Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nejjednodušší a nejlevnější DVB-T

Grymaz (17)|20.6.2014 23:54
Zdravím,chtěl jsem se zeptat,nemáme v paneláku společnou anténu,máme v každěm bytě zásuvku UPC,kabel z této zásuvky mám připojený do TV v obýváku.Ale máme TV ještě v ložnici a v dětském pokoji. V ložnici máme jen na skříni pokojovou anténu BenSat sice tam programy jdou,ale dost často kostičkují že se na ně nedá dívat.A chci jak v ložnici tak v dětském pokoji základní české programy což UPC má,jenže z té jedné zásuvky je do tří TV nezapojím a nechci tahat kabely po celém bytě.Tak bych potřeboval radu,jaký je nejlepší způsob abychom měli DVB-T na TV v ložnici i v dětském pokoji s dobrým signálem a bez sekání? Jestli nechat udělat druhou zásuvku od UPC třeba v ložnici a rozvést signál i do vedlejšího dětského pokoje? Nebo existuje nějaká domácí nebo venkovní opravdu spolehlivá anténa kde se nebudou sekat a kostičkovat programy a dá se rozvést do dvou TV? Hledám hlavně zpúsob jak dostat do dvou TV (místnosti vedle sebe) DVB-T s dobrým signálem za co nejlevnější peníze :-) Děkuji všem za rady.
Ivo Mašek (10205)|21.6.2014 10:10
[QUOTE]Zdravím,chtěl jsem se zeptat,nemáme v paneláku společnou anténu,máme v každěm bytě zásuvku UPC ........... základní české programy což UPC má[/QUOTE]
Nejdříve si budeme muset něco ujasnit. UPC šíří program po kabelu (DVB-C), je to kabelová televize. Společná antena na baráku přijímá signál vzduchem (ne kabelem), a tam je DVB-T.
Takže je potřeba od tebe to nějak specifikovat, co to vlastně přijímáš za signál. Z toho se pak dá vycházet dál
Retiree (659)|21.6.2014 10:40
Dovolím si upřesnit: UPC šíří po kabelu signál jak ve standardu DVB-C (cca 145 tv stanic, volné i placené), tak i ve standardu DVB-T (asi 40 stanic, teď přesně nevím, všechny volně přístupné).
Doporučuju nevyhýbat se kabelům, pro začátek postačí jeden nebo dva běžné rozbočovače a kabelem od zásuvky přivést signál k ostatním televizorům (na kterých je možno případně zvolit příjem DVB-C nebo DVB-T).
Ivo Mašek (10205)|21.6.2014 11:34
[QUOTE]Dovolím si upřesnit: UPC šíří po kabelu signál jak ve standardu DVB-C (cca 145 tv stanic, volné i placené), tak i ve standardu DVB-T[/QUOTE]
Já tohle samozřejmě vím. Mě jde o to, jaký (odkud) signál vlastně chytá. Protože pokud má TV zapojenou na společnou antenu, tak chytá všeobecný DVB-T (ne tedy DVB-T od UPC).
Možná se to zdá nepodstatné, ale pokud bude chtít rozšířit signál do dalších místností, tak u klasického DVB-T (přes venkovní společnou antenu) bude postup jiný, než u kabeláže od UPC (tam bych doporučil technika od UPC, který to udělá profesionálně, se zárukou a bude to vypadat k světu).
Apropó: já si tedy tyhle věci dělám sám, ale nevím, neznám technickou zručnost a znalosti tazatele (možná bude potřebovat kabelový zesilovač, koax nesmí být tzv. niť, atd., atd)
Retiree (659)|21.6.2014 12:37
[QUOTE=Grymaz;491461]každěm bytě zásuvku UPC,kabel z této zásuvky mám připojený do TV v obýváku.[/QUOTE]
Další rozhodnutí záleží na aktuální dispozici bytu, tazatel se ptá na nejlacinější řešení... Rozbočovač cca 40 nebo 80 Kč a kabel cca 10 Kč/1m, nějaké konektory (první řešení pro ověření, kabely se dají skrýt i do volně poležených lišt). Cena za práci technika UPC viz INSTALAČNÍ, PŘÍPOJOVACÍ A OSTATNÍ POPLATKY, Poplatek za vybudování druhého nebo dalšího přípojného místa 555 Kč...
