Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

zvuk z PC přivedený do zesilovače škrčí

Deputy (54)|8.10.2014 07:48
Tak jsem zde opět abych předvedl elementární neznalost a neschopnost :o)
Zbyli mi doma 2 reproduktory z auta, udělal sem si na ně krabice, koupil od číňana 1vstupý zesilovač a zapojil. Funguje to perfektně, za předpokladu, že na ten vstup připojím mp3 přehrávač.
Když připojím výstup z PC nastane peklo - škrčení, brum, pískání..no signály z vesmíru.
Zesilovač je napájen 12V. Vzal jsem 12V ze zdroje PC (z molex konektoru). Zkoušel jsem i externí 12v adaptér - Tam je to výrazně lepší a dělá to paseku jen když má být ticho, při vyšší hlasitosti a puštění nějakého zvuku je to poslouchatelné.
V zoufalosti jsem vyzkoušel všechny 4 audio výstupy z PC (integrovaná zvuková karta - front panel a zadní výstup + USB zvuková karta LINE OUT a sluchátkový výstup) a všechno nepoužitelný. Zdroje zvuku i kabel rozhodně v pořádku jsou, když to zapojím do TV, zní to v pořádku.
RoPo (6061)|8.10.2014 08:15
Brumy jsou způsobeny zemními smyčkami, špatným uzemněním nebo i napájecím zdrojem. Napájet externí zesilovač z normálního PC zdroje není vůbec vhodné.

Zesilovač, který má 12V externí napájení je co zač? Není to zesilovač primárně určen pro napájení např. z autobaterie?
Deputy (54)|8.10.2014 08:28
[QUOTE=RoPo;497302]Není to zesilovač primárně určen pro napájení např. z autobaterie?[/QUOTE]
Pravděpodobně to bude jak říkáš. Odhaduju to z názvu - Hi-Fi Stereo Amplifier MP3 Player for Car/Motorcycle
RoPo (6061)|8.10.2014 08:37
Tak to si pořiď pořádně tvrdý zdroj se špičkově vyhlazeným výstupem. Baterie je primární tvrdý zdroj bez sebemenšího zvlnění a pulsů.
Ten zesilovač není stavěný na zdroj, který používáš k napájení.

Ten externí zdroj co používáš je co zač?

Ze zajímavosti, jestli máš např z UPSky, olověnou/gelovou 12V baterii (alespoň 6Ah) nebo autobaterii tak na ni připoj zesilovač a uvidíš.
Deputy (54)|8.10.2014 08:59
[QUOTE=RoPo;497305] nebo autobaterii tak na ni připoj zesilovač a uvidíš.[/QUOTE]
přesně tohle mně napadlo udělat a večer to vyzkouším.
Pro mně 12V je 12V (ani sem neměl potuchy že jsou tvrdý a měkký...)

[QUOTE=RoPo;497305] Ten externí zdroj co používáš je co zač? [/QUOTE]
vzal jsem napájecí zdroj od mini itx skříně LC POWER LC-1350mi, 75W
RoPo (6061)|8.10.2014 09:51
[QUOTE=Deputy;497306]vzal jsem napájecí zdroj od mini itx skříně LC POWER LC-1350mi, 75W [/QUOTE]

Který je impulsní, nestabilní a zvlněný s vyššími harmonickými v napájecích větvých tak, jak není napájecí zdroj pro zesilovače vhodné, ale PC to snese. Impulsní zdroj pro zesliovač použít lze, ale zcela jiné konstrukce.

Né nadarmo bývá u kvalitního hi-fi zesilovače napájeného ze síťového napětí největší a nejsložitější část právě napájecího zdroje.
Deputy (54)|8.10.2014 10:43
Přiznám se. že jsem z toho jojo
Když si do google zadám "jak provozovat doma autoradio" , tak většina odpovědí je přes PC ATX zdroj. Tady se dozvídám, že je to naprosto nevhodný. Dyť to jsou dvě diametrálně odlišný odpovědi :o)
Saxel (2279)|8.10.2014 11:10
Některé spínané zdroje pro PC vyžadují pro správnou stabilizaci výstupu +12V určitou zátěž i na ostatních napětích nebo alespoň na výstupu +5V. Při nedostatečné filtraci napájecího napětí v zesilovači může rušení ze spínaného zdroje pronikat až do nf signálu. Pro audio-zesilovač je lepší použít klasický transformátorový zdroj.
RoPo (6061)|8.10.2014 11:21
[QUOTE=Deputy;497308]Dyť to jsou dvě diametrálně odlišný odpovědi[/QUOTE]

Nemusíš mě věřit, také dostáváš informaci ode mne "přes internet", ale tak to je.
Jestli někdo tvdí opak, tak kápl na dobrý zdroj a z toho usuzuje, že je to v pořádku avšak bez znalosti problematiky zdrojů a zesilovačů.
Bohužel takových desinformací ohledně čehokoliv se po internetu válí hromady.

Nezapomeň, tak jako u ohně: Internet je dobrý pomocník, ale špatný pán.
Deputy (54)|8.10.2014 17:17
[QUOTE=RoPo;497310]Nezapomeň, tak jako u ohně: Internet je dobrý pomocník, ale špatný pán.[/QUOTE]
Dobrá parafráze.

Takže hlášení testu s autobaterií:
autobaterie + mp3 player - perfektní
autobaterie + zvuk z PC - perfektní
napájení z PC + mp3 player - perfektní
napájení z PC + zvuk z PC - škrčení + pískání + cvakání a různý jiný pazvuky

Vychází mi z toho, že když z toho samýho zdroje napájím PC i ten zesilovač tak se to nějak vzájemně ovlivňuje. Interference, zpětná vazba... co ja vím....
Pazvuky se stupňují při hýbání myší, psaní na klávesnici (oboje bezdrát), načtení web stránky (wifi) - možná souvislost s tímto rušením ?

Dá se to nějak snadno odfiltrovat, odrušit, odstínit.... ?
RoPo (6061)|8.10.2014 17:44
To se indukuje ruseni z PC sbernice. Napada me opticke oddeleni. Lepsi filtrace na vstupu zesilovace. Lepsi zdroj s lepsim uzemenim.

Zkus propojit stinenym kabelem.
Deputy (54)|9.10.2014 13:40
[QUOTE=RoPo;497326] Zkus propojit stinenym kabelem.[/QUOTE]
Předpokládám, že myslíš to napájení. To zkusím.
RoPo (6061)|9.10.2014 14:01
Propojit stíněným kabelem signální cestu, tedy zvukový výstup z PC do vstupu zesilovače.
Deputy (54)|10.10.2014 17:29
Tak víceméně vyřešeno k mé spokojenosti. Funguje dobře když to napájím univerzálním adaptérem 3-12V.
Předtím nefungovalo ve stejném zapojení protože předchozí adaptér dával při přepnutí na 12V ve skutečnosti cca 18V. Inu HAMA kvalita....
RoPo (6061)|11.10.2014 12:19
Tzv. měkký zdroj. Tak snad jsi už spokojen.