audio zvlast , audio AC3, DVD Architect nebere mpeg2layerII audio. Pak oba streamy nactes do DVD Architect.
Nebo pouzijes jiny DVD authoring i free jako avs2DVD nebo treba i DVDLabPro, ten vzal ale jen ten video stream, ne multiplexovany s audiem z Vegasu. Tedy zase, lepe exportovat elementarni video stream a AC3 audio stream na DVD authoring. Vegas exportuje AC3 na DVD bez problemu.[/QUOTE]

Díky moc za tuhle zkoušku. Bohužel ten Vegas je pro mě dost drahý. Jak jsem říkal, jsem amatér a zpracovávám jen domácí video (oslavy, výlety, dovolené), mám obyčejnou kameru za 10k a maximální rozpočet na střihový software je kolem 100 EUR.

Díval jsem se a Sony má i levnější střihové programy, např. Movie Studio 13 Platinum - máš s tím nějaké zkušenosti? Mohlo by to taky fungovat? Navíc to podporuje i práci s videem ve formátu AVCHD (který používá moje kamera), takže bych do budoucna nemusel kupovat zase jiný program, protože ten Womble MPEG Video Wizard to nepodporuje.
Saxel (2279)|24.1.2015 13:02
Zpracování AVCHD má ještě jeden aspekt, který je dobré zmínit - pro pohodlnou práci je potřeba výrazně výkonnější počítač, než který stačil na mpeg-2. Základní rozdíly mezi Movie Studio Platinum a Vegas Pro jsou shrnuty např. zde: http://www.sonycreativesoftware.com/moviestudiope/compare. Studio Platinum se dá pořídit do 2 tis. Kč, ale je dobré ho nejprve bezplatně vyzkoušet, k tomu slouží 30-denní zkušební verze. Smart rendering mpeg-2 umí, ale neumí ho u AVCHD (to neumí ani verze Vegas Pro). Jak už tady někdo zmínil, dobrých střihových programů je více a všechny nabízí zkušební verze...
Zlivido (56)|24.1.2015 14:57
Kdyby nestačilo PC (mám CPU z 2007), tak doporučím MAGIX Movie Edit Pro 2015. Je na něj slovenština. Umí "proxy" mod. Stříhnu i z GoPro mp4 35Mbps 50p.
ibauer (122)|24.1.2015 15:19
[QUOTE=Saxel;506166]Zpracování AVCHD má ještě jeden aspekt, který je dobré zmínit - pro pohodlnou práci je potřeba výrazně výkonnější počítač, než který stačil na mpeg-2. Základní rozdíly mezi Movie Studio Platinum a Vegas Pro jsou shrnuty např. zde: http://www.sonycreativesoftware.com/moviestudiope/compare. Studio Platinum se dá pořídit do 2 tis. Kč, ale je dobré ho nejprve bezplatně vyzkoušet, k tomu slouží 30-denní zkušební verze. Smart rendering mpeg-2 umí, ale neumí ho u AVCHD (to neumí ani verze Vegas Pro). Jak už tady někdo zmínil, dobrých střihových programů je více a všechny nabízí zkušební verze...[/QUOTE]

Tady je konfigurace mého PC. Myslíš, že to bude vyhovovat na stříhání AVCHD, když si nebudu moc vymýšlet?

OS: Windows 7 Professional 64-bit
CPU: INTEL Core i5-3470 BOX (3.2GHz)
RAM: 8GB DDR3-1600MHz Kingston HyperX CL9 XMP kit 2x4GB
VGA: AMD Sapphire U HD7750 1GB
HDD: 250GB WD2500HHTZ VelociRaptor SATAIII, 10k,5RZ (systém a aplikace)
HDD: 2x 2TB WD2003FYYS 64MB SATAII/300 7.2k RAID 5RZ (data)

Movie Studio Platinum určitě vyzkouším, stáhnu si trial verzi. Spíš mě zajímalo, jestli s tímto programem nemá někdo zkušenosti a jestli by ho doporučil nebo ne, případně navrhnul dalšího kandidáta.

