Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

24p????

Georginek (144)|19.6.2014 15:12
Tak dneska sem uz opravdu vytoceny.

Kterej magor rozhodnul, ze se budou filmy tocit ve 24p? Dyt se na to neda koukat. To je trhanice, ohavnost a kdyz se na to clovek zameri, tak to je o prasknuti mozku.

Dneska jsem videl v Premiere Cinemas ( prej ma bejt nejlepsi kino v republice ) jiz treti film, konkretne Edge of Tomorrow a to trhani me naprosto rozsekalo. Ty sasci, co byli se mnou, to nevideli.

Bohuzel ja to vidim a strasne me to stve.

Zajimave je, ze u nas v dkteplice.cz je obraz plynuly ( zatim jsem jeste nepocitil zadne trhani ), drive jsem casto chodil do CinemaCity - tam to bylo film od filmu, ale dalo se to snest. V PremierCinema to bylo opravdu priserne.

Nutno podotknout, ze me 24p rozciluje i na P50GT50E i na VT60 i na Samsungu 6 a 7 lonske rady pri prehravani BD - proste obraz je trhany priprehravani 24p. Sledovat napriklad ve 24p bez FCP RUSH bylo naproste utrpeni.
Ty Panaky to pri pouziti FrameCreationPro celkem hezky vyhladi za cenu obcasnych artefaktu ( zalezi jak moc je clenite pozadi ), ale u Samsungu to dela artefakty taky a jeste se obraz kazdych 30-40 sekund na 1/3vteriny zasekne. To bych musel tu televizi vzit a vyhodit z okna.

Tolik muj komentar k 24p. Vam to treba nevadi?
RoPo (6061)|19.6.2014 15:23
Pokud je v pořádku zdrojové video, přehrávač a zobrazovadlo tak je to dobře koukatelné (může se však objevit problémy při rychlých švencích a nájezdech). A už vůbec ne každých 30-40s na 300ms zásek. To je něco hodně špatně.
vivid.sk (11472)|19.6.2014 15:42
[QUOTE=Georginek;491369]ale u Samsungu to dela artefakty taky a jeste se obraz kazdych 30-40 sekund na 1/3vteriny zasekne[/QUOTE]
a nerobi ti to zdroj signalu? Pri prehravani na urovni 24.000 namiesto 23.976 je kazdych 35 sekund jeden frame repeat. Pokial vsak vravis o 300ms, ide o nejaky iny problem. Nieje to normalne.
Pytkin (7947)|19.6.2014 16:11
[QUOTE=Georginek;491369]
Tolik muj komentar k 24p. Vam to treba nevadi?[/QUOTE]

Clovece .. mne vadi ten vyhladeny obraz v televizore .. to trhanie k tomu patri .. 24fps je proste malo ..
Georginek (144)|19.6.2014 16:21
V kine do videa nevidim, ale predpokladam, ze maji vse spravne nastaveno.

Trhani je nejvic viditelne pri rychlych pohybech kamery do stran - to urcite znate.

Jinak s tim 300ms to sem se asi nechal unest - spis jednou do minuty/dvou - zda se mi, ze je to treba u toho Samsunga nevykonym CPU, ze to proste v urcity moment nestihne dopocitat ( ted myslim ten MotionPlus ).
Koukatelne to je, ale trhani je proste viditelne, nekdy mene, nekdy vice ale porad. Kdyz si u GT50 vypnu FCP a na DMP-BDT320EG nastavim na 24p obsah ( original BD si samo prepne na 24p, jinak prehrava na 60 ) - vypada to uplne stejne jako v kine ( takze nastavenim to asi nebude )


Prehravani je nastaveno na default, nevim, cim by se to dalo prepnout na 23.967.

Jinak jsem to pozoroval na ruznych TV a ruznych prehravacich ve 24p je to vzdycky stejne - pokud jsou vypnute ty synteticke ficury - asi je to ocima :D

Nejlip koukatelne na GT50 a DMP-BDT320EG je to pri nastaveni FCP na medium :D
tdlmarek (1566)|19.6.2014 17:49
Chodím většinou do CineStaru, občas Cinema City a nějakých rozdílů (ani mezi sály a různými promítačkami) jsem si nevšiml. Všude je zkrátka to stejné filmové trhání při 24p, které beru jako referenční zobrazení.

