Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Projektor Optoma HD131Xe

7711 (43)|8.8.2014 14:58
Již týden vlastním tento projektor Optoma HD131Xe. Společně s projektorem jsem koupil i elektrické plátno Elite Screens 100". Po menším vyzkoušením jsem usoudil, že je plátno zbytečně malý a koupil jsem tedy to samé, ale v úhlopříčce 125". Projektor mám vzdálený od plátna cca 4.6 metrů a pozorovací vzdálenost cca 4.5 metrů. Jinak si ale myslím, že pokud má někde rovnou bílou zeď, že je úplně zbytečný kupovat plátno, protože na mé zdi nevidím rozdíl oproti plátnu. Jediným mým problémem je, že plátno musím použít, protože za plátnem nemám volnou celou plochu, ale mám tam dveře. Myslím si, že peníze za plátno by se dali lépe utratit za kvalitnější projektor.
A teď tedy k tomu projektoru. No jedním slovem zklamání. Největší problém tedy vidím v černé. Není to ale vůbec žádná černá. Je to prostě šedivá. Je tedy pravda, že mám okolo bílé zdi i strop, ale myslím si, že i kdybych je měl natřené na černo, že by to pomohlo jen trošku. No jestli se mýlím, dejte vědět, a kdyby to fakt hodně pomohlo, tak to snad natřu. Další problém je, že barvy nejsou tak hezký jak by měly být. Jsou to všechno takový vypraný barvy, bez kontrastu a tak všechno jakoby v mlze. Zkoušel jsem všechny možný nastavení, vyhledal jsem si i nastavení zkalibrovanýho stroje, abych se mohl alespon trošku chytnout plus mínus a stejně to nepomohlo. Signál do projektoru pouštím přes blu ray a nebo HD programy ze satelitu. Blu ray by ještě tak nějak šel, ikdyž to není stejně ono, ale HD programy ze satelitu jako například HBO HD je fakt hrůza. I ty nejnovější filmy my na tom projektoru přišly jako 20 let starý filmy. A dokonce si toho všimla i moje manželka, a to už je co říct.
A ještě 3D. Jsem velký fanda 3D technologie. Viděl jsem snad všechny 3D filmy na své televizi, ale můžu říct, že jsem ještě nikde neviděl horší 3D. Nejde o prostor, ten je perfektní, je to samozřejmě dáno velikostí úhlopříčky, ale prostě ty barvy a jas. Je jasné, že když se nasadí brýle, tak obraz ztmavne, ale když nejsou barvy ideální ve 2D, jak by mohly být ideální ve 3D. Je to ještě o kus horší a tím pádem i nejlépe natočený film ve 3D si radši zkouknu ve 2D. Snad se ani nevyplatí dokupovat brýle za 2000 Kč k tomuto projektoru.
Asi to bude tou cenovou kategorií a budu se muset poohlednout po nějakém lepším a nebo prostě projektor neudělá ani zdaleka obraz jako na televizi. Jsem teď trochu v rozpaku a uvažuji, jestli si projektor vůbec nechám. No při pomyšlení na to, že to budu zase všechno sundávat a k tomu rozvrtanej obývák, no hrůza. Jediný plus je tak akorát ten velký obraz. Toď moje poznatky s týdenním testování projektoru. Uvítal bych popřípadě i nějaké rady jestli se dá něco zlepšit nebo ne.
RoPo (6061)|8.8.2014 15:59
Špatná ostrost? Máš dobře doostřený obraz na plátně?
Špatné barvy? Zkus změnit mód zobrazení nebo teplotu barev.
Karel72 (428)|8.8.2014 16:18
Já mám sice už postarší projektor panasonic pt-ae900 který sice není full HDčko ale obraz je perfktní takže kvalitním projektorem tv hravě nahradíš pokud má dobrou svítivost a nesvítí ti na projekční plochu přímo slunce.Já uvažuju o upgrade za nejnovější panasonic kvůli full hd a 3d a taky kvůli větší svítivosti a tudíž lepší použitelnosti přes den.Za mě mi příjde že pro filmy je lepší projektor s lcd technologií,bohužel málokde si člověk může projektory porovnat.
7711 (43)|9.8.2014 08:25
Projektor mám určitě dobře seštelovaný. Ostrost je, ale je to prostě takové jako malinko v mlze. Takový jako bílý povlak přes to. Když uberu kontrast nebo jas, tak už obraz dost tmavne a není detailní v tmavých scénách. Mody i teploty barev jsem zkoušel. Barvy jsou prostě taky furt takový nejasný, vybledlý. Projektor si pouštím jenom večer cca od 22:00 hodin. No jinak než při úplný tmě si to nedovedu představit na to koukat. Celkově si myslím, že nastavení mám nejlíp jak bych asi mohl pro mě mít, vyhrál jsem si s tím strašně dlouho, ale problém si myslím bude asi v tom, že jsem od toho očekával víc. Přijde mi, že projektor za 20 000 neudělá prostě kvalitní obraz jako televize. No škoda že se člověk nemůže nejprve na to někde podívat. Jinak bych nekupoval.
tomek4573 (26)|9.8.2014 09:52
Já mám Benq w1070 a hd programy ze satelitu jsou velice kvalitní.obraz je jak vino
RoPo (6061)|9.8.2014 10:33
Tak to je problem v danem typu ci kusu projektoru. Mam BenQ W1000+ a obraz je velmi dobry a to i kdyz neni zcela tma.
Karel72 (428)|9.8.2014 18:38
Pokud nejsi s projektorem spokojený a máš možnost jej ještě vrátit tak to udělej a jdi bud do jiného a nebo pokud je to vada toho kusu tak trvej na výměně jinak se budeš u toho zbytečně trápit.Projektor je o užívání si velkého a kvalitního obrazu.Za mě můžu říct ža na kvalitní projektor se žádná tv nechytá :-)
kadell (212)|10.8.2014 06:45
mam taky hd131 a bud nejsem tak narocnej nebo tuhle vadu nemam, jestli by to bylo videt na fotkach, tak ti to nafotim. ale je pravda, ze omalovanky, co umi televize na projektoru necekej. tady je taky par fotek a nepripada mi to spatny http://www.projectorreviews.com/optoma/review-optoma-hd131xe-projector/
RoPo (6061)|10.8.2014 10:09
Ty fotky co uvadi kadell jsou v poradku. Tak by mel obraz vypadat. 7711 zkus nafotit co je u tebe "spatne" a dat sem link.
kadell (212)|10.8.2014 23:09
A par mych obrazku, foceno na delsi cas z ruky, takze fotky jsou maznuty.









