Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Záznam XAVC S HD versus AVCHD a následná editace

Traveler (13)|19.6.2014 23:35
Máte prosím někdo zkušenosti s editací formátu XAVC S HD? Pokud ano, zajímalo by mě, když natočím video v takto vysoké kvalitě, co s tímto natočeným materiálem dál? Je možné (snadno či obtížně) tuto kvalitu snížit a editovat video s výstupem vhodným na Blu-Ray, či hůře na DVD a kvalitnější záznam XAVC S HD si dále zaarchivovat na úložišti na dobu budoucí, až technika pokročí a tento formát se bude standardně stříhat a dávat na media vyšší kapacity než jsou současné placky DVD a Blu-Ray? Jsem pouhý „videoamatér“ a dosud jsem si vystačil pouze s kamerou miniDV, kde jsem řešil tak maximálně, zda budu točit 16:9 či 4:3, a vyšší datový tok na DVD. Teď mi brzy dorazí kamera Sony HDR CX900E, která natáčí XAVC S HD, AVCHD, MP4...Brzy ji budu používat na dovolené a nevím do jakého formátu nejlépe točit, abych mohl následně vše zpracovat v Sony Vegas patrně 12 (nebo dle vašeho doporučení) a vypálit na Blu-Ray. Tuším, že odpovědí bude patrně, abych točil AVCHD, jenže mi také jde o co nevyšší kvalitu záznamu, kterou lze následně vypálit na Blu-Ray a tento disk bylo možné přehrát na běžném Blu-Ray přehrávači. Poraďte prosím, co je dneska standard, ve kterém je nejvýhodnější zaznamenávat s přihlédnutím k následné editaci a kvalitě. S těmito formáty a jejich editací zatím nemám žádné zkušenosti, pokud můžete, nasměrujte mě prosím, co bych si měl přečíst, popřípadě nějaké odkazy. Za radu všem předem děkuji.
ai (2993)|20.6.2014 03:35
[QUOTE=Traveler;491418]Poraďte prosím, co je dneska standard[/QUOTE]
Dneska je standard digitalnio video, proste mas digitalni video a to je standard.
Blu-ray neznamena, ze video je kvalitni. To je je distribucni system. Blu-Ray nema ani 50p moznost. Takze video zaznamenej v nejkvalitnejsim mode co na kamere je (50p, fullHD a nejvyssi datovy tok), postrihej to a pak exportuj filmek do H.264 , ALE v co nejlepsi kvalite, ale tak, aby jsi zase nemrhal datovym tokem. To umi nastavit kazdy 30.000 CBR a kochat se, ale to video muze mit o polovinu mene a pritom nepoznas na screenu rozdil. To jeste do nedavna byl takovy rebus, ale dneska s CRF enkodovanim uz neni. Tam se nastavuje kvalita a enkoder zvoli datovy tok.

Obeznami se s terminy enkodovani videa, 2pass VBR, CBR (stare metody) a CRF (novejsi). Vegas neumi CRF jen s debugmode frame serverem. Tento svizel te donuti se poohlednout po nejakem x264 front enkoder (ripbot264, megui, staxrip) a projit si jak debugmode frame serve funguje. Pokud se ti to nezda, timhle se zabyvat, tak good luck v loterii jak enkodovat sve domaci video, zvol si nejaky datovy tok, ktery se ti zda ve Vegasu , ze je ok, po par testech, pak natacej a enkoduj, zalohuj, zalohuj, zalohuj na disky. :-)
Ale samozrejme samotny zaznam je dulezitejsi, styl jak to natocis, vyvazeni bile, nastaveni clony, casy, ..., pokud nemas ve videu sum , tak datovy tok muzes mit o polovinu mensi ...
Traveler (13)|25.6.2014 10:14
Takže jestli jsem správně pochopil mám natáčet ve zmíněném formátu XAVC S HD? Nastavení 2pass VBR, CBR (staré metody) znám a běžně jsem používal CBR 9 800 000 BPS. CRF je pro mě naprostá novinka.