Totéž produkuje blu-ray přehrávač přepnutý do režimu 24p a korektně zkonfigurované HTPC akorát s tím rozdílem, že LCD výsledný obraz daleko více "maže". MCFI/IFC nepoužívám.


Takže vlastně potvrzuju to, co popisuješ. Nic není v nepořádku, takto to má vypadat. Jenom s tím rozdílem, že mně to nevadí :) To trhání vidím, když chci, ale beru ho jako součást kinematografie a jeden z důležitých rozdílů proti videu.
vivid.sk (11472)|19.6.2014 17:55
[QUOTE=Georginek;491379]je to pri nastaveni FCP na medium[/QUOTE]
To uz je ale telenovela. S tym 24p mas pravdu, zavisi individualne od citlivosti kazdeho uzivatela, filmovy fanusik preferuje skor film aky je (bez MCFI, pripadne za mna MCFI len minimalne do tej miery, aby nesposoboval soap opera effect. To sa vsak neda nastavit na kazdej TV. V podobnom duchu som reagoval tu).

Taktiez treba pocitat s uhloprieckou. Cim vacsia, tym vyraznejsie to posobi, napriek tomu, ze je to stale tych istych 24p. Preto moze kino posobit tak, ako pises.
Historicky - vsetci z nas zrejme pozerali na CRT TV a nikto sa na 24p (realne 25p) nestazoval, pricom existoval. Ale pri tej malej uhlopriecke a velkej sledovacej vzdialenosti efekt straca na intenzite.
Georginek (144)|19.6.2014 21:08
Ano, je to tak, jak pisete. Musel jsem si utvrdit nazor, nebot 98% znamych a kamaradu toto vubec neresi - ani je nenapadne, ze je neco jako 24p, a 1% to sice vidi, ale kasle na to. :D Takze jsem zustal sam s trhanim a tedy "normalnim stavem priprehravani 24p".

Nicmene me stale zarazi, proc tech snimku nemuze byt za tu vterinku vic :D

Ja se teda musim priznat, ze jsem s nadsenim prestal sledovat filmy na PC a presedlal na GT50/ST60 a pri vypnuti IFC je to stejna trhanice jako na mizernym LCD :D:D Nastesti to IFC eliminuje.....

Mel bych jeste jeden zajimavy poznatek, nevim jestli jste si toho vsimli, ale kdyz vypnu IFC pri filmech z DVB-T, ci satelitu, tak je to trhane, ale fotbal nikoliv - je mozny, ze je to nataceny nejak jinak? :D
vivid.sk (11472)|19.6.2014 21:46
Jasne, futbal/hokej, "TV made" material je vysielany ako 50i (cize 50 snimkov, vysielanych ako 50 pol-snimkov, koli standardu v ktorom sa vysiela). Preto to je pre oko plynule.
Jan10 (836)|19.6.2014 22:05
Je to jednoduchý - fotbal je "50 záběrů" za vteřinu - kde střídavě se vysílají pouze sudé řádky a liché řádky nastřídačku.
"Filmové zdroje" - tam je zdroj typicky 23.976 snímku za vteřinu a pro televizní vysílání se to lehce zrychlí na 25 snímků za vteřinu a opět se vysílá na střídačku sudé a liché řádky - ovšem pozor - s tím rozdílem, že se postupně vysílají všechny sudé i liché řádky ze všech 25 snímků za vteřinu, zatímco fotbal je už snímán pouze s polovinou řádků, ale 50 takovýchto půlsnímků za vteřinu - nastřídačku sudých a lichých.
"Filmový zdroj" se pak doma v televizi pouze poskládá sudé a liché řádky, co patří do jednoho celého snímku a dostaneš opět 25 celých snímků za vteřinu.
Zatímco fotbal takto nesložíš - nebo složíš, ale při každém pohybu by docházelo k trv. "combingu" - na hranách by vznikaly takové jako hřebínky, jak ty půlsnímky jsou posunuty časově o 1/50 vteřiny. Takže o toto se musí postarat elektronika algoritmy deinterlacingu a výsledkem je 50 snímků za vteřinu, což je už docela plynulé.
Pytkin (7947)|20.6.2014 01:34
inak ale teraz si spominam , ze ked som bol na CARS 2 , tak som bol mimoriadne prekvapeny ako to strasne trhalo v kine .. fakt grc .. doma to hra uplne normalne .. takze asi aj to kino za to moze .. hlavne tie dnesne digitalne kina budu na pilu micu ..
Jan10 (836)|20.6.2014 10:51
Je to ještě trochu jinak - kino zatmívá mezi snímky, zatímco "obyčejné" LCD bez nějakého backlight scaningu naplno projeví tzv. sample and hold efekt, takže na takovém LCD může být obraz trhanější než v tom kině
tdlmarek (1566)|20.6.2014 11:19
To je určitě dobrý postřeh. Nicméně Georginek podle prvního příspěvku porovnává s plazmou, takže tam se to na sample and hold svést nedá.
Jan10 (836)|20.6.2014 12:20
Já vidím na plazmě taky trhaný pohyb - ve 25p - seriály, filmy z TV vysílání ... v kině nevím, tam jsem nebyl tak 15 let
man100 (235)|20.6.2014 17:04
[QUOTE=Georginek;491369]Tak dneska sem uz opravdu vytoceny.

