Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zpožděný obraz při zapojení MMC > AV > TV

Joystick013 (36)|27.8.2014 10:01
Obracím se na zdejší forum pro podporu, neboť ani zastoupení Yamahy mi nedokázalo poradit. Přitom si myslím, že tento problém nemohu mít jen já.

V řetězci mám celkem tři zařízení. Media přehrávač připojený do receiveru a televizor propojený s receiverem jednak HDMI a jednal optickým kabelem.

V případě, že si pouštím film z přehrávače a mám vypnutý receiver (HDMI PassThrought), je vše v pořádku. Zvuk i obraz projdou přes HDMI až do televize a zde je signál zpracovaný, televize reprodukuje obraz i zvuk synchronně. V případě, že mám zapnutý receiver, zvuková část signálu je správně zadržena a zpracována v receiveru a dále reprodukována přes externí repro, video signál dále putuje přes HDMI do televize. Zde nastává problém a to, že obraz je o cca 27ms pomalejší než zvuk. Můj laický názor je ten, že ke zpoždění obrazu dojde díky Inputlagu v televizi.

Řešil to někdo taky? Přijde mi, že z logiky věci AV receiver zpravuje zvuk rychleji než televize obraz. V receiveru je funkce, která by to mohla řešit (LipSync) ta ale umí nastavovat hodnoty jen do plusu a tím vlastně celý problém akorát zhorším. Do mínusu (což bych potřeboval) to neumí.

Aktuálně to zatím řeším tak, že si to upravuji v přehrávači pro každé video extra, a to je samozřejmě vopruz.

Díky za případné rady.
RoPo (6061)|27.8.2014 10:12
Používá se LipSync, který je nastavitelný v receiveru (AVR, také o LipSyncu píšeš). Pokud máš propojeno přes HDMI a zapnutý HDMI-CEC (každý výrobce si jej nazývá jinak - VieraLink, Kuro Link, Aquos Link, Simp Link, Bravia Link, atd..., ale všechno je postaveno na standardu HDMI-CEC) na všech zařízeních, tak by měl fungobvat Auto LipSync, kdy si zařízení "pokecaj" o zpoždění videa za zvukem a upraví si zpoždění audia automaticky.

Takže hledej v nastavení receiveru - LipSync (v překladu synchronizace rtů), případně zkus zapnout HDMI-CEC. Jiné řešení není (vyjma nastavení přímo na přehrávači nebo u některých TV i na TV).

U mě je vše v pořádku. Mám zapnuto HDMI-CEC všude a používám jej. TV plazma Panasonic 65ST50, AVR Onkyo TX-NR616. BD přehrávadlo PS4 a dříve BD Panasonic. Jinak další přehrávadla připojená na receiver - SAT Technisat HD S2, HTPC Intel NUC2, AppleTV.
Joystick013 (36)|27.8.2014 10:27
HDMI-CEC mám vypnutý, protože jeho zapnutí vylučuje používání tak jak chci já. Tedy někdy si pustit MMC bez AV, někdy s AV, někdy si pustit samotnou televizi, někdy ale s AV atd. Při zapnuté funkcí HDMI-CEC se to všechno zapínalo a vypínalo přesně tak, jak jsem nechtěl. Tohle vše řeším makry na Harmony ovladači a chodí to na jedno tlačítko super.

Co se týče LipSyncu. To je bezva věc a ta by to vyřešila. Problém je ten, že Yamaha umí LipSync nastavit manuálně v rozmezí 0-250ms. Já potřebuji ale nastavit -27ms.

No asi mi nezbude nic jiného než to nastavovat ručně v přehrávači.
RoPo (6061)|27.8.2014 10:44
[QUOTE=Joystick013;495091]Zde nastává problém a to, že obraz je o cca 27ms pomalejší než zvuk. [/QUOTE]

Jestli si dobře vzpomínám, tak právě na LipSyncem se nastavuje zpoždění zvuku a to je podle tvého popisu to, co potřebuješ. Na TV máš obraz "za" zvukem. Nebo-li zvuk se ti předbíhá před obrazem. Potřebuješ tedy zvuk zpomalit/pozdržet - nastavit LipSync.
Joystick013 (36)|27.8.2014 11:00
Ano, je to tak, že vlivem zpracování obrazu v TV je tento opožděn za zvukem.