7711 (43)|11.8.2014 14:31
Díky kadell za fotky a RoPo za snahu pomoc. Mám to nejspíš podobný jako kadell. Jak psal dříve, omalovánky jako na televzi to nejsou. Mám 50" 3D plazmu a kontrast na skoro nejvyšší úroveň, takže jak jsem pak zapnul projektor, tak jsem čekal něco podobnýho. Už si ale začínám zvykat. Navíc jsem včera zjistil, že ten nabělavej povlak přes plátno mi dělá odras od stropu. Přidělal jsem plátno ke stropu, jenže plátno má cca asi jenom o 15 cm delší výsuv, takže je docela dost nahoře a odráží se mi strop. Když jsem včera namířil projektor níže, už to bylo lepší. Tak buď budu muset převrtat plátno nebo si zvyknout. Dneska jsem si musel předělat držák na projektor. Koupil jsem ten nejkratší co jsem našel, ale stejně byl furt niže než horní hrana plátna, takže jsem nemohl dodržet cca o 20 cm čočku projektoru níže, než je vršek promítací plochy. No budu si s tím muset ještě trošku vyhrát.
markus1242 (13)|11.8.2014 23:43
Treba natrieť strop na čierno asi takto. Je to fotené mobilom tak kvalita nič moc.
IMAG0623.jpg IMAG0617.jpg
7711 (43)|12.8.2014 13:34
Jj to je paráda. Trošku jiná liga. To je taky Optoma HD131Xe?
markus1242 (13)|12.8.2014 14:06
Je to Epson eh tw6100. Namiesto platna je sadrokartonová stena, natrená neutralnou bielou farbou.
porter79 (12)|12.8.2014 20:55
markus1242: taky plánuju sádroš, můžeš být co se týče nátěru konkrétnější. A jaký je rozdíl oproti plátnu? Díky
markus1242 (13)|15.8.2014 00:09
Rozdiel medzi sadrokartonom a plátnom nieje.
Najskôr som chcel objednať jednu farbu z USA, vraj mala obsahovať čiastočky striebra ale cena bola okolo 250€, tak som to natrel bežnou bielou farbou a obraz je perfektný.
Keď budeš robiť ten sadrokarton tak ho celý zagletuj rokofinalom a potom ho prebrús. Na tom obrázku je lavá strana zagletovaná.
IMAG0454.jpg
Morath (20)|5.9.2014 14:41
[QUOTE=7711;494263]Díky kadell za fotky a RoPo za snahu pomoc. Mám to nejspíš podobný jako kadell. Jak psal dříve, omalovánky jako na televzi to nejsou. Mám 50" 3D plazmu a kontrast na skoro nejvyšší úroveň, takže jak jsem pak zapnul projektor, tak jsem čekal něco podobnýho. Už si ale začínám zvykat. Navíc jsem včera zjistil, že ten nabělavej povlak přes plátno mi dělá odras od stropu. Přidělal jsem plátno ke stropu, jenže plátno má cca asi jenom o 15 cm delší výsuv, takže je docela dost nahoře a odráží se mi strop. Když jsem včera namířil projektor níže, už to bylo lepší. Tak buď budu muset převrtat plátno nebo si zvyknout. Dneska jsem si musel předělat držák na projektor. Koupil jsem ten nejkratší co jsem našel, ale stejně byl furt niže než horní hrana plátna, takže jsem nemohl dodržet cca o 20 cm čočku projektoru níže, než je vršek promítací plochy. No budu si s tím muset ještě trošku vyhrát.[/QUOTE]

