Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rušení zesilovače/repro mobilem

tdlmarek (1566)|8.9.2014 12:58
Asi každý z nás se setkal s klasickým rušením mobilu, které se v reproduktorech projevuje jako známé "bzučení". Víkend bez pevného internetového připojení, a tedy s častějším využitím mobilních dat (a tedy i častějším rušením), mě konečně rozhoupal k tomu, abych se s tím pokusil něco dělat, a v první řadě proto přicházím sem s žádostí o radu.

Řeč je o konfiguraci PC - zesilovač - repro a rušení se projevuje, ať umístím mobil v podstatě kamkoliv v místnosti. Samozřejmě jsou místa lepší a horší, nejspíš bych našel i nějaká, kde je to úplně bez problému - ale zase se mi nechce telefon schovávat do nějakého špatně přístupného koutu na poličce.

V PC mám Asus Xonar Essence STX a Seasonic X-650, takže zde je snad proti ruchům uděláno maximum. Signálový kabel Audioquest Tower 2m by také měl být docela slušný, a s důrazem na odstínění. Velice "rád" bych to proto svedl na skutečně obstarožní zesilovač Sony TA-F117R z druhé ruky, který stejně chci už několik let vyměnit (už jsem to tu rozebíral ve vedlejším threadu, z trochu jiného pohledu). Koukám po kategorii za zhruba 20k CZK.

Chtěl bych si proto jen ověřit tento svůj závěr - skutečně může být 24 let starý zesilovač náchylnější k rušení ze strany mobilního telefonu? Jsou dnešní zařízení už konstruována "jinak", že jim toto nevadí? Jaké máte zkušenosti, dokáže vám mobil rušit zvuk u zesilovačů/AVR s analogově připojeným zdrojem signálu?

Do tady té oblasti elektra moc nevidím, takže se ptám asi dost laicky. Předem díky.
vivid.sk (11472)|8.9.2014 13:30
Over si to. Pouzi iny zdroj signalu (napriklad aj nejaky smartfon s 3.5mm analogovym vystupom v leteckom rezime), aby si to mal na 100%.
Ale rovnako predpokladam, ze to bude zosilnovacom.
KamilZ (10277)|8.9.2014 13:58
Každé zařízení je proti rušení jinak odolné a elektromagnetické rušení je docela věda. Jen pro zajímavost - víš, kde přesně rušení vzniká? Jestli v PC, kabelu nebo zesilovači? Co když úplně odpojíš vstup od zesilovače?
vivid.sk (11472)|8.9.2014 14:12
[QUOTE=tdlmarek;495808]Jaké máte zkušenosti, dokáže vám mobil rušit zvuk u zesilovačů/AVR s analogově připojeným zdrojem signálu?[/QUOTE]
A este k tomuto:
Pri mojich AVR sa mi nikdy za cele roky pouzivania nestalo, ze by som pocul znamy zvuk rusenia (ale mozem to otestovat tak, ze polozim telefon priamo na AVR, zdroj signalu je vsak digital, takze by to muselo rusit obvody, ktore su za DAC). Naopak, pri mojom sluchatkovom zosilnovaci sa mi to stava, staci mat telefon v tesnej blizkosti pri nom.
tdlmarek (1566)|8.9.2014 14:22
Díky, o tuhle část mi šlo hlavně - tzn. jestli jde nějak rozumně předpokládat (samozřejmě bez garance), že by to nový model měl vyřešit.

Ano, teď když se na to dívám zpětně, tak jsem si mohl ušetřit to vypisování signálové cesty od PC k zesilovači, a spíš to prakticky vyzkoušet s odpojeným kabelem :) Díky za nakopnutí. Ale jak jsem říkal - až teď jsem se nějak dokopal něco s tím dělat, a při sepisování úvodního postu jsem nějak pro stromy neviděl les. Takže určitě vyzkouším. Teď si ale vzpomínám, že rušení se projevuje i s hlasitostí (na zesilovači) ve stavu "mute", takže i to by nasvědčovalo tomu, že problém je v zde a ne nikde po cestě.
vivid.sk (11472)|8.9.2014 14:33
[QUOTE=tdlmarek;495822]s odpojeným kabelem[/QUOTE]
Mal by si mat zapojeny nejaky iny zdroj signalu. Nieje to to iste, ako odpojit kabel. Dalsia uvaha je spravna. Ak to robi pri MUTE, bude problem niekde na urovni koncoveho zosilnovaca.
tdlmarek (1566)|11.9.2014 12:10
Ok, takže otestováno. Rušení se projevuje jak při jiném zdroji signálu, tak i po odpojení všech vstupů ze zesilovače.

Ještě mě napadlo, zda by třeba nemohl být problém až ve vlastních reproduktorových kabelech (mám klasickou měděnou dvojlinku). Na druhou stranu tytéž kabely používám i u Onkya a tam jsem rušení za celou dobu, co ten set používám, nikdy nezaregistroval.

Takže to opravdu vidím na ten zesilovač. No, alespoň další důvod se ho konečně zbavit a udělat si radost :)


Takže ještě jednou díky za odpovědi a nakopnutí správným směrem. Ale samozřejmě vítám i případné další postřehy a zkušenosti, jak jsou nebo nejsou různé zesilovače a AVR náchylné na vnější rušení.
vivid.sk (11472)|11.9.2014 12:51
[QUOTE=tdlmarek;495989]... zda by třeba nemohl být problém až ve vlastních reproduktorových kabelech[/QUOTE]
Nie, nebude.
RoPo (6061)|11.9.2014 13:12
Problém může být ve špatném nebo žádném uzemění koncových zesilovačů (jestli tam jsou klasické velké koncové tranzistory na AL plechu/profilu).