Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

TV jako PC monitor

theedge (96)|1.1.2015 20:04
Ahoj

Rád bych se tu zeptal na problematiku použití TV jako PC monitoru, popř. zapojení jako 2 monitoru přes HDMI. Chystám se na upgrade TV (zřejmě 4K Samsung řada HU7500 ) a chci ji mít připojenou přes HDMI i k PC v zapojení jako druhý monitor a pouštět na ní programy z PC přetažením okna ( přehrávání videa, forografií, internet. prohlížeče ... ). Rád bych se vyvaroval problému.
Musí TV mít nějakou HW výbavu aby fungovala jako PC monitor ?

Setkal jsem se u švagra s problémem kdy TV při připojení k PC přes HDMI zobrazuje texty a prakticky vetšinu věcí ve Win jakoby rozmazaně. Přitom systémovou lištu zobrazuje ostře, tapetu pozadí zobrazuje ostře, okno otevřených catalyst driverů s nastavením zobrazuje ostře. Ale jakmile na TV přetáhnu okno ( seznam složek na disku, okno internetového prohlížeče, fotografie ...) tak je vše v tom okně takové rozmazané - fonty, ikony, prostě vše. Jko by bylo špatně nastavené ClearType ve Win, ale rozmazané nejsou jen fonty. Stejný problém je s prohlížením fotografií z PC - používám FastStone Image Viever a po přetažení prohlížeče na plochu TV a následném prohlížení fotek ve fullscrenn jsou fotky neostré a bez detailu ( jako kdyby jste se dívali přes nějakou folii ) .. zřejmě nějaký nechtěný overscan.Přitom když si stejnou fotografii nastavím ve Win jako tapetu tak se na TV zobrazí naprosto ostře ...
Snažil jsem se s tím bojovat několik hodin ale zatím marně. Daný HDMI vstup v TV jsem označil jako PC, v driverch AMD karty jsem dal Overscan na 0, TV je nastavená jako 1080p ... zkoušel všeno možné i nemožné ale nic zatím nepomohlo. Přitom PC monitor je 1920x1080 a TV je taky 1920x1080, k žádnému převzorkování ani docházet nemusí.

setkal jsem se tímto problémem i jinde na netu a k nějakému závěru jsem ale nedošel:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/18457-Samsung-LE40A786-misto-PC-monitoru-neostre-fonty-jako-by-byl-prepocitavany
http://www.czc.cz/samsung-syncmaster-p2770hd-lcd-monitor-27/71572/produkt/0nk8etklp0jcs9esdsq6jdko5g/diskuse
http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=16&t=174591


TV je Sony KDL42W656, Win 8.1 64bit, grafika AMD Radeon R9 270X, drivery poslední Catalyst 14.12 Omega.

Co znamená podpora RGB 4:4:4 ? Má to vliv na převzorkování obrazu , popř zobrazení pixelů 1:1 ?

Dík za vaše zkušenoti a postřehy
vivid.sk (11472)|1.1.2015 21:04
[QUOTE=theedge;503576]Co znamená podpora RGB 4:4:4 ? Má to vliv na převzorkování obrazu , popř zobrazení pixelů 1:1 ?
[/QUOTE]
Sony maju obvykle nativnu podporu RGB 4:4:4 (t.j. bez nutnosti zapinat Game Mode).
Otestuj si vystup v ovladacoch, musis mat zvolene RGB 4:4:4 - full range. Pokial mas, zapni Game Mode, nastav ostrost na 0 a skusil by som nejake testovacie obrazce, podla ktorych sa da urcit chroma subsampling. V prvom rade by som ale skusil nativne zapojit TV ako monitor (TV je ako jediny vystup, ziadne klonovanie), aby som vylucil mozne chyby drivera.

testovacie obrazce najdes v tomto vlakne.

Takisto si skus predtym spravit v nejakom editore 1px ciaru (vertikal aj horiznotal), ci ju vidis ako jednobodovu a mas na TV nastaveny korektne 1:1 pixel mapping.
theedge (96)|1.1.2015 21:57
Dík za tip. K dané TV se hned tak nedostanu ale až budu mít ke švárovi cestu tak to vyzkouším.
Je to rozšířený problém nebo se jedná o vyjimečné konflikty ?
Novou TV chci používat i na prezentaci fotografií a proto je pro mne korektní zobrazení z Win důležité. Řešit DLNA z nějakého NASu a vyhledávat konkrétní foto je zbytečne složité když TV můžu mít přímo na PC.
vivid.sk (11472)|1.1.2015 22:15
Otazne je, ci je to dany problem, alebo nieco ine.
Podla mna (opticky), ci pozeras foto cez vystup RGB 4:4:4, alebo RGB 4:2:2 (standardne pri ostatnych rezimoch) je jedno, kedze fotografie v JPEGU su rovnako subsamplovane. Teda minimalne co som pozeral vystup zo zrkadlovky a kompaktu som toto info nasiel v metadatach (YUV/4:2:2).
Rozdiel bude viditelny pri texte tam, kde sa miesaju priame farby (napr. cierna s cervenou) - vid obrazce, na ktore som daval tip.