Dobrý signál získáš patrně jen z kabelu, i při použití venkovní antény pro příjem pozemních vysílačů se nejspíš nevyhneš kabelovému rozvodu po bytě k oběma dalším televizorům. Pokud mají oba další televizory také kabelový tuner, budou schopny zobrazovat všechny programy, které máš předplacené (není omezení na jeden přijímač).
Pokud bys' trval na pozemním příjmu, měl bys uvést svou lokalitu a místní příjmové podmínky (vysílač v dosahu, i podlaží bytu). O nějaké pokojové anténě (byť zázračné) neuvažuj, vždy se bude jednat pouze o nouzové a časově nestabilní řešení
sanchez13 (1071)|21.6.2014 14:44
optimalne riesenie podla mna je:
Priviest ten kabel do najblizsej izby do priechodzej zasuvky, odtial kabel do dalsej izby (tiez ukoncit v priechodzej zasuvke) a napokom do tretej izby a tam pouzit koncovu zasuvku...
Treba si len nakreslit byt a vybrat optimalnu trasu kabla aby bola co najkratsia. V standardnom panelaku na 99,99% nebude potrebovat ziaden zosilnovac. (ten kabel nebude nejak extra dlhy)
Kable sa daju schovat napr. v liste ktora je okolo plavajucej podlahy.

[QUOTE=Retiree;491485]Pokud mají oba další televizory také kabelový tuner, budou schopny zobrazovat všechny programy, které máš předplacené (není omezení na jeden přijímač).[/QUOTE]
ano, ale bude potrebovat ku kazdemu TV dekodovaciu kartu s modulom (alebo STB), inak bude moct prijimat len nekodovane programy.
Retiree (659)|21.6.2014 15:42
[QUOTE=sanchez13;491488]ku kazdemu TV dekodovaciu kartu s modulom [/QUOTE] Samozřejmě, to jsem zapomněl napsat, což by představovalo 2x cca 1000 Kč navíc (pokud bys trval na příjmu všech předplacených programů, což ale prakticky asi nepřipadá v úvahu).
Proto, zcela jednoznačně, v bytě je k dispozici relativně vysoce kvalitní tv signál (DVB-C i DVB-T). Takže využít tento dostupný signál, uvažovat o jiném řešení je poněkud, ehm, nepatřičné... A ještě upřesním: V DVB-T v kabelu UPC šíří cca 30 programů, včetně asi 5 programů v HD rozlišení, samozřejmě jako bezplatný bonus, jaksi navíc k abonenci UPC.
Ivo Mašek (10205)|21.6.2014 16:38
Tazatel chce DVB-T. Já ale nevím, co vlastně chytá a odkud. Protože společná antena (STA) prostě není kabelový příjem. Proto ta moje poznámka, a dokud tazatel neosvětlí, co odkud přijímá, tak se dál nepohnem (tedy alespoň můj názor) ......
Retiree (659)|21.6.2014 18:01
Tazatel se nám jaksi vytratil...
Grymaz (17)|21.6.2014 23:35
Zdravím pánové,omlouvám se za tak pozdní reakci,ale dřív jsem se sem nedostal. Takže máme v obývaku UPC zásuvku ze které taháme internet do routeru (v tomhle tématu nepodstatné) A pak normálním kabelem přímo do TV v obýváku která je asi 2 metry od zásuvky máme těch cca 30 programů, včetně asi 5 programů v HD rozlišení, samozřejmě jako bezplatný bonus, jaksi navíc k abonenci UPC (jak psal Retiree). A bohužel jak ložnice tak dětský pokoj je na druhém konci bytu,takže pokud by to šlo a mohl bych těch cca.30 programů "rozbočit" do těch dalších dvou TV v ložnici a dětském pokoji,tak bych musel tahat kabel přes celý obývák,chodbu a pak do ložnice a do dětského pokoje a těmto dlouhým kabelům jsem se chtěl právě vyhnout,pač ani nevím,jaký by byl signál v těch dvou TV kam bych to tahal přes celý byt.Ale asi by to bylo právě to nejlevnější řešení,jestli to dobře chápu.Ale bohužel vůbec nevím,jaký popř.rozbočovač koupit.Ale abych nemusel tahat ty dlouhé kabely přes celý byt,tak proto jsem se ptal,jestli si nenechat udělat druhou zásuvku od UPC v ložnici nebo v pokoji(jsou vedle sebe) ale jestli to dobře vím,tak další zásuvka by nás stála cca.500kč.