Co se týče funkce LipSync u Yamahy. V manuále je uvedeno toto: Funkce LipSync nastavuje prodlevu mezi video výstupem a zvukovým výstupem. V praxi to znamená, že hodnota LipSync bude uplatněna u video výstupu. Tedy nastavení 27ms LipSync v konečném důsledku znamená reálné zpoždění obrazu za zvukem o 54ms (27ms LipSyns, 27ms imputlag v televizi).
tdlmarek (1566)|27.8.2014 12:11
[QUOTE=Joystick013;495094]HDMI-CEC mám vypnutý, protože jeho zapnutí vylučuje používání tak jak chci já.[/QUOTE]
U mého malého Onkya jde zapínat/vypínat i jednotlivé části HDMI-CEC. Takže např. zapnout HDMI-CEC obecně (tedy snad i pro LipSync), ale deaktivovat "HDMI Power Control" pro synchronizované zapínání a vypínání zařízení. Třeba by ti něco takového pomohlo.
vivid.sk (11472)|27.8.2014 16:56
[QUOTE=Joystick013;495091]ta ale umí nastavovat hodnoty jen do plusu a tím vlastně celý problém akorát zhorším.[/QUOTE]
Nie. Naopak. Vies pozdrzat zvuk. Cize ho pozdrzis 27ms, cim hodnoty vyrovnas. Rovnako mam v AVR moznost len 0-250 (?) ms. Do minusu nejde, realne tak posuva (zdrzi) len zvuk, co staci. Moj TV ma lipsync cca 120ms.


[QUOTE=Joystick013;495091]Aktuálně to zatím řeším tak, že si to upravuji v přehrávači pro každé video extra, a to je samozřejmě vopruz.[/QUOTE]
Staci si nastavit konstantny delay v tvojom media playeri (XBMC alebo MPC-HC to vedia), takze vsetky videa budu mat o dany pocet ms posunuty zvuk. Takto som to riesil so starym AVR bez LipSync. Samozrejme, nikdy to nebude uplne idealne, nejake milisekundy tam rozdiel bude vzdy. Na jednom videu to nastavis uplne presne, na inom budes mat pocit, ze je to opat o chlp mimo.
Joystick013 (36)|27.8.2014 17:21
[QUOTE=vivid.sk;495119]Nie. Naopak. Vies pozdrzat zvuk. Cize ho pozdrzis 27ms, cim hodnoty vyrovnas. Rovnako mam v AVR moznost len 0-250 (?) ms. Do minusu nejde, realne tak posuva (zdrzi) len zvuk, co staci. Moj TV ma lipsync cca 120ms.[/QUOTE]

Jasně, to co říkáš zní rozumně, ale ve skutečnosti to tak není. Když když nastavím na přehrávači -27ms, zvuk je OK. Když nastavím 27ms na AVR, je to horší než bez úpravy.

[QUOTE=vivid.sk;495119]Staci si nastavit konstantny delay v tvojom media playeri (XBMC alebo MPC-HC to vedia), takze vsetky videa budu mat o dany pocet ms posunuty zvuk. Takto som to riesil so starym AVR bez LipSync. Samozrejme, nikdy to nebude uplne idealne, nejake milisekundy tam rozdiel bude vzdy. Na jednom videu to nastavis uplne presne, na inom budes mat pocit, ze je to opat o chlp mimo.[/QUOTE]

To mě napadlo taky, ale.... 1. Dune Smart D1 asi neumí globální zpoždění, nikde jsem nenašel a za 2. i kdyby to umělo, tak mi to nepomůže, protože varianta, kdy si pustím video bez AVR pouze na televizi způsobí, že pak budu mít posunutý zvuk na TV.

Podle mě je jediné řešení nastavení zpoždění na AVR do mínusu, což bohužel u RX-V475 nejde :-(
karidnal_emilius (93)|27.8.2014 17:50
Pises, ze mas avr prepojene s tv prostrednictvom hdmi aj optikou. Preco? Resp skus tu optiku zrusit. Receiver yamaha rxv475 mam. Nemam s nim takyto problem.
Joystick013 (36)|27.8.2014 17:52
[QUOTE=karidnal_emilius;495122]Pises, ze mas avr prepojene s tv prostrednictvom hdmi aj optikou. Preco? Resp skus tu optiku zrusit. Receiver yamaha rxv475 mam. Nemam s nim takyto problem.[/QUOTE]

Optiku tam mám proto, že při vypnuté funkci HDMI-CEC nefunguje ARC. Takže když chci koukat na telku, ale zvuk chci přes AVR, jiná možnost není.
Saxel (2279)|27.8.2014 18:02
Joystick013:
Nějak tě nechápu. Mám stejné AVR jako ty, stejné zapojení (MMC -> AVR-hdmi1, AVR-hdmi/out -> TV) a zvuk zpožďuji pomocí manuálního nastavení lipsync asi o 100 ms a funguje to přesně tak jak potřebuji. Když lipsync vypnu, také se mi zvuk předbíhá před obrazem. Tak co děláš špatně?