Mám Benq W1070 a nejspíš totožnej problém jako ty. Plátno mám namontované na strop a projektor taky na nejkratším držáku co jsem našel, nicméně i tak musím mířit projektorem trochu nahoru. Upřímně - viděl jsem na tom cca 20 filmů, nemám k tomu zapojené repro a i přes to pokaždé když se koukám tak si říkám jak jsem rád, že jsem to koupil a jaká je to paráda :) Takže ano, černá není 100% černá, ale ta není černá už od dob kdy se přestaly používat CRT monitory/televize. Jediné chvíle kdy mě to štve jsou hodně světlé scény, kde je část černá. Např. tmavé hory a nad nimi bílá obloha, nebo když do černé místnosti proniká jasné světlo.

Až se dokochám aktuálním stavem a rozhodnu se jaký koupit reciever (návrhy velmu uvítam), tak budu montovat 5.1 co mi už týden leží v předsíni a s touto úpravou mám v plánu udělat dvě věci:
1) Natáhnout na strop alespoň na střed černý velur (uměly samet) o šířce 150cm, tím bych měl hlavnímu toku světla zabránit v odrazu od stropu.
2) Dát pryč aktuální držák a prostě projektor namontovat na desku, která ho velikostně trochu přesahuje a tuto desku navrtat na strop. Když bude potřeba tak ji přes špalíčky/podložky nechám pár cm od stropu.

PS: Závidím všem co mají na kino vlastní místnost!
7711 (43)|8.9.2014 11:43
S tou deskou to není špatný nápad. Taky jsem nad tím uvažoval. Nakonec jsem si ale upravil držák, že ho mám skoro úplně u stropu, že jsem tam sotva strčil prsty abych ho tam přidělal. Budu ještě převrtávat plátno asi o cca 20 cm níže, takže už pak budu úplně v ose. Jinak jsem koukal na tvoje fotky a přijde mi, že máš to plátno taky hodně vysoko jako já. Možná by stálo za to, pouvažovat dát plátno níž jako já, trošku si pozměnit uspořádání nabytku než přidělavat projektor na desku. Prostě u 125" plátna mohly dát delší přesah tak, aby mohl být tubus přidělanej na stropě a plátno mohlo sjet níže "připadám si, jako kdybych seděl sám v kině v první řadě :-D " .Takhle si myslím, že tubus by měl být přidělanej spíše niže na stěně.
porter79 (12)|29.10.2014 11:00
Zdravim, mám docela problém s ostřením, přesněji nezaostřím celou plochu. V horizontální rovině se mi obraz postupně (stejnoměrně) rozostřuje, musím ostřit na středu obrazu aby to bylo koukatelný. Má nikdo radu, nepřehlédl jsem něco v nastavení?
_____

