Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Benq W1080ST + HTPC (Windows 7) + 3D

prachart (2)|1.9.2014 16:07
Dobrý den,

obracím se tímto na Vás s žádostí o pomoc. Jsem trochu zmatený z toho jak funguje 3D technologie na mém PC v kombinaci s novým projektorem.

Schéma zapojení:
- HTPC Intel NUC DC3217IYE (2x HDMI 1.4a)
- HDMI kabel (category 2, High Speed HDMI Cable with Ethernet)
- AV Receiver Yamaha s HDMI 1.4a
- HDMI kabel (category 2, High Speed HDMI Cable with Ethernet)
- projektor Benq W1080ST (HDMI 1.4a)

V první řadě mě zajímá zda musím používat nějaký speciální přehrávač nebo stačí doposud používaný MPC-HC v poslední verzi ?
Z internetu jsem si stáhl nějaké trailery v SBS formátu, když je spustím v MPC-HC zobrazí se mi video s dvěma obrazy vedle sebe nicméně projektor se automaticky nepřepne do 3D módu a je nutné jej manuálně přepnout na režim "Vedle sebe", poté již 3D funguje a obraz je tak jak má být. Nicméně se rozdvojí i plocha Windows což je nežádoucí. Myslel jsem, že v režimu "vedle sebe" bude promítám pouze ten film, ale očividně to takto nefunguje. Myslíte, že by tento problém vyřešil jiný přehrávač, např PowerDVD 14 ?

Nerozumím tomu proč v menu projektoru nelze nastavit 3D do režimu Auto (je podbarven šedě - nelze zvolit), nabízí mi to pouze "Vedle sebe" a "Nahoře a dole". Zkoušel jsem i nastavovat na grafice různá rozlišení a snímkovací frekvence jak prokládané tak progresivní ale ani v jednom z nich nebyl režim "Auto" dostupný, tak nevím co dělám špatně.

Samoszřejmě bych chtěl zkusit i plné rozlišení 1080p s frame packed a originálním 3D Blue-ray diskem. Když si koupím externí USB blue-ray mechaniku, myslíte že to bude fungovat? Zvládne to i MPC-HC nebo potřebuji PowerDVD? V jakém rozlišení musím mít nastavený počítač aby to jelo? 1080p 60Hz asi HDMI 1.4a nezvládne co?

Děkuji moc za pomoc s objasněním problematiky.
KamilZ (10277)|1.9.2014 16:46
[QUOTE=prachart;495406]1) V první řadě mě zajímá zda musím používat nějaký speciální přehrávač nebo stačí doposud používaný MPC-HC v poslední verzi ?
2) Myslel jsem, že v režimu "vedle sebe" bude promítám pouze ten film, ale očividně to takto nefunguje.
3) Myslíte, že by tento problém vyřešil jiný přehrávač, např PowerDVD 14?
4) Samoszřejmě bych chtěl zkusit i plné rozlišení 1080p s frame packed a originálním 3D Blue-ray diskem. Když si koupím externí USB blue-ray mechaniku, myslíte že to bude fungovat?
5) Zvládne to i MPC-HC nebo potřebuji PowerDVD?
6) 1080p 60Hz asi HDMI 1.4a nezvládne co?[/QUOTE]
Ad 1) Pro SBS a TB (tzn. ne pro frame packed) stačí libovolný přehrávač
Ad 2) Záleží na inteligenci projektoru, jak umí detekovat vstup, protože SBS apod je to pro něj běžných 1080p. U Frame-packed by se měl sám přepnout. Ještě si prověř, že nemáš na grafice nastavené nějaké ořezávání/změnu měřítka.
Ad 3) Ne
Ad 4) Bude
Ad 5) MPC ne
Ad 6) To zvládne i HDMI 1.2, viz specifikace HDMI: https://www.tvfreak.cz/tisic-podob-hdmi/3666

Pro základní osvětu si přečti tohle: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/33686-Nez-se-zeptate-HDMI-3D-zvuk-LAN-DLNA?p=434528&viewfull=1#post434528
Dále si přečti tohle, ale pozor, jsou tam i zavádějící informace, nicméně něco užitečného tam také zjistíš: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/35355-Navod-jak-na-PC-spustit-3D-blu-ray-film-ci-hru-ve-3D-na-3D-tv

PS: Konečně po dlouhé době někdo, kdo umí napsat správné značení HDMI rozhraní a kabelů
prachart (2)|1.9.2014 17:19
Děkuji za odpověď, informace v "Než se zeptáte" jsem si přečetl, velmi užitečné a přehledné vlákno!

Ad2) Ne, žádná změna měřítka, na grafice mám nastaven 1:1 pixel maping bez jakéhokoliv overscanu. Takže pokud to chápu dobře tak u SBS mám prostě smůlu, rozdvojí se všechno včetně plochy. Vyjímka je Frame Packing kde by to měl projektor detekovat, zde tedy plocha s ikonama zmršená nebude..?

Ad5) takže PowerDVD 14?

Ad6) aktuálně mám nastaveno 1080p / 60Hz ale u frame packingu píšou že umí jen 1080p v 24Hz (25Hz), viz zde: http://www.keydigital.com/KnowledgeCenter_3DFeaturesHDMI1.4_wp.html

takže nevím jestli to pojede když budu mít nastaveno 60Hz?
KamilZ (10277)|1.9.2014 17:32
Ad 2) Přesně tak, pokud to přepneš manuálně, tak je to prostě "slepě" cokoli na vstupu bude brát jako SBS a tedy (nesmyslně) i plochu, protože se to nijak od filmu neodlišuje, je to pořád jen 1080p. Ale neznám konkrétně Tvůj projektor a jeho možnosti, odpověď je "teoretická". Některé TV to umí detekovat.

Ad 5) Ano, nebo jiný BluRay přehrávač se 3D (např. Nero).

Ad 6) 24p je tam pro každý snímek, takže ve výsledku je to celé *2 a ven to tedy leze v 50p. Navíc i kdyby by uměl 50p nebo 60p pro každý snímek, tak je to stejně jedno, protože to nevyužiješ. Na BluRay to máš stejně ve 24p a cokoli vyššího je tedy zbytečné a jen by to mohlo způsobit problémy s trháním. Rozumný přehrávač by Ti měl přepnout výstup na správný formát.