---------- Doplněno v 18:02 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 17:57 ----------

[QUOTE=Joystick013;495123]Optiku tam mám proto, že při vypnuté funkci HDMI-CEC nefunguje ARC. Takže když chci koukat na telku, ale zvuk chci přes AVR, jiná možnost není.[/QUOTE]
To je OK, taky to tak mám. Předpokládám, že když máš přepnuto na MMC, bereš audio z hdmi kam máš připojené MMC a né z optiky!
Joystick013 (36)|27.8.2014 18:02
[QUOTE=Saxel;495124]Joystick013:
Nějak tě nechápu. Mám stejné AVR jako ty, stejné zapojení (MMC -> AVR-hdmi1, AVR-hdmi/out -> TV) a zvuk zpožďuji pomocí manuálního nastavení lipsync asi o 100 ms a funguje to přesně tak jak potřebuji. Když lipsync vypnu, také se mi zvuk předbíhá před obrazem. Tak co děláš špatně?[/QUOTE]

Jak máš nastavený HDMI-CEC v přehrávači, AVR a TV? Jestli nemůže být něco v tomto. Já to mám komplet vypnutý.
Joystick013 (36)|27.8.2014 18:22
[QUOTE=Saxel;495124]To je OK, taky to tak mám. Předpokládám, že když máš přepnuto na MMC, bereš audio z hdmi kam máš připojené MMC a né z optiky![/QUOTE]

Jasně, ta optika je tam pouze pro zvuk z TV do AVR. Z MMC do televize jede vše přes HDMI. Buď se zapnutým AVR nebo s vypnutým.
vivid.sk (11472)|27.8.2014 19:36
[QUOTE=Joystick013;495121]jediné řešení nastavení zpoždění na AVR do mínusu[/QUOTE]
V tom pripade by obraz predbiehal zvuk, co znamena, ze zvuk ma spozdenie 27ms. Co sa mi javi velmi nepravdepodobne (aj ked nie nemozne).
Saxel (2279)|28.8.2014 13:08
[QUOTE=Joystick013;495125]Jak máš nastavený HDMI-CEC v přehrávači, AVR a TV? Jestli nemůže být něco v tomto. Já to mám komplet vypnutý.[/QUOTE]
Mám HDMI CEC také vypnuté, protože v mojí 4 roky staré TV Samsung s funkcí Anynet+ není ještě CEC příliš vyladěné...
miro333 (716)|30.8.2014 09:38
tiež som mal tento problém a vyriešil som ho jednoducho tak, že so zrušil digitálne prepojenie zvuku z prehrávača do receivra a prepojil som z telky digitálny výstup zvuku do receivra. telka synchronizuje obraz so zvukom automaticky, takže oneskorenie je nulové. v mojom prípade je to koaxiál, t.j. max 5.1, ale predokladám, že hdmi je to isté...
vivid.sk (11472)|30.8.2014 18:09
Až na to, že mnoho TV (aj tá moja) neposiela ďalej 5.1 stream, len dekódované stereo. Takže je to nepoužiteľné. Samozrejme, v prípade, že TV umožňuje posielať bez uprav audio cez optiku, je to fajn.
miro333 (716)|31.8.2014 19:26
Nepoužiteľné??? odkedy je stereo nepoužiteľné? radšej normálne stereo, ako oneskorený multikanál, kde ruchy bijú ako päsť na oko....
vivid.sk (11472)|31.8.2014 19:51
[QUOTE=miro333;495345]odkedy je stereo nepoužiteľné?[/QUOTE]
Ak mas na vstupe multikanal a na vystupe 5 (resp 5.1) repro, zda sa ti stereo rozumna volba? Myslis to vazne?
miro333 (716)|1.9.2014 00:02
úplne vážne! pretože posunuté ruchy vadia nepretržite hoc aj v 9.2, ale normálne stereo sa dá pozerať úplne v pohode. asi zabúdaš, že dobrý film robí niečo iné, ako zadné efekty... ale ak tázateľ nemôže pozerať film bez toho, aby mal za zadkom nereálne preexponované zvuky, kľudne nech synchronizuje každý film o 27 ms. tvoj názor vivid je mi je v tomto úplne ukradnutý, len podávam vlasnú skúsenosť...
vivid.sk (11472)|1.9.2014 02:00
[QUOTE=miro333;495366] ale ak tázateľ nemôže pozerať film bez toho, aby mal za zadkom nereálne preexponované zvuky[/QUOTE]
lol :) fakt dobre. Takze ty budes mat tie iste nereálne preexponované zvuky pred zadkom, ale to uz je samozrejme omnoho lepsie.
miro333 (716)|1.9.2014 08:41
no vidíš, ani o tie neprídem, ale aspoň ich mám synchrónne s obrazom
GliderMan (16)|19.11.2014 10:51
Také řeším problémy s nesynchronním zvukem. Zjistil jsem, že nejvíce "brzdí" obraz na mé plazmě Panasonic funkce 24p Smooth film. Když tuto funkci vypnu, zvuk jde synchronně. HDMI-CEC s funkcí Lipsync používám, ale zřejmě moc dobře to nefunguje. Občas zase řeším nesynchronní zvuk na satelitním STB ABCOM IPBOX 9900, kde třeba u Primy HD mi nesedí zvuk.