markus1242: promiň tvůj přispěvek jsem přehlédl a moc sem nechodim. Už mám vyštukováno, teď už vybrat barvu. Snad to bude dobrý a když ne použiju tvojí metodu, každopádně dík.
kadell (212)|29.10.2014 16:27
Taky jsem mel u prvniho kusu stejnej problem, vratil jsem ho a hned jsem si koupil druhej kus. Taky to neni idealni, ale rozhodne lepsi nez u prvniho, pise to hodne lidi i na amazonu. Reklamoval bych to.
porter79 (12)|29.10.2014 18:47
Diky za reakci. Přijde mi, že je to problém optiky, stačilo obrátit obraz a problém byl rázem na protejší straně. Asi jo, asi jim ho hodim na hlavu, vždycky jsem se snažil nebrat to nejlevnější a tady to mám.
Ještě se zeptám, reklamoval jsi na Alze?
kadell (212)|29.10.2014 19:12
ja jsem ho vracel druhy den, takze jsem to stihl do 14 dni, odnesl jsem ho na alzu a hned jsem si sel pro druhej a byl jsem pripravenej ho zase odnest, kdyby mel stejnou vadu. Az mi bude koncit zaruka, tak poslu i tenhle, co mam.
kadell (212)|29.10.2014 19:18
porter79 (12)|29.10.2014 19:19
jo je to k posrání, si tak řikám jestli si vůbec pomůžu..., 3x reklamace stejný vady a vracení peněz snad doufám v tomhle blbákově ještě platí
-_________

edit: tak jo mám stejnej kekel obraz, v nejbližší době jim ho půjdu vrátit a plátno jim klidně dám na to vlnobití se beztak nedalo koukat
lubike176 (38)|18.1.2015 11:24
Ahoj. Ako sa dá vyčistiť optika ale z vnutra ,asi mi nasalo nejaké vlákno a zvonku to určite neni.
igigi (9)|20.1.2015 13:29
Chcem kupit aj ja projektor, asi Optomu HD141x alebo HD26.
Ale budem premietat do priestoru, cize platno potrebujem...
Rozmyslal som kupit zatemnovaciu roletu z Ikea TUPPLUR
http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/30290531/
Asi kupim sivu, lebo tie optomy maju dost velku svietivost...
Nepouziva to tu niekto?

Diky za rady
Snoopee (58)|26.1.2015 09:35
za 15e nečakaj zázraky. Ja som dal za plátno (135") skoro dve stovky (nie elektrické). Nie vždy je cena indikátorom, ale materiál neodrbeš
miro333 (716)|27.1.2015 15:31
tá roleta má šírku púhy meter, na to chceš niečo premietať? nehovoriac o vlnení okrajov, to bude normálne 3D obraz ;-)
RoPo (6061)|27.1.2015 15:49
miro333: roleta se nabízí v různých šířích. viz. příloha níže. Nicméně nechtěl jsem na tento příspěvek od igigi reagovat, protože promítat na tuto roletu je absolutní nesmysl.
[SPOILER]
[ATTACH=CONFIG]29702[/ATTACH][/SPOILER]
rozmery.jpg
miro333 (716)|27.1.2015 23:09
ááááá, tak to sorry, nevšimol som si to roletové menu s rozmermi....
sokrates19 (51)|30.1.2015 15:17
Má někdo BenQ W1500?
Snoopee (58)|2.2.2015 10:58
Ahojte,
tak po pár mesiacoch špekulovania, plánovania a stavebných úprav som prijal a aplikoval nasledovné riešenie. Je síce plné kompromisov ale s výsledkom som spokojný. A som rád že som niektoré rady tunajších nadšencov akceptoval. Nie som audiofil, chcel som len lepší zvuk ako mi ponúka chrchlák na projektore a ako mi bude ponúkať (ešte nekúpená - bude pod plátnom) TV. Verziu 5.1 som zmietol zo stola, tie tri filmy čo by som si tak vychutnal mi nestoja za rozbitý barák a povešané plastové krabičky v obývačke. Uspokojil som sa teda s AVR (DENON 1100 z amazonu €339), Left-center-Right inwall CANTON €350, káble €50.
Pod stropom som vybudoval zo sadrokartonu čiastočný klopený podhlad, čím som ukryl plátno (optoma 135") aj repráky. Zvuk je SUPER !
Každý sem chodí po rady ale ked ich dostane tak sa málokedy vráti aby informoval ako to dopadlo. Som výnimka :). Nepotrebujem palce hore ani potľapkávanie po pleci, možno sa len niekto inšpiruje. Tiež sa pls zdržte nejakej tvrdej kritiky, z daných možností bola táto najpriechodnejšia. Postaviť si totiž izbu len na počúvanie hudby si nemôžem dovoliť. :-R