Retiree (659)|22.6.2014 10:54
Zatím jsi si zjevně neujasnil rozdíl mezi DVB-C a DVB-T a tedy co vlastně přijímáš... Podle posledního popisu máš zřejmě předplacený pouze internet a ony tv programy jsou pouze bonusem k internetu (ono to technicky ani jinak nejde). Podle počtu přijímaných programů pak soudím, že na tv v obýváků přijímáš (ze zásuvky UPC) signál ve standardu DVB-T.
DVB-T ... Terrestrial, příjem pozemních vysílačů na anténu
DVB-C ... Cable, příjem signálu pomocí kabelu
Oba systémy se poněkud liší a pro každý je nutný samostatný tuner (resp. demodulační obvod), takže je nelze zaměňovat. Ovšem i systém standardu DVB-T lze šířit také po kabelu, čehož UPC (a tím i Ty) využívá.
V každém případě jsou oba signály z kabelu UPC (T i C, pozemní i kabelový) kvalitní, řešit tedy jiný zdroj signálu (pokud nejsi televizní maniak) nemá smysl.
Signál z účastnické zásuvce UPC bývá obvykle dostatečně silný, takže pro rozvod po bytě bývá dostatečný, bez nutnosti použít (před)zesilovač (viz sanchez výše).
Řešení, které sanchez navrhuje, tedy použití průchozích a koncové zásuvky je téměř profesionální, ale pochybuji, že by technik UPC při rozšiřování počtu zásuvek kabely zasekával pod omítku, maximálně kabel uloží do lišty. Pro jednodušší rozvod není třeba zásuvky používat....
V prodejnách s elektroinstalačním materiálem je možno za pakatel koupit elektroinstalační lišty v různých barvách a v různých velikostech podle počtu kabelů.
V prodejně televizní nebo statelitní techniky kup potřebnou metráž stíněného kabelu a jemu (průměru) odpovídající F konektory (kabel určitě doporučí v prodejně), dále dva rozbočovače signálu a potřebný počet redukcí z konektoru F na IEC (ten je v tv). Na obrázcích jsou různé typy rozbočovačů 'dvojité, trojité,...), se šroubovacími konektory typu F, nebo s běžnými konektory IEC. Přechodky (redukce) IEC na F jsou zde.. Rozhodnutí je na Tobě, většinou jsou doporučovány F konektory.
Podle dispozice bytu použij rozbočovač 1/3 přímo ze zásuvky UPC a z rozbočovače samostatné větve k jednotlivým přijímačům, nebo na zásuvce rozbočovač 1/2, jednu větev k tv tak jako doposud a druhou větev vést k dalšímu tv, zde opět rozbočit,...
Pokud však nejsi technicky založený, svěř to odborníkům, odkaz na ceník prací jsem tu dával...

Rozhodně si ale ověř, co (jaký standard) na tv v obýváku přijímáš a hlavně zda má tato tv i kabelový tuner. Pokud ano, pak můžeš do budoucna uvažovat o případném rozšíře.ní nabídky. Pak by patrně bylo třeba pro příjem placených/zakódovaných programů zakoupit dekódovací modul (Conditional Accsess Module, CAM)
Grymaz (17)|22.6.2014 12:51
Přesně tak,mám pouze předplacený internet a TV programy máme jako bonus k internetu. Je pravda že nemám přesně ujasněné DVB-T a DVB-C.Takže asi teda na TV v obýváku přijímám ze zásuvky UPC signál DVB-T. Děkuji moc všem za rady :-)