Kterej magor rozhodnul, ze se budou filmy tocit ve 24p? Dyt se na to neda koukat. To je trhanice, ohavnost a kdyz se na to clovek zameri, tak to je o prasknuti mozku.

[/QUOTE]

Tak mladíku, musíš se vrátit do historie. Tehdá otcové zakladatelé určili rychlost snímání filmového materiálu na 24obr./sec. Jistě po zralé úvaze a s typicky kapitalistickým skrblictvím, které se dnes nazývá "poměr cena/výkon". Jako zlepšovák vytvořili promítání jednoho snímku opakovaně 3x po sobě. (Pomocí rotační clony v projektoru dosáhli zdánlivé rychosti projekce 72 obr. sec.). V té době až do dneška vadilo blikání obrazu v kině jen velmi malému počtu lidí.
A náš vzor - Hollywood - tak po dlouhá desetiletí až dodnes natáčí své trháky touto frekvencí.

Průser nastal s příchodem televize. U nás se s tím nepárali a zrychlili projekci na 25obr./sec (50 půlsnímků/sec). Zkrátili našemu divákovi čas projekce filmu. Ale amíci museli používat složité přepočítávání na 60půlsnímků/sec. Barevný přenos to opět zkomplikoval a televizory to v USA promítají onou podivnou frekvencí 59,94 půlsnímků/sec.

Víc si dohledej sám a přestaň se rozčilovat na tou katastrofou. Co mají chudáci promítači v televizi a v kinech dělat, když mají tyto historické materiály a přitom dnes je vše jinak?
Jan10 (836)|20.6.2014 17:27
Hehe, 3:2 pulldown ... to si v jemerice užijou
Pro nás je řešením - vybírat pouze "100 Hz televize", i když některé "50 Hz televize" mají také interpolaci - 25FPS na 50FPS - což stačí ... ale většinou 50Hzovky nemají interpolaci vůbec
Např. tato 50Hz LG má podle popisu interpolaci (TrueMotion): http://www.rtings.com/reviews/tv/lcd-led/lg/lb5800
Pytkin (7947)|21.6.2014 00:33
ale ved ta interpolacia je uplne na hovno .. na ten vysledok sa neda divat ..
Georginek (144)|22.6.2014 17:58
Ok dekuji, takze jsem si to ut utvrdil. Proste je 24p trhane a je to zcela normalni - akora jsem jeden z mala, komu to vadi :D:D

Ale dost me to prekvapuje, ze to vic lidi neresi - je to ohavnost - vlastne neprekvapuje, protoze 90% nepouziva Vertical synch na PC pri hrani, ci vubec neregistruje "tearing"......... - takze cemu se divit....

Ano, fotbal, hokej, dneska formule i Olympiada - to bylo krasne plynule bez IFC :D
tdlmarek (1566)|22.6.2014 18:12
Holt věc názoru. Někomu to přijde ohavné, jinému přirozené.

A nemohl sis vybrat lepší příklad, než právě vsync. Tam je totiž ta pluralita názorů velmi podobná :)