Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Profi PC na strih videa 5000€

maxxix (3)|16.1.2015 09:28
zdravím, potrebujem poradit ohladne konfigurácie PC na strih videa, Jednalo by sa o 3KS pre firmu. Na PC sa budu strihat Full HD videa a zaroven vytvarat animacie.
Rozpocet mame cca 5000€ na jedno PC aj s komplet softwarom. Akú konfiguráciu by ste poradili? nebraníme s ani platforme mac (mac pro) ake má výhody?
dakujem
clee (6592)|16.1.2015 15:41
mam 27" imac haswell 3.2ghz 24gb ram, delam na tom offline i online strih, prores 4444 z alexy uplne v pohode, 4k v proresu da taky, ale uz se trochu zadejchava. grading davinci resolve taky celkem jde, ale mac pro by bylo lepsi pac vyuzije pamet jeho grafickejch cipu, jestli mas 5000eur na masinu tak porid 3x mac pro a myslim ze mas na par let vystarano, vyhoda applu je stabilita, pomerna nenarocnost na udrzbu systemu, celkem slusnej support a velka uzivatelska zakladna po celym svete (hlavne usa), v zakladni konfiguraci vyjde na 3000eur, pokud chces nahled na tv v realnym case tak to chce prikoupit bud nejakej levnejsi blackmagic, pripadne aja io, pro avid v idealnim pripade mojoDX, to vyjde az na 2500usd, ale zas je to rock solid...

co se tyce softwaru zalezi co chces delat, pokud to nejsou rozsahly heavy duty projekty tak by ti moh stacit finalcut pro x, vyjde na 300usd, pokud velky projekty tak jednoznacne avid media composer, rocni subscription vyjde na 600usd, zmenili ted pricing plans od piky, nejlip se podivat na jejich web nebo na ceskyho dealera tracosys.cz, na na 2D animace asi after effects, do 3d nedelam ale na macu by mela chodit maya... vsechno se dost odviji od toho jakej mas bussines plan, jinak bysme se tu mohli dohadovat do aleluja :)
Pytkin (7947)|17.1.2015 01:19
clee : Davinci ti predsa nemoze stihat na iMacu .. Tam potrebujes poriadnu GPU podporu .. My mame v masine 4x GTX580 a na GUI Quadro 6000 .

maxxix : To je cele na dlhsiu debatu .. Ak si niekde z okolia Bratislavy , tak sa pridi pozriet ku nam do studia .. Mozme o tom podebatit .. Ono tam je strasne moc otazok a moznosti .. A je to skorej na osobne stretnutie , nez vypisovanie na fore .. Strasne zavisi co chces spracovavat , aky material , ake kodekdy atd atd .. Z toho co pises , mam pocit , ze sa v tejto problematike vobec neorientujes a vlastne ani nevies co chces ..

Ja osobne sa tiez priklanam k MACom .. Ale da sa spravit funkcne riesenie aj na PC .. Animacie je siroky pojem .. Ci ide len o jemnu postprodukciu , alebo realne 3Dcko .. atd atd .. V principe 3x 5000 EUR je slusny budget na postavenie 3 pracovisk .. mozno by som ani nerobil 3 rovnake , ale podla poziadaviek urobil pracoviska na mieru .. nezabudaj ze okolo pocitacov treba este dost dalsej konfekcie ..
clee (6592)|17.1.2015 02:10
davinci mi jede ve 2k prores4444 uplne v cajku, samozrejme bez denoise a smooth retimingu, coz pro moje ucely nepotrebuju, az to prijde tak poridim macpro, tipuju ze do roka to bude :)
Pytkin (7947)|18.1.2015 01:39
clee : normalne tam nalozis par korekcii a stiha to ?
clee (6592)|19.1.2015 00:17
Jj, masky, selektivni korekce, vetsinou to jede realtime, samo kdyz za to povesim filmconvert tak to musim zrendrovat ale da se s tim celkem rozumne pracovat i kdyz uz sem delal projekt kdy sem si rikal ze na pristi podobnou vec poridim mac pro, ale to bejva tak jednou do roka :)
maxxix (3)|22.1.2015 14:01
dakujem za info... situacia je taká že ešte neviem presne čo všetko a v akom rozsahu sa bude robit. vedenie sa ešte nerozhodlo, ale v podstate by sa jdenalo o krátke školiace videa 2-10 min. v ktorých bude kombinácia fotiek, animácii. Doteraz som podobné vedejká riešil pomocou Powerpointu, kde som urobil prezentáciu aj s animáciami (rozne otáčanie, rozpohybovanie fotiek, častí... čo bolo dosť náročné a nepraktické) a uložil ako video, ktoré som následne vkladal do časovej osi a dalej doplnal efekty (zrýchlenie,otáčanie, titulky.... Kedže sa jednalo len o pár videii dalo sa to zvládnuť, ale tento rok sa otvára nový projekt a tých videí bude ovela viac... asi 300. bude dosť náročné zohnať materiál (reálne video, komplet dokumentáciu, pracovné postupy..) a to všetko zostrihať do krátkeho videa. preto som požadoval nákup techniky, čo mi bolo aj schválené, preto sa informujem aká je pre takúto činnosť najvhodnejšia...

Pytkin: máš pravdu že problematika je zložitá a v tejto kategorii sa neorijentujem... doteraz som strihal videa na DELL Workstation Precision T3500 - xeon w3530, 12GB RAM, Nvidia Quadro 5000, a soft hlavne Pinnacle (momentálne verzia 17) a sony vegas 13. výstup hlavne wmv aby boli kompatibilne s Powerpointom... viem že PC je vhodne skor na CAD systémy, ale s IT oddelením je ťažká komunikácia... :-)) teraz mám možnosť si vyskladať techniku "na mieru"
Komplikovanejšie projekty sme dali robiť externým frimám.
Pytkin (7947)|22.1.2015 17:34
maxxix : Vegas je fajn .. Pinnacle nepoznam .. to co popisujes .. to chce daky kompozicny software .. Najviac sa na PC pouziva asi Affter Effects .. TO je jedna z moznosti .. ist do Adobe baliku .. ten sa najnovsie plati mesacne ..