Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

2 výstupy HDMI z PC (se zvukem)

Deputy (54)|23.9.2014 11:41
Potřeboval bych z PC 2 výstupy HDMI (jeden k TV a druhý k receiveru+projektoru). Netrvám na provozování obou zobrazovadel zaráz
Grafická karta (MSI 6950) má 1x hdmi + 2 DVI. K DVI mám redukci na HDMI (s logem ATI, která je schopná přes DVI dostat i zvuk). OS je Windows7.

Pokud je ke grafické kartě připojen jeden výstup funguje to na 100 procent. Pokud je připojeno HDMI i DVI tak nastávají následující problémy:

Po startu PC se to chová následovně (při zapnutém jednom zobrazovadle):

na zařízení na HDMI někdy nejde zvuk - pomůže odpojit a znovu zapojit kabel v grafické kartě
na zařízení v jednom DVI portu vždy nejde zvuk - pomůže odpojit a znovu zapojit kabel v grafické kartě
na zařízení v druhém DVI portu jde zvuk, ale obraz je celý do fialova - pomůže odpojit a znovu zapojit kabel v grafické kartě


Co to dělá při zapnutí obou zobrazovadel ani nebudu psát, protože sem u toho zkusil jako pes.

Zažil někdo něco podobného? Napadá někoho řešení abych po každém startu nemusel lézt k PC a odpojovat a zapojovat příslušný kabel?
Pozn. Pokud použiju kabel DVI-HDMI funguje vše OK, akorát samozřejmě nemám zvuk.
vivid.sk (11472)|23.9.2014 12:02
Máš AVR s HDMI vstupmi?
Deputy (54)|23.9.2014 12:12
ano (4 vstupy, 1 výstup)
RoPo (6061)|23.9.2014 12:18
Po "nefunkčním" zvuku zkontroluj jak si Windows nadetekovala audio zařízení a které je primární. Případně nastav správné primární zařízení.
Zkontroluj aktuálnost ovladačů ke grafické kartě. Případně zkus nativní ovladače přímo od AMD pro 6950.
vivid.sk (11472)|23.9.2014 14:34
Neviem, ci je to priechodne riesenie, no je moznost to vzdy prehanat cez AVR (cim zabezpecis to, aby windows detekovali vzdy zariadenie, ktore je schopne prijat vsetky audio formaty vratane DTS) a na vystupe pouzijes jednoduchy splitter (ak sa pouziva vzdy len jedno zariadenie, snad by to mohlo fungovat). Ale nemam to odskusane, takze len vystrel do tmy.
Deputy (54)|23.9.2014 15:27
vivid.sk: nejsem si jist jestli z receiveru už neleze pouze obraz bez zvuku. Navíc projektor s receiverem mam v jedné cimře, TV ve druhé a PC na hranici obou. Úplně bych neocenil kdyby mi zvuk hrál v jednom pokoji a obraz byl v druhým....
vivid.sk (11472)|23.9.2014 16:28
Chapem. Ako sa to chova, ked prepinas tie obrazovky priamo v OS (teda zapinas aktivnu obrazovku c. 1 / 2), pricom obe su fyzicky pripojene?
Deputy (54)|23.9.2014 17:33
[QUOTE=RoPo;496602]Po "nefunkčním" zvuku zkontroluj jak si Windows nadetekovala audio zařízení a které je primární.[/QUOTE]
jediné zvukové zařízení AMD HDMI output - má status nezapojeno. Po vytažení a znovuzastrčení redukce dvi/hdmi se status změní na zapojeno a začne to fungovat.
Deputy (54)|23.9.2014 19:07
[QUOTE=vivid.sk;496610]Chapem. Ako sa to chova, ked prepinas tie obrazovky priamo v OS (teda zapinas aktivnu obrazovku c. 1 / 2), pricom obe su fyzicky pripojene?[/QUOTE]
To nebude snadné popsat.
S redukcí v jednom DVI jsem schopen nastavit duplikaci obrazu na obou zobrazovadlech. Zvuk pouze na HDMI. Při zapnutém zobrazovadle na HDMI obraz i zvuk. Při zapnutém zobrazovadle na DVI pouze obraz (ale ve Windows ukázána zvuková karta jako aktivní. Jen žádný zvuk není slyšet. Zobrazovadlo na HDMI musí být ve stand by, jinak ani na DVI žádný obraz. Aź při vytažení HDMI konektoru z grafiky je zvuk na zařízení připojeném na DVI.

Ve druhém DVI redukce - lze mít aktivní pouze jednu z těch dvou obrazovek...a mezi nimi přepínat.
RoPo (6061)|23.9.2014 19:44
HDMI zařízení, LCD monitor, by měl být zapnutý dříve než se zapne PC. Takto funguje P&P. Pokud je vzpnutý a zapínáš jej až po zapnutí PC, tak inicializace GK nemusí proběhnout správně. To je více méně standardní chování.
Deputy (54)|23.9.2014 20:22
KamilZ: věřím, že toto by mi pomohlo, ale nějak sem ještě nedozrál uvalit dalších 1000+ peněž. Navíc když ta grafika má 5 (slovy pět) výstupů, tak mně irituje, že nejsem schopen ani 2 z nich plnohodnotně využívat.
vivid.sk (11472)|23.9.2014 20:33
[QUOTE=Deputy;496617]...[/QUOTE]
A je mozne nastavit aspon prepinanie medzi obrazovkami (nie duplikovanie!), toho isteho rozlisenia medzi zapojenymi monitormi?
Deputy (54)|24.9.2014 07:58
[QUOTE=vivid.sk;496627]A je mozne nastavit aspon prepinanie medzi obrazovkami (nie duplikovanie!), toho isteho rozlisenia medzi zapojenymi monitormi?[/QUOTE]
Ne aby to bylo použitelné. Zvuk bývá pouze na tom zařízení zapojeném na HDMI. A člověk musí dopředu vědět co pustí příště a nastavit to ve Windows aby byl obraz na zařízení 1 nebo 2.