Ten Womble MPEG Wizard DVD jsem zkoušel, ale podle mě má strašně neintuitivní uživaelské rozhraní a navíc nepodporuje AVCHD, takže bych musel dobudoucna kupovat ne jeden, ale dva programy.
ibauer (122)|24.1.2015 15:27
[QUOTE=Zlivido;506174]Kdyby nestačilo PC (mám CPU z 2007), tak doporučím MAGIX Movie Edit Pro 2015. Je na něj slovenština. Umí "proxy" mod. Stříhnu i z GoPro mp4 35Mbps 50p.[/QUOTE]

Angličtina mi nevadí, dokonce raději používám programy v angličtině než v češtině se zmrveným překladem. Co to je ten "proxy" mod?
StD (8612)|24.1.2015 15:30
[QUOTE=ibauer;506177]...nepodporuje AVCHD...[/QUOTE]
To si ovšem odporuješ ty sám sobě. Já jsem ti ho sem napsal jen proto, že jsi v prvním dotazu uvedl jako zdroj Mpeg2. Trošku "intuitivně" na hlavu, ne?? :rolleyes: Utíkáš zatraceně mimo nadepsané thema, aka =OT.
ibauer (122)|24.1.2015 15:46
[QUOTE=StD;506179]...Utíkáš zatraceně mimo nadepsané thema, aka =OT.[/QUOTE]

To máš pravdu, omlouvám se, je to asi na hlavu. Jsem moc rád, že jsi mi ten Womble poradil, ale později jsem si uvědomil, že už je ten správný čas (pro mě) přejít na HD a v té chvíli jsem zjistil, že bych musel ty programy koupit dva - jeden na sestříhání videí v SD, které už mám natočeny a pak druhý na nová videa v AVCHD. K dotazům týkajícím se HD si pak otevřu jiné téma.
romana51 (355)|24.1.2015 16:33
Co blbneš, každý trochu lepší stříhací program v současnosti stříhá jak HD, tak SD. Stáhni si trialy, jak ti tady radili, a vyzkoušej !!! Např. v Ediusu v pohodě stříhám 4K
a případně i video SVHS.
666dia (476)|25.1.2015 15:25
jj, já stříhám rovněž v Ediusu...
ibauer (122)|25.1.2015 18:24
[QUOTE=romana51;506182]Co blbneš, každý trochu lepší stříhací program v současnosti stříhá jak HD, tak SD. Stáhni si trialy, jak ti tady radili, a vyzkoušej !!! Např. v Ediusu v pohodě stříhám 4K
a případně i video SVHS.[/QUOTE]

[QUOTE=666dia;506266]jj, já stříhám rovněž v Ediusu...[/QUOTE]

Díky za tip. Trial verze už samozřejmě stahuju a zkouším. Sony Movie Studio 13 Platinum zatím vypadá slibně pro editaci SD (HD jsem zatím nezkoušel).

Adobe Premiere Elements nepodporuje smart rendering u MPEG-2.

Bohužel Edius (všechny jeho varianty) jsou daleko nad můj rozpočet.

Pokud byste měli ještě nějaký tip na vyzkoušení dalšího SW pro stříhání SD/HD (max. cena do 100 EUR), tak dejte prosím vědět.
ibauer (122)|25.1.2015 19:54
[QUOTE=ai;506022]...ted jsem zkousel ten tvuj vzorek v Sony Vegas a jde to exportovat beze zmen, pridal jsem tam titulek, prolinacku, trochu jsem to zkratil , ale video Vegas exportuje "smart", tedy jen ty zmeny pod titulkem, nebo prolinacku nebo musi znovu enkodovat novy GOP, pokud video strihnes (asi pul sekundy), tedy pokud mas casti beze zmen, nerendruje se to znova, jen kopiruje.
http://uloz.to/xiYxyfFm/smart-render-mpg
Exportoval jsem MainConcept mpeg2, DVD Architect stream na DVD, kde jsem jen zmenil bitrate na CBR 9,100,000, protoze MediaInfo raportuje tento bitrate. U audio tab jsem zaskrtnul jeste audio a vysel mpg i se zvukem. DVD Architect sel nastavit take jako smart pro video, audio chtel prevadet, takze treba muzes exportovat video a audio zvlast , audio AC3, DVD Architect nebere mpeg2layerII audio. Pak oba streamy nactes do DVD Architect.
Nebo pouzijes jiny DVD authoring i free jako avs2DVD nebo treba i DVDLabPro, ten vzal ale jen ten video stream, ne multiplexovany s audiem z Vegasu. Tedy zase, lepe exportovat elementarni video stream a AC3 audio stream na DVD authoring. Vegas exportuje AC3 na DVD bez problemu.[/QUOTE]