Problem daneho Samsungu, ktory planujes kupit bude ten o ktorom pisem. Reprodukciu RGB 4:4:4 zvladne, ale musis nastavit vstup ako "PC" a mat 60Hz na vystupe. Vtedy sa zaroven vypne processing a TV sluzi ako monitor.
jarino1978 (8045)|1.1.2015 22:27
riešiť RGB 4:4:4 pri TV aj v prípade použitia ako monitoru k PC nebude mať žiaden praktický význam. Ak budeš pozerať fotografie na 4K TV, dôležitejšia bude samotná technická kvalita obrazového vstupu na požadovanom kvalitnom TV ( uhlopriečka , kvalita obrazu ) . Pokiaľ nebude uhlopriečka od 65 " smerom hore , je otázne sa vôbec zaoberať aj kúpou samotnej 4K TV. Pod 65" to zmysel mať nebude, nad 65" by som dnes skôr kúpil len "obyčajnú" full hd TV ( predražené šmejdy v prípade 4K ). Stále ešte nemá žiaden zmysel uvažovať nad 4K TV... Počkaj ešte aspoň 2 roky...
theedge (96)|2.1.2015 12:43
vivid.sk:
Takže všeobecně by dnešní TV měly při určitém nastavením daného HDMI vstupu funkci monitoru zvládat ? Nastavit HDMI vstup jako PC, popř. Game, stáhnout ostrost v TV na daném vstupu na 0, v driverech dát Overscan na 0% a nastavit RGB 4:4:4 .... ?

Daný problém na oné SONY TV jsem objevil hlavně díky prohlížení fotek z PC - Fotky otevřené z PC na TV ( jako na druhém monitoru) jsou neostré, kdežto když si TV stejnou fotku načte sama např. z USB tak je naprosto ostrá a správně resamplovaná na 1920x1080 ( většinu starších fotek mám 8.2 MPx - 3456x2300 ). Nejsem úplný pixel maniak ale ono rozmatlání fotek je viditelné i na vzdálenost 3m a více.
Napřed jsem vinu dával tomu prohlížeči fotek, ale nechápu proč by na monitoru zobrazoval foto správně a na TV rozmazaně ( oba mají rozlišení 1920x1080) ... ve vnitřím nastavení toho prohlížeče jsem nic zajímavého nenašel.

jarino1978:
Zrovna Samsungy HU7500 nebo Panasonicy AX800 byly ve všech recenzích hodnoceny jako jedny z nejlepších LCD TV vůbec, tudíž nevím jestli je lze nazvat šmejdy (cena je věc druhá), ale nechtěl bych aby se toto vlákno zvrhlo v debatu jestli 4K má u TV smysl nebo nemá. Počkat samozřejmě můžu ( určite počkám na ohlášení letošních novinek ) - k nákupu mne nic netlačí, ale chci danou problematiku pochopit před nákupem TV.
Vstup bude z grafiky AMD Radeon R9 290 (HDMI 1.4a nebo DP 1.2 ), Win 7 64-bit ( potom Win 10). Co se týče kvality - Používám foťák Canon EOS 6D ( FullFrame 20MPx ), starší fota z Canon EOS 20D (APS-C 8.2MPx ), fotky zpracovány z RAW a uloženy do JPG v PS v maximální kvalitě ve formátu základním (standartním ). O RGB 4:4:4 nebo YCbCr se v PS nic nedočtu.
vivid.sk (11472)|2.1.2015 18:44
Neplati to vseobecne pre vsetky TV, ale tato o ktorej piseme, by to zvladat mala (vid recenzia na hdtvtest.co.uk, kde to vzdy testuju).
Este som zabudol spomenut nutnost nastavit refresh na 60Hz.
jarino1978 (8045)|2.1.2015 20:24
musíš nastaviť TV ako primárny monitor, vyskúšaj to bez klonovania. Na intel grafikách som problém ešte nemal, pri amd by som sa následne pohral s nastavením. Pozri ešte ktorý z HDMI vstupov TV podporuje PC vstup ( nie všetky TV majú podporu pri všetkých HDMI portoch ). Bez klonovania by sa ti na TV mala fotka zobraziť ostrá, pokiaľ nie, problém máš v nastavení ovládačoch ( ako písal Vivid, 60 Hz refresh je podmienka ).
Blainik (4)|3.1.2015 11:30
Matně si pamatuju, že jsem měl obdobný problém. Mám stařičkou hd televizi Philips (stydím se, ale pořád slouží =o)). Po připojení PC (používám extra počítač jako multimediální centrum) a nastavení rozlišení 1920x1080 měl obraz asi 1cm okraje a měl jsem obdobný problém s ostrostí. Po úpravě obrazu v ovladačích jsem už na tento problém nenarazil. Asi bych zkusil připojit tv jako jediný monitor a zkusil bych si s tím pohrát.
KamilZ (10277)|3.1.2015 12:06
theedge: je potřeba pořádně zkontrolovat nastavení grafiky, ale i TV. Na obou stranách se většinou dá nastavit ořez a také že bývá nastaven. Grafiku máš podle Tvého vyjádření nastavenou, tak se ještě mrkni na TV. Některé mají PC režim (neplést s Game mode), který se dá navolit při zoomu apod. Pak i TV zobrazuje 1:1. Dále rozmazání obrazu z PC (je to vidět nejvíc na písmu). docela často paradoxně udělá volba pro zaostření, zkus to povypínat. Panasonic to má v menu také, jak Sony netuším. Určitě by jsi se měl dobrat k použitelnému výsledku, pokud není firmware TV úplně zprasený, což předpokládám není. A ten Game mode můžeš zkusit také.
RulezZzOr (24)|29.4.2015 20:55
hdmi 1.4 zvladne max 4:2:0 4k@60hz ale je to fakt limit...