Ten bordel v izbe nie je štandardom, je to tesne po dokončení 8-). So sadrokartonom som pracoval prvy krát, takže som sa aj veľa naučil. Ozaj mam otázku ... motáci z AMAZONU mi neposlali kalibračný mikrofón aj keď mal byť súčasťou balenia. Keď som im nápísal o tomto probléme tak odpoveďou bolo "pošlite nám zásielku späť vrátime vám peniaze, prepáčte bla bla". Na to kašlem, zas by som platil poštovné tam aj späť, to si radšej kúpim za pár ečiek ten mikrofon. o a mojou otázkou je ... bude si vedieť DENON nakalibrovať aj tú moju zúženú zostavičku (3.0) ? Alebo kašlať na to ?

Dík
RoPo (6061)|2.2.2015 11:16
Ty reproduktory nemají zadní bassreflex? Nebo mají přední bassreflex?
Pokud mají zadní a ty si je takto "zazdil", tak jsi je "udunil". Mohl jsi tam udělat zvukovod od bassreflexů dolů.

Jinak šikula.
Snoopee (58)|2.2.2015 12:26
súčasťou balenia reprákov bol aj krátky návod na montáž, kde bol nákres ako ich usadiť do sadrokartonu. Žiadny zadný kryt ani spomínaný zvukovodný otvor tam nebol, tak som spravil ako súdruhovia z DDR napísali :)
Inak uprimne hovorim že neviem či má zadný bassreflex, kuknem doma do papierov a dám vedieť. Myslíš že kalibrácia by mohla ešte vylepšiť efekt ? Fakt sa bojím toho môjho neštandardného riešenia 3.0, aby som nevyhodil ďalších €30 za kalibračný mikrofón a potom mi napíše že pre zvolenú špecifikáciu nemá riešenie :)

Ešte k tým fotkám .... káble (3x2,5mm repro dvojlink, HDMI k TV, antena, elektrika) sú vedené po druhej strane steny. Najviac práce dalo zamaskovať rozbitú časť omietky.
RoPo (6061)|2.2.2015 13:34
Jestli to jsou repra přímo pro tuto montáž, tak jsou pravděpodobně bez bassreflexu. Měřící mikrofon - myslím si, že v tomto případě ti je na nic. Z důvodu umístění hlavních repro. Pokud nejsi prostorově a frekvěnčně hluchý, tak si zvuk nastav podle svých uší.
porter79 (12)|2.2.2015 14:09
Tak po úspěšnym vyreklamování optiky, mesíčním čekání a cca. dvouměsíčním promítání mi chcípla prozměnu lampa (měla max. 400h) + mám lichoběžníkové zkreslení, ikdyž mám projektor v rovině a kolmo k promítací ploše, dálka reaguje, tak že si na ní pořídim asi puškohled. Začínám mít na Optomu jako značku averzi, opravdu kvalita... Má nikdo podobnou zkušenost, nebo mám jen smůlu. Pomalu zvažuju možnosti, pro kterou značku se příště rozhodnu, až mi vrátí peníze, protože tohle nevidim na poslední reklamaci. Je tohe nějak moc... :/
Snoopee (58)|2.2.2015 14:27
ja mám optomu HD25e a absolutne bez problemu. Aj ludia z okolia čo majú OPTOMA sú spokojní. Mal si smolu na konkrétny kus ...
porter79 (12)|2.2.2015 14:52
možná..., ale jak teď z toho ven. Protože tenhle konkrétní kus dělali asi v pátek na odpolední směně.
Snoopee (58)|3.2.2015 08:53
vrátiť za každú cenu a žiadať späť prachy. Keď ja prestanem veriť nejakej značke už nikdy z ich produktov nebudem mať dobrý pocit. A o ten dobrý pocit ide. Kvalita je porovnateľná, napríklad v EPSONe alebo BenQ si vyberieš.
porter79 (12)|3.2.2015 17:55
Dnes jsem mluvil s pánem v Alze na reklamacich. A tenhle projektor jak tvrdil vůbec nezná. Jsem prý první kdo reklamuje. Je otázka jestli nekecá... poprvé reklamaci vyřizoval jeho kolega, tak mu skoro i věřim. Benq mi do báráku nesmí a lcd taky ne. Neni z čeho vybírat, pokud nemám 60tis. Tak to prostě je. Každopádně třetí reklamace a jde
frenkie71 (5)|6.2.2015 23:13
RE:Sókratés. Mam Benq W1500. Co potřebuješ?