---------- Doplněno v 07:58 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 07:55 ----------

Ještě mne napadlo vyzkoušet redukci z displayportu na HDMI. DP by měl umět přenášet zvuk nativně. Třebas je příčinou všech těch trablů se zvukem ta proprietární DVI-HDMI ATI redukce
KamilZ (10277)|24.9.2014 08:14
Pro přenos audia potřebuješ DP++ (dual), klasický DP není s HDMI/DVI kompatibilní a docela často se s tím lze setkat. Pokud máš DP++ (u novějších karet), tak stačí příslušná pasivní redukce.
mirekv (7169)|24.9.2014 08:43
A co tak dát splitter k PC? Třeba http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400060000001CQR&Search=HDMI%20splitter&SearchType=1 Anebo řešení, sice netechnické, ale nejjednodušší, prostě si vytáhnout HDMI prodlužku před PC a tam přehazovat kabely, pokud to neděláš 2x do hodiny, tak je to snesitelné.
RoPo (6061)|24.9.2014 08:51
[QUOTE=mirekv;496649]....a tam přehazovat kabely, pokud to neděláš 2x do hodiny, tak je to snesitelné.[/QUOTE]

HDMI konektory nejsou dělány na časté odpojování a zapojování. Už jsem nejeden HDMI kabel takto odrovnal.
Ale pokud bude přepojovat cca 1x za měsíc a méně často, tak to lze také.

Podle mě nelze naráz na GK používat audio přes HDMI a zároveň přej jiný další video výstup (zde DVI).
tdlmarek (1566)|24.9.2014 08:53
[QUOTE=Deputy;496646]Třebas je příčinou všech těch trablů se zvukem ta proprietární DVI-HDMI ATI redukce[/QUOTE]
Částečně možná ano, ale tady ty problémy s pořadím inicializace zařízení, které lze často řešit jen vytáhnutím a vrácením konektoru (nebo restartem), jsou u Windows běžné i pokud se používá jen jeden permanentně připojený displej. Takže zkusit to můžeš, ale neměj přehnaná očekávání. Trochu jsme o tom diskutovali zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/36714-DTS-z-HTPC-pres-TV-do-AVR-Problem-s-propojenim?p=480454&viewfull=1#post480454
mirekv (7169)|24.9.2014 08:59
Já to tak provozoval celý rok bez problémů, min. 2x denně. Ale na koncích kabelů jsem měl pro jistotu spojky, ať se zničí ony, tahat nové kabely, to by mě j****! Ale ten splitter by mohlo být schůdné řešení, s výstupy z grafiky do různých zařízení jsem si taky užil!
Deputy (54)|24.9.2014 14:14
Vyhlašuji kapitulaci. Skutečně sem věřil, že PC je nástroj konfigurovatelný, a že nebude problém z něj dostat 2 nezávislé HDMI výstupy (ideálně jeden s multikanál zvukem do AVR a druhej se stereem do TV). Na mým levelu znalostí a dovedností je to neřešitelný problém.

Takže zbývá přehazování kabelů. Je nějaký osvědčený, ideálně pasivní (případně napájený z USB), HDMI rozbočovač? Co sem studoval recenze, tak je to taky docela alchymie - od neschopnosti zobrazit 1080p rozlišení, přes různé problémy v případě že jsou zapojené oba výstupy zaráz, přes artefakty v obraze až po stav kdy člověk místo rozbočovače dostane slučovač.
RoPo (6061)|24.9.2014 14:42
K plné spokojenosti jsem nějakou dobu používal zmiňovaný matrix switch digitus, protože jsem potřebovat 2 HDMI výstupy. Teď jej nepotřebuji a leží mě v šuplíku.
Podle mě by ti vyřešil daný problém nejlépe, pokud nechceš pořizovat nový AVR s dvěma HDMI výstupy.
mirekv (7169)|24.9.2014 15:49
U toho splitteru, co jsem uváděl je to snad jasné. Pokud chceš jiný, musíš si přečíst podrobně specifikace.
Deputy (54)|24.9.2014 15:56
mirekv: splitter co jsi odkazoval jsem prohlížel a jediné co mně odrazuje je verze HDMI 1.3. Mám na grafické kartě a projektoru 1.4 a nejsem si jist, že by 1.3 správně zpracovalo 3D signál.
KamilZ (10277)|24.9.2014 16:21
Pokud nepřehráváš 3D BD disky z mechaniky nebo 3D BD ISO, tak HDMI 1.3 stačí.