Tak s potěšením oznamuji, že se mi totéž povedlo i v trial verzi Sony Movie Studio Platinum 13. Exportoval jsem video a audio zvlášť. U videa jsem postupoval přesně jako ty, vyzkoušel jsem si, že to funguje i když nechám bitrate na variable a nastavím maximum na hodnotu, kterou reportuje MediaInfo (9 100 000 bps). To ale nestačilo, ještě jsem musel změnit Field order na hodnotu Upper field first (aby to bylo stejné se zdrojovým videem), jinak to chtělo přepočítávat. Audio jsem vyexportoval ve formátu Dolby Digital AC-3 Studio (Stereo DVD, AGC On). V DVD Architectu jsem pak sestavil jednoduché DVD a ani video ani audio to už pak nechtělo přepočítávat. Takže zatím u mě vede tento soft (HD video jsem zatím nezkoušel, chystám se na to přísští týden). Ještě jednou díky.
Saxel (2279)|25.1.2015 19:54
[QUOTE=ibauer;506177]Tady je konfigurace mého PC. Myslíš, že to bude vyhovovat na stříhání AVCHD, když si nebudu moc vymýšlet?
[/QUOTE]
Ano, tvůj počítač na běžnou editaci HD stačí. S lepším procesorem (i7) by to sice bylo trochu pohodlnější, ale i s tím co máš to půjde.
arkij (540)|26.1.2015 16:53
[QUOTE=ibauer;506286]Edius (všechny jeho varianty) jsou daleko nad můj rozpočet.[/QUOTE]

Taky stříhám v Ediusu, nicméně moji kamarádi pro takovéto občasné stříhání používají Corel Video studio
https://store.videostudiopro.com/1184/purl-ATG_PID_HPBanner_VSproX7

V odkazu máš trial i plnou verzi, vyzkoušej, cena je přijatelná a SW toho dost umí.
ai (2993)|27.1.2015 22:14
Pokud nepotrebujes menu na DVD, tak ti teoreticky by mohla stacit ta nejlevnejsi verze Sony Vegas Movie Studio, ne Platinum. V tom Vegasu ziskas m2v a AC3 a pak DVD slozis jinde,pouzij jednoduse muxman , ten bych zkusil nejdrive, nebo treba free avstoDVD . Ale nejdrive bych to Studio take samozrejme vyzkousel.
ibauer (122)|27.1.2015 23:55
[QUOTE=arkij;506369]Taky stříhám v Ediusu, nicméně moji kamarádi pro takovéto občasné stříhání používají Corel Video studio
https://store.videostudiopro.com/1184/purl-ATG_PID_HPBanner_VSproX7

V odkazu máš trial i plnou verzi, vyzkoušej, cena je přijatelná a SW toho dost umí.[/QUOTE]

Díky za odkaz, právě stahuju trial verzi a co nejdříve ji vyzkouším. Cena vypadá lákavě, uvidím, jak obstojí ve srovnání se Sony Movie Studio Platinum.

[QUOTE=ai;506443]Pokud nepotrebujes menu na DVD, tak ti teoreticky by mohla stacit ta nejlevnejsi verze Sony Vegas Movie Studio, ne Platinum. V tom Vegasu ziskas m2v a AC3 a pak DVD slozis jinde,pouzij jednoduse muxman , ten bych zkusil nejdrive, nebo treba free avstoDVD . Ale nejdrive bych to Studio take samozrejme vyzkousel.[/QUOTE]

Díky za tipy, ale verze Platinum toho umí mnohem více ve srovnání s tou levnější variantou - podle porovnání jednotlivých verzí (viz odkaz níže) podporuje třeba rozšířený editační režim, dokování oken, využití GPU pro enkódování videa a spoustu dalších věcí. Ta cena za Platinum je pro mě přijatelná.

http://www.sonycreativesoftware.com/moviestudiope/compare
ai (2993)|28.1.2015 15:41
pokud budes enkodovat s GPU, tak to porovnej jednou se vzorkem, kde to zakaz (GPU akceleraci), ta kvalita nemusi byt stejne ...
Saxel (2279)|28.1.2015 16:44
[QUOTE=ibauer;506450]... Ta cena za Platinum je pro mě přijatelná.[/QUOTE]
Pokud máš doma studenta, dá se pořídit cenově výhodnější studentská verze (do 1400,- Kč vč. DPH), mrkni na erpea.cz.

---------- Doplněno v 16:44 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 16:40 ----------

[QUOTE=ai;506507]pokud budes enkodovat s GPU, tak to porovnej jednou se vzorkem, kde to zakaz (GPU akceleraci), ta kvalita nemusi byt stejne ...[/QUOTE]
To potvrzuji, kvalitnější render je bez GPU akcelerace, nicméně výkon GPU se využije v náhledovém okně při editaci.
ibauer (122)|28.1.2015 18:25
[QUOTE=ai;506507]pokud budes enkodovat s GPU, tak to porovnej jednou se vzorkem, kde to zakaz (GPU akceleraci), ta kvalita nemusi byt stejne ...[/QUOTE]

Díky za info, to jsem netušil. Myslel jsem, že výsledek zpracování videa CPU a GPU bude stejný, jen se bude lišit rychlost toho zpracování.