[QUOTE=ai;491422]Takze video zaznamenej v nejkvalitnejsim mode co na kamere je (50p, fullHD a nejvyssi datovy tok), postrihej to a pak exportuj filmek do H.264 [/QUOTE]

Mám opravdu natáčet v modu 50p full HD, jestliže plánuji výstup na Blu-Ray, který tedy namá možnost 50p, nebude následně problém z videa 50p udělat ve Vegasu 50i, pokud je toto nastavení pro Blu-Ray vhodné? Umí Vegas převést 50p na 50i?
Pokud budu natáčet v nejkvalitnějším mode, co na kameře je, tedy XAVC S fullHD a nejvyšší datový tok, obávám se zda nebudu mít následně problém se zpracováním takového záznamu, dokáže Sony Vegas 12 či 13 takto náročné video bez problémů zpracovat, nebo snížit velikost dat, či převést video do formát vhodného pro Blu-Ray disk?
Jaká musí být přibližná konfigurace počítače, aby s títmto neměl problém? Dosud jsem byl zvyklý s miniDV záznamem vrstvit několik video stop ve Vegasu nad sebe a skládat je do jednoho obrazu jako koláž, což patrně bude v kvalitě XAVC S náročné na pc.
Můžete mi doporučit, který Sony Vegas si pořídit, jestli 12 nebo 13?

Bude možné ve Vegasu 12 nebo 13 bez problémů otevřít projekty ze starších verzí Vegasu? Doposud jsem používal Sony Vegas 7.0.

Nejím, nespím a obávám se zda jsem neměl zůstat u miniDV :-), s vyšším datovým tokem kvalita nebyla špatná a zpracovávání videa bylo bez výrazných problémů i s náročnou editací.
Moc děkuji za odpovědi
RoPo (6061)|25.6.2014 10:59
[QUOTE=Traveler;491682]Nejím, nespím a obávám se zda jsem neměl zůstat u miniDV[/QUOTE]

To jsou jen první pocity pro tebe "z nového a neznámého prostředí". Ten krok tak či tak jednou udělat musíš. Hodně štěstí.
ai (2993)|26.6.2014 01:03
-Vegas 12 staci, mezi 12 a 13 neni podstatny rozdil,.
-nactes projekt z verze 7 do novejsi verze, ale po ulozeni ve verzi 12 uz jej do verze 7 nedostanes,..
-pokud tvuj Blu-Ray prehravac neni prilis stary, existuje realna sance, ze prehraje tve 50p video, ulozene z Vegasu, musis to ale normalne ulozit na Blu-Ray jako data,..., ale nezameruj export z tvych domacich videi na Blu-Ray, to te bude jen omezovat ... menu nemusi byt, nikdo menu nema rad, jen to komplikuje playback ... :-)
-pokud exportujes 50i z Vegasova 50p Projektu, kde mas 50p klipy, tak ti Vegas taky muze exportovat 50i Blu-Ray stream, ale jak rikam, nezameroval bych se na to ...
ai (2993)|27.6.2014 14:24
-dokonce uz i YouTube akceptuje 50p/60p video a prehrava jej take tak, pry je to novinka, uz to tedy prasklo, ..., exportuj 50p z Vegasu, zkust to 50p ulozit jako data na Blu-Ray a prehrat , pokud to neprehraje Blu-Ray prehravac, nektera MMC to prehravaji .... nema smysl vyrabet 50i a vyhazovat polovinu fields z videa
Traveler (13)|9.7.2014 00:39
Díky moc všem za pomoc, budu natáčet tedy do nejvyšší kvality, kterou moje kamera umí, to jest MP4 (XAVC S) Format a 50p.
MONYS (460)|9.7.2014 18:35
AVCHD 2/čily 50p tvá kamera také umožnuje, pokud to dáš na DVD tak se ti vejde na ni kolem 40min. AVCHD 2 záznamu v plné hd kvalitě .Problém je že starší BR playery to nepřehrají, novější ano.