[QUOTE=Saxel;506510]Pokud máš doma studenta, dá se pořídit cenově výhodnější studentská verze (do 1400,- Kč vč. DPH), mrkni na erpea.cz.

To potvrzuji, kvalitnější render je bez GPU akcelerace, nicméně výkon GPU se využije v náhledovém okně při editaci.[/QUOTE]

Díky za tip, syn studuje, tak by to snad šlo koupit na něj. Ještě si zjistím, jestli ta studentská verze nemá nějak omezenou funkčnost oproti komerční verzi.

K té GPU akceleraci: Jednak jsem ji našel přímo v nastavení programu (obrázek č. 1) a pak v nastavení enkodéru. Pokud to chápu správně, tak v nastavení programu můžu GPU akceleraci nechat povolenou (bude se používat na urychlení práce při stříhání videa a přehrávání v okně preview), ale v nastavení enkodéru ji musím zakázat (Encode mode: Render using CPU only), abych zachoval co nejlepší kvalitu výsledného videa. Je to tak?
gpu-akcelerace1.png gpu-akcelerace2.png
Saxel (2279)|28.1.2015 23:01
Ano, chápeš to správně. Ale vyzkoušej i ten rendering v obou variantách, protože ten rozdíl v kvalitě není výrazný a s GPU akcelerací šetří čas.

Odeslano pomoci Tapatalk
ibauer (122)|31.1.2015 11:23
[QUOTE=Saxel;506535]Ano, chápeš to správně. Ale vyzkoušej i ten rendering v obou variantách, protože ten rozdíl v kvalitě není výrazný a s GPU akcelerací šetří čas.[/QUOTE]

Díky za potvrzení, srovnání kvality renderingu bez a s pomocí GPU určtiě vyzkouším.
ibauer (122)|5.2.2015 01:15
[QUOTE=arkij;506369]Taky stříhám v Ediusu, nicméně moji kamarádi pro takovéto občasné stříhání používají Corel Video studio
https://store.videostudiopro.com/1184/purl-ATG_PID_HPBanner_VSproX7[/QUOTE]

Tak jsem vyzkoušel trial verzi Corel VideoStudio Pro X7. Na první pohled má nádherné a přehledné uživatelské rozhraní. Samotné ovládání programu je ale pro mě příliš těžkopádné a neintuitivní, takže jsem to nakonec vzdal a zatím zůstávám u Sony Movie Studio 13 Platinum - tento program má na první pohled takové nevýrazné a nepřehledné rozhraní, ale po pár desítkách minut práce (a přelouskání nezbytné dokumentace) se mi s ním pracuje úžasně a všechno je najednou velmi přehledné a umístěné na správném místě.
666dia (476)|5.2.2015 05:49
Edius jsi nezkoušel...?
ibauer (122)|5.2.2015 10:17
[QUOTE=666dia;507331]Edius jsi nezkoušel...?[/QUOTE]

Díky za tip, ale jak jsem už dříve napsal, Edius (všechny jeho varianty) je nad rámec mého rozpočtu.
arkij (540)|5.2.2015 18:12
[QUOTE=ibauer;507328]zatím zůstávám u Sony Movie Studio 13 Platinum[/QUOTE]

Proč ne, každý si na něco zvykneme a dnes ty SW na střih videa mají v dané cenové kategorii i podobné možnosti. Každému vyhovuje něco jiné. Důležité je ten vybraný SW ovládat a něco s ním tvořit a pokud Ti bude výsledek vyhovovat je v podstatě jedno jakou cestou jsi šel. Hodně pěkných "filmíků" :)
ibauer (122)|8.2.2015 11:34
[QUOTE=arkij;507364]Proč ne, každý si na něco zvykneme a dnes ty SW na střih videa mají v dané cenové kategorii i podobné možnosti. Každému vyhovuje něco jiné. Důležité je ten vybraný SW ovládat a něco s ním tvořit a pokud Ti bude výsledek vyhovovat je v podstatě jedno jakou cestou jsi šel. Hodně pěkných "filmíků" :)[/QUOTE]

Díky za přání, souhlasím s tímto na 100 %.